MyFish - Databaza ryb

Podskupina článků pojednávající obecně o akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

MyFish - Databaza ryb

Příspěvekod Lgaspo » 17 čer 2005, 19:32

My Fish

Určite mnoho akvaristov chce mať (a určite aj má) nejakým spôsobom vedenú evidenciu minimálne o rybách, ktoré chová a možno aj o rybách, ktoré chovať v budúcnosti chce. A keďže ja som tiež podľahol čaru tohto nádherného koníčka veľmi rýchlo som zistil aké sú informácie o chove našich miláčikov dôležité a užitočné. A tak som sa hladný po informáciach vrhol do hĺbok internetu. Po relatívne krátkom čase som bol zaplavený kopou informácií. Došiel som k záveru, že v tom potrebujem urobi? poriadok a tak vznikla aplikácia My Fish.

My Fish je aplikácia, ktorá slúži na vytvorenie databázy rýb a informácií o ich chove. Umožňuje pridávať záznamy o nových druhoch, upravovať záznamy už o existujúcich druhoch, vyhľadávať a tlači? informácie o rybách. Súčas?ou aplikácie je aj možnos? vytvori? databázu článkov (napr. stiahnutých z netu) súvisiacich s chovom rýb.
Aplikácia nie je ukončená a plánujem do nej doprogramovať modul na evidenciu záznamov o chode a živote akvária – niečo ako denník akvária s informáciami o vlastnostiach a kvalite vody, o kúpe nových rýb, o rozmnožení rýb, o úhyne rýb a pod.

Vzhľadom nato, že som v chove rýb nováčikom a nedokážem ešte stopercentne posúdi? a odhadnú? potreby nazvem to „evidencie v akvaristike“, rozhodol som sa tento môj malý projekt zverejni? a diskutovať o ňom s Vami akvaristami – teda pokiaľ budete mať o to záujem. Veľmi rád príjmem a prediskutujem vaše nápady a námety na úpravu už existujúcich modulov ako aj návrhy na nové moduly.Popis aplikácie:

Aplikácia je postavená na báze MS Access 2000, čiže podmienkou jej fungovania je inštalácia MS Access 2000. Do budúcnosti zvažujem prepísať aplikáciu do EXE podoby, takže bude závislá len od operačného systému Windows 98 a viac.

Jednotlivé funkcie a moduly aplikácie sú prístupné z jej úvodného okna (Obr. 1)

Tlačítka Add Fish, Edit Fish, View Fish a Search Fish slúžia na správu databázy rýb.

Tlačítko Configuration slúži na nastavenie číselníkov potrebných pri evidencii informácii o rybách a článkoch.

Tlačítka Add Article a Search Article slúžia na prácu s článkami v databáze.Obr. 1
Obrázek


Tlačítko Add Fish (Obr. 2)


Obr. 2
ObrázekOkno na Obr. 2 je v podstate evidenčná karta a danom druhu ryby. Okno sa skladá zo štyroch častí. V ľavej časti okna sú informácie o druhu ako je názov druhu, jeho veľkos?, nároky na vodu, správanie a pod.
V spodnej časti okna vľavo sú informácie o tom, nakoľko je vhodné daný druh chovať spolu s inými druhmi, ktoré sú už v databáze.
V pravej časti sú informácie o varietách a poddruhoch daného druhu, ktorých može by? viac. Je možné zadať info o názve poddruhu, regióne kde sa vyskytuje, detaily o jeho potrave, správaní atď...
V pravej časti dole je možné zadať obrázky k danému poddruhu s informáciami o pohlaví, farbe atď...Tlačítko Add Fish (Obr. 3)


Obr. 3
ObrázekV tomto okne sa zobrazia všetky druhy rýb zadané v databáze spolu so základnými informáciami o druhu. Je tu možné vybrať konkrétny druh kliknutím na záznam, vymaz? ho z databázy (tlačítko Delete), upravi? informácie o druhu (tlačítko Edit) alebo nájs? konkrétny druh (druhy) podľa zadaných kritérií (Obr. 4)Obr. 4
ObrázekKliknutím na tlačítko Edit sa otvorí okno, kde je možné upravi? záznam o druhu, jeho poddruhoch a obrázky k jednotlivým poddruhom (Obr. 5)


Obr. 5
ObrázekAk je potrebné upravi? info o ďalšom poddruhu treba sa naň prekliknú? cez čiernu šípku pod obrázkami. Takto to vyzerá po kliknutí na tú šípku (Obr. 6)Obr. 6
ObrázekKompatibilita k iným rybám sa nastavuje v okne na Obr. 7


Obr. 7
ObrázekNa Obr. 7 je vidno, ako sa k P. demasoni hodia ostatné ryby v databáze a že pre druhy rodu Labidochromis ešte zatiaľ nebola stanovená kompatibilita. To sa urobí jednoducho tak, že sa vyberie druh v zozname No associated fishes, nastaví sa Compatibility level a šípkou ukazujúcou doprava sa ryba pridá do zoznamu Associated fishes. Opačný proces je možné urobi? šípkou smerujúcou doľava.Tlačítko View Fish (Obr. 8 )


Obr. 8
ObrázekTlačítkom View Fish je možné jednotlivé druhy rýb prezerať ale nie meni?. Údaje sú v režime read only. Je možné sa presúvať medzi druhmi (tlačítka << a >>). V rámci druhu je možné sa presúvať medzi jednotlivými poddruhmi (čierne šípky pod obrázkami). A v rámci poddruhu, ak je viac obrázkov ako sa zmestí do okna, je možné sa posúvať po obrázkoch pomocou vertikálnej lišty napravo od obrázkov.Tlačítko Search Fish (Obr. 9)


Obr. 9
ObrázekAplikácia umožňuje vyhľadať jednotlivé obrázky rýb v databáze so základnými informáciami o druhu. Obrázky sa vyhľadávajú pomocou okna na Obr. 4. Je tiež možné pozrie? si detail daného druhu (okno na Obr. 8, tlačítko Detail). Jednotlivé obrázky je možné označi? na tlač a vytlači? (tlačítko Print, Obr. 10)Obr. 10
ObrázekTlačítko Configuration (Obr. 11)Obr. 11
ObrázekNastavuje číselníky pre databázu. Napr.:


Obr. 12
ObrázekObr. 13
ObrázekObr. 14
Obrázek


Tlačítko Add Articles (Obr. 15)


Obr. 15
ObrázekAplikácia umožňuje kategorizovať články a nastavovať odkazy na články uložené na disku PC. Kategórie sú napr.: Aquarim setup, Care, Species, .... K článku je okrem jeho názvu možné zadať aj info o autorovi, jazyku v akom článok je a klúčové slová, ktoré potom slúžia na vyhľadávanie článkov.

Tlačítkom View article je možné článok zobrazi?. Články je potrebné uloži? na disk vo formáte, ktorý dokáže načítať internetový prehliadač. Univerzálne (tzn. pre použitie v IE, Netscape,...) je články ukládať vo formáte pdf alebo html (html má nevýhodu, že nevie uloži? obrázky v článku do jedného súboru a potom vzniká tak trochu chaos). Ja ukladám články do formátu mht, čo je formát IE, ktorý umožňuje celý článok uloži? do jedného súboru.

Pozn.: v okne na Obr. 8 je tlačítko Articles, ktoré otvára okno na Obr. 16Obr. 16
ObrázekTu je tiež možné prezrie? obrázok súvisiaci s daným druhom, samozrejme pokiaľ ho mám v databáze.


Tlačítko Search Articles (Obr. 17)


Obr. 17
ObrázekTu je možné na základe zadaných kritérií nájs? požadovaný článok a pomocou tlačítka View article si ho aj zobrazi?.
Na záver

Tak toto je v stručnosti moja predstava o evidenčnej databázke pre akvaristu. Snažil som sa ju robi? od začiatku tak, aby bola schopná prijať všetky druhy akvárijných rýb (...skúsenému akvaristovi iste neušlo, že na základe obrázkov z aplikácie som sa upísal africkým cichlidkám...).
Teraz ma ešte napadá, že by možno nebolo zlé rozšíri? aplikáciu aj o databázu rastlín, ostatných organizmov žijúcich v akváriu a pod...

Teším sa na vaše názory a podnety.

Ľuboš Gašparík alias Lgaspo
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod jip » 17 srp 2005, 14:57

Myslím se že je to dostatečně propracované a pokud bude potřeba něco změnit, to ukáže život a práce s tímhle prográmkem.
Takže spíše dotaz: kdy to chceš spustit?
Už se chvěji nedočkavostí až si budu moci zalistovat v katalogu a najít co potřebuji. A případně i dle svých chabých znalostí a možností přispět k jeho tvorbě.
Pus? se do toho!!!!!!!!
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Greg » 17 srp 2005, 15:25

Je to super nápad! Už se na to taky těším!!!! :wink:
Uživatelský avatar
Greg
častý přispívatel
 
Příspěvky: 292
Obrázky: 31
Registrován: 06 srp 2005, 21:27
Bydliště: Rosice u Brna

Příspěvekod Lgaspo » 17 srp 2005, 15:50

Ako ste si urcite vsimli tato aplikacia je napisana v MS Access teda pouzitelna len pre jedneho uzivatela.
Avsak uz sme sa s adminom tohto webu Martinom dohodli, ze napisem aplikaciu podobnej funkcnosti na tento portal, takze potom bude pristupna vsetkym uzivatelom a navstevnikom portalu. Celu aplikaciu uz mam v hlave a momentalne sa pustam do jej programovania. Neviem teraz presne odhadnut, kedy to bude hotove ale budem sa snazit aby to bolo cim skor :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod sahuman » 04 říj 2005, 22:23

tak kdy to bude hotove ?????
sahuman
uživatel webu
 
Příspěvky: 14
Registrován: 04 říj 2005, 14:49

Příspěvekod Martin Novák » 04 říj 2005, 22:36

Celá databáze je již ve finální fázi a brzy se uvedete zde na webu i pro veřejnost. Ovšem objem databáze bude pro začátek menší - postupně se bude o druhy rozšiřovat.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 16

Příspěvekod Lgaspo » 04 říj 2005, 22:48

Momentalne je databaza v beta verzii a testuje sa.
Pocitam, ze koncom buduceho tyzdna sa spristupni sirokej verejnosti.
Drzte palce :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Doktor » 05 říj 2005, 08:23

Už se hrozně moc těším a palečky držím. :P
Uživatelský avatar
Doktor
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 14
Registrován: 22 čer 2005, 10:46
Bydliště: Svitavy

Příspěvekod MiP » 05 říj 2005, 09:43

Aplikace je pěkná, ale jen pro jednoho uživatele, který si ji stáhne a bude si tam evidovat svoje ryby a psát si o nich. Tento účel to splňuje výborně. Podle mně by ale bylo 100x lepší jít na celou věc ještě trochu jinak. Udělat veřejnou databázi ryb, s jedním moderátorsky udržovaným seznamem všech možných ryb, kde by chovatelé psali, jaké ryby právě chovají. Dalo by se takto vyhledávat, když někdo bude shánět nějakou konkrétní rybu. Podmínkou je, aby tato databáze byla nějak rozumně přístupná (alespoň na to vyhledávání) přes browser a ne nějakou speciální aplikaci. Ta veřejná databáze má ale jeden háček, jak přinutit lidi, aby do ní zapisovali, jaké ryby mají.
Vidím, že úspěšně realizujete myšlenku, kterou jsem měl delší dobu v hlavě... :D Asi ten svůj web zabalím a bude.
-----------------------------
www.akva.cz - africké cichlidy
Uživatelský avatar
MiP
uživatel webu
 
Příspěvky: 10
Registrován: 05 říj 2005, 09:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Rostratus » 05 říj 2005, 10:23

to MiP : na databázy rýb sa momentálne pracuje. Treba čas a za chvíľu bude na nete presne to o čom píšeš. :D
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Další

Zpět na O akvaristice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron