Celoskleneny filtr konzultace...

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Celoskleneny filtr konzultace...

Příspěvekod Susp » 06 kvě 2010, 22:52

Ahoj vsichni chtel bych si postavit novy celoskleneny filtr pro moje 540litrove akvarium.

Čerpadlo mam EHEIM compact plus 2000 (1000-2000 l/h / výtlak 2.3 m)

Akvarium 73.7x27.7x32.3
Obrázek

Pouzite filtracni materialy:

Filtracni vata
http://www.akvaristik.eu/fotky5031/foto ... Y-vata.jpg

Biomolitan
http://eshop.jezirka.info/product/bioak ... 1litr:864/

Keramické válečky
http://eshop.jezirka.info/image/product ... y-300g.jpg

Chtel bych se zeptat na velikost komor jestli je dostatecna a jesli se nemuze stat ze by cerpadlo celou komoru vycerpalo...

Ale muj hlavni problem je konzultace o tom jak se resi, aby odtok a pritok byl stejny a nestavalo se ze by pritekala voda moc pomalu nebo naopak moc rychle...

Proste potrebuji radu jak to vse udelat, aby to fungovalo a nedostal se do nejakych problému...

Odtok mam v planu vyresit pres externi přepad, tak jak je videt na strankach http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-17

Diky vsem za nejake rady :idea:
Susp
uživatel webu
 
Příspěvky: 6
Registrován: 03 říj 2008, 22:27

Příspěvekod bedna » 08 kvě 2010, 09:25

Každopádně ti řeknu, že jednotlivé komory, přes které přetéká voda by se měly postupně k čerpadlu snižovat.

Akva a filtr jsou v tomto podání spojené nádoby, co přiteče, to také odteče.

K materiálům ti řeknou ostatní, já mám pouze akvacit.
Uživatelský avatar
bedna
častý přispívatel
 
Příspěvky: 383
Obrázky: 59
Registrován: 27 kvě 2009, 21:00

!

Příspěvekod Fabrika » 05 čer 2010, 14:46

A nezapomeň taky na důl.věc: Celoskleněný filtr musí pojmout 8% filtrační hmoty z celkového objemu akva :o
Fabrika
 

Příspěvekod Ondra » 05 čer 2010, 15:40

Tak já k tomu mám několik připomínek.
Velice důležitá je váška filtru, protože od toho se odvyjí i objem filtru. Poslední komora musí mít dostatečný objem. Také počitej s tím, že při vypnutí elektřiny musí mít filtr dostatečnou kapacitu aby nepřetekl.
Co se týče filtračních médií, tak bych jeho pořadí volil úplně opačně a keramické kroužky bych úplně vypustil. Také bych ti doporučoval dát na dno vždy molitan který bude mít větší hrubost (nedojde ke zpomalení průtoku pod přepázkou). Do první komory dej do půlky molitan a na ni dej vatu. Tahle vata zachytí 90% nečistot a poslouží tak jako mechanická filtrace. Zbytek molitanů bude výhradně biologická filtrace. Výhodou toho je to, že poslední filtry nebudeš muset tak často propírat. Nevýhodou je jen to, že vatu budeš muset proprat každejch 14 dní až 3 týdny. Protože molitan nebude tak zanesený nečistotou, bude i líp prokysličen a bakterky budou líp pracovat (neucpaný molitan má obrovský povrch, proto nejsou keramické kroučky nutné).
Velikou výhodou takovýchto filtrů je to, že do poslední komory můžes dát nějaké médium pro chemickou filtraci (ionexy na odstranění NO3).

Já mám takovýto filtr zatím jen ve 3 akváriích,ale budu podobným mechanizmem nahrazovat i filtry v ostatních nádržích. Voda totiž, nerozdíl od klasických kostkových filtrů, nevolí cestu nejmenšího odporu (tedy volí, ale ta je všude stejná) a musí urazit značnou trasu v molitanu kde dojde k dokonalé fitraci (mechanické i biologické).

Právě čištění jen vaty je veliká výhoda, zajistí se tak biologická stabilita filru (při hrubším proprání filtrační vaty téměř vždy narostou nepatrně dusitany).
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

nesmysl

Příspěvekod Fabrika » 05 čer 2010, 17:44

Ondro, v jedne věci se pleteš....

Proč by měl mít poslední komoru,co největší, to mi vysvětli????
Když ti vypnou elektřinu, tak se k výtokové trubici do akva přidělá malá zavzduš.hadička.Tzn.Že slabá hadička z boku trubice slouží k zavzdušnění hadice při výpadku proudu a nehrozí přetečení filtru. :o
Fabrika
 

Re: nesmysl

Příspěvekod bedna » 05 čer 2010, 17:49

Fabrika píše:Proč by měl mít poslední komoru,co největší, to mi vysvětli????


Protože v ní nejrychleji klesá voda... Tedy čím víc se bude filtr stávat neprůchodným, tím nižší bude hladina na konci u filtru... Teda u mě to tak funguje.
Uživatelský avatar
bedna
častý přispívatel
 
Příspěvky: 383
Obrázky: 59
Registrován: 27 kvě 2009, 21:00

Re: nesmysl

Příspěvekod Ondra » 05 čer 2010, 17:56

bedna píše:
Fabrika píše:Proč by měl mít poslední komoru,co největší, to mi vysvětli????


Protože v ní nejrychleji klesá voda... Tedy čím víc se bude filtr stávat neprůchodným, tím nižší bude hladina na konci u filtru... Teda u mě to tak funguje.


přesně tak :o
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod Fabrika » 05 čer 2010, 18:03

Já jsem viděl obrázky a real úplně jinak...hm
Fabrika
 

Příspěvekod Fabrika » 05 čer 2010, 18:08

Jak si to myslel v tom SZ, ze si porizujes celoskl.filtr primo do akva????Kolik mas objem filtracni hmoty???
Fabrika
 

Příspěvekod Fabrika » 05 čer 2010, 18:13

A co říkate na tohle????
Přílohy
1.jpg
1.jpg (25.49 KiB) Zobrazeno 3803 krát
2.jpg
2.jpg (62.95 KiB) Zobrazeno 3803 krát
3.jpg
3.jpg (35.03 KiB) Zobrazeno 3803 krát
4.jpg
4.jpg (33.11 KiB) Zobrazeno 3803 krát
Fabrika
 

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron