Řídící systém akvária

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Lgaspo » 24 dub 2006, 15:17

Vyzera to zaujimavo. Tiez som zvedavy na konecne riesenie :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Waldik » 24 dub 2006, 17:32

Díky za podporu.
Mikro: Real Time Clock je implementován na modulu (RCM3200). Postačí přidat 3V baterii pro zálohování hodin nebo doufat v nevýpadek elektřiny :)
Jinak doufal jsem, že se někdo ozve ohledně krmítka :wink:
Přemýšlel jsem nad tím a vymyslel jsem si pár konstrukcí krmítka, ale zatím jsou důležitější věci na práci.
Celý systém je velmi rozšířitelný, takže jsem si nechal otevřené zadní vrátka a není problém k tomu cokoli dalšího připojit (krmítko, žárovku ovládanou PWM pro stmívání, atp.)
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Rostratus » 24 dub 2006, 21:26

Waldik: rád si to pozriem keď to bude v plnej paráde. Držím palce. :D
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Waldik » 24 dub 2006, 21:41

Přidal jsem na web několik fotografií hotového systému (ještě bez připojení).
Právě jsem zkoušel výstupní část a vše funguje zatím jak má.
Takže spínání světel, filtru, vzduchování a topení mám vyřešené.
Ale práce je na tom jak na kostele :wink:
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod canart » 24 dub 2006, 22:37

Waldik, je to super vec!!! Sice pre mna je to uz "vzssi divci", ale myslim, ze to ma vyborne uplatnenie. Sledovat, ci vsetko funguje, napr. z Egypta by bolo skvele a clovek by mohol kludne travit dovolenku. Aj ked ku mne chodi pocas dovolenky denne brat krmit ryby a pozriet, ci je vsetko OK, aj tak by bolo fajn to mat na ociach stale.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod ax » 24 dub 2006, 23:13

Asi ti budu pripadat jako kacir, ale pouzivam rabbita na obladani lecehos v baraku (topeni do bazenu, zalevani na zahrade [12 sekci propojenych s meteo stanici], snimani chybovych stavu [napriklad teleplneho cerpadla] a pod.), protoze mame reseni pro kompresorove stanice a tohle je jen zmena vyznamu vstupu a vystupu. Vsechno mam ale reseme tak, ze kdyz elektronika umre, tak se nestane nic. Cena desky je par stokorun [kdyz se neceho delaji stovky, tak cena desne pada] a tak jsem resil, zda to pripojit k akva a rozhodl jsem se, ze ne [cca rok]. Posledni dobou jdu cim dal tim vic presne opacnym smerem t.j. co nejmene techniky, ktera muze neco ovlivnit a tak hodlam na akva lecos upravit abych odstranil i obehove cerpadlo a ve vysledku mel u akva jen vzduchovaci motor a svetlo. Na testovaci 200l nadrzi to zatim slape dobre a u macika to bude experiment prazdninovy. Pripada mi, ze v jednoduchosti je krasa a kdyz si das praci pochopit deni, zjistis ze to nepotrebujes. Jak rika kamarad technik, kdyz vedatori nevedi kudy kam (proste tomu nerozumi), tak tam hodi elektronickou regulaci.
A muzu potvrdit, na nasi MVE slape bezvadne generator, kterej cejchovali risskou orlici a o nejake el. regulaci neni samozrejme ani slechu. Dnesni nove generatory, to je sama elektonika.
Ale ja ti preji mnoho uspechu v tomhe "hrani" a verim, ze ti poplavou stejne stasne at uz rizeni elektronikou nebo ne.
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

Příspěvekod Waldik » 25 dub 2006, 07:58

Díky za reakce.
Pro Axe: Je pravdou, že to co dělám, je takové to "hraní si" s elektrotechnikou. Když někomu povím co dělám jako bakalářskou práci, každý se zasměje. Ale když zjistí co všechno to umí a jak jsem to udělal, tak uznale pokývnou. Rabbit je velmi silný mikroprocesor a já zatím zjiš?uji co umí. Na mé zjiš?ování jsem si vybral práci na Řídícím systému akvária a velmi mě to baví.
Pokud vypadne elektrika, nebude se svítit, nebude fungovat vzduchování, nepojede krmítko atp. Ale to není věcí systému. Pokud nepůjde elektrika, nebude se rybkám svítit,vzduchovat, atp. ani bez systému.
Studuji VUT obor Automatizační a řídící technika, tak se nediv, že si "hraju" s elektronickou regulací.
Ještě přidám zkušenost ze života. Potřebovali jsme domů regulátor teploty pro radiátory, koupili jsme skvělý nový, mohl jsem si nastavit teplotu přes den a noc, různou podle dní v týdnu, všechno krásně zobrazeno na display, ale když jsem chtěl teplotu 22°C, tak jsme měli 19°C...
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod maxim » 25 dub 2006, 08:28

Klobúk dolu Waldik.Nie som síce veľkým prívržencom takýchto elektronických vymožeností pri akváriu,predsa len akvaristika je o niečom inom. Ale pre pracovne vy?aženého človeka to môže by? prínosom.Ak to bude fungovať ako má a nebude to mať žiadne muchy,tak prečo nie. Aj keď cena určite zohrá svoju úlohu v tom či to bude úspešné.Ale v zásade by som sa tomu nebránil. Držím Ti palce.
maxim
přispívatel
 
Příspěvky: 111
Obrázky: 1
Registrován: 07 úno 2006, 15:41
Bydliště: Zvolen

Příspěvekod tapisleca » 25 dub 2006, 18:47

Čoveče Waldíku to funguje a bude to řídit akvárko, no po?ěš pánbuh vždy? to je hotový počítač, obdivuji tě, že tomu všemu rozumíš, ale já si akvárko budu řídit radši sám. Teda nic proti tvé práci, ale jak píše někdo výše kdyby to tvoje monstrum mělo všechno udělat tak co bys dělal ty? to by potom nebylo ono, teda dle mého názoru. No nic přeji ti aby se ti to podařilo a aby ti to akvárko dělalo radost. Nic ve zlém Pavel :5: :5:
Uživatelský avatar
tapisleca
častý přispívatel
 
Příspěvky: 202
Registrován: 06 lis 2005, 12:36
Bydliště: Praha

Příspěvekod Waldik » 26 dub 2006, 08:59

Zdravím,

tapisleca: všechno to za mě dělat nebude :)
ještě to neumí samo měnit vodu, čistit skla, vypínat na noc vzduch filtru (spím vedle akvárka a bublinky mě ruší) a plno dalších věcí.
Třeba krmení osádky nebude jeho záležitost, ale když např. na dva týdny všichni odjedeme pryč, je to ideální pomocník.
Víte, například světla se u mě zapínají tak, že tam mám mechanický časovač, který je v určitou dobu zapne a vypne. Problém je, když čistím akvárko a vypnu elektriku, hodiny se zastaví a poté je zapomenu nastavit a doba osvětlení se změní. Nebo když vypnou elektřinu, tak se čas opět posune.
Při tomhle systému se to nikdy nestane...
A vo tom to celé je :)
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

PředchozíDalší

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron