3D pozadí-skála... prosím o radu lepí, a zapáchá pryskyřicí

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

3D pozadí-skála... prosím o radu lepí, a zapáchá pryskyřicí

Příspěvekod Fuxova25 » 04 říj 2010, 22:44

Zdravím, prosím o odbornou radu - při doteku malinko lepí a zapáchá pryskyřicí. Již mám hotovou a přilepenou 3D skálu do prostřed 350l akva, ještě ho nemám napuštěné. (akvárko mám umístěné v obýváku a je do něj ze všech stran vidět) Stále se odpařuje nejspíš pryskyřice a malinko při doteku lepí. Můj postup při výrobě (mám i nafoceno). Nejprve jsem si slepila 4 kusy polistirenu (tavnou pistolí). Dále vytvarovala úkryty, jeskyňky, terasky pomocí nožíku, pájky, a zaoblila horkým fenem. Dále jsem potřela barakrylem uni mat černé barvy, 2 dny nechala schnout. Dále jsem rozdělala pryskyřici polyesterovou Lamit 109 s tvrdidlem pořádně zamíchala cca 10 vteřin a začal pomocí štětce nanášet na skálu po kouskách a posypávala pískem. Dále druhý den opakovala proces asi 2 x. Pokaždé se mi rozdělané množství po dokončení asi po půl hodině až hodině ztvrdlo. Pak jsem nechala 3D skálu 5 dní venku pod balkonem uschnout. Pro zneutralizování jsem si rozdělala do rozprašovače 3% octový roztok a postříkala důkladně vše (celým litrem roztoku) nechala jsem ho 2 a půl hodiny působit a pak důkladně omyla vodou. a pak nechala 4 dny schnout. Nyní ho mám již přilepené akvaristickým tmelem do akvárka. Ale když si sáhnu na něj v některých místech nepatrně lepí a stále smrdí pryskyřicí. Chtěla jsem se zeptat zda mám 3D skálu z akvárka odříznout a raději zopakovat potřením pryskyřice a nebo zda je to normální a nemám se čeho obávat a zkusit akvárko naplnit. Napadlo mě, že se nemuselo pořádně rozpustit tvrdidlo v misce s pryskyřicí (10vteřin míchání stačí?), když jsem ho začala nanášet na 3D skálu.Děkuji moooc za jakoukoliv radu )
Uživatelský avatar
Fuxova25
uživatel webu
 
Příspěvky: 19
Registrován: 04 říj 2010, 21:54

Příspěvekod diskoclub » 05 říj 2010, 04:50

Podle mně je hlvně problém v té pryskiřici... ono se to totiž dělá epoxy 1200. Tato pryskyřice má i potravinářský patent. Ta pryskiřice co máte Vy ho nemá, silně zapáchá. Osobně bych se bál k této pryskiřici dát ryby.
K postupu se nevyjadřuju, protže nevím jaký u tohoto druhu je. Jednou jsem ji omylem koupil.. by l tp celkem srad když jsem ji otevřel. Naštěstí mně ji vymnělili, ale jak jsem psal ryby bych k této pryskiřici nedal.
Uživatelský avatar
diskoclub
uživatel webu
 
Příspěvky: 64
Registrován: 25 říj 2009, 22:16
Bydliště: břeclav

Příspěvekod Fuxova25 » 05 říj 2010, 10:56

Děkuji za názor. V obchodě Barvy a Laky v ČB, kde jsem pryskyřici koupila, mi odborný technik sdělil, že jsou v porovnání stejné jak EPOXY 1200 tak i Pryskyřice Lamit 109 - používají ho lidé k laminátování lodí, bazénu apod. Tak jsem bez váhání jelikož byl skoro o 200 kč levnější koupila... možná jsem udělala chybu. Máte pravdu smrdí... ale už míň tak zas nevím zda nesmrdí i ten akvaristický tmel (kterým jsem 3D skálu přilepila do akva-ještě není omyto), až omyju zda to přestane či ne. Prosím o radu, zda nebude opravdu lepší odříznout 3d skálu z akvárka a znovu jí přetřít raději správnou EPOXY 1200 zda přez ten můj nátěr Lamit přilne, a uzavře ho. Než, aby mi umíraly postupně rybky, (nejprve jsem chtěla samozřejmě než bych tam dala své rybky dát na vyzkoušení zda přežijou obyčejných pár rybek) tak asi bude opravdu lepší postup zopakovat, dokud ještě není akvárko napuštěné. Nebo to mám risknut a třeba se nic nestane?
Uživatelský avatar
Fuxova25
uživatel webu
 
Příspěvky: 19
Registrován: 04 říj 2010, 21:54

Příspěvekod Praetorian » 05 říj 2010, 14:28

Zdravím, to pozadí tam klidně nechte, ale nechtě ho ješte tak měsíc doschnout.
Dle mých zkušeností tam jsou dvě zásadní chyby.

Máte slelený polystyren natřený balakrylem. Balakryl vzhledem ke své viskozitě velice dobře kryje, dobře se roztírá, solidně odolává vodě (i slané), vytuhnutý je naprosto nezávadný, ale taky naprosto dokonale zaleze do každé skuliny a vzhledem k nesavosti polystyrenu bude i hodně dlouhou dobu tvrdnout. Minimálně 14 dní. V opačném případě barví vodu do bíla a mnozí to přizuzují prvokům.

Druhá věc je ta pryskyřice. Zda má certifikát či ne je jedno. Kdo by si taky nechal dělat certifikát pro výrobek určený na lodě?? jen EPOXY 1200, ale je to tentýž produkt jako každá jiná pryskyřice na stejném základu. Problém je opět ve tvrzení. Hlavně musíte namíchat správný poměr tvrdidla!!!! jinak vám bude lepit i za rok.
To že je v kelímku hmota již tvrdá, neznamená, že je vytvrzelá! to chce taky svůj čas minimálně 3-4 dny na jednu vrstvu. Doba 24 hod uvedená výrobcem se týká pouze uvedených materiálů, nikoli polystyrenu.


No Shrnuto a podtrženo. Pokud ho nechcete vylámat a vyhodit, zkuste měsíc počkat a pokud bude stále lepit tak ho přestříkejte akrylovým lakem ve spreji.

Každopádně pokud Akvárium napustíte v tomto stavu ryby to jistě přežijou, jen budete mít kalnou vodu.
Uživatelský avatar
Praetorian
uživatel webu
 
Příspěvky: 48
Registrován: 25 zář 2010, 15:58

Příspěvekod Fuxova25 » 05 říj 2010, 16:36

Dobré odpoledne... moc děkuji za radu...
3D skálu jsem si z akvárka odřezala naštěstí zůsla pohromadě. Koupila jsem si prý mnohem lepší po domluvě s prodavačem na tmely Barrikade EP - TP (neobsahuje rozpouštědla,nesmrdí) a prý lepší překryje než EPOXY 1200 a další výhoda ředí se poměrem 2 : 1 pro mě snadnější a řádně promíchala celou skálu potřela. Obě dvě pryskyřice vyjdou na stejné peníze... tak jsem poslechla pana prodavače jelikož i po otevření nesmrdí..což je velké plus.. :-) dále jsem řádně všechny skulinky potřela.
Děkuji velmi za Váš názor a Vaše zkušenosti ohledně pryskyřice a certifikátu. Již jsem klidnější. Nyní skálu mám potřenou Barrikade EP - TP a posypanou křemičitým pískem.. nyní to raději nechám 14 dni schnout. Děkuji i za radu o tom balakrylu jsem vůbec nevěděla-že když řádně neuschne tak pouští do vody.
Ještě jednou moc moc děkuji za Vaši radu, dost mi to pomohlo a přeji krásný večer :o)
Uživatelský avatar
Fuxova25
uživatel webu
 
Příspěvky: 19
Registrován: 04 říj 2010, 21:54

Příspěvekod Kamil » 05 říj 2010, 19:09

proč koupit ověřenou a vyzkoušenou věc, když je na výběr tolik jinejch :D Jinak balakryl přetřít epoxy 1200, protože by se časem z pozadí loupal...pak postříkat slabým roztokem kyseliny citronové.
Uživatelský avatar
Kamil
přispívatel
 
Příspěvky: 162
Obrázky: 5
Registrován: 23 říj 2005, 13:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Martin Novák » 05 říj 2010, 21:27

Pozor na to ředění. Lamit 109 má poměr 100 hmotnostních dílů pryskyřice ku 2 hmotnostním dílům tvrdidla. Ovšem chyták je v tom, že HMOTNOSTNÍCH dílů. Tzn. 100g pryskyřice ku 2g tvrdidla, což není to samé jako 100ml pryskyřice ku 2ml tvrdila. Tvrdidlo je lehčí, tudíž nelze brát 1g = 1ml. Například u epoxidu 1200 je poměr 100:6.5 hmotnostních dílů, ale po převodu na objemový je to 100:10. Pokud jste tedy špatně vypočítala dávky nedošlo k řádnému vytvrdnutí pryskyřice a proto lepí.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Fuxova25 » 05 říj 2010, 22:17

Děkuji.., ano je pravda, že jsem to špatně namíchala. Již to mám správně namíchané v poměrech. Nojo chybama se člověk učí.... škoda... byla jsem netrpělivá, a chtěla všechno hned....přidělala jsem si práci a vyhodila dalších 1000kč (pryskyřice 600,- (3litry-ale stačil by litr, ale ten v krámě neměli tak se schová pro někdy příští 3d pozadí nebo se využije na něco jiného), 200,- písek (20 kg), 200,- akvaristický tmel), ale dobře mi tak :o) . Teď už jsem klidnější... a hlavně rybyčky mi přežijou :o)
Uživatelský avatar
Fuxova25
uživatel webu
 
Příspěvky: 19
Registrován: 04 říj 2010, 21:54

Příspěvekod Martin Novák » 06 říj 2010, 20:39

Fuxova25 píše:Děkuji.., ano je pravda, že jsem to špatně namíchala. Již to mám správně namíchané v poměrech. Nojo chybama se člověk učí.... škoda... byla jsem netrpělivá, a chtěla všechno hned....přidělala jsem si práci a vyhodila dalších 1000kč (pryskyřice 600,- (3litry-ale stačil by litr, ale ten v krámě neměli tak se schová pro někdy příští 3d pozadí nebo se využije na něco jiného), 200,- písek (20 kg), 200,- akvaristický tmel), ale dobře mi tak :o) . Teď už jsem klidnější... a hlavně rybyčky mi přežijou :o)

No jo, práce kvapná ***** platná :)

Měla jste koupit Epoxi 1200, která stojí 255Kč (800g) a akvaristický tmel SIGA PRO 310ml, který stojí 105Kč. Vyšlo by vás to na polovinu.

Ohledně toho ředění. U toho Lamitu neznám objemový poměr, takže opatrně. Doporučuji si to raději odvážit na váze.

A pro neutralizaci doporučuji spíše roztok kyseliny citrónové než ocet. Dá se koupit v potravinách (Tesco např.) po 20g pytlíkách za 8Kč. 3% koncentraci dosáhnete, když rozpustíte 20g do 646ml vody. Nebo 30g do 970ml. Podle toho jak velký máte rozprašovač.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Fuxova25 » 06 říj 2010, 23:09

Dobrý večer pane Novák,
nakonec jsem potřela skálu pryskyřicí: Barrikade EP - TP (neobsahuje rozpouštědla, nesmrdí) a prý lepší překryje než EPOXY 1200 a další výhoda ředí se poměrem 2 : 1 - to je pro mě velké plus - neudělám chybu v namíchání.

Ještě jsem se chtěla zeptat roztok kyseliny citronové má být též 3% nebo to platí jen k octu? Rozprašovač mám na 750 ml prosím jak naředit do tohoto množství kyselinu citronovou?

Děkuji za typ akvaristického tmelu... budu ho muset ještě dokoupit. A ještě prosím o radu jak dlouho akvaristický tmel schne ? Když přilepím tu skálu do akva za jak dlouho vytvrdne popřípadě za jak dlouho bych směla akvárko napustit? Bohužel na návodu tmelu jsem dobu schnutí nenašla.

Děkuji předem a přeji krásný a příjemný večer
Uživatelský avatar
Fuxova25
uživatel webu
 
Příspěvky: 19
Registrován: 04 říj 2010, 21:54

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků