stěnový filtr - provoz

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Lgaspo » 01 čer 2005, 10:56

Ja filtrovanie riesim podobne ako Martin a Canart. Na biologicku filtraciu pouzivam externy prepazkovy biofilter cca 100 litrov s cerpadlom o vykone 2400 l/hod. Akvarko ma 600 l a cerpadlo tlaci vodu do vysky 1,3 m takze jeho realny vykon je okolo 1 600 l za hod. cize cca 2 objem akva za hodinu. Ak by to bolo moc, mozem cerpadlo na vystupe pomocou ventilu priskrtit.
Na mechanicku filtraciu pouzivam dve pumpy o vykone 700 l za hodinu, ktore zaroven zaobstaravaju aj vnutorny obech vody cez system potrubia na dne akva. Privod vody z externeho biofiltra je tiez napojeny na toto potrubie.

Nahradou stenoveho filtra by mohol byt aj HMF filter. Je to v podstate kus molitanu hrubeho asi tak 4 cm. Molitan je ulozeny v akva bud v rohu alebo pri niektorej zo stien. Medzi molitanom a stenou akva je pumpa ktora cez tento molitan taha vodu. Principom filtra je to aby bol velmi nizky prietok vody cez molitan. Pise sa tak 5 - 10 cm za hodinu. Pri tejto rychlosti by mali nitrifikacne bakterie maximalne likvidovat skodlive zluceniny dusika. Nevyhoda tohto filtru je ta, ze znizuje velkost akva lebo ten molitan je velky a molitan je vidno.

Odkazy:

http://jacik.akva.sk/wiki/nahlad.php?clanok=hmffilter
http://www.deters-ing.de/Filtertechnik/Mattenfilter.htm
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 01 čer 2005, 11:24

Přínosná debata. Asi dodám jen pro ty, co nemohou mít z prostorových či estetických důvodů vnější celoskleněný filtr.
Externí kanystrové filtry (Eheim, Atman, Fluval .....) mají bohužel obé v jednom. Proto se třeba u Fluvalu doporučuje víc propírat molitan, který je v šuplíku jako předfiltr. A náplně v miskách nechat, protože tam probíhá ta biolog. filtrace. I proto jsem zmiňoval v debatě o plastových ježcích, že tito jsou spíš určeni k filtraci biologické a ne k filtraci mechanické
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Biologická filtrace

Příspěvekod Pecan » 22 zář 2008, 23:32

Mohu se, prosím , zeptat, kde je nejlepší hledat nějaké podrobné informace o filtraci?
Dělám akvaristuiku od 8 let (je mi 34) , ale jenom tu "pokojovou" jak říkám....
Teď jsem dospěl do stadia , kdy tolik vysněné akva v obýváku chci (po mnohaletých zkušenostech s neuvěřitelně pracnou údržbou hlavně kvůli rostlinám!!) zřídit a-la Malawi
A protože hodně sloužím , mám i jiné koníčky,chci udělat skutečně co nejperfektnější filtraci , abych předešel pohromám , ale abych se zase tolik nenadřel.
Předně : nádherné ryby , žádné , nebo pouze nenáročné rostliny...a minimum. JE fakt , že africké cichlidy jsou úžasné!!

Konkrétné dotaz: JE někde podrobně popsána filtrace s externím biol. filtrem? A je možno přepad vyvést jinak než spodem akvária? Moje akva bude atyp. rozměrů a tvaru abude stát na stávající mramor. desce- polici, ve které jsem již při stavbně domu udělal dva železobetonové překlady usazené ve stěně. Máme totiž podlah. topení a bojím se , že by beton. deska mohla klesnout v na polystyrenu a důsledek si dovedete představit...Tedy dělat otvor do těch překladů nemůžu.
Příště už budu stručnější :roll:
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod wladys » 23 zář 2008, 00:14

Stačilo kliknout nahoře na hledat a zadat třeba celoskleněný filtr.Vyjede spousta odkazů.. třeba toto nebo zde a zde jde názorně zobrazeno jak vyřešit přepad bez vrtání. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod richard » 24 zář 2008, 09:42

Obrázek

Přesně takhle to mám řešené v novém akva 560 litrů - od minulého čtvrtku se mi zajíždí. 5 komor (2x biomolitan,1x keramické válečky,1x drť lávových kamenů) objem 8% z množství vody v akva.

Koncem příštího týdne tam šupnu první rybičky - záleží na vývoji hodnot NO2,NO3. Až bude hotové, nafotím, pověsím sem.
Uživatelský avatar
richard
častý přispívatel
 
Příspěvky: 421
Obrázky: 83
Registrován: 02 říj 2006, 14:58
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod brano ba » 31 říj 2009, 00:24

Moc sa mi paci tento prispevok o filtroch. Chcel by som sa opytat, ci mate niekto blizsiu skusenost, alebo co hovorite, na tzv. FBF filter, alebo laicky povedane PIESKOVA filtracia. Pointa je v tom, ze voda sa tlaci cerpadlom cez jemny piesok. Tento piesok sluzi ako medium na usidlenie nitrifikacnych bakterii, piesok by mal udajne predstavovat velku ucinnu plochu na usadenie spominanych nitrifikacnych bakterii. Na 400L akva by mohlo stacit na filtrovanie cca 0,5 kg piesku. Samozrejme je treba pouzit predfilter, aby sa do piesku nedostal mechanicky bordel. Piesok by mal byt skoro bezudrzbovy, staci cistit len molitan, ktory je na vstupe a sluzi ako predfilter. Takyto typ filtra viem ze sa pouziva pri rastlinnych akvariach, ale zaujimalo by ma ci mate s tymto filtrom skusenosti aj pri MALAWI alebo TANGANIKE. Princip by mal vychadzat z filtrovania, ktory funguje v prirode, tak hadam by to mohlo ist aj tu.
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod Elvis » 31 říj 2009, 01:11

Plocha moderních filtračních materiálů je mnohem větší než písku. Hodně se vychvaluje například SERA se svým Siporaxem ale také Zeolit díky svojí mikrostruktuře poskytuje velikou plochu pro osidlení nitrifikačními bakteriemi a to nemluvě o jeho chemickém vázání molekul Dusitanů a Amoniaku.
To co popisuješ je normální filtrace jako každá jiná. Rozhodně vzhledem k výše popsanému tomu absolutně nevěřím.
Pamatuji na skleněné filtry pověšené za akvariem,hnané vzduchem a naplněné pískem. Také to fungovalo ale výkon byl mizerný. Půl kila písku a rozumný výkon? To by bylo tak trochu jako v pračce. :D
Uživatelský avatar
Elvis
častý přispívatel
 
Příspěvky: 290
Obrázky: 14
Registrován: 19 črc 2005, 23:23
Bydliště: Martin Ehl;Nový Bor

Příspěvekod Elvis » 31 říj 2009, 01:53

Abys nemyslel že jsem prostě zaujatý. Sám jsem takový filtr provozoval a to s Malawi v akvariu 100l.
Jednalo se o půdní filtr skrz dno z jemného písku. Bylo to docela složité. 1cm nade dnem byla plastová hustě vrtaná deska,na ní vrstva říčního štěrku jen v jedné vrstvě neboli jen na průměr toho štěrku.
Na něm byla jemná nylonová síťka kterou písek frakce 0,8 nepropadl přilepená kolem dokola a větší vrstva písku.
Do dna vedla hadice z malého vnitřního filtru schovaneho v pozadí který fungoval jako předfiltr. Plocha dna a množství písku poskytoval velký prostor pro nitrifikační bakterie a fungovalo to bezvadně.
Co se týká účinnosti tak to byl špičkový filtr ale jak začaly ryby hodně rejt tak byla ta nylonová sítka neustále odkrytá a voda proudila jen tím místem. Stačilo jen přihrnout a nebylo to znát na kvalitě vody ale bylo to pořád. S rybami co nerejou by to šlo.
Pak jsem si řekl proč udržovat něco složitého a od té doby tam je TetraEX 700 s originálníma náplněma a funguje to také perfektně.
Byl to jen takový experiment, kdysi to fungovalo s Tetrama a štěrkem tak jsem experimentoval sTlamovci a jemným pískem.
Jen zopakuji. Moderní filtry a moderní materiály jsou praktičtější a výkonější.
Půl kila písku na 400 litrů je asi hloupost.
Uživatelský avatar
Elvis
častý přispívatel
 
Příspěvky: 290
Obrázky: 14
Registrován: 19 črc 2005, 23:23
Bydliště: Martin Ehl;Nový Bor

Příspěvekod brano ba » 31 říj 2009, 02:07

Elvis:

Toho 0,5kg piesku som vychadzal na zaklade mojho royhovoru s clovekom, ktory tento filter uz niekolko rokov uspesne pouziva - ale ako som uz vyssie napisal, jedna sa o rastlinne akva. V tomto pripade nejde o podny filter, ten poznam, ale skor o nadobu v ktorej je dany piesok cez ktory sa voda tlaci.

PS: tvoj prispevok neberiem ako zaujaty proti takemuto filtru, naopak, som rad ze si reagoval. O tom je predsa toto forum, aby sme si vymienali poznatky. Ja pouzivam taktiez externy filter, ale je to JBL a som s nim tiez spokojny, svoju funkciu plni plnohodnotne. Mnou spominana koncepcia FBF filtra ma skor zaujima len zo zvedavosti, rad totiz experimentujem.
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod A+I » 03 lis 2009, 10:28

My jsme driv pouzivali podpiskove filtry, byla to tenkrat nejvetsi bomba prave kvuli te velke filtracni plose. Ale uz se tady od toho davno upustilo, protoze pod temi rosty se drzi neuveritelna vrstva rozpadlych rybich bobku. Vyrobce tech filtru doporucuji akvarium po urcite dobe provozu (ja uz si nepamatuju presne, ale myslim, ze to jsou 2 roky) rozebrat a vsechno vycistit. Kdyz jsme videli, pres co se vlastne voda filtruje, tak uz jsme to nikdy nechteli.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Předchozí

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron