stěnový filtr

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

stěnový filtr

Příspěvekod frontos » 21 pro 2014, 20:32

zvažuji akvárium 280 x 90 x 60 cm (délka x šířka x výška) a vedle něj druhé menší,které by plnilo funkci stěnového filtru 75 x 90 x65 cm.Objem akvarka je 1430 litrů a filtru
377 litru.na foru se četl,že by objem filtrační náplně měl tvořit 8% z objemu nádrže. co by mi vycházelo na 4 komory o rozměru 75 x 45 x10 cm.před nima by byla nátoková komora a poslední s čerpadlem by byla největší o objemu 127 litrů .Abych se vyvaroval vrtání spojil bych obě akvárka kanalizačníma trubkama vrchem a stáhl je až ke dnu nádrží -system spojených nádob -odebírám vodu z jedné a čerpám do druhé ale hlediny budou mit snahu se stále vyrovnávat.Kdýž uvažuji o čerpadle o výkonu 1400l/h tak to vychází vyčerpaní filtru než začne nová voda dotékat na cca 8 minut než bude filtr nasuchu a hladina v akvárku se zvedne o 8 mm jen nevím jestli je to dostačující množství vody aby měla snahu se vracet zpět .Ve filtračním akvárku tou dobu bude výška v 1.komoře kde bude umístěn přítok výška 50 cm v akvárku 57,8 což by mělo bohatě stačit.Tím že budu vodu čerpat ode dna nádrží se vyvarují tomu aby si spojovací hadice nacucla vzduch(rozdělil by spojené nádoby)a měl bych se vyhnout i nadbytečné hlučnosti.Jediný problem že nebudu brát vodu z hladiny a nebudu ji tím čistit.Vyústění z čerpadla by vedlo na druhou stranu akvárka ve kterém by byly ještě umístěné 2 ks vnitřních filtračních čerpadel s molitanem (vše bude schované za pozadím ),ktere by plnily mechanické čištění.Co na to říkate mohlo by to takhle fungovat?přiložím i nějaké náčrtky (až bude funkčí skener) ať je to srozumitelnější.Rád bych se vyvaroval nějakých chyb hned nazačátku.jedinou nevýhodu vidím žeto bude vedle nádrže(ale bude to schované)a místo toho by mohla být větší nádrž,ale i tak je dost velká.Tak pokud máte někdo zkušenost s tímto způsobem filtrace tak díky za rady nebo připomínky.mělo by to fungovat stejně jak když je filtr vlepen přímo v akváriu.
frontos
uživatel webu
 
Příspěvky: 7
Obrázky: 7
Registrován: 19 pro 2014, 18:21
Kolik let děláte akvaristiku?: 13

Re: stěnový filtr

Příspěvekod vit.sirucek » 22 pro 2014, 14:05

Filtr na bázi spojených nádob mám, funguje dobře. Doporučil bych udělat na propojovací trubky odvzdušnění, pak je i lehké systém nasátím spustit. Čím více se rozdíl výšky hladin v nádržích zmenšuje, tím rapidně klesá rychlost průtoku v trubkách (nutné velké průměry trubek). Mám 2 x 40 mm HT trubku na čerpadlo se změřeným průtokem 800l, rozdíl hladin je do 1 cm. Když zapojím další čerpadlo 750l zvedne se rozdíl hladin na cca. 3 cm. Dělal jsem při výrobě filtru dost pokusů, tak jestli máte konkrétní dotaz klidně se ptejte. :)
Supr řešení, když nechcete vrtat akva. Tišší než přepad a nemusí být rezerva, aby nepřetekl. Kdybych dělal filtr pod akva, stejně bych asi akva nevrtal a použil přepad horem jako mezičlánek.
vit.sirucek
uživatel webu
 
Příspěvky: 44
Obrázky: 0
Registrován: 25 říj 2010, 11:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: stěnový filtr

Příspěvekod frontos » 22 pro 2014, 19:50

díkes za odpověď pár konkrétních dotazů mám. jak hluboko máte trubky v akváriu-máte je až ke dnu?S tím pruměrem trubek sem uvažoval 1ks pruměr 75mm.A jak máte velký filtr a kolik v něm máte komor a jak je velké poslední komora s čerpadlem. pokusům se asi taky nevyhnu.ale opravdu nerad bych přelepoval přepážky ve filtru.Nechci dělat poslední komoru zbytečně velkou-rači to vychytat tak akorát a dát tam více filtrační hmoty. pokud by byla možnost přiložit foto bylo by supr.
díkes Pavel
frontos
uživatel webu
 
Příspěvky: 7
Obrázky: 7
Registrován: 19 pro 2014, 18:21
Kolik let děláte akvaristiku?: 13

Re: stěnový filtr

Příspěvekod vit.sirucek » 22 pro 2014, 22:30

Zdravím. Trubky mám cca. 3-5 cm od dna, v akva je mám za pozadím, které tvoří takový "kaslík" a bordel zůstává tam, odtud ho odsávám. Když budou na dně budou sát bordel do filtru, když budou vysoko, zavzdušní se při vodovýměně. Dělal jsem je delší, že je v případě potřeby zaříznu a nechal jsem to být.
Spíš než jednu velkou trubku bych dal dvě menší, z důvodu lepšího zprovoznění a kryt na akva nebudete muset dělat tak vysoký. Odvzdušnění jsem udělat tak, že jsem provrtal HT koleno v nejvyšším místě, prostrčil dírou nýt (na kterém jsem vytočil závit), podmáznul silikonem a utáhl maticí. Na takhle vzniklou průchodku jsem dal kousek hadičky, škrtítko a zpětný ventilek. Při spuštění dám trubky do vody, přes ventilek nasaju a už to jede.
Velikost filtru je 500x510x300, přepážky mám šířky 100 vtok / 100 bioakvacit / 100 bioakvacit / 30 pro změnu toku / 13,4 bioakvacit a čerpadlo. První přepážku jsem dělal 4 cm pod úroveň hladiny (z důvodu rezervy, rozdíl hladin při provozu mám do 1 cm), další se snižují po 2 cm.
Fotky mám v osobní galerii, tak koukněte. :)
vit.sirucek
uživatel webu
 
Příspěvky: 44
Obrázky: 0
Registrován: 25 říj 2010, 11:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0


Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron