Řídící systém akvária

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Vitman » 04 lis 2006, 16:39

Je to moc pěkné, ale jestli se to za těch výše navrhovaných 500Kč pro jedno akvárium vůbec vyplatí.

Měření teploty - je to přesnější než teploměr, ale je to potřeba v akváriu na tak přesně?
Indikace otevření nádrže - na co?
Spínání světel - pro postupné spínání několika zářivek super, ovšem podle mně zbytečná alchymie - stačí ráno zapnout, večer vypnout a to zvládnou i spínačky za 150Kč
Zapínání vzduchování - on ho někdo vypíná?
Spínání termostatu - jakého? V topení to zvládne v pohodě kus bimetalu.....
Snímání výšky hladiny - včas se člověk dozví že je potopa, jinak k ničemu
Ovládání krmítka - využito 14dní v roce, navíc krmítko má vlasní spínání....
Plynulé rozsvěcování a zhasínání - moc dobrá věc, ale na zářivky to bohužel nefunguje...

Pro mě to vychází jako nepotřebná hračka. Pokud jsem často mimo a tenhle systém bude online je to dobrá věc, včas se dozvím že akvárko prdlo,teče filtr nebo že klesla teplota. Těžko s tím něco na dálku udělám, ale aspoň to vím. Na to ostatní mě stačí jedny spínačky a kus bimetalu v topení.

Je to jen můj názor, neber to prosím jako znehodnocování Tvé práce! Já to prostě nevyužiju a ostaní si to promyslí sami...
Vitman
přispívatel
 
Příspěvky: 174
Obrázky: 5
Registrován: 17 říj 2006, 16:34
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod Waldik » 04 lis 2006, 17:45

Měření teploty-Např. při rozmnožování chovatelé často vyžadují i rozlišení na desetiny stupňů. Mě se zdá 0.5°C optimální.
Indikace otevření - to je z mého prvního řídícího systému přes internet, abych kontroloval kdy mi doma krmí ryby, mění vodu atp.
Spínání světel - Říká Ti něco světlený šok? Představa že ráno sepnu čtyři 58W zářivky, tak mi ryby "zblbnou". Postupně spínám zářivky a ještě bych chtěl stmívání a rozsvěcování jednou žárovkou, aby bylo prostředí co nejvíce přirozené
Zapínání vzduchování - já ho na noc vypínám. Nemám v akva přerybněno a tak nemusí běžet vzduch celý den.
Spínání termostatu - představ si, že si někdo vyrobí své pozadí a techniku dá za něj. Já to tak mám. K termostatu není přístup a když chci změnit teplotu, jinak než vypínáním a zapínáním to nejde.
Snímání výšky hladiny - Napouštím vodu hadicí z kuchyně a na akva nevidím. Když zapípá, vím, že mám jít do kuchyně a vypnout přívod vody. Druhou věcí je indikace ubývající vody (třeba malá netěsnost v nádrži, kterou pomalu vytéká voda). Jsem informován a mohu zabránit katastrofě.
Ovládání krmítka - doplňková funkce. Třeba některá krmítka krmí 1xza 6 hodin, můžeš si nastavit krmení v malých dávkách např po 2h
A o rozsvěcování jsem psal - použil bych jednu žárovku jen na rozsvícení a poté, co by se zaply zářivky, bych řárovku vypnul.

Pokud žádnou z předchozích věcí nepotřebuješ, dá se provozovat akvaristika i tak, ale jsi o úroveň níže než lidé na tomto webu.
Jsem 9 měsíců z roku mimo domov a sledování akva přes net je pro mě výhodné. Aby bylo možné řízení i lokálně, navrhuji nový systém za podstatně nižší cenu. Například spínání čtyř zářive a vzduchování vyžaduje 5xčasové hodiny za 99kč a to se vyrovná ceně mnohem lepšího řídícího systému.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Vitman » 04 lis 2006, 18:21

Waldik píše:Pokud žádnou z předchozích věcí nepotřebuješ, dá se provozovat akvaristika i tak, ale jsi o úroveň níže než lidé na tomto webu.


Aha, takže kvalita akvaristy se pozná podle toho jak složitou techniku používá? Aspoň už vím že jsem meněcenný akvarista. To jsem se tu reda neměl vůbec registrovat.

Rybičky mám 15 let. Když jsem začínal dělali jsme s tátou topítka z odporů a na termostaty leptali a sestavovali plošňáky podle návodů z knížek. Akorát skleněná tepelná sonda se musela koupit. A za celou dobu jsem nepotřeboval dělat rybičkám diskotéku rozsvěcováním a zhasínáním různobarevných světýlek nebo udržovat teplotu přesně na 25,153 stupně. A že by to zrovna tlamovci potřebovali?

Ten systém je báječná věc, ale do pěstírny nebo prodejny, kde je potřeba kontrolovat a řídit hodně akvárií. Tam se projeví jeho potenciál.
Jestli jsem Tě kritikou naštval tak se ještě jednou omlouvám. Je to jen můj názor a pohled z opačného úhlu.
Vitman
přispívatel
 
Příspěvky: 174
Obrázky: 5
Registrován: 17 říj 2006, 16:34
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod Waldik » 04 lis 2006, 21:53

Vitman: Určitě Tě nechci odsud vyhazovat, čím více lidí tady bude, tím lépe!
Jen jsi nepochopil tu větu. Neznamenala, že musíš mít výše zmiňovanou techniku, aby jsi byl "dobrý" akvarista. Na to technika nemá vliv. Ale měl by jsi vědět, že např. při rozsvícení všech světel najednou je pro ryby nepřirozený jev a většinou jsem vylekané, zmatené. Pokud ale budeš rozsvěcovat postupně, ryby tak netrpí tímto šokem a pro jejich zdraví je to mnohem lepší. Nechci Ti vnucovat své názory, zeptej se jiných lidí - akvaristů, jak je to u rybek se světelným šokem.

Vitman píše: A za celou dobu jsem nepotřeboval dělat rybičkám diskotéku rozsvěcováním a zhasínáním různobarevných světýlek nebo udržovat teplotu přesně na 25,153 stupně. A že by to zrovna tlamovci potřebovali?


Co Ti mám na tohle říci? Ryby diskotéku neocenní, ale určitě pro ně bude přirozenější rozsvěcovat světla postupně než najednou. Jak by bylo Tobě, kdyby jsi spal v úplné tmě a někdo nad Tebou rozsvítil světlo z operačního sálu?
Když napíšu, že jde o rozlišení 0.5°C, tak teplotu 25,153 nedocílíš... Asi jsi moc na základce nedával pozor.
Prosím, již nereaguj na toto téma. Tímto jsem se k Tobě vyjádřil až dostatečně.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod MilaKH » 05 lis 2006, 09:03

Já si myslím že není potřeba s osvětlením dělat až takovou vědu. Jasně, je to nepřirozené, ale já sem něco podobného míval dříve a podle mě je to zbytečnost. Spíš si myslím že to udělá víc dobře chovateli než těm rybám, terý si může říct : ano a teď to mají s osvětlením jako v přírodě. Jenže třeba moje ryby vyrostli v akváriu a již od malilinkých rybiček se jim svítilo takovou to jak říkáš "šokovou" metodou. Ryby si podle mě zvyknout a po nějakém čase už to pro ně není nic novéhoa a vnímají to bez nějakého podráždění, stresu či dokonce šoku. Něco jiného samozřejmě u importů.
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod milop » 05 lis 2006, 10:22

to nie je o robení vedy- to je vývoj- v norimberku bol tento rok boom riadiacich systémov - hlavne more a potom rôzne spec akvarka - diskusy, holandské akva,...
cez interenet sa mera a riadi a všetko - najmä kvalita vody - CO2, -NO3,..... osvetlenie, spinanie,, teplota,... sú samozrejme
takže je len otázka času kedy to bude bežné dostupné aj u nás
také riadené akva by nebolo od veci :)
milop
uživatel webu
 
Příspěvky: 37
Obrázky: 12
Registrován: 08 led 2006, 02:38
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Waldik » 05 lis 2006, 13:20

MilaKH: Mno vidíš, já měl tlamovce v nádrži 3 roky a za tu dobu si nezvykli na šokové osvětlení. Možná to byla krátká doba.
Nicméně snažím se rybám vytvořit co nejpřirozenější prostředí a dělám pro to maximum.
Zajímalo by mě v jak velké nádrži a s jakým výkonem světel jsi tohle vyzkoušel?
milop: měření Ph, CO2, NO3 a dalších věcí není dnes problém, je to jen otázka ceny. Ale většině uživatelů postačí řízení světel, snímání teploty a takové věci, proto vytvářím nový systém za podstatně nižší cenu.
Nikomu svůj systém nenutím a neříkám, že bez něj jste ztraceni (jak si tady někdo mylně namlouval), ale pokud to dodělám, otestuji nějakou dobu a bude vše bez problémů, zájemcům tento systém nabídnu ke koupi.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Hroch » 05 lis 2006, 13:45

Waldik : Je to super systém . Pokud bude , jsem ochoten do měho investovat , s některými doplňkovými funkcemi tak 1000 - 1500 Kč .
Máte pravdu že většina těch funkcí není nezbytně nutná ale když to jde .
Osvětlení : stmívání vypadá líp. Pokud jsem doma večer svítím tak že se akvárko nepropadne naráz do tmy , ale když nejsem ...
Krmení : Není to nutné ale ryby můžou dostat jednu menší dávku už dopoledne když nejsem doma , častěji a méně je u krmení lépe .
Indikace otvýrání krytu : Dalo by se na to zapojit vypnutí zářivek co mám na otevýrací části aby mě nesvýtily do očí ?
Zapínání vzduchování : stalo se mi že po ránu byly ryby u hladiny a lapaly po vzduchu , přes den v pohodě . Důvod - hodně rostlin
( přez noc spotřebovávají kyslík ) vysoká hladina ve filtru - neprovzdušňovala se tolik voda . Zapnu vzduchování na noc , hlídání hladiny zajistí správnou hladinu .
Hlídání teploty , spínání topení : pokud chceš nastavit jinou teplotu přímo na topítku je to dost vopruz , většinou ta stupnice moc nesedí a měří se teplota přímo v topidle tak že teplota v nádrži moc nesedí plus je tam dost velká hysteréze ....

Pokrok usnadnuje život , kdo to nechce ať si to nepořizuje.

P.S. Pol-Pot říkal : vodu můžeme přenášet v dlaních

Jo , můžem ale zkus si vyměnít tímhle způsobem vodu v 350 l akvárku
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod Vitman » 05 lis 2006, 14:56

Milý Waldíku, na toto téma již nebudu reagovat.
Zjevně si nepochopil lehkou nadsázku v mém předchozím příspěvku, tak nevím kdo nedával pozor. S arogantním člověkem který neuznává opačný názor opravdu nejde diskutovat.......
Vitman
přispívatel
 
Příspěvky: 174
Obrázky: 5
Registrován: 17 říj 2006, 16:34
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod mikro » 05 lis 2006, 15:27

Waldik, LCD super, muzes se podelit kdes ho ziskal? trebas do SZ.
Jinak jak psal hroch do 1000kc proc ne. Zlepsi to komfort. Ohledne plynuleho nabehu svetel. urcite ano. Moje rybky si porad jeste nezvykly. Proto pouzivam modrou zarivku rano a vecer, presto se lekaj :-( Urcite udelat tedy, rizeni zarovky+ po nabehu rozsvitit postupne dalsi 3 vystupy (zarivky). S tim ze zasinani presne opacny postup. Myslis ze s mega8 vystacis?
Takze at jde vyvoj pekne od ruky :o
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

PředchozíDalší

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků