Řídící systém akvária

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod canart » 19 zář 2007, 20:31

Pekna praca!!! Nechce sa mi zamyslat nad vyuzitelnostou ci nevyuzitelnostou jednotlivych vystupov, ale je to fakt pekne. Klobuk dolu.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Waldik » 20 zář 2007, 08:58

canart píše:Pekna praca!!! Nechce sa mi zamyslat nad vyuzitelnostou ci nevyuzitelnostou jednotlivych vystupov, ale je to fakt pekne. Klobuk dolu.


Nevyužitelností? Já myslím, že zářivky má u akvárka každý, stejně jako filtr, topení či vzduchování.
Ale i na to jsem myslel a je možné dodat k systému jen 4 výstupy (proto jsou na tom blokovém schématu výstupy rozděleny na 2x4) např. pro menší akva se vzduchovánín, topením a 2 zářivkami s tím, že filtr pojede nonstop a nelze ho vypnout jinak než vytažením ze zásuvky.
Výhodou je, že si každý může připojit a poté ovládat to, co potřebuje/chce. Takže klidně i 4 zářivky nebo 4 filtry (když to přeženu).

:wink:
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod canart » 20 zář 2007, 09:38

Nie nie, tak som to nemyslel...len som chcel povedat, ze som detailne neskumal, co by sa s tym dalo alebo nedalo este robit. Proste sa mi to paci, ako to je, aj ked by mozno niekto diskutoval o mnozstve vystupov a tak :)
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Bobik » 20 zář 2007, 10:05

Byl jsem z tohoto nápadu taky nadšený, ale bohužel mě nebavilo čekat až bude finální verze hotová.
Tak jsem si napsal co chci po systému aby měřil a hlídal a vyšel docela slušný seznam. :(
Pak už stačilo sednout k PC a začít hledat informace o podobném řešení. Našel jsem opravdu mnoho stejných nebo podobných systémů. Některé byly natolik sofistikované že používaly speciální systémy na zálohování a dokonce i dokázali přijímat informace o času z GMT.
Tak jsem vyzobal ty nejlepší nápady a začal se učit programovat. Zase až tak složité to není a tak po 14-ti dnech (každý večer znamenal čumění do monitoru 8) ) jsem měl program hotový a otestovaný na simulátoru.
Pak už jen stačilo nakoupit ty správný součástky a vše správně vydrátovat (důležité je správně protože jsem jeden display odpálil :cry: ) a výsledek se dostavil.
Je pravdou že jsem pak ještě trošku dolaďoval SW podle praktického používání.
Dnes systém běží od března a i přes ty letošní vedra kdy jsem musel sundat vrchní kryt aby se to nepřehřálo.
Jsem naprosto spokojen a navíc mě hřeje že jsem si to vymyslel a sám vyrobil podle svých představ.
Přílohy
F3.jpg
F3.jpg (217.25 KiB) Zobrazeno 2060 krát
F2.jpg
F2.jpg (169.23 KiB) Zobrazeno 2060 krát
F4.jpg
F4.jpg (122.24 KiB) Zobrazeno 2060 krát
Uživatelský avatar
Bobik
uživatel webu
 
Příspěvky: 29
Obrázky: 4
Registrován: 01 úno 2007, 14:42
Bydliště: Brno

Příspěvekod cZip » 20 zář 2007, 10:28

TO: Bobik

Hezke, zajimave, pekna prace!

Co to vsechno umi a na kolik te to prislo?
Uživatelský avatar
cZip
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Obrázky: 7
Registrován: 06 pro 2006, 17:08
Bydliště: Brno

Příspěvekod Waldik » 20 zář 2007, 12:11

Bobik: Díky za porovnání... Docela pěkný bastlježek :)
Takhle nějak jsem dělal RSA2, prostě šlo o funkčnost a na nic níce jsem ohled nebral (kvalita, spolehlivost, bezpečnost, konstrukce, vzhled).
Teď dělám systém ASTA, který vyrábím tak, abych jej mohl někomu i prodat, pokud bude zájem.
Co se mi u Tvého systému líbí je 4řádkový displej a rychlost, se kterou si systém dal dohromady.
Co bych Ti podotknu k systému:
- Cena displeje je o dost vyšší než u 2řádkového
- kvalita: při takovém bastlježkovi se Ti může stát velmi snadno chyba v zapojení - např. spálit LDC displej
- spolehlivost: řekl bych, že časem se Ti může uvolnit nějaká nožka či drátek... to je tím bastlejžkem
- bezpečnost: tak tady bych měl námitek více: nevidím tam žádné pojistky nebo optické oddělení napětí, velmi slabá je ochrana před vniknutím předmětů (před dotykem) a nulová je i ochrana před vodou! (obzvláště u systému pro akvárium je to důlěžité).
- konstrukce: docela chabá, ale taky jsem takhle konstruoval systémy
- vzhled: nic horšího než tyhle černé krabice z GM (EZK) neznám

Tyhle moje připomínky neber jako nějaké nedostatky nebo tak, spíše jsem Tě chtěl na to upozornit až budeš dělat další systém nebo jinou konstrukci, tak tohle zohledni.
Nicméně chválím rychlost vývoje a výroby, u mě je to mnohem delší. Nekodážeš si představit jak složité je někomu něco prodat (udělat to bezpečně aby nebyl ohrožen majetek i žovoty zvířat a lidí, udělat to z právního hlediska dobře (dodržení všech předpisů a norem) a v konečné fázi aby to fungovalo spolehlivě).

Investice do jednotlivých norem nebo do literatury v konenčé fázi nikdo nevidí, ale bez toho bych se neodvážil to někomu prodat.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Waldik » 20 zář 2007, 12:12

cZip píše:TO: Bobik

Hezke, zajimave, pekna prace!

Co to vsechno umi a na kolik te to prislo?


Tohle by mě taky hodně zajímalo, abych si mohl udělat srovnání... :o
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Bobik » 20 zář 2007, 12:51

Ano - celé je to konstruováno jako prototyp

Nebudu reagovat na tvé připomínky, které mají relevantní základ, ale jde o to, že dnes se dá doma cokoliv postavit a zároveň jsem chtěl sám sobě dokázat že to zvládnu. V žádném případě jsem nechtěl být tvou konkurencí nebo nějak jinak ohrozit tvůj podnikatelský záměr :o .

Snad jen tři body k tvé kritice
a) je to pouze můj produkt a nehodlám se tím živit
b) design mi vyhovuje protože černá krabička s průduchy nijak neruší vzhled akva (mě se taky nelíbil vzhled té tvé oranžové krabice 8) )
c) pojistka tam samoshřejmě je až takový hazardér nejsem

Možná pokud se budu v zimě nudit tak tomu dám tvar aby se ti konstrukce líbila :wink:

Co to umí:měří teplotu vody, vzduchu nebo jinou hladinu vody - teď měřím okolní vzduch, PH, spíná topení, spíná chlazení, řídí osvětlení (spínané 4 okruhy - 2 zářivky 2 LED), spíná UV Lampu podle dní v týdnu, funguje jako budík pro připomenutí kdy je třeba krmit. Celkem to má 8 silových výstupů, které se dají volně programově ovládat.

Celé mě to funguje už víc jak půl roku bez problémů a jsem spokojen. Pokud bych čekal na tvoje řešení tak bych se dnes dozvěděl že je opět nový typ ale kdy ho začneš prodávat asi ne. Proto jsem šel do vlastní konstrukce.
Uživatelský avatar
Bobik
uživatel webu
 
Příspěvky: 29
Obrázky: 4
Registrován: 01 úno 2007, 14:42
Bydliště: Brno

Příspěvekod Waldik » 20 zář 2007, 14:23

Ha, to je boj :D To jsem zase píchnul do vosího hnízda :o
Popravdě řečeno, je konstrukce hrozná... Ale chápu to, taky jsem dělal hrozné věci.
Teď je to o tom, že se jako vývojář i živím a mám k dispozici laboratoř za x000000 kč, takže jsem v konstrukcích hodně postoupil.
Neboj, neberu to jako konkurenci, spíše jsem rád, že jsi to tu zveřejnil i pro ostatní. Zajímala by mě ta cena kterou Tě to stálo.
A k těm připomínkám:
a) To je dobře :o Já se Tím taky živit nechci, jen mě bude hřát na srdci, když si to někdo koupí a bude mu to správně a spolehlivě fungovat
b) Měl jsem na mysli spíše bezpečnost než vzhledový design. Ta oranžová byla jediná kterou jsem měl :)
c) Právě že jsem si jí tam nevšiml.

Mám ještě dotaz: Jak měříš Ph? Jaká sonda (snímač, čidlo) a jak to chceš udržovat ve funkčnosti? Kolik Tě stála a kde jsi ji pořídil?
A prosím napiš zhruba celkovou cenu, kolik Tě to stálo. Díky.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Waldik » 20 zář 2007, 18:17

Pro zájemce nabízím stránku http://waldik.blogspot.com/
na které můžete sledovat od dnešního dne vývoj tohoto systému...
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

PředchozíDalší

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron