Stránka 1 z 1

Regulácia rias

PříspěvekNapsal: 01 lis 2006, 12:26
od Marc Elieson
Regulácia rias


Porasty rias sú v akváriách s africkými cichlidami bežné. V tomto článku vysvetlím prečo tomu tak je a zároveň popíšem niekoľko tipov na ich likvidáciu a zabránenie ich návratu. Riasy sú rastliny a rastliny potrebujú na rast štyri veci: svetlo, dusík, fosfor a draslík. Rozoberme si tieto faktory detailnejšie.

Svetlo

Našťastie, cichlidy nemajú zvláštne nároky na svetlo z hľadiska jeho vlnovej dĺžky. Rastliny na druhej strane využívajú modré a červené svetlo a odrážajú zelené. (Svietidlá vyžarujúce červené a modré svetlo osvetľujú nádrž do fialova). Svietidlá s chladným bielym svetlom a väčšina lacných akváriových trubíc vyžaruje svetlo s prevládajúcou zelenou a žltou zložkou, na ktoré je aj náš zrak najcitlivejší. Pri použití takýchto svietidiel sú riasy (a iné rastliny) ukrátené o svetlo tých vlnových dĺžok, ktoré najviac potrebujú. Neradujte sa však predčasne, pretože riasy sa pohotovo prispôsobujú akýmkoľvek podmienkam. Použitie osvetlenia s prevládajúcou žltou a zelenou zložkou spektra však riasy znevýhodňuje.

Jednou z najčastejších príčin prebujnených rias je pridlhé osvetľovanie nádrže. Svoju prvú nádrž som osvetľoval (a to nanešťastie svetlom prevzatým z morskej nádrže ktoré emitovalo červené a modré svetlo) denne 16 hodín. Dôsledkom toho bola neustále zakalená voda. Cichlidy nepotrebujú veľa svetla a nepotrebujú ani svetlo špecifickej vlnovej dĺžky. Dobrým overeným pravidlom je osvetľovať nádrž okolo 10 hodín, určite však nie viac ako 12 hodín. Takisto sa snažte zabrániť priamemu slnečnému svetlu. Slnečné svetlo nielenže priaznivo pôsobí na rast rias, ale zapríčiňuje aj kolísanie teploty v nádrži, čo môže mať nepriaznivý vplyv na ryby.

Dusík

Rastliny potrebujú na svoj rast dusík. Dostávajú ho od vašich rýb. Väčšina dusíku v nádrži je produktom rybích žiabier, ale veľké percento pochádza aj z výkalov. Nechcem tu teraz detailne rozoberať cyklus dusíka v nádrži, ale akonáhle dusík vytvorí ióny NO3, stáva sa pre rastliny, a teda aj riasy, využiteľným. Prerybnenie a prekrmovanie rýb môže spôsobiť zvýšenie koncentrácie dusíka na takú úroveň, ktorá bude znamenať rýchly nástup a množenie rias a stresujúce prostredie pre vaše ryby.

Pravidelné výmeny vody, riadna a primeraná filtrácia, ale aj cichlidám odolné rastliny (napr. Anubias spp.) zabezpečia, že koncentrácia dusíka zostane na vyhovujúcej úrovni – 25ppm.

Fosfor

Nároky cichlíd na vodu sú možno hlavnou príčinou prosperujúcich riasových porastov. Cichlidy totiž potrebujú tvrdú vodu, tzn. vodu vysokým obsahom minerálov. Horčík, uhličitany a fosforečnany sú najbežnejšie sa vyskytujúce minerálne látky vo vodovodnej vode. Navyše sa fosforečnany pridávajú do množstva komerčných rybích krmív. S obsahom fosforu vo vode pre africké cichlidy toho veľa nenarobíte.

Draslík

O draslíku nie je moc čo povedať. Obsahujú ho hlavne umelé hnojivá a o jeho koncentráciu by ste sa mali zaujímať len v prípade, že plánujete pestovať rastliny. Draslík môže slúžiť iným rastlinám k lepšiemu využitiu živín, čím sa (treba dúfať) zabezpečí ich rast na úkor rastu rias.

Ničenie rias chemickými prípravkami

Existuje viacero prípravkov, ktoré sľubujú zničenie rias a navrátenie pôvodnej čírosti vody vo vašej nádrži. V mojom prvom akváriu som vyskúšal „Algae Destroyer“ a „Brite N' Clear“. Fungovalo to, ale tieto prípravky zničili okrem rias aj ostatné rastliny. Neodporúčal by som vám používať takéto preparáty pravidelne, pretože odbúravajú z vody fosforečnany, čím znižujú jej tvrdosť a teda zhoršujú podmienky pre ryby.


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/algae_control.php

PříspěvekNapsal: 02 lis 2006, 11:45
od mareks
díky za překlad, osobně jsem zkoušel všechno, nejúčinější byla změna doby svícení na 12h (druhá rampa na 8h) a snížení NO3 na 25ppm (odstranění 1/3ryb,nepřekrmovat, 1den v týdnu nechat ryby o hladu), dal jsem taky místo biomolitanu stejné množství filtrační vaty (odstraní veškerou plovoucí řasu).