Otázky a odpovědi z chovu afrických tlamovců

Podskupina článků pojednávající o rybách, chovu, odchovu a jiné!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Otázky a odpovědi z chovu afrických tlamovců

Příspěvekod Martin Novák » 05 srp 2005, 14:38

Otázky a odpovědi z chovu afrických tlamovců


Tento článek vznikl na popud velmi chabého zastoupení publikací, které se zabývají chovem afrických tlamovců. Začátečníci si pokládají otázky, na které ovšem nejsou odpovědi. Jedinou záchranu nabízí až internet, kde je možno navštívit mnoho soukromých webů či portálů. Pro začínajícího chovatele je jinak velmi obtížné sehnat jakékoliv informace do začátku a mnohdy dochází k nepříjemným omylům v chovu, k zásadním chybám nebo úhynům ryb. Vždy ale naprosto zbytečně. V tomto příspěvku se pokusím některé otázky zodpovědět. Všechny otázky pramení z mých soukromých e-mailů, kde se uživatelé mého webu http://www.akvamalawi.com ptají na podstatné věci z chovu.Obrázek1. Mám dostatek zkušeností pro chov tlamovců?

Toto je dosti relativní. Obecně je známo, že tlamovci jsou ryby náročnější, avšak nemyslím si, že je jejich chov problémový. Jediný rozdíl oproti běžně chovaným rybám je v tom, že méně tolerují chyby chovatelů. Chov musí být proto velmi důsledný, pečlivý, vedený s patřičnou starostlivostí. Všeobecné znalosti akvaristiky jsou nutností. Zvláště pak znalosti chemismu vody a zákonitostí biotopu.

2. Jak velkou nádrž tyto ryby vyžadují?

To je asi nejčastější otázka začínajících chovatelů, protože málokdo začíná s akvaristikou koupí 250 litrového akvária. A tento objem je právě oné minimum. Menší nádrže nedoporučuji z jasných důvodů. Chov tlamovců vyžaduje množství kamenitých útvarů, jeskyň a teras. Toto dosti snižuje objem vody v nádrži. V některých případech může objem klesnout i o třetinu. Větší objem vody také vykazuje lepší teplotní i biologickou stabilitu. Nedochází tak rychle k nebezpečným výkyvům v chemismu vody. Větší akvária také nabízejí více prostoru, které tyto ryby vyžadují. Samci jsou dosti teritoriální a to znamená, že hájí určitý prostor v nádrži. V nádržích s větší plochou dna dochází méně ke střetům (šarvátkám) mezi samci. Z toho vyplývá, že volíme spíše akvária hlubší a delší. Výška postačí do 50 cm vodního sloupce. Ideální „litráž“ nádrže se tedy pohybuje v rozmezí 300 – 400 litrů. Chov lze samozřejmě provozovat i v nádržích menšího objemu, ovšem není to ideální řešení.

3. Vyžadují tlamovci nějakou speciální akvarijní techniku?

Tady musím říci, že nikoliv. Chov můžeme provozovat i bez speciálního vybavení (např. bez iontoměničů, reversních osmóz, UV-sterilizátorů, apod.). Pro chov postačí kvalitní filtrace, vzduchování, dostatečné vyhřívání a osvětlení. Zvýšené nároky oproti obecné akvaristice jsou zejména v biologické filtraci.

4. Jak moc důležitá je filtrace vody u afrického akváriať

Velice důležitá! Kvalitní filtrace se odráží na stavu vody, který je pro chov rozhodující. Špatný stav (stará voda) je zdrojem silného stresu, kterým ryby trpí. V konečném důsledku se může jednat i choroby vzniklé z důvodu špatného prostředí v nádrži. Ideálního stavu jsem dosáhl kombinací vnitřní mechanické a vnější biologické filtrace. Průtok filtrem pro mechanickou očistu vody by se měl pohybovat mezi 4 až 5 násobkem objemu vody v nádrži. Vhodnější je také použít více filtrů o menších výkonech, protože menší nejsou tak hlučné (jako jeden výkonný) a nehrozí, že se kvalita vody při výpadku jednoho z nich rapidně zhorší. Pro biologickou filtraci je vhodný vnější velkoobjemový filtr (tzv. kýblový filtr). Jako náplň doporučuji použít pouze materiály vhodné pro osídlení nitrifikačními bakteriemi (biopěna, keramické válečky, ježci, apod.). Biofiltrem by měl objem nádrže protéci maximálně dvakrát za hodinu.Obrázek5. Je možné s tlamovci pěstovat i rostliny?

Možné to je, ale rostliny v africké nádrži dost trpí. Jelikož jsou tlamovci býložravci, považují přítomné rostliny za potravu a okusují je. Zvláště jemnolisté rostliny jsou přímo nevhodné. Také řasa rostliny ničí, nebo? je porůstá a bere jim světlo. Dále jsou rostliny ohrožené neustálým rytím ryb. Nicméně v akváriu s tlamovci se dá pěstovat několik odolných druhů. Vhodné jsou zejména tuholisté druhy rodu Anubias.

6. Jaký písek je vhodný na dno?

Pro tlamovce je možno použít písek jemný. Nehodí se písky hrubé, ostré s velkými zrny. Jelikož tyto ryby rády ryjí a dno neustále přemis?ují, je vhodné pořídit křemičitý či prostý říční písek frakce 0,3 – 2 mm. Ideální je písek koupit v obchodě, nebo? přírodní nese nepříjemná rizika chorob. Vrstva písku se odvíjí od velikosti zrn. Čím jemnější písek je, tím nižší vrstva musí být. U jemných písků (0,3 mm) ve vysoké vrstvě dochází často k zahnívání a následnému znehodnocování vody v nádrži. Písek musí být v celé hloubce dostatečně saturován kyslíkem. Pro ten nejjemnější písek (0,3 mm) doporučuji vrstvu max. 3 cm. Neškodí ani při pravidelném odkalování písek řádně zkypřit.

7. Jaké světlo je vhodné pro tlamovce?

Tady neexistují žádná pravidla. V podstatě libovolné. Ovšem je nutno přihlédnout k tomu, že nádrž by měla být silněji osvětlena, nebo? ryby jsou zvyklé na prosvětlenou vodu. Také v silném světle lépe bují porost řas. Barevné spektrum je rovněž libovolné. Spíše volit takové, které podporuje růst řas.Obrázek8. Jaká voda je pro chov vhodná a je ji nutné nějakým způsobem upravovat?

Tady záleží na výchozí vodě (ta, která teče u Vás z vodovodu). Pro tlamovce je obecně vhodná zásaditá voda o pH 7 - 9, středně tvrdá až tvrdá s vodivostí průměrně 400 uS/cm. Upravovat vodu se daří jedlou sodou (NaHCO3 – hydrogenuhličitan sodný). Zvyšuje se alkalita vody, což má za následek zvýšení pH. Dále je možné vodu upravovat kuchyňskou solí (NaCl – chlorid sodný). Zvyšuje se tím vodivost vody. Ovšem praktické zkušenosti s úpravou vody mám takové, že to není potřeba. Mnoho chovatelů neupravuje žádným způsobem svou vodu a ryby jsou zdravé a plodné. Primárně ovšem záleží na výchozí vodě. Nejdůležitější je pH. To v každém případě udržovat nad hodnotu 7. Dále je nutné udržovat obsah dusitanů a dusičnanů na minimálních úrovních.

9. Mohu chovat tlamovce v malém počtu?

Nikoliv. Tyto ryby vyžadují velkou společnost a málo početné skupiny jsou tudíž nevhodné. Ideální je chovat od jednoho druhu 5 – 10 ryb v poměru 2 : 8 (tzn. 2 samce na 8 samic). Také je vhodné chovat v jedné nádrži více druhů tlamovců. Všechna tato opatření snižují vnitrodruhovou agresivitu. Ryby si budují mezi sebou hierarchii. V čele je vždy vedoucí samec, který chovnou skupinu vede. Při případných potyčkách mezi rybami zakročí a spor vyřeší. V malých hejnech je hierarchie nedokonalá a střety jsou častější.

10. Mohu chovat spolu s tlamovci i jiné ryby?

V zásadě ano, avšak zařízení biotopního akvária toto vylučuje. Jde pouze o dodržení určitých nepsaných pravidel. Když někdo zařizuje malawi akvárium, pak by se měl držet určitého vzhledu biotopu a skladby ryb. Když už přidávat jiné druhy, tak se alespoň držet v čeledi cichlid. Vhodnými spoluobyvateli jsou převážně ryby podobné velikosti a podobných nároků. Konkrétně to mohou být kančíci (Cichlasoma), Akary (Aequidens), apod. Možné je i chovat ryby užitečné, Pancéřníčci (Corydoras) či Krunýřovci (Ancistrus).

11. Opravdu slouží řasa jako krmivo?

Ano. Tlamovci jsou býložravci a rostlinná složka potravy je pro ně velmi důležitá. Velká skupina tlamovců (tzv. mbuna) žije u břehů, kde je vodní sloupec malý a voda silně prosvětlená. Na kamenech roste bohatý „koberec“ řas, které doslova spásají. Proto je řasa v akváriu příjemným zpestřením rybího jídelníčku.Obrázek12. Musím je krmit několikrát za den?

Je to vhodnější. Obecně je to šetrnější k jejich zažívacímu traktu a zároveň i ke stavu vnitřního prostředí biotopu. Nárazové zakrmení přinutí ryby žrádlo spořádat všechno najednou a také prudce zhorší kvalitu vody (prudký nárůst dusíkatých látek). Ideální proto je rozdělit si krmnou dávku do několika menších a pravidelně během dne ryby krmit alespoň dvakrát až třikrát. Někdy je toto nemožné z důvodu časového vytížení a nezbude nic jiného, než zakrmit jednorázově. Je-li v nádrži kvalitní filtrace, biotop to ustojí bez velkých potíží.

13. Čím vším je mohu krmit?

Ledasčím. Jsou to ryby všežravé, ovšem preferují rostlinnou složku potravy. Vhodná je přirozená řasa. To ale v nádrži nemůže sloužit jako hlavní příjem potravy. Tlamovce obecně je vhodné krmit suchým krmivem (různé granule pro cichlidy, apod.), špenátem, spařenými listy salátu, strouhanou mrkví, banánem, hráškem, apod. Z živočišné složky doporučuji maximálně patentky, hrotnatky (Dapnia) a buchanky (Cyclops). V žádném případě nitěnky a strouhané hovězí srdce! Tyto složky jsou těžko stravitelné a mohou působit rybám zdravotní potíže. Mražené produkty je nutno nejprve nechat roztát (ve skleničce s teplou vodou například) a až poté zkrmovat. Všechny suroviny musí být řádně omyty!


Text i foto: Martin Novák

publikováno ve Fauně č. 16/2005, ročník 16
Naposledy upravil Martin Novák dne 10 zář 2005, 20:39, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 16

Příspěvekod Lgaspo » 05 srp 2005, 14:51

Velmi dobry napad Martin !!! :D
Dufam, ze budes tento clanok postupne rizsirovat o dalsie odpovede!
Pripadne by mohli nieco pridat aj dalsi skuseny akvaristi ! :wink:
Samoska s Martinovym suhlasom :!:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 05 srp 2005, 15:00

Ano, to je možné, ovšem už né do článku. Ale dá se vydat pokračování nebo prostě č.2 :-) Je to dobrý nápad.

Kdokoliv budete mít další Otázku a na ní kvalitní Odpověď, tak jí sem napište. Až jich bude dostatečné množství, tak vydám zde na webu pokračování.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 16

Příspěvekod Grohic » 05 srp 2005, 15:04

Tak tohle je bozi, to se ti Martine velice povedlo, alespon se porad nebude ptat na same otazky. Velice dekuji
Uživatelský avatar
Grohic
častý přispívatel
 
Příspěvky: 249
Obrázky: 12
Registrován: 02 kvě 2005, 19:00
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod Psmrz » 05 srp 2005, 21:11

Fakt dobry, strucne a jasne receno. Klobouk dolu, pane.
PSMrZ
Uživatelský avatar
Psmrz
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 30 črc 2005, 18:02
Bydliště: Praha

Příspěvekod Platejz » 06 srp 2005, 15:11

Pěkně jsem si početl a je vidět, že máte přehled o těchto krásných rybách"Malawi"
Uživatelský avatar
Platejz
uživatel webu
 
Příspěvky: 32
Obrázky: 12
Registrován: 23 čer 2005, 15:17
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod jip » 09 srp 2005, 14:02

Radime, článek je perfektní a dík a něj, jen mne při jeho čtení zaujala otázka č.5. „Je možné s tlamovci pěstovat i rostliny?“ a v odpovědi věta „Zvláště jemnolisté rostliny jsou přímo nevhodné.“
Musím říci, že nemám stejný názor, protože v mém akváriu s malawijkami právě nejbujněji rozrůstajícími rostlinami jsou vedle microsoria také ludwigia, cabomba, ceratophyllum a úzkolistá hygrophilla, což jsou rostliny s poměrně drobnými a jemnými až velmi jemnými listy. Přesto rostou tak, že mne to vždycky tak nejdéle po čtrnácti dnech donutí pořádně akvárium protrhat, abych rybám uchoval dostatek volného prostoru pro jejich pohyb po akváriu.
Tohle výše uvedené tvrzení mne nakonec dostrkalo k rozhodnutí, jehož výsledkem je mail na admina s článkem popisujícím moje zkušenosti se společným soužitím malawijských cichlid s rostlinami ve společném akváriu. Protože jsem se v tom článku trochu více rozepsal a přidal i nějakou fotku, je to spíše na samostatný článek nebo samostatné téma, než do polemiky k tomuto článku. Když se rozhodneš to někde na tomhle webu zveřejnit, možná k tomuhle tématu vznikne docela slušná diskuse, protože dle mé zkušenosti se jedná o téma, které má stejně nadšené příznivce jako zarputilé odpůrce.
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 09 srp 2005, 14:09

Super!!!
Uz sa tesim na clanocek :D
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod canart » 10 srp 2005, 09:26

Martin, pekny clanok, ale mal by som par pripomienok ;) :

Ad 5) ciastocne naviazem na jip-a, len trocha v inom zmysle.
"Jelikož jsou tlamovci býložravci..."
Nie je to celkom tak. Nie vsetky tlamovce sa zivia rastlinnou potravou. Pouzitie rastlin (aj jemnolistych) pri chove niektorych druhov je dokonca vhodne, napr. pri chove rodu Cyprichromis.

Ad 11) "Tlamovci jsou býložravci..."
Uz spomenute potravove naroky, niektore druhy naopak vyzaduju zivocisnu potravu (Cyprichromis, Aulonocara...)

Ad 13) "Z živočišné složky doporučuji maximálně patentky..."
Patentky by som neuvadzal ako odporucanie, ak, tak ako doplnok, aj to iba pre niektore druhy ryb.

Informacie, ktore su v clanku su pravdive, ale asi by bolo vzdy vhodne specifikovat, pre ktore druhy alebo aspon rody ryb uvadzane informacie platia. Neda sa to pausalizovat a kedze sa jedna hlavne o prispevok pre zacinajucich chovatelov, mohlo by dojst k omylom.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Martin Novák » 10 srp 2005, 10:36

Canart, díky za kritiku. Ano, všechny popsané skutečnosti jsou zobecněny. Nechtěl jsem se pouštět do konkrétních a specifických výpisů dle jednotlivých druhů. To by bylo nad rámec takového článku.

Každopádně děkuji za upřesnění a budu rád, když se zapojíš do dalšího díku tohoto článku :-)
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 16

Další

Zpět na O rybách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron