Korálová drť do biofiltru?

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Korálová drť do biofiltru?

Příspěvekod lemalian » 03 led 2011, 20:05

Rád bych se zeptal na vaše zkušenosti a názory s korálovou drtí ve sladkovodním akváriu (Malawi).
Dočetl jsem se, že zvyšuje tvrdost vody a v závyslosti s tím i Ph.
Jelikož dosažení vyššího Ph pomocí korálové drtě mi přijde šetrnější a jednodušší, než pomocí sody, koupil jsem tedy dvě kila hrubě namleté drtě (cca. 2cm kusy) s
tím, že bych ji rád přidal do poslední komory skleněného biofiltru. Ale naopak jsem se zase dočetl, že co je mořské, do sladkovodního akva nepatří s čím i vnitřně souhlasím a také, že korálová drť uvolňuje fosfor, což podporuje růst řas. Poslední co mě zarazilo, že v jezeře Malawi je vysoké Ph, ale měká voda,
což popírá teorii z mé druhé věty o současném zvýšení tvrdosti.
Máte někdo s tímto nějaké zkušenosti a pomůžete mi rozlousknout oříšek z různými informacemi napříč internetu. Zatím mám drť doma v igelitce.
Koukal jsem že Wladys má drť ve filtru k Malawi reef, tak ten by mohl vědět.
Uživatelský avatar
lemalian
uživatel webu
 
Příspěvky: 29
Obrázky: 44
Registrován: 02 zář 2010, 00:04

Příspěvekod Troph3us » 03 led 2011, 20:17

Tak za sebe: mam drt ve filtru, nez by zvysovala tvrdost a Ph, tak ji spis udrzuje, ze je v Malawi mekka voda je hloupost, je tam spis voda tvrdsi.
Lepsi je napsat kde bydlis a jakou mate vodu, me tece Kh 0 (neni to preklep) a Gh 4 stupne, takze bez sody a horke soli bych nemohl akva vubec provozovat.
Malawi bych videl nekde kolem ph 7,5-8, Gh a Kh5-10, tam budou ryby OK.
Uživatelský avatar
Troph3us
častý přispívatel
 
Příspěvky: 302
Obrázky: 29
Registrován: 27 zář 2008, 10:02
Bydliště: Děčín
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod lemalian » 03 led 2011, 20:51

Troph3us píše:Tak za sebe: mam drt ve filtru, nez by zvysovala tvrdost a Ph, tak ji spis udrzuje, ze je v Malawi mekka voda je hloupost, je tam spis voda tvrdsi.
Lepsi je napsat kde bydlis a jakou mate vodu, me tece Kh 0 (neni to preklep) a Gh 4 stupne, takze bez sody a horke soli bych nemohl akva vubec provozovat.
Malawi bych videl nekde kolem ph 7,5-8, Gh a Kh5-10, tam budou ryby OK.

Ph mám okolo 7,7-7,8 a bohužel tvrdost vím pouze celkovou a to okolo 7 dGH
Uživatelský avatar
lemalian
uživatel webu
 
Příspěvky: 29
Obrázky: 44
Registrován: 02 zář 2010, 00:04

Příspěvekod Troph3us » 03 led 2011, 21:22

V tom pripade bych to pro Malawi neresil
Uživatelský avatar
Troph3us
častý přispívatel
 
Příspěvky: 302
Obrázky: 29
Registrován: 27 zář 2008, 10:02
Bydliště: Děčín
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod A+I » 03 led 2011, 23:52

My mame stejnej problem jako Troph3us, sice nam tece pH celkem vysoke, celkova tvrdost je OK, ale kH 0. Proto mame ve vsech akvariich s afrikou ve filtrech koralovou drt a hruby molitan, nic vic. Na dne v akvariich s afrikou mame misto ricniho pisku pisek koralovy. Po vymene vody pridavame Epsom (horkou) sul a sodu jako buffer - udrzovatel vyssiho pH. To, ze tece pH z kohoutku 8, neznamena totiz, ze nespadne do dalsi vymeny v akvariu dolu - to zalezi na kH a taky na hustote zarybneni.
To, ze co je morske, nepatri do sladkovodniho akvaria, platilo podle mne driv, kdyz se nechovaly africke cichlidy, ale vetsinou ryby z Asie a Jizni Ameriky, kde je voda kysela a mekka. Pro afriku je vsak potreba voda zasadita a tvrda.
Pri nasem zarybneni a nizkem kH mame dokonce i problem v Amazonii, kde nemuzeme udrzet pH kolem 7. Z kohoutku nam sice tece skoro 8, ale do dvou dnu je v akva s Geophagy pH pod 6, coz neni dobry. Rozhodli jsme se, ze pri pristim cisteni filtru vytahnem polovinu Eheim substratu a dame tam misto toho koralovou drt a budem doufat, ze se to zlepsi. Jestli ne, tak mne uz asi picne. Sodu bicarbonu tam pridavat nechcem kvuli obsahu soli.
Koral = fosfor = rasy .. to je zajimava teorie. Jeste zajimavejsi ale je, ze jen v jednom jedinem akvariu, kde mame koral mame stetkovou rasu. Zato ji mame v akvariich s rostlinama, kde koral ve styku s vodou vubec neni :? :? :cry: .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod wladys » 04 led 2011, 10:55

Hlavně,že v reklamách na Calgon říkají,že více jak 90% procent lidí má problémy s tvrdou vodou! Jak směšné.Ano jsou místa v republice,kde problémy mají,ale rozhodně těch míst není tolik.Já spíš pozoruju opačný stav.I já mám problémy s příliš měkkou vodou máme nízkou jak celkovou tak i uhličitanovou tvrdost,ale tu naštěstí ne až na nule.Kh je u nás spíše ve spodní hranici ideálu.I proto používám ve filtrech tu korálovou drť.Díky ní nemusím mít obavy z nějakého nenadálého poklesu ph......což u zarybněných afrik hrozí při nízké tvrdosti vody.....
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod dawy » 04 led 2011, 22:14

No vidíš Wladys: u nás máme "kohótkovicu" s pH 7,5 a 26°N (4,6 mmol)! To mi přijde dost i na Afriku... spíš tak pro tetry jeskynní :lol: A vodu na čaj si občas vozíme od tchánovců ze Severní Moravy v PETkách... Si nevybereš :P
Uživatelský avatar
dawy
uživatel webu
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2010, 13:31
Bydliště: Vyškov

Příspěvekod Troph3us » 04 led 2011, 22:31

To cerpate vodu z chorvatskych vapennych jezer? :D
Uživatelský avatar
Troph3us
častý přispívatel
 
Příspěvky: 302
Obrázky: 29
Registrován: 27 zář 2008, 10:02
Bydliště: Děčín
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod bohousek » 04 led 2011, 23:25

my tady v brne musime vyvarovat kazdou chvilu konvicu pokazdy je tak kamen jak blazen nastesti u me doma je to tak akorat :lol:
Uživatelský avatar
bohousek
častý přispívatel
 
Příspěvky: 471
Obrázky: 15
Registrován: 25 pro 2009, 12:48
Bydliště: Brno
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Příspěvekod wladys » 05 led 2011, 00:13

O tvrdé vodě v Brně a okolí vím,rok jsem tam trávil na vojně. :o Voda z moravského krasu ani jiná být nemůže.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků