3D pozadí online

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

3D pozadí online

Příspěvekod Praetorian » 25 zář 2010, 16:34

Přeji pěkný víkend,
rozhodl jsem se pořídit do akvária nové 3D pozadí a zároveň vám jeho tvorbu budu prezentovat online. Budu se snažit fórum pravidelně aktualizovat a zveřejňovat všechny důležité informace od ceny po techniku práce.
Velikost akvária 150x60x50

FÁZE 1


V první řadě je třeba nakoupit polystyren
2ks extrudovaný 20mm
1ks 100XPS 80mm
1ks 100XPS 50mm
2ks 100XPS 30mm

volil jsem zrnitost 100, protože je z expandovaných polystyrenů nejtvrdší, extrudovaný polystyren je na zadní plochu pozadí, protože je zdaleka pevnější, dobře se řeže a lepí, taky dobře drží tvar. Je třeba počítat s tím, že budeme pozadí zpracovávat i tepelně.

Ostatní pomůcky:
Zlamovací nůž
lepidlo na polystyren pastové akrylové
lepidlo na polystyren pěnové -- neboli normální polyuretanová pěna
špachtle
PE trubka, nebo cokoli jiného čím se dá čerpat voda, jedná se o přívod a vývod vody filtru.

Není nutné používat akrylátové lepidlo, vystačíte si s pěnou.

Pěna: schne rychleji, ale je to pěkný šmejd, nesmí se dostat nikam jinám než na polystyren, jinak máte zaděláno na manželské napokoje. Také je pro lepení třeba zatěžovat slepený spoj, protože pěna bobtná a je tedy třeba zajistit, aby bobtnala ven.

Pasta: schne pomaleji, ale dobře se roztírá a taky odstraňuje, já jsem ji použil proto, protože jsem ji měl náhodou doma, ale jinak bych ji nekupoval.

1: je třeba si nařezat polystyren příslušných rozměrů.
POZOR: Akvárium nemá vnitřní rozměry stejné jako vnější, takže pokud mám akvárium dlouhé 150cm, skla 12mm je třeba rozměr zmenšit a ještě počítat s přítomností silikonu v rozích. Taktéž je nutno zohlednit zda máte akvárium se střední spěrou či bez. V případě kupovaných pozadí vám jej tam vloží ještě před dokončením nádrže, ale pokud již nádrž máte a je tam i výztuž, musíte pozadí dělat na dva kusy. Rozhodně nedoporučuji výztuž odřezávat atd... rušíte si tak záruku a vzhledem k objemům M a T nádrží 300+ je lepší tenská spára na pozadí než vyplavený byt.
Obrázek
2: vlepit kanál pro trubku
Já jsem zvolil obyčejnou PE trubku. Trubka tam stejně pocelou dobu výroby pozadí nebude, ale je třeba vyzkoušet kam se vejde a jak bude hluboko. Výstup z filtru bude někde u hladiny a budu jej dodělávat později.
Obrázek
3: přilepit bočnice
Zaleží na každém, já jsem se rozhodl pro kompromis bočnic 25cm = zhruba do poloviny nádrže. Nechci pozadím zabrat extrémě moc místa.
Obrázek

Dnešní počin mě vyšel na 350Kč

Zítra budu pokračovat vlepením univerzální komory s možností využité pro topení či přídavný filtr.

FÁZE 2

Další potřebné pomůcky:
Balakryl UNI MAT černý
Štětec

Dnešní náklady 200Kč

dnes se pokusím dodělat univerzální komoru a celý korpus oblepit polystyrenem.

Umístění univerzální komory bude na jedné z bočnic. Důvodem je snadný přístup do této komory. Nelze ji umístit jinám ne bočnice. Důvodem je přítomnost výztuh u zadní stěny.
Bočnice i komora musí být o něco málo vyšší než zadní stěna pozadí. Aby mohl fungovat případná filtrace v unicerzální komoře se spodním sáním, musíme vytvořit průtokový komín a tedy horní okraj komory se musí vždy nacházet nad hladinou, jinak by docházelo k čerpání i vypouštění vody na hladinu. Zároveň ukončení pozadí nad hladinou vypadá efektivněji.

1: Nařezal jsem díly potřebné na stavbu komory.

2: Všechny vnitřní části komory jsem natřel balakrylem ještě před slepením.

Obrázek

Je to sice zbytečný počin a jeho jediný význam je ten, že komora bude černá i vevnitř. Na životnosti polystyrenu to nepřidá, ale chtěl jsem mít všechno černé. Mohlo by se totiž stát, že při budování sacích otvorů do komory někde bude prosvítat modrá a to přece nechceme a zároveň se nechcene trápit s natíráním komory, která bude v kompletní podobě široká pouze 5cm. Rozměry komory jsem navrhoval tak, aby se do ní vešlo případně jak dostatečné množství biomolitanu, tak třeba topné těleso a zároveň zabírala minimum místa.
Nakonec jsem se rozhodl pro rozměry 20x5 na celou výšku pozadí. Tedy nějakých 55cm, za předpokladu, že nebude začínat hned na dně, lze očekávat objem komory cca 5L.

3. po zaschnutí barvy jsem přilepil stěny komory

4. dalším krokem bylo nalepení polystyrenu 80 na zbytek bočnice vedle komory a zároveň nalepení 30 polystyrenu na komoru.
Obrázek

Základní korpus bočnice s polystyrenem. Důkladnou péči jsem věnoval utěsnění komory, aby při vytvoření sacího otvoru do komory probíhalo sání jen před vytvořený otvor (štěrbinu) a ne i prostřednictvím spolů. Do komory se s výbornou přesností hodí biomolitan o rozměrech 20x20x5, 2ks, případně i více, ale to bude záležet na umístění sacího a výstupního otvoru.


Nezapomínejte důkladně odřezávat PUR pěnu po zaschnití!!


FÁZE 3
polepení zbytku pozadí polystyrenem a vytvoření zámkového spoje. Zámkový spoj bude důležitý pro kamufláž spáry mezi levou a pravou polovinou pozadí.

1: kompletně olepené pozadí s přilepeným zámkem.
Obrázek

Kamení na obrázku bude použito v akváriu a v podobném stylu bude i pozadí. jedná se o říční valouny čediče. taková černá žula. Dovoz Peru. Není to sice Malawi, ale zase nejsem tak bohatý abych si mohl zaletět do Malawi, nasbírat kameny a pak platit za 100Kg zavazadla navíc :o)

2: Když už máme vytvořen korpus pozadí i s polystyrenem, přichází na řadu kompletní utěsnění všech spár pomocí PUR pěny. Po vytuhnutí pěny je třeba ji ořezat pomocí zlamovacího nože. POZOR!! řezání má svůj význam, protože na neřezanou a neopálenou PURnechytá palakryl.

Obrázek

FÁZE 4

Jelikož i já musím chodit do práce, budu se věnovat dolepení polystyrenu a jeho tvarování v průběhu celého týdne. Nejdříve začnu tvarovat hrubé tvary pomocí zlamovacího nože, úzké rýhy budou následně dodělány pomocí pájky a dílo završím pálením pomocí horkovzdušné pistole.

do nějakého podobného stylu bych se rád dostal, ale v ceně do 2000 Kč a ne za 20000Kč, barva by taky měla být výrazně tmavší, spíš černohnědá, místy s nádechem do zelena.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Praetorian
uživatel webu
 
Příspěvky: 48
Registrován: 25 zář 2010, 15:58

Příspěvekod Praetorian » 08 říj 2010, 20:48

po pozadí se mi proběhl syn v okamžiku nepozornosti. Incident přežil jen se slovním pokáráním a já si koupím normální pozadí v e-shopu (na tohle nemám nervy a hlavně to nemám kde schovat).
Uživatelský avatar
Praetorian
uživatel webu
 
Příspěvky: 48
Registrován: 25 zář 2010, 15:58

Příspěvekod wladys » 09 říj 2010, 01:30

Tak to vzalo opravdu rychlý konec. :lol:
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod bedna » 09 říj 2010, 14:01

:cry: :lol:
Uživatelský avatar
bedna
častý přispívatel
 
Příspěvky: 383
Obrázky: 59
Registrován: 27 kvě 2009, 21:00

Příspěvekod Praetorian » 09 říj 2010, 21:21

vůbec se nabudu nervovat, nemá to cenu. A to mám už na přední straně AQ nalepenou bezpečnostní fólii, aby to vydrželo i útok hokejkou
Uživatelský avatar
Praetorian
uživatel webu
 
Příspěvky: 48
Registrován: 25 zář 2010, 15:58

Příspěvekod A+I » 10 říj 2010, 06:58

Skoda, ze jsi tu bezpecnostni folii nenalepil i na pozadi :lol: .
I'm sorry :cry: .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11


Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků