Stránka 1 z 2

stěnový filtr - provoz

PříspěvekNapsal: 27 dub 2005, 19:13
od Jirka
Ahoj všem,
Rád bych se informoval na funkci stěnového filtru a na
zkušenosti. Mám jen 160 l akvárko a nemám možnost provozovat k němu
vnější kanystrový ani skleněný přepážkový filtr. Původně jsem měl
vnitřní (pěnu nasunutou na hlavici) Fungoval dobře, ale musel jsem
jej prát 1 x za 4 dny pro malý objem pěny. Dal jsem na rady a
pořídil si stěnový filtr. Pěnu Filtren TM 20 jsem koupil 5 cm
silnou o velikosti boční stěny, aby dobře zržela po stranách. Dal
jsem ji do akvárka k boční stěně. Mezi sklo a pěnu jsem umístil
volnou hlavici s vyústěním do akvarijní hadice, kterou jsem
protáhnul přes horní okraj pěny a připevnil ji nad hladinu. Hlavici
jsem měl nejdříve u dna a postupně jsem ji posouvalal na 5 cm pod
hladinu. Zřejmě jsem udělal někde nějakou chybu, nebo? nečistoty v
hlavní části nádrže se vznášejí, třeba i těsně kolem pěny, a nejsou jí zachytávány. Můžete
mi poradit? Děkuji Jirka

PříspěvekNapsal: 27 dub 2005, 19:19
od Martin Novák
Ahoj Jirko.

Stěnové filtry jsou výhodné v tom, že jsou na manipulaci nejšikovnější. Žádné nasávání, žádné hadice, trubky. Akorát snižují délku akvária.
Takže teď Ti popíši asi nejefektivnější způsob filtrace stěnovým filtrem. Akvárium je u jedné strany (bočnice) přepaženo, tak aby vznikl prostor pro tlouš?ku biopěny (tj. u Tebe 5 cm). Před vlepením přepážky se odřízne dolní pravý roh a vzniklý otvor bude sloužit jako nasávání.
Poté se musí do prostoru filtru vlepit další dvě (nebo i více či méně) přepážek dle obrázku, aby vznikly komory, kudy bude voda protékat přes biopěnu. Výtlak je opět zajištěn čerpadlem pod hladinou. Výpus? doporučuji umístit až na druhý konec akvária, aby došlo ke koloběhu vody. Vše je lépe vidět z nákresu.

Obrázek

Voda se pak jakoby "honí" komorami a je nucena projít celým objemem biopěny. Když tam přepáľky nebudou a bude tam jen jedna kostka biopěny
na celý prostor, voda si najde vždy nejkratší cestu (cestu nejmenšího odporu).
Jen ještě k tomu nasávání přes odříznutý roh. Tady doporučuji udělat díru větších rozměrů. Když by byla příliš malá nebo výkon čerpadla moc velký, došlo by ke snížení hladiny ve filtru, protože by nestačila voda přitékat. Ale když odřízneš kus 5x5xpřepona cm, tak to bude stačit. Při nějakých 1000L/h to bude stíhat naprosto v pohodě.

PříspěvekNapsal: 27 dub 2005, 19:49
od Shalibaba
To Martin:
Uf, vyčerpávající popis. Asi něco takového vymyslím pro svoje okrasné akvárium. Fakt by to mohlo fungovat a relativne za levno.

Ještě tam uvádíš, že výpus? je dobré dát na druhou stranu akva než je nasávání.

Já stále řeším u vnějšího fluvalu, jak a kam dát nasávání a výpus?, aby to co nejlépe proudilo po akva.
Zatím to mám, že vlevo vzadu dole nasávám vodu do filtu a vlevo vepředu nahoře vypouštím (dle oběhu hladiny to vypadá, že to oběhne celé akva, ale ne při dně.

Jak to máte vy?

PříspěvekNapsal: 27 dub 2005, 20:39
od Martin Novák
Tento typ filtru doporučuji. Ale bohužel tedy snižuje délku akvária a nemůže tudíž být moc velký. Kdo chce velkoobjemový filtr musí zvolit externí celoskleněný filtr (http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=256).
Má filtrace je poněkud složitější. Takže postupně.

Biologickou (velkoobjemový celoskleněný filtr) mám řešenou takto. Nasávání je u hladiny na levé straně. Voda projde filtrem a je hnána čerpadlem až na pravou stranu nádrže, kde je souběžně s hladinou vypuzována (čeří to hladinu).
Mechanickou (interní filtry o celkovém výkonu 1700L/h). Každý je na jedné straně akvária. Každý má prodlouženou výpus? přibližně na prostředek akvária.

Cirkulace vody je dokonalá a teplota je všude rovnoměrná. Proudění je tak akorát, že to zvládají už i malé rybky. Výhodné je se zaměřit na čeření hladiny. Dost to pomáhá okysličovat vodu.

PříspěvekNapsal: 28 dub 2005, 14:29
od Návštěvník
Ahoj Martine, k tvému systému filtrace máš napojen asi bazén. Já mám v akváriu jen rybičky a koupat se chodím do řeky. Nevím, jestli je účelné na mechanickou filtraci používat ještě dva zvláštní vnitřní filtry, když už máš vnější skleněný. Nehyzdí ti to vzhled akváriať Já na čeření hladiny používám vzduchovací kamínek. Okysličuje vodu a navíc krásně vlní hladinou. Mám jej u zadní stěny a navíc to vypadá efektně. Původně jsem tam měl řadu květin, ale mí oráči je přes noc pokosili a sem tam i něco sežrali.
K výkonu čerpadla musím dodat, že mám jen 700 l/h. Kupovat druhý se mi nechce :twisted:

PříspěvekNapsal: 28 dub 2005, 19:57
od Martin Novák
Anonymus - asi Jirka, že? :)

Nevím, zda-li jsi viděl mé akváriu, o kterém je také tento web. Na fotografiích si můžeš všimnout 3D Polyuretanového pozadí, které má komory, kde je veškerá technika ukryta. Vidět není nic. Pouze biotop a ryby. Jinak biologická filtrace není určená pro mechanickou. Díky tomu, že vodu filtrují ještě dva vnitřní filtry o celkovém výkonu 1700L/h, tak je biologický filtr defakto neustále čistý. Biomolitan čistím jednou za půl roku. Vzduchovací kameny mám dva + jeden výtok z filtru. Voda je u hladiny neustále v pohybu a ještě více okysličuje vodu.

PříspěvekNapsal: 28 dub 2005, 21:30
od canart
Martin, som rad, ze konecne niekto chape pojem biologicky filter a aj to takto jasne napise (nech sa neurazi niekto, kto vyznam biologickej filtracie chape tiez :) ). Ale Martin napisal jednu podstatnu vec - biologicka filtracia nie je urcena pre mechanicku. Totiz mnoho akvaristov ma externe a pomerne kvalitne a objemne filtre riesene tak (prudenim vody v akva), ze sa snazia, aby im odtokove potrubie nasavalo maximum kalu.

Biologicky filter naozaj nesluzi ako akumulator organickeho odpadu (to napomaha zvyseniu hladiny NO3 vo vode, pretoze vo filtri su bakterie, ktore menia NO2 na NO3). Preto vznikaju take trocha pomylene predstavy, ze filter s niekolkymi komorami, v ktorych su ulozene platne molitanu, sa urcite upchavaju. Ja mam filter takejto konstrukcie a este som molitan za asi 2 roky nepral....nie je od coho. V akva mam podobne ako Martin za pozadim vykonnejsi, i ked objemovo maly mechanicky filter, ktory pravidelne tyzdenne vyperiem a to by ste mali vidiet to svinstvo. Tento mechanicky filter zaroven prisava vzduch, takze drobnymi bublinkami prevzdusnuje vodu.

PříspěvekNapsal: 28 dub 2005, 21:43
od Martin Novák
Ano, také jsem rád, že je někdo provozuje biologickou filtraci, tak jak má opravdu fungovat. To samé se týká průtoku vody biofiltrem. Mnoho lidí dává do biofiltrů výkonné čerpadla s představou, že se bude voda "čistit" rychleji. Ale je to přesně naopak. Velké rychlosti vody zapříčiní to, že se voda ve filtru moc nezdrží a nitrifikační bakterie nemají dostatek času na přeměnu dusitanů. Pomalu tekoucí filtry čistí efektivněji. Já mám v biofiltru nastavenou rychlost na přibliľně 400L/h. Což je objem filtru+vody v nádrži x 1. Více ani není potřeba.

I já, když čistím vnitřní filtry, jsem vždy překvapen kolik detritu může obsahovat taková kostička molitanu. Při výkonu 1700L/h, který vysoce převyšuje výkon biofiltru, je prakticky všechen kal nasáván do interních filtrů. Dokonce ani při odkalování není dno moc kalné. Filtry stačí vše přefiltrovat.

PříspěvekNapsal: 29 dub 2005, 09:31
od Návštěvník
Ahoj, omlouvám se, zapomněl jsem se podepsat, ale ikdyž budu psát bez podpisu,tak mne poznáte. To je pro mne a pro ostatní velice dobré.
Martine, tvé akvárium jsem neviděl, ale nyní po Vašich příspěvcích konečně vím, jak funguje biologická a mechanická filtrace a je třeba je oddělit, aby vše fungovalo jak má. Jirka

PříspěvekNapsal: 29 dub 2005, 09:37
od Návštěvník
Už mi to přihlašování zase blbne. J