Bude tohle fungovat?

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Bude tohle fungovat?

Příspěvekod Pecan » 04 led 2010, 10:28

Prosím o radu , bude-li tento princip vnějšího filtru fungovat (nechci vrtat ani řezat sklo...), je to totiž jediná možná varianta doplnění TetraTec EX 1200 do 450l Malawi. Do budoucna chci tento vnější změnit na rostlinný - tedy přepady a kořeny ruzných echinodorů omývající voda z akva, ale k tomu budu muset ještě "zpracovat" manželku....

P.S.: Předpokládám , že mi jenom tetratec nebude stačit....

Poraďte a pak to klidně zamkněte. Díky
Přílohy
náčrt vnějšího filtru.pdf
(37.48 KiB) 337 krát
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod Mauve » 04 led 2010, 11:23

Ty příčky ve filtru jsou kresleny dost nejednoznačně, podle mne to čerpadlo vyčerpe tu svou komoru a tím to všechno hasne.
K nasátí vody z akvária nemá jak dojít............
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Ondra » 04 led 2010, 11:56

Tak jako poslední řešení by to snad šlo. Musíš si uvědomit, že tím si ubereš místo v garáži a případné další předělávání filtru bude komplikované. Jako nevýhodu vidím právě to umístění filtru. V garáži bývá často dost zima a bude se taj akva ochlzovat. Musel bys vše dobře izolovaz a pak by to šlo. Nasívání do filtru bude asi přepad, že. Nesmíš zapomenout, že poslední komora musí mít dostatečný objem, aby voda stíhala přitíkat. Vše si důkladně propočítej ať pak nemáš problém. Taky musíš myslet na to, aby při vypnutí proudu nedošlo k přetečení filtru. Jinak já mám doma 2 filtry podobné konstrukce, jeden v 300 litrech, druhý v 800 litrech. Nevýhodou přepadů může být hluk, ale vše e dá upravit tak aby nebyl :o . Musíl ale přiznat, že jen vnější filtr většinou nestačí (nedokonalí cirkulace vody) a je pak dobré do akva dát ještě mechanickou filtraci o menším výkonu (jen aby honil vodu+filtrace hrubých nečistot).


P.S: mě se potvrdilo, že čím dál vedeš vodu a čím víc spojů máš hadici, tak tím častěj dochází k problémům, může se dostat bublina do hadice a pokud nemá dobrý spád, může voda v hadice "pulzovat"...

Hodně štěstí
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod Pecan » 04 led 2010, 13:19

"Musíš si uvědomit, že tím si ubereš místo v garáži "
... to mě nevadí....mám na to místo vyhrazené...

"a případné další předělávání filtru bude komplikované."
budu to mít celé v poličce , která bude odizolovaná 5cm polystyrenem , zavřená a hladiny budou ve stejné úrovni

" Nasívání do filtru bude asi přepad, že "
nasávání jsem myslel přesně tak, jak je to v nákresu (který je bohužel pootočen o 90 stupňů)

". Nesmíš zapomenout, že poslední komora musí mít dostatečný objem, aby voda stíhala přitíkat. Vše si důkladně propočítej ať pak nemáš problém."
...právě nevím , jak to propočítat....když to budu mít jako spojené nádoby

" Taky musíš myslet na to, aby při vypnutí proudu nedošlo k přetečení filtru."
to je jasné z nákresu.....spojené nídoby , hladina ve stejné úrovni....

"Nevýhodou přepadů může být hluk, ale vše e dá upravit tak aby nebyl Surprised"
přepad nechci a když , tak až v garáži v té polici , podle mě je zbytečný , když to budu mít ve stejné úrovni

"Musíl ale přiznat, že jen vnější filtr většinou nestačí"
budu mít ještě jeden tetra tec EX 1200....

P.S.: Nicméně si mi neodpověděl, jestli ten podtlak v první komoře, který se vytvoří tím, jak budu odčerpávat vodu z poslední komory, bude stačit na to, aby mi to nasálo vodu :(
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod Mauve » 04 led 2010, 13:31

Budeš mít dvě nádoby s volnými hladinami, kde jsi přišel na to, že vznikne podtlak? Z nákresu je jasné, že si myslíš,
že čerpadlo požene vodu zpět do akva a na vstupu - nasávání - není nic, co by dalo impuls vodě, aby se vydala
na cestu do filtru.................to je nefunkční úvaha. :roll:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Pecan » 04 led 2010, 13:37

Mauve píše:Budeš mít dvě nádoby s volnými hladinami, kde jsi přišel na to, že vznikne podtlak? Z nákresu je jasné, že si myslíš,
že čerpadlo požene vodu zpět do akva a na vstupu - nasávání - není nic, co by dalo impuls vodě, aby se vydala
na cestu do filtru.................to je nefunkční úvaha. :roll:


myslel jsem , že jak na nátoku-tedy v první kóji- půjde hladina vody dolů vlivem přečerpání do velkého akva, půjde hladina dolů i v trubce a tudíž to nasaje nejdřív bublinu a pak i vodu....ta potom už poteče po "spádu", mýlím se?
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod Mauve » 04 led 2010, 13:44

Pecan píše: mýlím se?


Podle mne ano..........
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod bedna » 04 led 2010, 17:10

Pecan píše:
Mauve píše:Budeš mít dvě nádoby s volnými hladinami, kde jsi přišel na to, že vznikne podtlak? Z nákresu je jasné, že si myslíš,
že čerpadlo požene vodu zpět do akva a na vstupu - nasávání - není nic, co by dalo impuls vodě, aby se vydala
na cestu do filtru.................to je nefunkční úvaha. :roll:


myslel jsem , že jak na nátoku-tedy v první kóji- půjde hladina vody dolů vlivem přečerpání do velkého akva, půjde hladina dolů i v trubce a tudíž to nasaje nejdřív bublinu a pak i vodu....ta potom už poteče po "spádu", mýlím se?


Jednoduchy pokus, dej na stul vedle sebe dva kyble vody, mezi ne hadici a jeste jednu hadici, kterou das do kyble pod stul. Z te vysaj vzduch, jako kdyz cistis akvarium...

Co se stane? Voda z kyble se 2 hadicemi vytece dolu... V prvnim kyblu zustane vsechna voda.

Kdyby nic, tak zkus naplnit tu hadici mezi obema kybly vodou, naschval, jestli ta voda zustane v hadici. A pokud budes hodny, zkus jeste ukecat manzelku, aby dolevala do toho prvniho kyble vodu, jako ze z filtru :D

A ted, nechtel jsem tim rypat, ci te nejak zhazovat ale ukazat, jak muzes vyzkouset jednotlive principy. Imho, to, co jsi psal, tak to fungovat nebude. Jedine 2 cerpadla, jedno na napousteni filtru a druhy na vypusteni, ale to je kravina.

Muj napad by byl, aby byl filtr vis, nez hladina. Z filtru by z hladiny sla hadice s vodou do akvarka, ktera by byla vyspadovana - voda by tekla sama z kopce do akva. A z akva by bylo cerpadlo, jez by hnalo vodu do filtru. -> problemu vzdorne, kdyz vypnou elektrinu, nic se nestane. Samozrejme musis pocitat s rezervou v akva. (to same muzes udelat i naopak, ale uz budes muset upravovat akvarko, coz se ti nechce)
Uživatelský avatar
bedna
častý přispívatel
 
Příspěvky: 383
Obrázky: 59
Registrován: 27 kvě 2009, 21:00

Příspěvekod Pecan » 05 led 2010, 10:49

jo, jo , vyzkouším to , akorát s tím rozdílem , že to přiblížím víc realitě a propojím to do akva z kýblu přes čerpadlo a z akva do kýblu trubkou, kterou nepředplním vodou , ale nechám tam bublinu....to bude jako v reálu , jak to zamýšlím. S tím filtrem výše je to taky pravda a dispozičně by mi to v garáži šlo....
Díky a až to vyzkouším , tak napíšu!!
P.S.: Vůbec se neurážím , děkuju za radu!!
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod Ondra » 05 led 2010, 11:14

Podle mě to bude zbytečně komplikované, ale je to tvoje voba...
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků