Nerezové akvárium

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Nerezové akvárium

Příspěvekod xrewq » 11 bře 2012, 17:58

Ahoj všem,
rád bych se zeptal, zda někdo nemáte zkušenousti s akváriem z nerezu. Chtěl bych si takové svařit o rozměrech 2200x1500x1000mm. Pouze do čelní stěny bych nechal dát bezpečnostní sklo 19mm. Rád bych do tohoto drobka poté dal Frontosy. Nezkoušel to někdo z vás?
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod hr » 11 bře 2012, 19:54

Ano, takovéto nádrže jsem měl dvě.300 l a 600 l. Rám z L profilů, dno a záda vystužené po půl metrech pásovinou, boky, zadek a dno plech.Celá nádrž byla natřena epoxi a následně vystlána sklolaminátovou textýlií a znovu přetřena epoxidem.
Po řádném vytvrzení epoxi, se stěny můžou přetřít barvou, která má atest na styk s pytnou vodou a nebo natřít ještě jednou epoxi a posypat pískem.
Do předního rámu bylo vloženo sklo na kyt. Pozor na jednu věc, kyt nesmí obsahovat suřík.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod xrewq » 11 bře 2012, 20:05

Ahoj,
dík za radu. Já bych to chtěl pouze svařit z nerezu (bez vnitřního laminátu) a čelní sklo budu určitě lepit na silikon. Kytované jsem měl naposled 100l akva. Rám z L profilů a dovnitř zakytované sklo, nebylo to nic moc. Ale to už je dávno, to bylo cca v devadasátejch létech :) S tím laminátem ještě popřemejšlím, je to přeci jen další pojistka.
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod hr » 11 bře 2012, 20:25

Tak pojistka v prvé řadě, která to krom skla pěkně celé zatáhne a i když je plech nerez, tak nevím jestli i tak neovlivňuje vodu, tak proto ten neutrální epoxi. Dále nevím jak moc dobře drží aqa silikon na tom plechu.
Jinak aqa jsou to bezproblémová a je radost s nimi manipulovat.Když při stěhování někde štrejchneš roh zdi, tak budeš muset sádrovat ten roh a né zametat se slzou v oku sklo.Dále je také příjemnější manipulace s kameny u zadní stěny a boků.
Přílohy
P3300149.JPG
Plechovka 600 l
P3300149.JPG (117.95 KiB) Zobrazeno 2357 krát
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: Nerezové akvárium

Příspěvekod Ondra » 11 bře 2012, 22:38

xrewq píše:Ahoj všem,
rád bych se zeptal, zda někdo nemáte zkušenousti s akváriem z nerezu. Chtěl bych si takové svařit o rozměrech 2200x1500x1000mm. Pouze do čelní stěny bych nechal dát bezpečnostní sklo 19mm. Rád bych do tohoto drobka poté dal Frontosy. Nezkoušel to někdo z vás?


Já bych se na to vyprdl, měl jsem 800 litrové akva z ocelových úhelníků a dno, zadní a boční stěna z plechu. Všechno bylo potaženo sklolsminátem. Aka po 5 let začalo téct, jelikož laminít se od oceli odchlípl nedržel ani pořádně se silikonem. Navíc zasčla ocel reznout....

Udělej si celoskleděné akva, vydrží mnohem déle a nebudeš s tím mít v budoucnu tolik starostí...
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod xrewq » 12 bře 2012, 18:59

No ono tu jde hlavně o ty peníze. Tohle akva ve skle mě výjde tak na cca 80tis. V nerezu to jsem schopnej dát za cca 40tis. Akva chci svařit nepropustně z nerezu. Žádný plechy vsazené do rámu (kamarád dělá tlakové nádoby). Mám to propočítané, že když to udělám z 3-4mm nerezu, tak mě matroš výjde tak na 20tis. plus práce plus čelní sklo. Mám to spočítané metodou konečných prvnků v programu ProEngineer (jsem strojní inženýr). Zajímá mě zda někdo již toto nezkoušel a nesetkal se třeba s nějakým problémem.
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod Radim Zídek » 12 bře 2012, 19:14

To xrewq: zhruba před čtyřmi roky jsme nerezové akvárium dělali zákazníkovi v Praze. Rozměr byl pokud si dobře pamatuji 320x200x120. No a drží to bezvadně. Sklo bylo vlepené zevnitř do L rámu. Pozadí jsme dělali do U takže z nerezového skeletu prakticky není vidět nic.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod xrewq » 12 bře 2012, 19:19

Ahoj Radime.
Přesně tak to chci udělat. To jsi mě potěšil že to funguje :) . Čelní sklo si tam nechám dát profíkama (od tebe). Mám již 700l akva od tebe a nemám žádné problémy. Plus počítám tak s 500l filtrem ze skla aby bylo vidět jak je znečištěný. Vím že s metrovou výškou to trochu přeháním, ale podle mě to Frontosám vadit nebude a nechci jen dvoumetrovou nudli. Jsou dost velké a v přírodě také nežijí jen ve vodě do 70cm, ale spíše v hlubších vodách. Nebo co si o tom myslíš ty?
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod hr » 13 bře 2012, 09:02

Pro Ondra- nerez ocel znamená, že nerezaví. Bavíme se zde o tomto materiálu. Strašit tedy někoho že aqo začne rezivět je dost zavádějící. :(

Pro xrewq- když jsem ti psal o tom že jsem měl aqo natřené epoxi + sklolaminátovou tkaninou, tak tím jsem měl na mysli povrchovou úpravu a ne izolaci proti propustnosti. Plechy byli samozřejmě do profilů vyvařeny po celých délkách, tedy vodtěsně.
Je asi vhodné do takové nádrže udělat potom jakoukoliv povrchovou úpravu, nátěr barvou nebo epoxidem, která má test nezávadnosti pro styk s potravinami a pitnou vodou.
Pozadí a dno bych vkládal až po takovémto nátěru a jeho následném vyzrátí. :1:

Pro Radim Zídek- vzpomeneš si, jen tak pro zajímavost, jakou tloušťku mělo sklo :?:
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod Ondra » 13 bře 2012, 11:25

[quote="radex"]Pro Ondra- nerez ocel znamená, že nerezaví. Bavíme se zde o tomto materiálu. Strašit tedy někoho že aqo začne rezivět je dost zavádějící. :(
[quote]

Díky, to by mě nenapadlo. (ikdyž když to vemem kolem a kolem, tak věř nemo ne, ale i ta nerez ti zrazavět může). Já jen říkám, že to podle mě není ta pravá volba, rámové nádrže byly hitem snad před 30 lety. Upozornil jsem ho na to, jaká jsem měl já problémy s ocelovým rámem. Problém byl v tom, že jednotlivé materiály nemají dobrou adhezi a taky zcela jiné mechanické vlastnosti. Ocelové plechy jsou celkem pružné a pži napuštění se mírně prohnou, přičemž laminát se po čase začal olupovat.
Není to ideál...

neříkejte mě, že akva v rozměrech 2200x1500x1000mm člověka příjde na 80 tisíc, to je trochu mimo, ne? Kupoval jsem akva 2,2 metry*80*80, akva má samonosné dno (tím pádem tluštší ksla než je třeba) a stálo kolem 10 tisíc...
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků