Otazka uplneho zacatecnika na bily pisek-usazovani necistot

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Otazka uplneho zacatecnika na bily pisek-usazovani necistot

Příspěvekod honzi » 21 říj 2005, 11:05

Jsem uplny zacatecnik co se tyka cichlid, ale chtel bych s nimi zacit. Zatim jsem mel jen amazonii a premyslim nad tim poridit si tak 250l nadrz na Malawi. Jen mne celou dobu vrta hlavou, jak se zbavujete vykala co rybky produkuji a jak profiltrovat ten pisek? Pouzivam zatim na muj sterkopisek klasickou Tetra odkalovacku, ale ta na pisek urcite nejde pouzit, pokud tedy nechci odsat i pisek :)
Jak se to vubec resi?
Diky moc za pomoc a odpoved.
Honza
honzi
uživatel webu
 
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2005, 10:56
Bydliště: Praha

Příspěvekod Bob » 21 říj 2005, 11:39

Na odkalovanie piesciteho dna pouzivam hadicu, na ktorej mam plastovu trubku bez zvona. Pri samotnom odkalovani trubkou preryjem piesok a odsajem nahromadeny detrit, ktory sa nedostal do filtrov. Hadicu prehnem, zalomi a preryjem dno. Potom ju pustim a odkalim detrit bez toho aby som odsal aj piesok. Nakolko aj pri maximalnej snahe neodsat piesok som ho stale nejake mnozstvo odsal, presiel som na iny sposob a to tak, ze vyvod hadice nedam do WC, ale do vedra, ktore dam do vane. Voda pretecie vedro a piesok mi ostava na dne vedra. Potom piesok premyjem a supnem naspat. Takto sa aspon nemusim zdrziavat a cakat kym sa mi piesok usadne.
Naposledy upravil Bob dne 21 říj 2005, 12:34, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Martin Novák » 21 říj 2005, 12:20

Já odkaluji klasickým zvonem a také část písku vždy nasaji. Poté, stejně jako Bob, musím nasátý písek vrátit zpět do nádrže. Jinak to snad ani nejde.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Lgaspo » 21 říj 2005, 16:10

Ja pri odkalovani takisto vzdy naberiem aj trochu piesku. Ale som lenivy ho potom prepierat a znovu davat spat do akva. Viem, ze takto sa mi mnozstvo piesku v akva stale zmensuje ale to neva. Ked to bude kriticke za par korun dokupim zo 2 kg piesku a supnem ho do akva! A tak stale dokola :D
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 21 říj 2005, 16:11

Lgaspo píše:Ja pri odkalovani takisto vzdy naberiem aj trochu piesku. Ale som lenivy ho potom prepierat a znovu davat spat do akva. Viem, ze takto sa mi mnozstvo piesku v akva stale zmensuje ale to neva. Ked to bude kriticke za par korun dokupim zo 2 kg piesku a supnem ho do akva! A tak stale dokola :D

Také řešení! :24:
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Mauve » 21 říj 2005, 16:29

Písek mi přerývají ryby a věžovky, pravda, ne po celém dně akvária, ale již nějakou dobu vůbec neodkaluji, detrit se během dne díky proudění posouvá k nasávání externích filtrů. Musím ovšem častěji propírat filtrační media - detrit se usazuje ve filtrech, takže perioda propírání filtrů je u mne po cca 6ti týdnech.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Shalibaba » 21 říj 2005, 17:27

Souhlas s Mauvem - pokud jsem měl říční písek, tak většina detritu šla úplně ke dnu pod kameny, kdežto pokud se používá jemný písek (např. náplň do bazénových filtrů), tak detrit nikam nezapadává a časem se nahromadí na jedno místo - nejčastěji ho vcucne nasávání filtru.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Danouš » 21 říj 2005, 19:59

Díky umístění vývodu z externího filtru umístěného na boku akvárka u dna , mám zajištěn pohyb detritu po dně na druhou stranu akvária, kde mám u dna nasávání do vnitřního filtru. Takže odkaluji tak jednou do měsíce a to jen na pár místech . Nasávání písku s detritem neřeším, vždycky se tam přeci dá vrátit . Takže akorát po 3 týdnech propírám bioakvacit z vnitřního filtru, který sevýše popsaným pohybem detritu po dnu dost zanáší.
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod nakatenga » 21 říj 2005, 21:30

Řečno bylo všechno, je to jednoduché, že jo.
Z vlastní zkušenosti bych jenom dodala, třeba to někdo potvrdí, že dokud byly rybky maličké, detritu se hromadilo mnohem víc. Teď, když rybky pomalu dorůstají do maxima, problém ustává - jsou větší a efektivněji napomáhají víření u dna, kde proud bere odpad s sebou do nasávání. Navíc už pěkně prohrabávají písek tlamkami a udržují ho čistý.
Může se stát, že v místě, kde se písek nahromadí va vyšší vrstvě, se budou hromadit plyny - problém odstraní pískořky.
Tak hodně zdaru a zůstaň s námi.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0


Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků