Bílý písek na dně

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Bílý písek na dně

Příspěvekod Danouš » 28 bře 2005, 12:11

Zdravím,
rád bych se dozvěděl Vaše zkušenosti s udržením čistého bílého písku na dně. Dosud mám v akva říční písek, na kterém se veškeré rybí výkaly ztratí ( viz foto v sekci Vaše nádrže ). Moc se mi líbí kontrast bílého jemného písku a tmavých kamenů. Jak to ale ostatní dělají , že na fotkách mají čisté dno bez výkalů? Pochopil bych , že se to dá zajistit silnějším prouděním u dna, ale asi jen u rovného dna bez kamenů a s nasáváním do filtru u dna. Já mám dno neustále samou jámu, jak to ryby neustále bagrujou a tam by se ty hovínka určitě shromaždovaly a k nasávání by se stejně nedostaly. A co zákoutí mezi kameny v zadních částech akváriať
Díky za vaše rady. :?:
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Martin Novák » 28 bře 2005, 12:30

Já udržuji dno v čistotě pravidelným odkalováním. Je to asi jediný pořádný způsob, jak toho docílit. Jednou týdně odsaji kompletně celé dno v celé hloubce vrstvy písku. Přes týden se detrit shromažďuje v nejnižších částech dna (tzn. v mém případě ve filtračních komorách). Ty nejsou vidět a poté je odsávám spolu s dnem. Písek je tedy přes týden v naprosté čistotě. Nikde se detrit neválí. Proudění ve vodě tomu dost napomáhá. Já proudění v nádrži nemám a jde to také. Doporučuji tedy masivně odkalovat celé dno jednou týdně spolu s částečnou výměnou vody.
Naposledy upravil Martin Novák dne 16 črc 2005, 15:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 28 bře 2005, 17:47

Jak píše Martin - každý týden s výměnou vody taky odkaluju a to v místech, odkud proudění vody nečistoty nezvedne a neodnese. Zabydlené jeskyně a mezery mezi kameny si ryby v čistotě udržujou samy. V nějakém fóru jsem četla, že po čase, kdy písek trochu zažloutne, ho akvaristík vyhrábne a prožene ve vodě s nízkou koncentrací Sava. Možná je to účinné, sama bych to nikdy neudělala.
Naposledy upravil nakatenga dne 09 čer 2005, 01:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Roman Zadrobílek » 28 bře 2005, 19:51

vše co tu bylo napsáno mohu jen potvrdit.Křemičitý písek mám v akvariu více než rok a není žádný problém.Myslím si že rybám jemný písek vyhovuje více než klasický říční písek
Roman Zadrobílek
nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Obrázky: 6
Registrován: 22 bře 2005, 22:33
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Martin Novák » 28 bře 2005, 19:57

To rozhodně. Zvláątě důleľitá je zrnitost. Protoľe jsou africké cichlidy takové "bagrovité" ryby, tak je vhodnějąí křemičitý jemný písek (od 0,8 - 2 mm). Lépe se jim pak dno přerývá a upravuje. Navíc ten kal nesedá tolik do spodních vrstev písku, takľe je poté odkalování rychlejąí. Neříkám, ľe si s říčním pískem neporadí. Sám jsem měl ve starém akváriu říční (aľ 4 - 5 mm) a jak jim to ąlo. Bagrovali stejně.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Radim Zídek » 28 bře 2005, 20:15

ideální je použít co nejjemnější křemičitý písek, protože v něm nejen ryby bagrují, ale také ho žerou. Pomáhá jim při trávení a netrpí tolik střevními potížemi. Já pouľívám frakci 0,1-0,5mm. A téměř ho neokaluju není na něm skoro nic vidět a to málo ryby nějáko zlikvidují.
ahoj Radim
Naposledy upravil Radim Zídek dne 18 čer 2005, 13:35, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Martin Novák » 28 bře 2005, 20:21

Myslel jsem, že písek je součást krmení pouze u některých druhů tanganických cichlid (Tropheus...). Myslím, že jsem to četl v AT - článek Povídání o Tropheusech...
Celkem zdařilé dílo! Doporučuji přečíst.
Ale kdyžtak prosím o vysvětlení.
Naposledy upravil Martin Novák dne 16 črc 2005, 15:02, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Radim Zídek » 28 bře 2005, 21:07

do určité míry ho požírá většina afrických cichlid, včetně malawijských, ale Tropheusy to jsou žrouti to mohu potvrdit. :P
Naposledy upravil Radim Zídek dne 18 čer 2005, 13:35, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Danouš » 28 bře 2005, 21:36

Kromě Martina odkalujete tedy všichni jen po povrchu nebo v celé hloubce písku?
Kdysi jsem bílý jemný písek zkoušel v menším akva, ale neustále mi ho nasával filtr, takže jsem se bál ,aby se nezadřel ( měl jsem nasávání u dna, aby to posbíralo co nejvíc hovínek. ) a i při odkalování jsem s výkaly měl ve vědru i hromadu písku. Možná to byla jen moje nešikovnost?
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Radim Zídek » 28 bře 2005, 22:09

dno odkaluj jenom po vrchu néé v celé hloubce
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron