"Pozadi" uprostred akva a filtrace

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

"Pozadi" uprostred akva a filtrace

Příspěvekod mklimes » 28 srp 2007, 16:30

Zdravim, uz delsi dobu tady pokukuju a ucim se, ted jsem se rozhod trochu pozmenit rytbickam domov, tak Vas asi budu obcas prudit o rady.

Akva jsem porizoval asi pred dvema lety vice mene proto, ze jsem pri rekonstrukci baraku nechal schvalne diru mezi detskym pokojem a kancelari/pracovnou, vzdycky jsem chtel mit akvarko viditelne z obou stran - nejsem velky akvarista, chtel jsem to jen na dekoraci, ale od te doby me to samozrejme trochu chyta.

Od zacatku jsem chtel Afriku, ale na radu zkusenejsich jsem zacal s Tetrami, abych se na nich zaucil, zato akva jsem jim udelal "africke", taky proto, aby pres nej nebylo prilis videt, jsem jim vysochal tu skalu uprostred, mam ted vybity fotak, ale poslu fota.. Po dvou letech, kdy jsem se uz naucil co a jak, bych rad zrealizoval tu Afriku. Vodu mam tvrdou, Ph vyssi, pro Afriku pry idealni, ale o tom az jindy..

Prvni dotaz - je takove usporadani (obe dlouhe steny odkryte, uprostred "skala" z polystyrenu s otvory a jeskynemi, ryby muzou proplouvat otvory a taky kolem) nejak nevyhodne pro ryby (Africke), ze je tak neobvykle? (vidim, ze jej tady skoro nikdo nema, nebo jde jen o to, ze ne kazdy ma doma diru ve zdi??)

Druhy dotaz - akva je komplet Juwel 240 l s vnitrnim filtrem. Chtel jsem od zacatku vnejsi, ale byl mi doporucen komplet s tim, ze kdyz tak filtraci pak vyhodim a dokoupim vnejsi. Akvarko do te diry sedi perfektne, ma dost vychytany kryt a libi se mi i cerne lemy, lepene by vypadalo hur. Doted jedu na te puvodni filtraci - takova ta krabice vevnitr, kam se davaji jednotlive houby (modre, zelene, cerne/uhli, vata, atd.), ale moc mi to nevyhovuje, a) je z jedne strany videt ta krabice, b) to trochy rusi ten koncept skaly uprostred a c) s temi houbami jsou problemy a jsou drahe. Uz jsem koupil vnejsi (bio) intervalovy filtr Eheim - ale chci resit i mechanickou filtraci. Hodne jsem tady o tom cetl, ale bylo to vzdy pro velke akva a navic pro akva se zadnim pozadim.

Jak bych mel resit mechanickou filtraci, aby mi nezabrala moc mista, snadno se cistila a byla vykonna a jak ji zakomponovat do layoutu s centralnim "utesem"?
1) V nouzi muzu samozrejme nechat uvnitr ten puvodni cerny box i s cerpadlem (1000 l/h) a naplnit jej jenom modrym molitanem a vatou, je to asi 11 x 11 x 40 cm, je to moc nebo malo na akva 250l??
2) Jak jinak by se to dalo udelat? Stacilo by udelat nekde v ramci utesu (na jednom konci uprostred) duty prostor (jak velky) a tam mit modrej molitan s cerpadlem a vyvodem nekam jinam aby voda cirkulovala?
3) Nebo radsi jeden ci dva vnitrni filtry, treba Eheim 2010, jak tady nekdo doporucoval?

Omlouvam se za delku, nejak to nedovedu kratce popsat, kdyz tak odpovidejte jen na cast a nekam se doberem.. Diky moc
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56

Fotosky

Příspěvekod mklimes » 30 srp 2007, 00:42

Nedivejte se na tvar, texturu, ani barvu te skaly - byl to prvni pokus, delal jsem to z extrudovaneho polystyrenu (ktery je tvrdy a nedroli se) a opracoval takovou raspli na surfy - tim vznikla ta textura, libilo se mi to, tak jsem nechal bez posypu piskem, ale barvu jsem netrefil, mel to byt piskovec, na svetle vypadala dobre, ale pod zarivkama jinak, no ale rasy tomu docela pomohly..

Nez tam dam Malawky, udelam jim novou skalu, ne az uplne nahoru, clenitejsi, mensi a vice otvoru, jeskyne, atd...

Ted posilam jen pro info abyste vedeli o cem mluvim, je neco takoveho (skala uprostred) pro ryby OK, nejsou nervozni z toho, ze jsou obe strany otevrene atd?

Dik
Přílohy
Snímek 001.jpg
z pracovny
Snímek 001.jpg (107.03 KiB) Zobrazeno 4229 krát
Snímek 010.jpg
filtr Juwel v rohu, nic moc, v novem usporadani vyhodim nebo minimalne predelam jinam
Snímek 010.jpg (119.59 KiB) Zobrazeno 4229 krát
Snímek 025.jpg
u deti
Snímek 025.jpg (51.91 KiB) Zobrazeno 4229 krát
Snímek 019.jpg
druha strana filtru
Snímek 019.jpg (119.07 KiB) Zobrazeno 4229 krát
Snímek 018.jpg
u deti z boku
Snímek 018.jpg (66.18 KiB) Zobrazeno 4229 krát
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56

Příspěvekod Lgaspo » 30 srp 2007, 08:31

Hned na uvod Ta chcem upozornit, ze 250 l je pre malawi malo. Minimalna hranica je tych 300 l a to je fakt minimalna hranica.
Co sa tyka tej stredovej kompozicie tak rybam to vadit nebude. Maju kadial preplavat z jednej strany na druhu takze v pohode.

Do tak maleho akva by som nespekuloval z komplikovanou filtraciou.
Na jednu z bocnych stien si urob z polystyrenu komin - urob ho rovnakym sposobom ako mas tu stredovu stenu.
Do kominu bude zo spodu nasavanie a v hornej casti kominu urob otvor pre vyvod z cerpadla. Nasavanie urob tak aby sa voda z akva nasavalo do kominu z oboch stran akvaria kedze mas stredovu kompoziciu. Inak povedana urob ten nasavaci otvor dostatocne velky, alebo urob dva otvory z kazdej strany akva jeden.
Do kominu daj biomolitan.
Na biomolitan umiestni cerpadlo - napr. Eheim compact 600 alebo ak chces tak aj 1000 - na oboch sa da regulovat prietok.
Hadicku z cerpadla umiestni do otvoru v komine tesne pod hladinu aby Ti cerila vodu.
A je to.
Takyto filter Ti zabezpeci mechanicku a aj biologicku filtraciu, je jednoduchy a lacny, lahko sa udrzuje a do komina mozes schovat aj ohrievac.

Pre inspiraciu:
http://www.polit.sk/Polit/cpg/displayim ... =29&pos=12
http://www.polit.sk/Polit/cpg/displayim ... =29&pos=11
Nie je to sice na bocnej stene akva ale princip je ten isty :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Jestr64 » 30 srp 2007, 11:28

Lgaspo: proč by bylo 250 pro malawi málo? Já mám 230. Když tam nebude 50 ryb tak to snad neva ne? ;-)
Uživatelský avatar
Jestr64
uživatel webu
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 srp 2007, 20:31

male, ale nase

Příspěvekod mklimes » 30 srp 2007, 11:46

Jestr64 píše:Lgaspo: proč by bylo 250 pro malawi málo? Já mám 230. Když tam nebude 50 ryb tak to snad neva ne? ;-)


Diky diky, presne takhle uvazuju - vim, ze ortodoxni pod 400 l nejdou, ale ja tam holt mel urcitou diru a jinak to neslo, pristi akva udelam vetsi, slibuju. Sledoval jsem tady par diskusi s podobne velkymi (i mensimi) nadrzemi a pri dobre bio filtraci a rozumnem vyberu druhu, skladby a mnozstvi ryb by to snad fungovat mohlo, ne?

Klidnejsi ryby, dobre udelane ukryty, dobry pomer pohlavi a druhu (k tomu se jeste dostaneme..)

Uvidime, zatim to promyslim..

Co se tyce skaly uprostred, nekdo navrhuje lavove kameni, ja si ale myslim, ze zabere vic mista a ze z polystyrenu budu schopnej udelat neco mene tlusteho a pritom se spoustou skrysi, co vy na to?

Dik
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56

Re: male, ale nase

Příspěvekod Lgaspo » 30 srp 2007, 14:16

Tema vhodnej velkosti akva pre malawi na tomto fore uz bola preberana nespocetne krat, staci si len najst prispevky.
Ale OK, skusim vysvetlit, preco si myslim, ze 250 l je pre mbuny malo. Je to moj osobny nazor, podporeny vlastnymi skusenostami, a nikomu ho nevnucujem :wink:

mklimes píše:Klidnejsi ryby, dobre udelane ukryty, dobry pomer pohlavi a druhu (k tomu se jeste dostaneme..)


1. A ake su to kludnejsie ryby ? yellowky ? saulosky ? - mnoho skusenych chovatelov mi da zapravdu, ze aj vseobecne povazovane "pokojne mbuny" vedia narobit v akvariu poriadny cirkus !!! Zvlast v malom akva kde nie je dostatok priestoru.

2. A co su to dobre robene ukryty ? Cim viac ukrytov urobis, tym budu ryby na seba agresivnejsie, lebo si ich budu chranit.
Tvrdenie, ze prenasledovane ryby sa maju kde schovat podla mna neobstoji minimalne z troch dovodov:
a) dominantny samec aj tak prehlada cele akva len aby nasiel svojho soka. A tak subdominantne jedince koncia vystresovane v hornych rohoh akvaria pritlacene ku sklu
b) ked sa aj subdominantnemu jedincovi podari najst ukryt, kde ho dominatny jedinec nenajde, je v tomto ukryte cely den zalezeny, ma strach sa ist aj nazrat a trpi stresom
c) a nakoniec naco je akvaristovi ryba, ktora je cely den zalezena v "dobrom" ukryte, ked ju jak je den dlhy nevidi a jedine v case krmenia opatrne vystrci nos z ukrytu

Preco v chovniach ryb nemaju chovatelia v akvarkach ukryty ?
Dovody su podla mna prinajmensom dva:
a) aby sa im ryby lepsie chytali a mali o nich prehlad - jednoducho aby na ne videli
b) ked ryby nemaju ukryty nemaju co branit a su menej agresivne
V chovniach sa agrasivita udrzuje pod kontrolou vysokym poctom jedincov rovnakeho druhu v jednom akva, co samoska predpoklada kvalitnu filtraciu.
Osobne som videl 300 l akva bez akehokolvek ukrytu, v ktorom bolo cca 50 demasoniek a vladol tam pokoj !!!

3. Je tu moznost akva prerybnit a tak znizovat agresivitu. Ale treba si uvedomit, ze cim mensie akva, tym citlivejsie reaguje na akukolvek zmenu v chemizme vody, teplote vody, ... Udrziavat v poriadku prerybnene male akva je podla mna narocnejsie ako velke akva.
A neviem kto mieni investovat pri 200 l akva do externeho biofiltra, aby udrzal prerybnenu osadku pri zivote
Navyse mne osobne sa moc prerybnene akvarka nepacia. Ja si chcem pri akvarku oddychnut a nie lietat ocami z jednej ryby na druhu.

4. spravny pomer pohlavi je urcite dobra vec a vrele ju odporucam. Ale dosiahnut ho je uz vec uplne ina. Ryby sa kupuju mlade, kde je tazko urcit pohlavie. Zohnat dospele ryby a navyse v spravnom pomere tiez nie je jednoduche. Inak povedane spravny pomer pohlavi je beh na dlhe trate. Vacsinou sa to riesi nakupom vacsieho poctu mladych jedincov a pustupnym "vyradovanim" nehodiacich sa jedincov.

5. Pokial su ryby mlade vsetko dobre funguje. Ked ryby zostarnu tak v malom akva jeden-dvaja hlavni samci zoberu vsetko pod kontrolu a budu robit v akva poriadok.
Vela rybkam urobia zo zivota peklo !!! Slabsie jedince budu vytlacene do kutov. Vsetky mbuny su teritorialne a tym padom budu agresivne zvlast v malom priestore.
Ano, mate pravdu v tom, ze mbuny preziju aj v 100 l akva a dokonca sa budu aj mnozit. Ale to neznamena, ze su spokojne. Mnozenie je velmi silny instinkt.
Ved aj sliepky znasaju vajcia v uzkej klietke. Nechapem preco sa stale mnohi snazia drzat mbuny v klietkach. Tie ryby si to nezasluzia.
V malom akva si podla mna nikto nemoze malawky vychutnat, lebo tie ryby sa v malom akva ani nemozu prejavit.

A teraz jedna mala skusenost:
Momentalne mam v 600 l akva dominantneho samca P. saulosi (10 cm). Ked to na neho pride, tak vsetky ryby vytlaci do polky akvarka a neustale na ne utoci. A to podotykam vytlaci aj dospele venustusy, placidochromisy, sciaenochromisy. Nakoniec to vyzera tak, ze v jednej polke akva je natlacenych 29 ryb, a v druhej polke hrdo stoji saulosak. Ryby su nervozne, lakave a cela akva vobec neposobi pokojnym dojmom.
Nastastie saulosaka tieto raple chytaju len ked sa chce vytierat so samicami. V cese ked vsetky jeho samice nosia je v akva uplny klud a pohoda. Ziadne ryby sa neskryvaju, vsetky su pekne vyfarbene a cele akva posobi harmonicky - a toto by malo byt cielom kazdeho akvaristu, aspom si to myslim.
A teraz si predstavte, ze by tento moj saulosak bol v 250 l akva !!!

Vela ludi ma a bude mat malawky v akvarkach pod 300 l. Niektori z nich casom pochopia, ze to nie je OK a prejdu na vacsie akva alebo na iny druh ryb. A niektori to nepochopia nikdy a budu stale skusat nove a nove druhy malawiek vtesnat do malych akvariek.

Nasledujuce tvrdenie je klasicke (mklimes - neber to osobne, nechcem Ta urazit :wink: ):
mklimes píše:
Diky diky, presne takhle uvazuju - vim, ze ortodoxni pod 400 l nejdou, ale ja tam holt mel urcitou diru a jinak to neslo, pristi akva udelam vetsi, slibuju.


Inak povedane: mam v mure dieru pre 250 l akva a tak malawky ci sa vam to paci alebo nie pojdete do tej malej diery!!!
To nie je o ortodoxnosti, to je o rybach a ich zivotnych potrebach. Ked uz chces cichlidy tak do tej 250 l daj tanganyicke snekace alebo maximalne by som z toho urobil jednodruhove malawi.
Ide mi o to, aby sa kazdy aspom trochu zamyslel nad zivotnymi potrebami ryb a nesnazil sa zatvarat tieto krasne a zaujimave tvory do malych priestorov len preto aby ich mal a potom sa spoliehat na to, ze to mozno pri spravnom vybere druhov, pomeru pohlavi a poctu ryb bude fungovat. V prvom rade zabezpecme rybam vhodne prostredie a potom spekulujme nad ostatnymi vecami.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Re: male, ale nase

Příspěvekod mklimes » 30 srp 2007, 14:39

Lgaspo píše:Tema vhodnej velkosti akva pre malawi na tomto fore uz bola preberana nespocetne krat, staci si len najst prispevky.

Jasne, uz jsem je myslim vsechny cetl, jako castecnemu laikovi a zacatecnikovi mi z toho vyslo, ze pri dobrem planovani by to mohlo byt pro ryby v poradku, ale rad se necham poucit a pokud se ukaze, ze to je pro ryby nesnesitelne nebo neprijemne, pujdu do jineho biotopu, slepice v krabicich z nich delat nechci...

1. A ake su to kludnejsie ryby ? yellowky ? saulosky ? - mnoho skusenych chovatelov mi da zapravdu, ze aj vseobecne povazovane "pokojne mbuny" vedia narobit v akvariu poriadny cirkus !!! Zvlast v malom akva kde nie je dostatok priestoru.

Beru na vedomi

Preco v chovniach ryb nemaju chovatelia v akvarkach ukryty ?

b) ked ryby nemaju ukryty nemaju co branit a su menej agresivne

A myslis, ze bych k tomu mohl pristoupit takto - mene nebo zadne ukryty, bude to pro ryby dlouhodobe snesitelne?

A neviem kto mieni investovat pri 200 l akva do externeho biofiltra, aby udrzal prerybnenu osadku pri zivote
Navyse mne osobne sa moc prerybnene akvarka nepacia. Ja si chcem pri akvarku oddychnut a nie lietat ocami z jednej ryby na druhu.

Ja uz do nej investoval, pripadalo mi to pohodlnejsi (promin ten vyraz) nez se furt hrabat v tom internim penovem od Juwelu

4. spravny pomer pohlavi je urcite dobra vec a vrele ju odporucam. Ale dosiahnut ho je uz vec uplne ina.

To me taky napadlo, dik za upozorneni

Vela ludi ma a bude mat malawky v akvarkach pod 300 l. Niektori z nich casom pochopia, ze to nie je OK a prejdu na vacsie akva alebo na iny druh ryb. A niektori to nepochopia nikdy a budu stale skusat nove a nove druhy malawiek vtesnat do malych akvariek.

Necham si poradit, promyslim, mozna zkusim, a kdyby neslo, ryby venuju/vratim, vim, ze te to musi otravovat, furt odpovidat na to stejne, a lidi si nedaji rict.. rozhodne se neurazim, je mozne, ze do toho nepujdu..


Ked uz chces cichlidy tak do tej 250 l daj tanganyicke snekace.

Muzes mi napsat par druhu, ktere bys doporucoval a kolik by jich tam mohlo byt?? Diky

V prvom rade zabezpecme rybam vhodne prostredie a potom spekulujme nad ostatnymi vecami.


OK, beru na vedomi, to zni rozumne, pokusim se..

Jeste si zminoval - a uz jsem o tom tady cetl - mit pouze samce jednoho druhu, myslis, ze to by spolu s nedostatkem ukrytu mohlo fungovat? Stejne se mi nechce resit odchyt poteru nebo jeho odlov (ted asi zase dostanu "vynadano"), tohle reseni by se mi libilo, pokud by to tu agresivitu skutecne snizilo (a samozrejme pokud by se podarilo koupit pouze samce nebo samice vyselektovat), myslis, ze pak by pro ne to prostredi bylo OK, nebo by byly porad jako slepice v drubezarne??

Diky, doufam, ze te nestvu, nechci se hadat protoze o tom dost nevim, chci si jen overit nazory, ktere ziskavam..
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56

Příspěvekod Lgaspo » 30 srp 2007, 14:49

Ja som pisal o jednodruhovom akvarku. Naprikald by si v nom mal len P. saulosi a nijaky iny druh. Viem o jednom akva kde to funguje.
Mrkni sem: http://www.polit.sk/Polit/cpg/displayim ... m=10&pos=2
Vidis sam, ze tam moc ukrytov nie je a akva ma 220 l.

Co sa tyka akvarka len zo samcov teoreticky by to fungovat mohlo ale musel by si veberat samcov co nie su vzhladovo podobny.
Napriklad z vlastnej skusenosti viem, ze samci Pseudotropheus saulosi a Melanochromis interruptus sa v laske nemaju a neustale sa biju.

A navyse by si mohol mat z kazdeho druhu len jedneho samca. Ale fungovat by to mohlo.
Len kde tych samcov zozenies ???

Inak akvarka cisto zo samcov su popularne hlavne v Amerike, kde takto chovaju hlavne cichlidy zo skupin Aulonocara a Haps.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

jednodruhove

Příspěvekod mklimes » 30 srp 2007, 15:05

Lgaspo píše:Ja som pisal o jednodruhovom akvarku. Naprikald by si v nom mal len P. saulosi a nijaky iny druh. Viem o jednom akva kde to funguje.
Mrkni sem: http://www.polit.sk/Polit/cpg/displayim ... m=10&pos=2
Vidis sam, ze tam moc ukrytov nie je a akva ma 220 l.


OK, promin, zase kecam a nevim, tak tedy jednodruhove, to akva jsem taky videl, dobry.. takze pokud jen jeden druh, jaky pak pomer pohlavi??

A jeste ti snekaci by me zajimali.. treba pujdu do Tanganiky, snekaci znamena, ze ziji v ulite, nebo jsem mimo? To pak asi potrebuji spis velke volne dno, nez "skalu uprostred"??? Muzes doporucit, ktere/ktery druh by se hodil?

Diky
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56

Příspěvekod Lgaspo » 30 srp 2007, 15:15

Pri jednodruhovom akva to uz ani tak nie je o pomere pohlavi ale skor o vhodnom pocte aby sa agresivita rozptylovala.
Do tej 250 l by som kupil cca 20 az 23 mladych ryb napriklad P. saulosi s tym, ze konecny stav by bol niekde okolo 15 az 20 kusov - vzdy nieco uhynie aj ked sa budes snazit ako chces.
Ked dorastu uvidis ako sa to bude vyvijat a tomu prisposobis pomer pohlavia.

Ano snekace potrebuju volne dno a ulity ale myslim, ze aj v Tvojom akva tak ako ho mas zariadene by to mohlo fungovat.
Nieco o snekacoch najdes tu:

http://www.polit.sk/Polit/index.php?opt ... &Itemid=91

Klikni na zalozku snekace

K snekacom by mohli ist aj nejake vacsie ryby rodov Neolamprologus, <<Lamprologus>>, Altolamprologus
Naposledy upravil Lgaspo dne 30 srp 2007, 15:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků