Akvárium bez horní příčné lišty?

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Akvárium bez horní příčné lišty?

Příspěvekod Vitman » 01 čer 2007, 20:47

Tak mám doma konečně nové akvárium. Rozměry jsou 170 x 60 x 55cm, tlouštka skla 10mm. Je ovšem poněkud zvláštně lepené - nemá horní příčnou výztuhu!!
Když jsem na to upozornil u sklenáře, bylo mi řečeno že to není potřeba, protože je vyztuženo jinak. Jak viz níže:
1. okolo celého dna na styku s bočními stěnami jsou přilepeny tenké pásky skla tl 10mm a šířky 20mm.
2. stejné pásky jsou v rozích všech čtyřech bočních stěn, opět po celé výšce akva
3. podélné vyztužovací pásy (držáky krycích skel) jsou ze skla tl 10mm a mají šířku 100mm

Plusy: nepřekáží horní výztuha - lepší manipulace v akva, nebudu muset dělit 3D pozadí
Mínusy: mám strach že se mi vyvalí nebo dokonce praskne přední/zadní stěna

Otázka zní: Opravdu to stačí? Nebo si mám nechat vlepit horní příčnou výztuhu?
Vitman
přispívatel
 
Příspěvky: 174
Obrázky: 5
Registrován: 17 říj 2006, 16:34
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod wladys » 01 čer 2007, 22:56

Já bych to bez horní příčné výztuhy neriskoval...obzvlášť pokud je to lepené z desítky.....já mám ještě o deset cm delší a taky z desítky a nedovedu si představit,že bych tam tu příčnou výztuhu neměl a to mám výztuhy i podél celého dna a i napříč dnem....horní podélné jsou samozdřejmostí...... :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Martin Novák » 01 čer 2007, 23:27

Já bych to také neriskoval. Viděl jsem akvárium 150cm dlouhé z 8mm skla a BEZ horních podélných výztuh, ale když jsem se podíval z boku na to sklo zamrazilo mě po celém těle...průhyb skla tak 1cm. Ale zase musím říci, že to akvárium takto drží již asi 10 let.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Vitman » 03 čer 2007, 13:51

Asi si tam přeci jenom nechám tu příčnou výztuhu nalepit. Ale bude muset přijít pod podélné, protože na nima je jen 5mm místa.
Nejdřív ale vlepím pozadí.
Vitman
přispívatel
 
Příspěvky: 174
Obrázky: 5
Registrován: 17 říj 2006, 16:34
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod MilaKH » 03 čer 2007, 14:42

Taky jsem viděl akva 2m dlouhé bez výztuhy. Jak píše Martin, když sem se mrknul z boku :? . Vypouklé jak televize.
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod supina » 03 čer 2007, 19:44

Existuje i možnost , jak zabránit prohnutí skel, bez vlepení skleněné výstuhy. Stačí tak 8cm široký pásek novoduru tloušťky 10-15mm , přesně na horní rozměr akva se profrézují drážky široké podle tloušťky skla hluboké tak 5-8mm. Ty se pak nasadí na nádrž zezhora. Má to výhodu, že se dají kdykoli sejmout(třeba při instalaci pozadí, které se pak nemusí dělit). Myslím, že vykonají stejnou službu, jako lepené. Dobré je použít tyto pásky dva a nádrž tak rozdělit na tři díly.
supina
častý přispívatel
 
Příspěvky: 244
Registrován: 01 bře 2006, 19:24
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod Danouš » 04 čer 2007, 19:51

Něco podobného jsem řešil před lepením mého akva 160x60x55. Ve firme Farao kde mi to lepili, doporučili při síle skla 10mm příčnou vzpěru ( taky mi říkali, že viděli 1,8m akva z 10mm bez příčné vzpěry v provozu, ale oni to doporučovat určitě nebudou) nebo použít sklo 12mm a může to být bez příčné vzpěry a tuto variantu jsem nakonec zvolil i já.
V tvém případě bych tam tu vzperu pro klid duše dolepil.
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod omega » 05 čer 2007, 08:10

jak pisou ostatni, dal bych tam horni vyztuhu bez premysleni... ze skla 10 mm pri delce 170 cm by mi to prislo jako hazard...
to supina: proc novodur?? predpokladam, ze bude mit mensi pevnost v tahu ve srovnani se sklem a navic pak bude problem tam dat nejaky kryt...
omega
přispívatel
 
Příspěvky: 141
Obrázky: 38
Registrován: 20 pro 2006, 08:56
Bydliště: Choceň

Příspěvekod supina » 05 čer 2007, 10:52

omega: Z novoduru proto, že to je materiál, do kterého se nechají vyfrézovat drážky a taky proto, že nijak negativně neraguje ve styku s vodou. O kolik je nižší namáhání v tahu oproti vlepené příčce ze skla, to nedokážu posoudit. Je to ale odskoušené- můj známý to používal na nádrži dlouhé 2m. Přesah přez šířku nádrže nemusí být nijak velký, tak myslím, že půjde nainstalovat i kryt. Tím ale neříkám, že by se neměla do akva vlepovat sleněná příčka. Jeto jen jedna z variant , zajímavá třeba pro možnost nedělit pozadí při jeho instalaci.
supina
častý přispívatel
 
Příspěvky: 244
Registrován: 01 bře 2006, 19:24
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod omega » 05 čer 2007, 11:27

to supina: diky za odpoved, je to zajimava moznost, ale stejne bych ji radsi nechal na posledni misto, radsi bych tam dal stejny kus skla s nalepenyma presahama (hranolek, pasek) na koncich... ale v situaci jako je vitman, je to jedna alternativa.
omega
přispívatel
 
Příspěvky: 141
Obrázky: 38
Registrován: 20 pro 2006, 08:56
Bydliště: Choceň

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků