Odchovávání potěru tlamovců

Podskupina článků pojednávající o rybách, chovu, odchovu a jiné!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Odchovávání potěru tlamovců

Příspěvekod Marc Elieson » 24 bře 2007, 10:44

Odchovávání potěru tlamovců


Poté co samec oplodnil jikry a samice si je dala do tlamky, bude je odchovávat v ústní dutině 21 až 32 dní, což záleží na druhu ryb a teplotě vody. Matka bude neustále vejce otáčet, aby jim zajistila dostatečné množství kyslíku. Vejce která jsou odstraněna umělou cestou a nejsou uměle otáčeny rychle odumírají, kazí se a plesniví, což infikuje i ostatní jikry. Tento způsob odchovávání jiker je mnoha vědci považován jako pokrok v evoluci, protože zajišťuje více ochrany rybího potěru. Bylo zdokumentováno že potomci tlamovců jsou větší než potěr ryb které kladou jikry do substrátu. Ale co je asi ještě zajímavější je to, že matka často vezme svůj potěr zpět do tlamky, když vycítí, že jsou její potomci v nebezpečí.

Obrázek



Vyklepávání potěru

V mém článku o vyklepávání potěru jsem probral jak „vyklepat“ ze samice potěr předtím než jse přirozeně vypustí. Tato technika má několik následků. Vůči této technice byly argumenty, (měl bych přidat že bez shody názorů) že vyklepávání jiker je škodlivé pro vývoj potomků tohoto potěru. Bylo pozorováno, že když je potěr vyčklepán předčasně a matce není umožněno se o ně několik následujících dní po přirozeném vypuštění starat, že se tyto rybky nebudou umět v dospělosti starat o mladé. Někdo věří, že toto chování matky není instinktivní, ale je vštipováno rybám, když jsou mladé.

Další následek předčasného vyklepávání mladých je, že musí být otáčeny dokud se malé rybky nerozplavou. Jestliže se tak nestane, tak se jikry budou kazit. (o otáčení jiker si můžete přečíst v mém článku Otáčení jiker.) Další nevýhodou je to, že když vyklepete samici předčasně, tak se zvyšuje šance umrtí potěru, protože může být drobnější a slabý. Samice často potěr poraní (a zabijí) během vyklepávání pokud je vyklepán příliš brzy. Když samice vyklepete, je důležité abyste několik týdnů počkali, než se potěr vylíhne a nabere sílu.

Obrázek


Na obrázku nad tímto textem jsem vyfotografoval snůšku Haplochromis sp. 44 “Red Tail” Byli vyklepáni po pouhých 28 dnech. V tu dobu jsem měl dvě samice v očekání, v rozmezí jednoho týdne. Bohužel jsem si nemohl vzpomenout která z nich začala očekávat první a zaměnil jsem je. Následkem jsem odstranil potěr té samice, která nosila potěr pouhé dva týdny-týden předčasně. Pouze dvě rybky z 22 přežily! Pokud nebudete larvy otáčet, tak je nutné je nechat v tlamce alespoň 21 dní.

Izolování potěru

Když získám potěr, dám ho do pěstitelské síťky ve 40 litrovém akváriu. Je důležité nedávat pěstitelskou síťku do akvária ve které jsou již velké cichlidy (i čtyřtýdení cichlidy jsou již velké) jestliže není potěr ještě rozplavaný, protože by ho sežraly i přes síťku! To se mi stalo dvakrát, podruhé byly cichlidy jen několik týdnů staré. Je také vhodné pokrýt dno síťky pískem nebo jemnou drtí.

Obrázek


Důvod proč dávám potěr do pěstitelské síťky má dva důvody. Hlavní důvod je ten, že je nebude pronásledovat jiný, trochu větší potěr. To je důležité, protože jsou na to velmi citliví. Když jsou vyndáni z tlamky předčasně, tak stráví většinu času na jednom místě, i když už uficiálně umí plavat. Podívejte se například na dvě fotografie potěru Haplochromis nahoře. Všimněte si, že neplavou, ale odpočívají u dna. Protože se nejsou schopni ubránit nebo rychle uplavat nebezpečí, je potřeba je oddělit od jakéhokoli potencionálního nebezpečí. Potřebují tuto speciální ochranu, kterou by jim zajistila matka, ale my ji nejsme schopni ji zajistit tak dobře.

Další důvod proč dávám potěr do pěstitelské síťky je ten, že jsou v malém prostoru a snadněji uvidí potravu, kterou jim dávám. To mě přivádí k dalšímu tématu: jak krmit potěr.

Krmení potěru

Nejdřive se chci zmínit o tom, že potěr nemusíte krmit dokud nespotřebovali svůj žloutkový váček, i když už jsou rozplavaní. Žloutkový váček obsahuje veškerou potravu, kterou potřebují. Můžete je však začít krmit okamžitě, což urychluje jejich růst.

Někteří lidé začnou krmit potěr stejnou vločkovou potravou kterou krmí jejich rodiče, pouze ji rozmačkají mezi prsty. Také to dělám, ale zjistil jsem, že malý potěr není vždy z této první potravy nadšen. A tak je krmím čerstvě vylíhlými mořskými ráčky. To je jejich nejoblíbenější potrava. Nejmenší potěr je z této potravy vždy nadšen. Čerstvě vylíhlí mořští ráčci jsou skvělá potrava pro prvních pár týdnů až měsíc. I jinou výživnou potravu rádi přijímají, podrobnosti najdete v mém článku Potrava pro potěr. Po dvou až čtyřech týdnech bude váš potěr připraven přijímat vločkovou potravu.

Obrázek


„Jak často mám krmit potěr?“ přinejmenším dvakrát denně. Vydrží bey potravy několik dní (potvrzeno když jsem jednou musel odjet) ale zamyslete se nad možnými následky. Já krmím potěr 3-4krát denně, ale pokaždé jim dávám jen tolik otravy kolik zkonzumují během 30 sekund. Potěr se nasytí daleko rychleji než dospělé ryby a navíc častěji umírá na gastrointestinální potíže. Střevní ucpání bývají méně častá. Zmých zkušeností mohu říci, že „bloat“ se u nich téměř neobjevuje. Jak ale všichni víme, je častým problémem dospělých jedinců, když se jí nesnažíme předejít.

Časté krmení podpoří rychlý růst. Dalším důležitým faktorem pro rychlý růst je udržování dobré kvality vody. Malé cichlidy nejsou tak odolné jako ty velké. Proto je dobré je hýčkat. Někdo mění 50% vody každý den. Já si myslím že je to přehnané. Důležité je, ať je životospráva jakákoli, je pravidelně měnit vodu a mít dusičnany pod kontrolou.

Vypuštění potěru

Kdy může být potěr vypuštěn mezi dospělé ryby? To je těžká otázka. Většina druhů může být pravděpodobně vypuštěna když se začnou rybky vybarvovat. Malý potěr strategicky není barevný (až na několik vyjímek) aby si ho dravci hůře všimli. V té době kdy se začnou vybarvovat už mají více odvahy a ukazují znaky agrese a průbojnosti. Toto je pouze všeobecné pravidlo které není vhodné pro všechny druhy, především pro ty agresivnější. A navíc podle tohoto pravidla byste museli u auloakar čekat téměř rok. Na obrázku napravo můžete vidět mladé Labidochromis caeruleus které se právě začínají vybarvovat a jejich černá hřbetní už začíná být patrná.

Obrázek


Tyto ryby jsou podle mého dostatečně velké na to aby mohly žít s dospělými rybami stejného druhu. Kdybych ale měl akvárium s dravci jako jsou třeba Dimidiochromis compressiceps nebo Scianochromis fryerei, tak by tuto rybky byly vypuštěny předčasně. Proto potřebujete používat svůj nejlepší úsudek. To co vám tu píšu je to co jsem se naučil experimentováním a chybami (většinou chybami) jestliže si nejste jisti, jděte konzervativní cestou.

Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: Kamila
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/raising_fry.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Příspěvekod kodas » 13 říj 2008, 16:55

dobrý článek
kodas
 

Příspěvekod Rado » 08 úno 2010, 15:53

konečne som našiel niečo, čo som potreboval! Samica P. scolofi v mojom akva nosí 3 deň, tak uvidíme čo s toho bude. Je to prvý krát. :D
Rado
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Registrován: 28 pro 2009, 00:19


Zpět na O rybách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron