Filtrace 1176l akva

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Filtrace 1176l akva

Příspěvekod dusan73 » 30 led 2013, 17:09

Ahoj, chtěl bych znát váš názor na filtrování akvária 280x70x60 (d x š x v) 1176l (Tanganika). Mám dva favority, ono taky z více ani na výběr není,
1) - Eheim Professionel 3 2080
2) - Fluval FX-5
Fluval je na tom výkonostně mnohem líp, ale rád bych znal názor někoho kdo ho používá. V 540l mám Eheim Professionel 3 600 2075 a naprostá spokojenost.
K filtru bude ještě v akva čerpadlo s molitanem, pravděpodobně Atman 203.
Uživatelský avatar
dusan73
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Obrázky: 12
Registrován: 16 říj 2012, 12:07
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Filtrace 1176l akva

Příspěvekod martin4ever » 30 led 2013, 18:12

Fluval sice nepoužívám, ale spíš bych ti doporučil Fluval.. Vím, že ho používá hodně lidí a jsou spokojení.. Přecejenom ta kapacita je o něco větší oproti eheimu. Ale s vnitřním filtrem bude v poho i ten eheim.. Já mám 2080ku v 700ce a je to skvělý filtr.. Výkon slušný a při počtu 80 trofíku ho čístím co pů rok.. samozřejmně mám i vnitřní a ten čistím pravidelně..
Uživatelský avatar
martin4ever
častý přispívatel
 
Příspěvky: 292
Obrázky: 92
Registrován: 24 led 2008, 20:43
Bydliště: Zborov (okres Šumperk)

Re: Filtrace 1176l akva

Příspěvekod l_laco » 13 bře 2013, 16:00

Nemám síce afriku, ale problém filtrácie riešim tiež. Porovnával som práve tieto dva filtre a dospel som k názoru, že tieto dva filtre sú dosť odlišné:
EHEIM 2080
- výkon 1700 l/h
- objem 25 l z toho pre média 12 l v košoch a 1,5 l predfilter
- spotreba 30 W
Fluval FX5
- výkon 3500 l/h
- objem 20 l z toho koše 5,9 l
- spotreba 48 W
Z toho jasne vidno, že EHEIM ponúka veľký filtračný objem napríklad pre biologické média, ale menší prietok vody a Fluval zas naopak ... veľký prietok vody, malý objem pre biologické média, ale má výhodu že má obrovský molitanový predfilter po celom obvode košov. Pokiaľ by ona filtre filtrovali rovnakú nádrž, myslím že výsledok by bol rozdielny v tom, že Eheim by poskytol lepšiu biologickú filtráciu, ale bolo by ho treba častejšie otvárať a čistiť predfilter, naopak, Fluval by vydržal dlhšie bez čistenia, no biologický výkon filtrácie by bol menší. Nehovoriac o tom, že Fluval má pomerne vysokú spotrebu elektriky.
Takže treba zvážiť či potrebuješ viac čistiť mechanicky alebo biologicky.
Osobne by som uvítal na tom Fluvale väčší objem filtra, menší výkon a aj menšiu spotrebu elektriky... takže moja voľba by bola Eheim prof.3 2080.
Uživatelský avatar
l_laco
uživatel webu
 
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2013, 15:43
Bydliště: Slovensko, Bojnice
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Filtrace 1176l akva

Příspěvekod kuba » 13 bře 2013, 16:14

Já mám podobné akva a dal jsem tam atman 202 na komoru s cca.25 l bioakvacitu a na kostku bioakvacitu k čeření hladiny chci dát atman 203. Doufám, že tato filtrace bude dostatečná na 100 ks tropheusů.
kuba
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Obrázky: 14
Registrován: 15 lis 2005, 01:07
Bydliště: Březnice u Zlína

Re: Filtrace 1176l akva

Příspěvekod kromm6 » 31 bře 2013, 12:31

@l_laco- Prečo ideš meniť veď máš čo viem 2x JBL E1501 a nestíhajú? Myslím že oba aj Eheim2080 aj FluvalFX5 sú už dosť predražené. Fluval moc žere elektriky a som zástanca Eheimu ale Eheim 2080 výde najmenej 270€ a náplne do ňho ďalších 80€ ak dám origo Eheim...A to je min 350€
Preto radšej pojdem asi tiež do DIY a kúpim 30-45 l barel cena cca do 20 €, Čerpadlo Eheim na 2000l - 55€, armatúry a hadice tak do 25 €,liter filtrénu tak 0,9 € za liter - teda nejakých 2O -30 €, keramické valčeky dám asi Aqua SZUT - 10 l - 15 € a ešte nejakých ježkov za cca 15 €. Čiže to výde tak do 150€ aj s rezervou a to bude 2-3 násobný filtračný objem ako E2080 pri spotrebe tiež cca 30 W. Na druhú stanu akva dám jeden powerhead na podporu prúdenia.
kromm6
uživatel webu
 
Příspěvky: 41
Obrázky: 1
Registrován: 13 bře 2013, 10:40
Kolik let děláte akvaristiku?: 2

Re: Filtrace 1176l akva

Příspěvekod l_laco » 31 bře 2013, 19:23

No ja už mám filtráciu vyriešenú ... ten príspevok som písal skôr ako som kúpil druhý filter JBL 1501 a som s ním spokojný. Tiež som pozeral na Eheim 2080, na bazare je za cca. 220,-
Originál média sú zbytočne predražené, takže ja by som ho naplnil Siporaxom ..tak ako mám teraz naplnené dve JBL.
Eheim je určite príliš drahý na to že je bez filtračných médií a Fluval má presne ako si napísal príliš vysokú spotrebu elektriny.
Uživatelský avatar
l_laco
uživatel webu
 
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2013, 15:43
Bydliště: Slovensko, Bojnice
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Filtrace 1176l akva

Příspěvekod kromm6 » 31 bře 2013, 19:57

čViem o tom Eheime 2080. Aj som chalanovi za ňho písal... Ale aj tak keď dám ku nemu náplne bude to 300€ a ta varianta s DIY filtrom sa mi viac pozdáva nielen koly cene ale hlavne to že ak by som dal samotný E2080 na 900-100litrov plus nejaký Powerhead či by to bolo dosť. Jak sa poznám, zas tam bude rýb ako maku. :) . Už som aj špekuloval že si nechám E 2075 a zoberem ten E2080 a dám tam obidva ale keď som to rozhlasil tak o akva 300l už prejavili zaujem 2 členovia v rodine tak asi pojde potom E2075preč.
kromm6
uživatel webu
 
Příspěvky: 41
Obrázky: 1
Registrován: 13 bře 2013, 10:40
Kolik let děláte akvaristiku?: 2

Re: Filtrace 1176l akva

Příspěvekod l_laco » 31 bře 2013, 20:05

Nuž záleží od toho aké rby tam budú ale ono 2080 nie je žiadny zázrak to sa týka výkonu ... Fluval FX5 je v tomto lepší ... no zas čo sa týka objemu filtračnej náplne je lepšia 2080. Ideálna by bola kombinácia tých dvoch filtrov. 2080 na bilogickú - pomalú filtráciu s veľkým objemom médií a FX5 na mechanickú, rýchlu filtráciu.
No ani ten filter DIY tak ako si ho opísal nie je nič moc ... neuraz sa. Chýba mi tam nejaké rozumné filtračné médium. Pretože molitan + keramické valčeky a nejaký "ježkovia" urobi alen mechanickú filtráciu. teda hej ..molitan ak ho tam bude veľa urobí aj biologickú, ale ak by si použil Siporax, alebo aj iné biologické médium, ušetríš možno aj nejaké peniaze lebo ti ho bude stačiť menej. A kúpiš si už hotový filter ...
Uživatelský avatar
l_laco
uživatel webu
 
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2013, 15:43
Bydliště: Slovensko, Bojnice
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Filtrace 1176l akva

Příspěvekod kromm6 » 31 bře 2013, 20:19

No veď to mi práve motá hlavu :roll: . A preto zvažujem obe varianty.Čo je teda "rozumné filtračné médium". Keramické valčeky sú bio či? nemusí to by hneď Eheim profi substrat. A keď je molitanu 20 litrov tak sa v ňom niečo uchytí nie? niečo vo valčekoch. Čiže ježkov nedávať? Radšej viac molitanu?
Ten FX 5 nechcem moc lebo má motor dole a vonku -teda podla mňa oproti E2080 horšie riešený a plus tá spotreba. Tú istú službu FX5 mi splní aj poverhead schovaný za pozadím.
kromm6
uživatel webu
 
Příspěvky: 41
Obrázky: 1
Registrován: 13 bře 2013, 10:40
Kolik let děláte akvaristiku?: 2

Re: Filtrace 1176l akva

Příspěvekod l_laco » 01 dub 2013, 08:32

Rozumné filtračné médium je to, ktoré ti pri malom objeme poskytne veľkú plochu na osídlenie baktériami, ktoré neni treba často čistiť a nestojí majetok.
Pozri keysi bol len modrý molitan a akvária fungovali ... no filtre boli veľké, pretože biomolitanu bolo treba veľa pretože má malú plochu na osídlenie baktériami. Dnes sú k dispozícií lepšie média ako je molitan ..Sera - Siporax, JBL - Micromec, Eheim SubstratPRO ...každý výrobca má niečo svoje. Podstatné je že všetky ponúkajú obrovskú plochu pre baktérie pri malom objeme média. Treba si dať ale pozor a nezamieňať si keramické valčeky a Siporax ... sú síce tvarom podobné ale tam nejde ani tak o tvar ale o materiál z ktorého je to vyrobené. Keramické valčeky, PVC ježkovia a podobné veci slúžia na mechanickú filtráciu. Dá sa k nim priradiť aj hrubý molitan. Podstatou mechanickej filtrácie je zachytiť hrubé nečistoty a začať proces rozkladu. Postupne sa budú nečistoty rozkladať na menšie a menšie až nakoniec skončia v biologickej časti filtra a tá ich zlikviduje úplne. - je to samozrejme len obrazne vysvetlené. Ale média vo filtri by mali byť uložené od najhrubšieho po najjemnejšie.
Na tvoje otázky je jednoduchá odpoveď : 20 litrov molitanu je asi tak účinných ako 2 litre Siporaxu. Okrem toho sa ten molitan oveľa skôr zanesie a zapchá ako Siporax, takže prietok filtra klesne a ty ho budeš musieť vyčistiť. No napriek tomu ten molitan treba ako pred filter aby sa nedostali do Siporaxu veľké časti ktoré by ho zaniesli a zapchal by sa tiež .. takže ideálne je zvoliť rozumnú kombináciu.
Ako som už niekde písal, podstatný rozdiel medzi FX5 a 2080 je v niečom úplne inom a nie v tom kde má motor.
FX5 má malý objem ale obrovský výkon, 2080 skôr naopak .. väčší objem ale výkon menší. No a spotreba je žiaľ preto taká lebo je tam veľký výkon .. to inak nejde. Veď si zober že FX5 urobí 3500 l/h a 2080 urobí len 1700 l/h, takže si myslím že výkon / spotreba je vyrovnané. Len pri tom výkone 3500 l/h mohol mať ten filter ešte raz taký objem a bola by to bomba. Len už by nestál 250,- ale možno 400,- :-(
A tú poslednú vetu si snáď nemyslel vážne? :-)
Te istý objem vody ti síce prečerpá hlavica s výkonom 3500 l/h ak takú robia, ale predsa len ten FX5 má nejaký objem a to by som nechcel vidieť ako by si o akvárka napchal 20 l vedro. A okrem toho ... pozri si niekde akú spotrebu má taká hlavica ... našiel som len 2000 l/h a príkon mala 30W, takže sprav si seriózny výber a uvidíš čo je najlepšie.
Uživatelský avatar
l_laco
uživatel webu
 
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2013, 15:43
Bydliště: Slovensko, Bojnice
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron