Filtrace

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Filtrace

Příspěvekod Tony » 13 čer 2012, 10:44

Dobrý den.
Proti všem teoriím už šest let celkem úspěšně provozuju 120 litrové mini-akvárium s deseti Cynotilapia pulpican a Labidochromis caeruleus. Nicméně mi konečně vyzbývá více času a peněz na realizaci dávného snu v podobě většího akvária. Všechno podstatné jsem se pokusil zanést do přiloženého nákresu (obrázek 1) a zdejší odborníky bych rád požádal o rady týkající se filtrace.

1. Především uvítám tipy na konkétní typy čerpadel pro externí biofiltr i pro vnitřní mechanický filtr.
2. Jaký doporučujete objem biofiltru?
3. Je možné použít molitan v místě nasávání do biofiltru (jako předfiltr)?
4. Jak velký molitan a jakou hrubost použít na vstup mechanické filtru?
5. Poraďte, umístit vstupy a výstupy z filtrů na stejnou stranu nebo křížem proti sobě (viz. obrázek 2)?
6. Pokud má někdo jakýkoliv návrh a připomínku k navrhovanému řešení, předem děkuji za každou reakci.
Přílohy
obrazek2.jpg
obrazek2.jpg (51.34 KiB) Zobrazeno 1454 krát
obrazek1.jpg
obrazek1.jpg (84.37 KiB) Zobrazeno 1454 krát
Tony
uživatel webu
 
Příspěvky: 12
Registrován: 19 črc 2006, 20:35
Bydliště: Hořovice

Příspěvekod rhymes » 13 čer 2012, 15:00

Ahoj, vím že se ptáš na filtraci, to ti poradí jiní, ale zarazilo mě osvětlení - to je chceš opalovat? 4x58W je teda dobrá pecka! Já mám nad 480l 2x58W a když to svítí naplno tak je to dost přesvícené ...
můj názor

Ať se daří a dej sem pak nějakou prezentaci :o
Uživatelský avatar
rhymes
častý přispívatel
 
Příspěvky: 253
Obrázky: 44
Registrován: 23 říj 2008, 16:27
Bydliště: Broumy, okr. Beroun
Kolik let děláte akvaristiku?: 5

Příspěvekod Tony » 13 čer 2012, 16:53

Díky moc za radu. Jen se chci ujistit, bude těch 2x 58W stačit, i když použiju černé 3D pozadí a černý písek na dno? Pokud ano, moc rád změním projekt a ušetřím pár stovek...
Mám sice už dost dlouho čtyři akvárka, ale největší má jen 120 litrů s malým vnitřním filtrem. Proto budu vděčný za každou zkušenost a praktickou radu.
Tony
uživatel webu
 
Příspěvky: 12
Registrován: 19 črc 2006, 20:35
Bydliště: Hořovice

Příspěvekod PatasRS » 13 čer 2012, 18:09

Druhá věc je taky spotřeba energie, spočítej si kolik by Tě stálo svítit 4x58W (240W) denně 10-12h a kolik 2x58W. Taktéž mám nad 420l 2x58W a bohatě to stačí, při spotřebě za elektřinu (svítím 10h denně 2x58W) to dělá asi 1900Kč/rok jen za osvětlení akvária, kdybys svítil 4x58W tak zhruba 4000Kč/rok, což je podle mě dost jen za to, že na rybky uvidíš. :idea:
Uživatelský avatar
PatasRS
přispívatel
 
Příspěvky: 195
Obrázky: 44
Registrován: 28 úno 2009, 21:14
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Tony » 13 čer 2012, 20:08

Díky moc za Vaše rady, světlo tedy redukuju na 2x 58W.
Co ta filtrace? Poradí mi někdo s volbou čerpadel (viz. první příspěvek)?
A ještě jeden dotaz - mám doma starší malé nepoužívané AQ 19 litrů (34 x 26 x 22). Mohl bych ho použít jako základ pro ten 5-komorový biofiltr? Předpokládám ale, že to bude chtít něco většího.
Tony
uživatel webu
 
Příspěvky: 12
Registrován: 19 črc 2006, 20:35
Bydliště: Hořovice

Příspěvekod Troph3us » 13 čer 2012, 22:22

Tak me to svetlo taky prastilo do oci, na 50 cm bych dal jednu, pri cene el.

Filtr, ja jsem teda alergicky na pojmy mechanicka a biologicka filtrace, ale myslim, ze ti bude stacit venkovni kvalitni filtr, na 450 litru nepotrebuje dve filtrace.

Co tam bude plavat, to je podle me tema na nakousnuti.

Jinak preju trpelivost pri zarizovani:)

Tom
Uživatelský avatar
Troph3us
častý přispívatel
 
Příspěvky: 302
Obrázky: 29
Registrován: 27 zář 2008, 10:02
Bydliště: Děčín
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Tony » 14 čer 2012, 09:42

Díky za reakci...

Světlo: nechám 2x 58W, ale dám každou na vlastní předřadník a spínač s tím, že praxe ukáže, jestli pojedou obě nebo jen jedna.

Ryby: na to se snažím zatím moc nemyslet, je ještě spousta času. Má hrubá představa je Malawi, cca pět druhů po deseti kusech (moji současní Cynotilapia pulpican a Labidochromis caeruleus a k nim nejspíš něco z Pseudotropheus, případně Iodotropheus Sprengerae).

Mechanická a biologická filtrace: moje zkušenosti s většíma nádržema jsou nulové a inspiraci pro svůj projekt čerpám především studiem těchto stránek.
Někde se tu psalo, že vnitřní mechanický filtr dokáží nahradit věžovky. To by bylo fajn, jen se bojím, abych něco nepodcenil a pak už nebylo pozdě (neumím si představit, že bych vnitřní filtr zabudovával za provozu do hotového pozadí).

S konkretním tipem na čerpadla zatím nikdo nepřišel, zkusím se tedy zeptat jinak.
Pro ten vnější biofiltr mi to laicky vychází na pumpu Eheim 1250. Je to pro mé podmínky dobrá volba? Existuje výkonově srovnatelná a levnější varianta?
Pro ten vnitřní jsem původně uvažoval o Eheim compact 1001 nebo Maxi Jet 750, ale teď vůbec nevím, jestli vnitří filtr ano nebo ne. ???
Tony
uživatel webu
 
Příspěvky: 12
Registrován: 19 črc 2006, 20:35
Bydliště: Hořovice

Příspěvekod Ondra » 14 čer 2012, 21:45

Já být tebou, tak pozadí budu barevně ladit spíš do hněda nebo bíla, černé pozadí a písek není moc přirozené. Písek bych volil klasický jemný říční, tzn okrovo-hnědo-žlutý
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod Tony » 14 čer 2012, 22:36

Tohle je myslím věc osobního vkusu. S bílým pískem jsem kdysi začínal, ale brzo jsem ho ve všech svých (mini)akváriích nahradil za černý (resp. hodně tmavě šedý) a všude mám i 3D pozadí s černým posypem.
Bílý písek většinou zažloutne nebo poroste řasou a mně pak přijde jako špinavý. Naopak ten černý porostlý řasou nebo jávským mechem mi přijde úplně přirozený a navíc se ryby na tmavém pozadí mnohem lépe vybarvují...
Ale to je jen můj pohled a chápu, že ostatním se může líbit něco úplně jiného.
Tony
uživatel webu
 
Příspěvky: 12
Registrován: 19 črc 2006, 20:35
Bydliště: Hořovice

Příspěvekod Ondra » 14 čer 2012, 22:52

Tony píše:Tohle je myslím věc osobního vkusu. S bílým pískem jsem kdysi začínal, ale brzo jsem ho ve všech svých (mini)akváriích nahradil za černý (resp. hodně tmavě šedý) a všude mám i 3D pozadí s černým posypem.
Bílý písek většinou zažloutne nebo poroste řasou a mně pak přijde jako špinavý. Naopak ten černý porostlý řasou nebo jávským mechem mi přijde úplně přirozený a navíc se ryby na tmavém pozadí mnohem lépe vybarvují...
Ale to je jen můj pohled a chápu, že ostatním se může líbit něco úplně jiného.


Jistě že je to věc osobního vkusu, já tam ale vidím právě problém v osvětlení celočerné nádrže, kde bych raději možnost více zářivek bral v potaz.
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron