Osvětlení a krycí skla

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod canart » 19 dub 2005, 18:53

Shalibaba, musis oddelit spoj plastovej spodnej casti usporky, kde je cela elektronika (na konci je zavit). Ked sa lepsie prizries, sklena cast vstupuje do casti, ktora je od hlavnej casti plastu oddelena takym zarezom, ryhou. V tom mieste su tie dve casti zpelene. Staci zatlacit, ako keby si chcel luskat orech, ja som na to pouzil francuzak (alebo tiez hasak). Dal som plastovu cast medzi celuste francuzaku, pomaly som dotahoval, az som pocul slabe prasknutie a spoj bol uvolneny. Potom ale OPATRNE rozpojuj obe casti, pretoze vo vnutri su velmi tenke a krehke drotiky, aby si ich neodlomil od plosaku. Tieto drotiky idu do sklenenej casti usporky. Odcvakni ich hned pri skle a mas to. Zapamataj si pripojenie drotikov, aby si vedel, ktore 2 a 2 idu spolu. K tymto drotikom pripojis 2 a 2 vyvody trubice.

Ci bude 30W na 20 W usporke dostatocne svietit neviem, skor nie. Ale su dostat aj silnejsie usporky. Ja mam 25 W trubice a na to "creva" z 25 W usporky.

Je tu vsak jedna vec, na co pozor! Ked to budes mat pripojene, NEODPOJUJ trubicu pod prudom, ako bezne robis pri zapojeni trubic na tlmivke. Ak vysunies trubicu z patic pod prudom, o chvilu Ti odide elektronika z usporky. Par sekund to vydrzi, ale radsej neriskuj. Pravdepodobne vadi nahla zmena zataze. Neviem, nie som elektrikar. No mam s tym skusenosti. Ak by si mal s niecim problemy, napis sem alebo na mail.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Shalibaba » 20 dub 2005, 16:31

To canart:
Díky moc za návod, povedlo se! Koupil jsem úsporku PILA 18W rozpáral a kablíky od patice od zářivky jsem přímo naletoval na plošňák.
Akorát je zajímavé, že 20W zářivku to rozsívítí ihned, kdežto 18W zářivka hodně nejprve prská a asi po 5s se rozběhne. Ale svítí to a to dokonce si myslím, že lépe.
Teď jsem koukal, že na jedné zářivce 30W mám tlumivku pouze 25W a svítí to. Takže pokus číslo 2: nakoupím 25W úsporku a zkusím experimentovat.
Jen tak okrajově: když tak vidím, kolik el. je v té úsporce, tak vůbec nechápu, jak se vyplatí je prodávat za 30 Kč :shock:
Za to bych ani ty součásky nekoupil.
Takže ještě jednou díky za návod.

P.S. málem bych zapomněl!!! V té úsporce až dole u závitu je ještě na kablíku přidělaná tuším, že dioda. (To jenom tak, kdyby někdo další chtěl laborovat, tak aby to nestřihl až nad ní, což jsem málem udělal já, ale pak mi napadlo to zkusit ukroutit a klaplo to).
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod nakatenga » 21 dub 2005, 08:30

uživatel svůj příspěvek smazal
Naposledy upravil nakatenga dne 09 čer 2005, 01:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Shalibaba » 21 dub 2005, 08:58

Španělština ne, ale je to nějaké divné:
Dneska ráno zářivka nenastartovala - pořád jenom jiskřila a nic, až když jsem ji vypnul a hned zase zapnul, tak naskočila.
Asi el. z úsporky PILA nebude nic převratného.

To canart:
Jakou značku používáš Ty?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Shalibaba » 21 dub 2005, 13:37

Tak mi to nedalo a ještě jsem rozkuchal úsporku PHILIPS 20W a použil ji na tu zářivku, která dlouhou dobu na tu el. z 18W startovala.
Úspěch - zářivka ihned naběhla a svítí krásným neblikavým světlem. Pozoruhodný je, že když jsem porovnal obě elektroniky, tak každá je poměrně jiná :shock:
Snad tu 18W zářivku neusmažím, když jede na elektronice pro 20W :oops: (to by mi mrzelo, stála 170,-Kč)

Nevíte někdo, v kterém obchoďáku probíhá nějaká akce na úsporky od PHILIPSe 25W - 30W?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod canart » 22 dub 2005, 14:19

Shalibaba píše:P.S. málem bych zapomněl!!! V té úsporce aľ dole u závitu je jeątě na kablíku přidělaná tuąím, ľe dioda. (To jenom tak, kdyby někdo daląí chtěl laborovat, tak aby to nestřihl aľ nad ní, coľ jsem málem udělal já, ale pak mi napadlo to zkusit ukroutit a klaplo to).

Ja som vsetko nechal v povodnom plaste aj so zavitom a nemal som s instalaciou problemy, lebo som to nasroboval do klasickej objimky na ziarovky. Vsetku elektrinu mam mimo krytu dolu pod akva.

Moje ziarivky vobec neblikaju, nabehnu hned. Pouzivam "znacku" Brownie (25W). Vyrobca No Name, ale som spokojny.

Shalibaba: optimalne je pouzivat predradnik i zierovku rovnakej wataze. Ak je ziarivka 18W a predradnik (alebo aj tlmivka) 20 W, skrati sa zivotnost ziarivky. Ak je to opacne, ziarivka bude svietit trocha slabsie.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod canart » 28 dub 2005, 00:12

Tak som spravil clanok o uprave usporky na pripojenie k trubiciam. Najdete ho na http://aquaworld.szm.com/diy.htm
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Martin Novák » 28 dub 2005, 09:30

Ano, pěkný článek. Podrobný návod. To chybělo. Možná se také někdy pustím do přestavby mého osvětlení. Uvídím v létě, jak budou hřát mé 2x120cm a jejich tlumivky.
Naposledy upravil Martin Novák dne 16 črc 2005, 12:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 28 dub 2005, 11:03

Jo jo, pekny navod, mam to podobne, akorat, ze elektroniku jsem uplne vyndal a vlozil do obycejnych zsuvkovych krabic, ktere se zadelavaji do zdi. Mam to schovane za dvirkama, takze estetika mi netrapi.

Zkusil jsem udelat pokus (20W predradnik na 30W trubici) - trubice sviti, ale je to slabota. Koukal jsem na netu, ze ty tvoje usporky vedou v TESCO, takze se tam o vikendu chci vypravit a na 30W pustit 25W predradnik. Mam takhle dve trubice s 25W tlumivkou, protoze jednoho casu tlumivky proste nebyly k sehnani.
Tak uvidime...

Pro elektrotechniky - nezkousel nekdo zprahnout dva predradniky seriove (napr. 2x18W aby to slo na 36W trubici?). Docela by mi to zajimalo, ale nerad bych prisel o oba predradniky.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod canart » 28 dub 2005, 21:14

Vdaka!

Martin: ak budes prerabat osvetlenie, asi Ti nezostane nic ine, len kupit el. predradnik. Usporky 36W zial nie su.

Shalibaba: myslim, ze to nepojde prepojit 2xpredradnik. Niekde som o tom aj cital. Proste je tam elektronika, ktora to vylucuje...ale nepytaj sa ma ktora :lol: Je tam viac suciastok a teda cely obvod, cize prepojenie by nebolo pre vsetky suciastky rovnocenne. Skusit to mozes, prinajhorsom vyletia v byte poistky.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

PředchozíDalší

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků