Stránka 1 z 1

Regulátor otáček ventilátoru

PříspěvekNapsal: 21 srp 2005, 16:17
od cresh
Tak toto jednoduché zapojení co jsem našel v sešitech ze školy původně sloužilo a nebo aspoň bylo navrženo na regulaci otáček ventilátorů u výkonných NF zesilovačů, řídilo to normální ventilátory typu ventilátor ve zdroji počítače. Který je pro účel vyhánění vzduchu z podkrytu vyhovující! :D

Tady je schéma:
schéma

A tady je návrh plošného spoje:
deska

Ale zapojení je tak jednoduché že se to dá udělat i na univerzální desku.

Je žádoucí aby se ventilátor vždy aspoň minimálně otáčel. Proudová ochrana je realizována rezistorem R2 který je paralelně připojený k regulátoru. Tím se regulátor zároveň i odlehčí, protože maximální proud je 150mA. Většinou ve zdrojích bývá ventilátor 12V a 2 až 2,3W a jeho rozběhové napětí je okolo 5 až sedmi voltů. R2 je třeba tomuto přizpůsobit, ale jestli to pojede s tou hodnotou co je ve schématu tak srat na to...

O nastavení, je tam použitej 25ti otáčkový trimr kterým se nastaví rychlost ventilátoru. O izolaci zařízení asi nemusím mluvit to je jasný že to s rybkama plavat nemůže a jestliže to chcete mít v rampě tak to vražte do krabičky a dejte tam nějaký průchodky. Cín a vývody součástek rychle podléhají oxidaci a je to shit nehledě na to že to může časem zařízení oddělat. Teplotní čidlo by bylo fajn strčit do vzduchovací hadičky a na obou koncích to zacpat silikonem. Lepší řešení je smrš?ovací bužírka, je to senzitivnější. A toto umístnit někam k hladině.

Zařízení osobně používám mimo u zesilovače tak už i v akva a maká to bezproblémů a nejde to vůbec slyšet. Ovšem když spustím žárovky který normálně nepouštím tak to startuje docela dost.

Seznam součástek:
R1 1kohm trimr 25tiotáčkový
R2 82 ohmu
R3 4,7 ohmu
R4,5,6 1Kohm
čidlo KTY81-121
C1 100pF
C2 100uF/25V
IC1 LM723, uA723 vyrábí se to pod těmito názvy by stará tesla MAA723

Napájení 12V stejnosměrných.

Regulátor pro dva ventilátory

PříspěvekNapsal: 22 srp 2005, 13:08
od cresh
Tak tohle zapojení je vlastně skoro to samé jen je použit dvojitý operační zesilovač LM358 a jako čidlo 2x LM35.

Řídit se tedy dají dva ventilátory nezávisle a to dokeonce velmi výkoné ventilátory. To je způsobeno použitím výkonových řídících tranzistorů BD537 datasheet tranzistoru zatížitelnost 8A,50W.

Napájení je volitelné podle ventilátoru od 12 do 24 voltů. Samozřejmně je třeba podle odběru volit i napájecí zdroj!


Schéma zapojení Toto je jen jedna polovina, jeden kanál, ten druhý je naprosto identický.


Cidla Tady jsou vyobrazeny typy pouzder ve kterých se čidla vyrábí. Nejvhodnější je zakroužkováno. Dá se jednoduše zastrčit do akvarijní hadičky a zacpat silikonem ovšem taky aby kousek čidla vykukoval. v rámci zlepšení senzitivity. Ostatní typy pouzder jsou nevhodná pro náš účel. Docházelo by k oxidaci pač pozdra jsou kovová.

Deska s plošným spojem
Je možno to také vyrobit na univeruální desku. Nebo si tuto desku nechat vyrobit ve specializovaném obchodě a nebo pokud někdo ví jak se leptá tak si ji může vyrobit doma.

Použité součástky jsou jasné, součástky je možno zakoupit v jakémkoli obchodě ze součástkami např.: [web]http://www.ges.cz[/web] [web]http://www.gme.cz[/web]

čidla LMXX

PříspěvekNapsal: 22 srp 2005, 15:51
od cresh
Prodávají se v GM a mají tam dva druhy LM35CZ a LM35DZ. Je to úplně jedno který znich ale to s označením DZ je o stovku levnější má rozsah od 0 do x stupnu a to je vyhovujici! Ta druhá varianta jede uz od -40 a to je pro akva vcelku nahovno! Leda že by jste sledovali rybky v ledě, může taky vydržet dlouho čerstvé :lol:

Proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě, že?

PříspěvekNapsal: 18 kvě 2010, 10:42
od Jenas
Chlapci chlapci... jednoduché zapojení podle mě obsahuje max 3 součástky, dále už to není jednoduché zapojení...
Podle mě jednoduché zapojení je toto: http://www.belza.cz/pcfan/farg.htm
Používám ho už léta v různých zdrojích, i v akva, a zatim bez jediné poruchy.

PříspěvekNapsal: 26 lis 2010, 08:39
od cresh
Hmm taky velmi hezké zapojení. :)