Úvod k pestovaniu rastlín – Rastliny a africké cichlidy

Podskupina článků pojednávající obecně o akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Úvod k pestovaniu rastlín – Rastliny a africké cichlidy

Příspěvekod Marc Elieson » 03 lis 2006, 19:06

Úvod k pestovaniu rastlín – Rastliny a africké cichlidy
1)

Medzi chovateľmi afrických cichlíd prevláda názor, že jediný správny spôsob zriaďovania nádrží je ich výhradné vybavenie hromadami kameňov. Smiem navrhnúť lepšie riešenie – akvárium osadené rastlinami. Rastliny nielenže nádrž skrášlia, ale vytvoria stabilnejšie a harmonické prostredie. Predstavujú živé filtre , ktoré spracovávajú toxický odpad produkovaný rybami a vylučujú kyslík. Takisto poskytujú nespočetné množstvo úkrytov. Útočisko v týchto úkrytoch, tvorených bujným porastom, nachádza nielen mlaď, ale aj dospelé jedince. Listy rastlín poskytujú rybám tienené miesta, ktoré im dodávajú pocit väčšieho bezpečia, čím predlžujú ich pobyt v otvorenom priestranstve. Pretrvávanie názoru, že všetko, čo ryby ku spokojnosti potrebujú, sú skaly, je možno dané neúspešnými pokusmi o pestovanie rastlín v nádržiach s africkými cichlidami.


Obrázek


Napriek tomuto bežnému názoru však možno rastliny v týchto typoch akvárií úspešne pestovať. Áno, je to tak, čítate správne. Možno sa vám to nezdá, ale s niekoľkými potrebnými informáciami a pár trikmi budú rastliny vo vašej nádrži prosperovať tak, že ich budete musieť prerieďovať. Je na to niekoľko spôsobov, ktoré som si rokmi overil a teraz by som sa chcel o ne s vami podeliť.


Obrázek


Musel som na tieto poznatky prísť zložitou cestou pokusov a omylov (väčšinou omylov). Keď som začal chovať cichlidy, pokúšal som sa aj o akvarijné záhradkárčenie (v malom rozsahu), ale rýchlo som sa vzdal akejkoľvek nádeje na úspešné pestovanie rastlín v spoločnej nádrži s cichlidami. Až po ďalších troch rokoch som sa k tomu odhodlal znova. Fotografie akvárií holandského typu upútali moju pozornosť natoľko, že som sa tentokrát rozhodol venovať tomu viac úsilia.

Dôležité je uvedomiť si, že nie všetky africké cichlidy majú rovnaké nároky a takisto sú aj rozdiely medzi akvarijnými rastlinami. Pred osadením nádrže rastlinami je dobré získať potrebné vedomosti o týchto rozdieloch. Väčšine akvarijných rastlín sa v tvrdej zásaditej vode, ktorá je pre chov afrických cichlíd nutná, dariť nebude. Tento fakt značne redukuje výber vhodných druhov rastlín, dobrou správou ale je, že je aj tak stále z čoho vyberať. V mojom ďalšom článku o rastlinách2) sa budem venovať konkrétnym druhom a starostlivosti o ne. Tento článok pojednáva len o vhodnosti niektorých druhov pre pestovanie, pričom rastliny, ktoré možno pestovať s určitým druhom cichlíd, nemusia byť vhodné na osadenie nádrží z iným druhom. Všeobecne možno považovať napríklad hrubolisté druhy rodu Anubias, či Hnedovku krídlovitú (Microsorum pteropus) za príklady rastlín vhodných do nádrží s akýmkoľvek zložením rybej osádky. Ale predtým, ako si to namierite do najbližšej akvaristickej predajne, popíšme niekoľko tipov na pestovanie.


Obrázek


Prvým tipom je zabezpečenie vhodného osvetlenia. Aj keď nie všetky rastliny vyžadujú veľa svetla, pre každú je dôležité správne svetelné spektrum. Vybavte vašu nádrž žiarivkou, ktorá emituje svetlo z červenej a modrej oblasti spektra. Pre rastliny sú najvyužiteľnejšie vlnové dĺžky 450nm a 680nm, takže vaše osvetlenie by malo dodávať práve takéto svetlo. Vhodné osvetlenie možno pri ohľade na nároky rastlín dosiahnuť aj s jedným radom žiariviek, avšak pre zabezpečenie lepšieho rastu vám odporúčam použiť dvojradové osvetľovacie telesá a to aj pre svetelne nenáročné rastliny, hlavne ak výška nádrže presahuje 50cm.

Prebujnelé riasy predstavujú ďalší odradzujúci problém pestovania rastlín v akváriách s africkými cichlidami. Ich rast má na svedomí tvrdá voda s vysokým obsahom fosforečnanov a intenzívne osvetlenie potrebné pre rast rastlín. Porasty rias je možné úspešne redukovať pravidelným používaním prípravkov ako Algae Fix™. Pravidelné výmeny vody sú tiež dôležité, pretože udržiavaním úrovne dusičnanov pod 5ppm držia riasy v šachu. V afrických akváriách sa zvyčajne dobre darí rôznym druhom amerických prísavníkov. Podľa mňa sú druhy rodu Ancistrus na čistenie akvária od rias lepšie ako druhy ostatných rodov. Treba si však uvedomiť, že tieto sumčeky môžu okusovať aj mäkšie rastliny. To nás privádza k tretiemu bodu.

Tretím dôležitým faktorom ovplyvňujúcim pestovanie rastlín je výber vhodných druhov vzhľadom na ich schopnosť prosperovať popri rybej osádke nádrže. Bylinožravé cichlidy by nemali byť chované v nádržiach vysádzaných mäkkými rastlinami, pretože ich požerú. Tento poznatok mám z vlastnej zlej skúsenosti. Do 300 litrového akvária s 25-imi Valisneria spiralis s dĺžkou asi 45cm som pridal 3 dospelé ryby Pseudotropheus sp. „Acei“. Ryby nestrácali čas a hneď sa pustili do porastu Valisnerie a do dvoch dní bolo po nej. Počas niekoľkých dní po tejto tragédii boli ich výkaly sýto zelené. Pritom poznamenávam, že tieto rastliny pri iných cichlidách, neživiacich sa rastlinami, prospievajú. Z toho plynie ponaučenie, že je nutné vyberať rastliny na základe znalostí o potravných nárokoch chovaných rýb. Vegetariánov môžeme od okusovania rastlín odradiť ich výdatným kŕmením. Pravidelné podávanie rastlinnej zložky v krmive napomôže odlákaniu ich pozornosti od rastlín. Krájaná zelenina ako napr. plátky cukety, či špenátové listy sú ochotne prijímané.

Štvrtou zásadou úspešného pestovania rastlín v nádrži s africkými cichlidami je ich vhodné umiestnenie. V závislosti na nárokoch jednotlivých druhov rastlín ich možno pripevniť na skalky, alebo dekoráciu z dreva, či sadiť do piesku, alebo štrku. Detaily budú opäť rozvedené v ďalšom článku o rastlinách2). Tendencia rýb prerývať dno a tým poškodzovať rastliny, vyvoláva snáď najväčšie obavy.. Každá rastlina by preto mala byť prichytená, aby sa zabránilo jej vykoreneniu. Hnedovky by mali byť pripevnené o skaly, či drevenú dekoráciu čiernou páskou, alebo rybárskym vlascom. Iné rastliny by mali byť umiestnené v nádobkách (ak je to možné), alebo zaklinené medzi kameňmi (viď obrázky).

Obrázek


Rastliny možno umiestniť do malých hlinených nádobiek, ktoré poslúžia ako kvetináče. Na zamedzenie vypadávania substrátu drenážnymi otvormi sa dajú použiť drobné kamienky. Na dno nádobky dáme niekoľkocentimetrovú vrstvu rašeliny zmiešanú so štipkou práškového železa3) a doplníme ju po vrch štrkom. Do nádobiek zvyknem rastliny natesnať, pretože keď je vidno nejaký štrk, cichlidy ho budú vyberať, kým rastliny nevykorenia.
Posledným tipom je používanie výživových doplnkov pre rastliny. Dôrazne odporúčam používanie morskej soli, NIE obyčajného chloridu sodného. Morská soľ obsahuje nielen sodík, ale aj stopy ostatných dôležitých prvkov. ALE treba ju používať striedmo. Dávajte len jednu čajovú lyžičku morskej soli na každých 30 litrov vody. Všimnite si, že ide o iné dávkovanie, aké je odporúčané pri liečení – jedna polievková lyžica na 20 litrov vody. Používanie hnojív možno tiež len odporučiť.
Úspešné pestovanie rastlín v akváriu s africkými cichlidami je teda možné, vyžaduje to vybaviť akvárium správnym a postačujúcim osvetlením, upevnenie rastlín, alebo ich umiestnenie v nádobkách, časté výmeny vody, použitie fosfátových chelátov4), morskej soli a rastlinných hnojív. Najdôležitejšie sú však vedomosti o potravinových nárokoch chovaných rýb, ktoré nám pomôžu pri výbere vhodných rastlín.


1) v pôvodnom článku je použitý nadpis „Plants 101 - ...“, čo možno voľne preložiť ako „Úvod k pestovaniu rastlín - ...“. Koho by zaujímalo, prečo bolo použité práve číslo 101, dočíta sa niečo o tom napr. tu“ http://www.plexoft.com/SBF/0-9.html#101-course (angl.)

2) „Plants 102 - ...“ tento článok zrejme ešte nebol zverejnený, alebo aspoň som ho nenašiel

3) „micronized iron“ - doplnok pre výživu rastlín v práškovej forme na báze oxidu železitého s 25% obsahom železa

4) chelát - minerálna látka upravená chelatáciou, chelatácia je chemický proces ktorým sú minerály, spravidla stopové prvky, kombinované so zmesou aminokyselín, čím sa zvýši ich dostupnosť resp. využiteľnosť pre organizmy (zdroj: http://www.ifauna.cz/clanky/clanek.php? ... ka=13)


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/plants_101.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Zpět na O akvaristice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron