Filtrace

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Tony » 15 čer 2012, 06:46

Aha, takže to bylo myšleno tak, že těch 2x 58W by nemuselo stačit? To děkuju za připomínku. Budu tedy při výrobě krytu uvažovat možnost případného rozšíření o další trubici. To by mělo být řešitelné.
Jinak na mé malé 120l AQ 85x35x40 v černém provedení svítí 2x 18W a přijde mi to tak akorát. Ale z toho pro volbu osvětlení většího AQ asi těžko něco odvodím, že?

Poradil by mi někdo ohledně těch čerpadel a filtrace?

A dále prosím o tip, od koho si nechat vyrobit samotné akvárium a pokud možno i ten skleněný biofiltr. Jsem z okresu Beroun.
Tony
uživatel webu
 
Příspěvky: 12
Registrován: 19 črc 2006, 20:35
Bydliště: Hořovice

Příspěvekod Ondra » 15 čer 2012, 11:24

Přesně tak jsem to myslel. Ono je sece dost možné, že dvě tělesa to vpohodě zvládnou, ale i to je otázka vkusu. Čím světlejší interiér akva, tém méně musíš svítit. Je to jako kdybys vymaloval pokoj na černo, tak oknama bude svítit pořád stejně světla, ale svělo se bebude odrážet, ale absorbovat.
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Re: Filtrace

Příspěvekod zencakd » 12 srp 2012, 13:10

Ahoj,

k filtraci: po té, co jsem postupně vyzkoušel všechno možné u mých velkých nádrží (1.200 a 1.500 litrů) a zísal ohromné množství zkušeností z filtrace u mořského akva (800 litrů), bych doporučil pro hodně zatížené sladkovodní nádrže (typicky hejno tropheusů/petrochromisů u Tanganyiky):

1) určitě předfiltr, dle řešení filtrační vata nebo samozřejmě biokvacit. Tady je nutné počítat s pravidelným čištěním/výměnou filtračního materiálu. Osobně jsem si koupil velké balení filtrační vaty a tu každý týden vyhazuju a nahradím novou. Dnes kdybych stavěl akva znovu, volil bych vertexový filtr s automatickým odpouštěním do odpadu. Tedy takové řešení, kde pevné částice padají samospádem ke dnu a odtud jsou pravidelně odpouštěny do odpadu. Takto to například řeší profesionální pěstitelé ryb k jídlu nebo u filtrace pro koi kapry. Ultimativní řešení pro mechanickou filtraci je samozřejmě bubnový filtr, ale to je šílená investice.

2) filtr postavit tak, aby se co nejsnadněji dal kompletně vyčistit. Jakákoliv překážka v údržbě = snížení frekvence čištění. Pro biologickou filtraci používám bio koule, které stačí proklepat, propláchnout a odkalit odpad. Opět, ideální je mít v biologickém filtru odpad, kde se bordel hned vyleje do odpadu.

3) velmi se mi osvědčilo silné proudění pomocí vnitřních pulsních čerpadel (mám Tunze). Nejenže to simuluje příboj u pobřeží, ale hlavně zajišťuje neustálou cirkulaci vody a neusazování bordelu na dně, takže prakticky nemusím odkalovat.

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Předchozí

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků