Filtrace - jak vyřešit?

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Lgaspo » 06 kvě 2005, 15:11

Mam otazku k objemu filtracnej hmoty.
Literatura hovori o 3 az 6 % filtracnej hmoty z objemu akva. Predpokladajme teda, ze mam v externom biofiltry ako v priklade vyssie 5 komor sirokych 10 cm a pouzijem biomolitan o rovnakych rozmeroch.
Cize mam 6 %. Ale je to naozaj aktivnych 6 % ?
Niekde som cital (tusim to bolo pri HMF filtroch), ze ucinna nie je cela cast biomolitanu (povedzme v nasom priklade sirokeho 10 cm) ale najucinnejsie su jeho prve 2 az 3 cm v smere prudenia vody. Nebolo by teda v tomto pripade ucinnejsie pouzit v tej 10 cm komore povedzme dva molitany hrube 3 cm vzdialene od seba 2 cm ?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 06 kvě 2005, 15:19

Ano, to je dobrá úvaha. Voda si vždy hledá cestu nejmenšího odporu, tudíž nebude nikdy procházet celou masou filtračního biomolitanu. Proto je vhodné konstruovat filtry (resp. komory) co nejmenší. Ideální je tvar komínu (např. 10x10cm základna a např. 30 vysoká komora). Ovšem musí se také přihlédnout k praktičnosti (čištění, údržba, apod.). Biomolitanové patrony z více kusů jsou výhoda. Lepší čištění.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod canart » 06 kvě 2005, 16:10

Lgaspo, spravny postreh. Ja mam, ako vies, tiez 10 cm a naozaj je to zbytocne. Asi by som teraz volil uzsie komory a viac platni molitanu, ako navrhujes aj Ty. Horsie je to so stavbou takehoto filtra (uzke priestory komor pri lepeni). Ale myslim, ze uz lepsie filtrovat aj tak nebude, lebo u mna NO2 = 0 mg/l a NO3 = 20-40 mg/l.

Problem sirokych molitanov je v tom, ze nie su vyuzite pri nedostatocnom prekyslliceni filtra. Bakterie vo vnutri sirokej platne molitanu odumieraju, resp. ani sa tam nerozsiria kvoli nedostatku kyslika. Mam v umysle preskumat skutocne obsadenie peny bakteriami. Myslim konkretne bakterie identifikovat v mikroskope. Ak sa do toho pustim, urcite dam vediet. Musim vsak k tomu nastudovat trocha morfologiu bakterii, aby som ich dokazal aj urcit. Neviem, ci to bude realne, ale porobim potom samozrejme aj nejake fotky. To je ale zatial len vizia, aby ste to nebrali tak, ze o tyzden tu mate kompletne osadenstvo filtra ;)
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Martin Novák » 06 kvě 2005, 17:38

canart píše:Myslim konkretne bakterie identifikovat v mikroskope.


Tak na to jsem zvědavý. Zvláště na ty fotografie. To musí být celkem zajímavá studie. Jsem rád, že jsi taky takový blázen co bere akvaristiku trochu vědecky (i když to věda v pravém slova smyslu vůbec není :lol: )Určitě se do toho pus?, protože to se také jen tak nevidí.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Lgaspo » 08 kvě 2005, 13:26

Canart tak to je super napad a uz teraz som na tie potvory zvedavy.
Inak myslim si az aj v Tvojich 10 cm komorach to mozes riesit, ze si narezes dva molitany o hrubke povedzme 4 cm a das ich do jednej komory asi 1 cm od seba. Mozno by aj pomohlo dat do tejto medzery medzi molitany vzdochovaci kamienok, alebo dat niekam do filtra oxydator na baze peroxidu na prekyslicenie vody vo filtry.
Inak Canart ako vyzera Tvo vyskum denitrifikacnych bakterii? Tusim si niekde na fore akva.sk pisal, ze sa na to pozries. Ja som tiez nieco po nete snoril a zatial som nasiel len klasicke veci na baze siry, alebo porastu rias, alebo coil - denitrifikatory. Nasiel si v tejto oblasti nieco nove ?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod canart » 09 kvě 2005, 09:21

Martin Novák píše:Jsem rád, že jsi taky takový blázen co bere akvaristiku trochu vědecky (i když to věda v pravém slova smyslu vůbec není :lol: )Určitě se do toho pus?, protože to se také jen tak nevidí.

:lol: To je asi profi deformacia....ale chyba mi vedecky pristup, pretoze casto sa len keca a nevie sa o com...alebo sa opakuje dokola to, co niekto niekde pocul alebo cital. Prave pri biologickej filtracii sa podla mna viac teoretizuje, ako by to bolo podlozene faktami. Proste ludia vedia, ze tam nejake bakterie vraj su, niekto hovori, ze ich je tam vela, iny, ze malo....Takze podla mna, akvaristika veda je :wink:

Lgaspo píše:Inak myslim si az aj v Tvojich 10 cm komorach to mozes riesit, ze si narezes dva molitany o hrubke povedzme 4 cm a das ich do jednej komory asi 1 cm od seba. Mozno by aj pomohlo dat do tejto medzery medzi molitany vzdochovaci kamienok, alebo dat niekam do filtra oxydator na baze peroxidu na prekyslicenie vody vo filtry.

Myslim, ze by to nebolo take jednoduche, pretoze by platne molitanu asi nestali len tak same od seba v 1 cm vzdialenosti. Musel by som vymysliet fixaciu. Ale ja to ani nepotrebujem..ako som pisal, funguje to, tak naco to menit, menej dusitanov ako 0 mat nebudem :) Inak vzduchovacie kamene mam pod 2 hustejsimi molitanmi.

Lgaspo píše:Inak Canart ako vyzera Tvo vyskum denitrifikacnych bakterii?

V podstate nic, iba to, co si nasiel aj Ty a potom ionomenice. Momentalne to necham tak, NO3 mam pod 40 mg/l a Tropheusy sa vytieraju a aj donasaju, takze to mi ako indikator staci ;)
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Martin Novák » 09 kvě 2005, 16:29

canart píše::lol: To je asi profi deformacia....ale chyba mi vedecky pristup, pretoze casto sa len keca a nevie sa o com...alebo sa opakuje dokola to, co niekto niekde pocul alebo cital. Prave pri biologickej filtracii sa podla mna viac teoretizuje, ako by to bolo podlozene faktami. Proste ludia vedia, ze tam nejake bakterie vraj su, niekto hovori, ze ich je tam vela, iny, ze malo....Takze podla mna, akvaristika veda je :wink:

Mám někdy ten samý pocit...
Ovšem ne vše se dá laicky vysvětlit. Něco se prostě bere jako dogma.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Jenda » 09 čer 2005, 14:40

Jake cerpadlo (tiche a spolehlive) byste doporucili do AQ co ma objem 500 l a tedy nejakych 30 l biovakcitu?

Diky
Uživatelský avatar
Jenda
častý přispívatel
 
Příspěvky: 208
Obrázky: 15
Registrován: 09 čer 2005, 14:22
Bydliště: Slany

Příspěvekod Martin Novák » 09 čer 2005, 14:52

Těžko říci. Já používám zn. Resun a jsem s ní spokojen. Někdo třeba zase na tuto značku nadává, protože je nespolehlivá. Skvělé jsou čerpací hlavice (PowerHead) nebo i jiné čerpadla (MIMOUSE 30-300 l/hod 45-50cm, 250kč).
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Mauve » 09 čer 2005, 14:56

Mám taky Resun - jen jako přivzdušňovací hlavici - není osazena filtračním mediem. Běží potichu a spolehlivě.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron