Filtry EHEIM

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod ufonn » 20 říj 2009, 21:54

Dobrý večer,

poměry filtrační hmota vs. objem akvária je takové podivné téma, když vezmeme v úvahu, že nitrifikační bakterie jsou na všem v akváriu tzn. několik m^2. Navíc, jejich výskyt je omezen zdrojem živin. Připadá mi, že několik litrů filtrační hmoty ve filtru nehraje velkou roli. Sám mám kanistrový filtr Fluval 305 v malawi 340 L hrubého objemu, a po dobu tří let nebyl nikdy problém s hodnotou amoniaku či NO2. Doufám, že jsem to nezakřik :( Vodu měním 1x za 14 dní cca půl akva, filtr čistím 1x za 4 měsíce.
Ufon
ufonn
uživatel webu
 
Příspěvky: 6
Obrázky: 0
Registrován: 30 říj 2008, 20:50

Příspěvekod Mauve » 21 říj 2009, 07:34

ufonn píše:Dobrý večer,

poměry filtrační hmota vs. objem akvária je takové podivné téma, když vezmeme v úvahu, že nitrifikační bakterie jsou na všem v akváriu tzn. několik m^2. Navíc, jejich výskyt je omezen zdrojem živin. Připadá mi, že několik litrů filtrační hmoty ve filtru nehraje velkou roli. Sám mám kanistrový filtr Fluval 305 v malawi 340 L hrubého objemu, a po dobu tří let nebyl nikdy problém s hodnotou amoniaku či NO2. Doufám, že jsem to nezakřik :( Vodu měním 1x za 14 dní cca půl akva, filtr čistím 1x za 4 měsíce.
Ufon


V podstatě se s tím dá souhlasit, ale v tvém postu chybí, kolik tam máš ryb a jakých.
Navíc v zajetém akváriu amoniak a NO2 nehrozí, tam stačí hlídat NO3.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod zencakd » 21 říj 2009, 07:44

Díval jsem se na ty nové modely Eheim, samozřejmě, že čím větší, tím lepší, ale nevidím to jako nutnost. Závisí na tvém rozpočtu. Hold menší filtr = častější propírání, na výměnu vody to nemá vliv, protože z daného NO2 se ti vygeneruje dané množství NO3 se kterým filtr nepomůže (ne tento typ).

Jinak 46 tropheusů je dle mého názoru na takto velkou nádrž (odpočítám kameny, pozadí), opravdu moc. Je jasné, že ti chce prodat co nejvíc, ale dal bych jich tam tak 30. Duboisi se navíc množí jako sardinky, takže je za chvilku budeš prodávat :-)

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod zencakd » 21 říj 2009, 08:08

ještě k těm filtrům - v poslední době je móda osazovat externí filtry "chytrou" elektronikou. Nejsem toho moc zastáncem a ani si nemyslím, že to výrazně něčemu pomáhá. Možná bych se nebál ani sáhnout po filtru z řady clasic, i když tam myslím nejsou zavíratelné přípojky hadic, což je super věc. Na druhou stranu si tato řada na nic nehraje - je to prostě kvalitní filtr, který se soustředí na to, co dělat má. Takže při výběru bych se řídil objemem, průtokem, kvalitou zpracování (můj první externí filtr ATMAN byl sice kopií eheimu za poloviční cenu, ale jednou mu praskla spona, která drží hlavu u kýble a to byl šrumec!)

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Tomik » 21 říj 2009, 09:08

Filtry Eheim Classic jsou ve třech prodejních verzích. Classic - ta je bez uzavíratelných dvojkohoutů a filtračních náplní, Classic plus - tam jsou navíc dvojkohouty a Classic plus bio - ta má navíc dvojkohouty a filtrační náplně. Ne v každým shopu to prodávají, tak pak chce počítat, jestli se vyplatí to levnější balení nebo to dokoupit zvlášť.
Tomik
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 8
Registrován: 27 zář 2005, 10:38
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod zencakd » 21 říj 2009, 09:24

Díka, zajímavá informace, to jsem vůbec netušil. Tím pádem bych se podrobněji kouknul na ten největší filtr EHEIM CLASSIC.

D.
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod sarka.x » 21 říj 2009, 11:31

Tak nejvyšší z řady Eheim classic je 2250 a 2260

2250 objem 17l - 1200 l/h cena 6790,- Kč bez filtračních médií
2260 objem 23l - 2400 l/h cena 8750,- Kč bez filtračních médií

Když srovnám Classic 2260 a Professionel 3 2080 (objem 25l - 1700 l/h, 2x sání) tak finančně vyjde levněji 2080 (e s orig. médii 9999), když opominu zoohit. cz kde by vyšel 2080 i s medii včetně dopravy na 8091,- kč.
sarka.x
častý přispívatel
 
Příspěvky: 543
Obrázky: 4
Registrován: 29 pro 2008, 14:25
Bydliště: Praha
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Příspěvekod A+I » 21 říj 2009, 13:01

Ahoj Sarko, napred jsem se do tohoto tematu nechtela vubec michat, ze Ti urcite nekdo poradi. Nejake nazory uz tu mas (i u sousedu :o ), ale presto nakonec pisu po precteni predchoziho prispevku, kde uvazujes i o 2260 nebo 2080. Mame dva filtry 2260, jeden je v provozu a ten druhy teprve ceka na sluzbu, az se konecne dostaneme k tomu zprovoznit vetsi akvarium pro Tropheusy. Rozhodovali jsme se nad prepadovym filtrem, nad Fluval FX-5, Eheim 2260 a 2080. Z prepadoveho jsme nakonec upustili (prestoze ho mame davno doma), protoze mel manzel obavy, ze budou tepelne ztraty a ze to bude delat vlhko v baraku. Tak nevim, kdo mate zkusenosti, tak sem, prosim, napiste. FX-5 a 2080 manzel strasne brzo vyskrknul taky, kdyz zjistil po zhlednuti videa a prostudovani manualu, co tam je vsechno za elektroniku (uplne zbytecnou), cili vetsi sance k selhani nebo nejake poruse. Navic se mu moc nelibilo, ze to jednou denne da cele elektronice sok - vypne a zase zapne. Manzel je programator, dela i na circuts, takze asi vi, o cem mluvi. On hned vidi, co by obnasela pripadna oprava. Zvitezil Eheim 2260 postaveny na uplne jednoduchem principu, bez jakekoliv elektroniky, zadne vypnuti s naslednym okamzitym zapnutim nepotrebuje a jsme s nim happy. Mam ale dojem, ze manzel na to kupoval v zelezarstvi uzaviraci kohouty na hadice. Mne se libi, ze pri vymenach vody napojime odtokovou hadici primo k nadobe filtru a voda frci hadici rovnou do ... Kdyz je potreba, tak pri tom jeste normalne vrchem odkalim zvonem dno. Teda ale musim podotknout, ze pri tomto zpusobu vypousteni vody si natahni budika protoze pri minule vymene vody v 900 litrovem akva si manzel sel neco delat, mne ani nerekl a kdyz jsem k akvariu prisla, tak bylo na dne uz jen asi 12 cm vody. Takze je to trochu dangerous ::s33:: ::s31:: .
Je to pekne silny obrik, mozna az moc na Tvoji nadrz. Mame ho v nabytku pod akva a nemame na nem dany ten vrchni ochranny kryt. Kdybys potrebovala neco vedet, treba kolik mista zabere ve skrince i s hadicemi, atd., tak se klidne ptej, rada Ti odpovim.
Jeste napisu, ze je u 900 l akva, kde plave 24 ks Geophagus a nejake dalsi ryby v prostoru a sumci na dne. Ten druhy bude pro akva 600 - 650 litru nevim ted presne. Bude se do neho stehovat stavajici osadka ze 450 litroveho - asi 55 ks Tropheus Ndole Red plus ryby dna.
K tem Tvym Tropheusum chci jen napsat to, ze na zaklade nasich 4 letych zkusenosti s dvema druhy Tropheusu ve dvou akvariich souhlasim s chovatelem, ktery Ti je prodal a mas jich 47. Jen to chce dobrou filtraci vody :o .
Tak at se dobre rozhodnes a at jsou Tvoji Duboisci porad zdravi!
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod sarka.x » 21 říj 2009, 14:17

Zdravím A+I a předem děkujiza obsáhlý příspěvek.

Právě vzhledem k početné osádce jsem přehodnotila výběr filtru a to tak, aby měl filtr značné rezervy v kapacitě filtračních médií tak ve výkonu s tím ,že jeho průtok bude regulovatelný. Zvažovala jsem i FX5,ale tento filtr mě nějak neoslovil, i když si myslím že bude určitě spolehlivý "pracant".

2080 mne oslovil nejvíce, proto jsem ještě včera změnila "čistou" výšku skříňky na 69 cm. Byla jsem upozorněna na výšku filtru (za což kolegovi děkuji :-), protože je to opravdu obr. Připoadá mi na něm fajn i předfiltr o objemu 1,5litru, který je přímo pod hlavou a zachycuje největší nečistoty. Takže se dá jednoduže a častěji "propláchnout". Záruka je na eheim 3 roky a jsouto myslím opravdu nej filtry, takže nepočítaám že by po 1/2 roce "kleknul" díky nějaké elektronice, i když stát se může vše. Můžu se zeptat zda i 2080 dostává "šok"v podobě vypnutí a zapnutí? Jaký to má důvod?

Je bezesporu pravda, že čím méně elektroniky tím lépe.Má 2260 regulovatelný průtok? Jak je řešen vnitřek filtru (kolik je tam košů na filtrační hmoty?

Díky :D

Jaké má 2260 rozměry?

Co se týče Tropheusů ještě dodávám, chovatel mi jich prodal 45, 2 jsem dostala jako "prezent".....tím chci říct,v jeho případě nejde o to aby mi jich prodal co nejvíce, ale o přesvědčení, že je to správné
sarka.x
častý přispívatel
 
Příspěvky: 543
Obrázky: 4
Registrován: 29 pro 2008, 14:25
Bydliště: Praha
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Příspěvekod Tomik » 21 říj 2009, 16:53

Ahoj, já jsem svým příspěvkem o Eheim Classic vycházel především z toho, že jsi měla vybraný filtr pro akva do 600 l a objem filtračních náplní měl 6 l. Proto jsem zde hodil také ty Classic, protože Eheim Classic 2217 s filtračníma mediama a dvojkohouty jsem viděl na netu za 3 400. Je taky doporučován do 600 l a má objem filtračních medií 6 l. Pokud jsi změnila názor a chceš něco velkýho, tak je mi jasný, že Ti stačit nebude :D Nejsem velkej odborník, ale myslím si, že pro akva se 450 litry a kupovat do něj za velký peníze filtr pro 1000 l akvárka je možná zbytečný luxus :o Ale proč to rybkám nedopřát.
Tomik
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 8
Registrován: 27 zář 2005, 10:38
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků