Jak na sklo

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Ruda » 16 zář 2007, 09:41

Trochu mimo řezání mám dotaz. Jak poznáte float od obyčejného skla? Mám trochu podezření u jedné nádrže, že mi nebylo slepeno ze skla float, ale z obyč. Používám stejnou techniku čištění a mám v obou nádržích stejný písek. Požívám i stejnou žiletku a u toho jednoho akva se mi dělají škrábance na skle. Některé jsou vidět i při napuštěném akva a těch co je víc jsou vidět, když vypouštím vodu.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod canart » 16 zář 2007, 10:17

A co je to obycajne sklo? Float je mytus pridany pred slovo sklo, teda pokial nie je sklo ohybane :-) Kazde bezne ploche sklo je float.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod xrewq » 16 zář 2007, 10:47

Float znamená že sklo je vyráběné plavením (Výroba plochého skla plavením skloviny na roztaveném kovu. Vláčný pás skloviny se přivádí v komoře s netečnou dusíkovou atmosférou na hladinu kovové lázně (cínu, hliníku, olova). Na roztaveném kovu získá tabule z obou stran ideálně hladký povrch. V roce 1966 zakoupilo licenci k výrobě floatového skla i Českoslovenko. V teplickém Sklo Unionu byl 22. října 1969 zahájen zkušební provoz na první lince Float-Process.). Je to obyčejné sklo používané převážně jako výchozí produkt k dalšímu zpracování na funkční skla. Jako ploché sklo v exteriéru se používá na výstavní tabule a vitríny, v interiéru pak na dělící stěny bez větší náročnosti na bezpečnost, na zrcadla, světlíky, vitríny, malá akvária, k zasklívání nábytku nebo na desky stolu atd atd. Jako pokovená se dále používají jako izolační skla do oken atd atd. Dle mého se float sklo neškrábe díky tomu, že je ideálně hladké a rovné oproti jiným technologiím výroby tabulového skla (plavení je ale nejmodernější). Jinak je to zcela obyčejné sklo z hlediska pevnosti a chem. složení.

Zde pdf o kompletní lince na výrobu Float skla (střed dokumentu)
http://www.fs.tul.cz/dokumenty/uvodstroj/kap7.pdf
Naposledy upravil xrewq dne 16 zář 2007, 11:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod Ruda » 16 zář 2007, 11:32

Bylo mi řečeno, že na akva se používá tvrzené sklo a je jiné, než jaké máme třeba v oknech.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod xrewq » 16 zář 2007, 12:06

Tomu nevěřím. Tvrzené sklo vzniká dalším tepelným zpracováním plochého skla. Tímto způsobem ošetřený float je 4x pevnější než bežné sklo. Déle je tu jedna dosti podstatná vlastnost, a to, že se nedá dále opracovávat po tom zo je zušlechtěno (žádné řezání, lámání, vrtání děr atd). A tvrzená skla mají vždy jiné označení než float. Nejsem tedy sklenář (sklo používíme ve firmě jen bezpečnostní), ale dle mého je to obyč float sklo i podle ceny. Cena tabule tvrzeného skla je několikrát drahší jak klasickej float. Takže pokud je nějak upravováno, tak dle mého tvrzením určitě né.
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod Ruda » 16 zář 2007, 12:19

Tak to by mě zajímalo, jak to fakt je. V pátek jsem byl u Radima v pěstírně a jeho otec mi to takto řekl. Že u obyč. skla se jim to škrábe víc, než u těchto tvrzených, za kterých mají také nádrže. Ale mohl jsem to špatně pochopit.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod xrewq » 16 zář 2007, 12:43

Já říkám že je to obyč, protože float je označení klasického skla vyráběného plavením. Sklo není nikterak zušlechťované. Jakmile se sklo zušlechťuje má vždy jiné označení.
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod Ruda » 16 zář 2007, 13:12

U jednoho akva mi stěrka(žiletka s břitem 14cm) stírá vše a u druhého nemá záběr plynule a některé plochy vynechá, jako kdyby sklo nebylo rovné. A u tohoto skla dochází k otěrům a škrábancům. Může být tedy měkčí? :(
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod xrewq » 16 zář 2007, 15:55

Říkám že pevnostně jsou srovnatelné. Rozdíl je v tom že float je absoulutně rovné oproti sklum vyráběným třeba válcováním nebo jinými metodami. A právě to, že je rovné způsobuje, že se moc neškrábe (není za co zadrhnout). Jiný rozdíl bych v tom neviděl.
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod Ruda » 16 zář 2007, 23:51

A jsme z Prahy doma. Byl mi prodán float za něco jiného. Float by byl rovný a nebyl by jak vlny na moři a proto se mi to celé škrábe, ne?
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

PředchozíDalší

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron