Osvětlení a krycí skla

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Osvětlení a krycí skla

Příspěvekod Shalibaba » 14 dub 2005, 10:17

Dneska jsem byl nakupovat v BiEsse s.r.o. osvetleni do planovane zimni zahrady a sehnal jsem pomerne nizke a hlave "vlhkotesne" svitidlo na dve trubice 120cm, ktere je samo o sobe zakryto pruhlednym sklem (anebo plexi?).
Takze silne uvazuji, ze svoji soucasnou - po domacku vyrobenou osv. rampu vyhodim (resp. napojim do garaze) a pouziju tuto novou na akvarium (predevsim kvuli cene trubic, v soucasnosti mam 2x90cm, a to je horor sehnat levne trubice, kdezto ty 120cm stoji par korun ty spektra, ktere potrebuji).
Jelikoz je osvetleni kryto sklem, premyslim, co se stane, kdyz vyhodim kryci skla, ktery jsou tyden po umyti totalne nepruhledny (vodni kamen, naprskano od vzdusnovani).
Jaky jsou tlamovci "skokani"? Ted neuvazuji o zvysenem odparovani vody a o moznosti zapraseni akvaria.
Ma nekdo zkusenost bez krycich skel?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod nakatenga » 14 dub 2005, 11:25

uživatel svůj příspěvek smazal
Naposledy upravil nakatenga dne 09 čer 2005, 01:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Osvětlení a krycí skla

Příspěvekod canart » 14 dub 2005, 13:44

Shalibaba píše:Jaky jsou tlamovci "skokani"?

Skacu dobre, ale ani nie, ze by chceli, skor ked sa navzajom nahanaju. Mozno by pomohlo nalepit dokola nadrze hore listy (take nieco, ako vystuze, ktore sa davaju na predne a zadne sklo). Dal by som sirku tak 5 cm, ale uplne dokola, bez medzier v rohoch. Prave cez tieto medzery sa im najcastejsie podari vyskocit. Proste pri uniku pred agresivnejsim jedincom hladaju unik v rohu a ked dorazia do rohu, snazia sa uniknut hore a pri rychlom pohybe vyletia z vody. Uz sa mi to stalo parkrat. Mal som akva zakryte krycimi sklami, iba v rohoch nebolo sklo uplne pri kraji a cez tu strbinu ryby vzdy vyskocili. Pozakryval som tie strbiny kuskami skla a ziadna ryba viac nevyskocila. Ak nalepis listy, pri uniku narazia zospodu do listy.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Re: Osvětlení a krycí skla

Příspěvekod Shalibaba » 14 dub 2005, 15:02

canart píše:Mozno by pomohlo nalepit dokola nadrze hore listy (take nieco, ako vystuze, ktore sa davaju na predne a zadne sklo) . Dal by som sirku tak 5 cm, ale uplne dokola, bez medzier v rohoch.


Ty vystuze tam mam na prednim i zadnim skle po cele delce snad i pres 5cm, takze by stacilo projistotu jeste udelat neco podobneho na bocnich stenach (akorat do nich vyriznou prostor pro trubky na filtr.
Fajn napad, asi ho zkusim prevest do praxe, protoze pres to kryci sklo se fakt ztraci hromadu svetla. Akorat asi trosku vyleti spotreba en. za vyhrivani akva. Ale to se v lete prezije a pak se uvidi.
Diky za tip.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 14 dub 2005, 18:58

Mohu také potvrdit schopnost tlamovců skákat z vody. Už se mi to také stalo. Jak píše Canart, je to většinou z důvodu úprku před agresivním jedincem. Já osobně krycí skla používám. Když však dodržím pravidelnou údržbu (tzn. týdně) a skla vyčistím, tak se vodní kámen nestačí usazovat v takové míře a skla jsou pořád čirá. Snížení svítivosti nijak nepoci?uji. Ale nějakými zábranami to jde řešit také. Nejkritičtější jsou ty rohy. Pak napiš, jak si to vyřešil.
Naposledy upravil Martin Novák dne 16 črc 2005, 12:30, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 15 dub 2005, 14:37

uživatel svůj příspěvek smazal
Naposledy upravil nakatenga dne 09 čer 2005, 01:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Shalibaba » 15 dub 2005, 15:07

Jsem vcera vecer nad zmenou osvetleni premyslel a a si tam necham soucasnou rampu a jeste do ni vlozim jednu zarivku 60cm se spektrem 965 (na zkousku jsem jednu poridil), ktera brutalnim zpusobem sviti jasne bile (az se zda ze to jede trochu do modra). Akva v kombinaci s timto druhem svetla (tusim, ze 6.500K) ziskalo uplne jiny rozmer.

Jake vy pouzivate barevne spektra zarivek?
Ja mam prozatim 2x30W OSRAM 830 (teplota cca. 3000K) a prave to chci nastavit jeste tou 6.500K. (na rostlinky pry nejlepsi 3000 - 6000K, ale ta 830 sviti silene do zluta).
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Shalibaba » 19 dub 2005, 10:53

Trosku odskocim...
nezkouseli jste nekdo zapojit zarivkove trubice s predradnikem vykuchanym z usporky?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod canart » 19 dub 2005, 17:55

Shalibaba píše:Trosku odskocim...
nezkouseli jste nekdo zapojit zarivkove trubice s predradnikem vykuchanym z usporky?

Jasne, fachci mi to uz asi 3/4 roka. Chcem to dat na svoju stranku, len casu mam menej. Je to jednoduche a okrem uspory energie, nebudu sa Ti prehrievat trubice (v lete stupa teplota vody v akva dost aj bez toho), cize trocha predlzis ich zivotnost, odpadne Ti kopa elektrickeho balastu a aj hmotnosti (predsa len, tlmivka okrem toho, ze je ako radiator, je aj dost tazka), zjednodusi zapojenie a celkovo je to aj lacnejsie, co sa tyka cien suciastok (zozenies najlacnejsie usporky v akcii za par korun). Podrobnosti spracujem a dam na moj web.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Shalibaba » 19 dub 2005, 18:02

To canart:
prave, ze ted jsem videl v akci za 40,- usporku 18W v hypernove, tak ze bych ji podrobil mensi operaci a zkusil to napichnout na 60cm/18W trubici. Jak jsi se dostal dovnitr do zarovky?

Nekde na netu jsem dokonce jeste zaslechl, ze elektronika z 20W usporky se da pouzit na 30W trubici a ze svitivost je srovnatelna jako s tlumivkou 30W?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron