Rostliny versus malawijské cichlidy

Podskupina článků pojednávající obecně o akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Příspěvekod jip » 12 srp 2005, 14:23

To Shalibaba: Počítám buď jen Philips TL-D 865 nebo v kombinaci s Philips TL-D 965. Jiné jako např. 860 se mi tak neosvědčily, připadalo mi to trochu do zelena až do žluta. Nemám pro to žádné vědecké zdůvodnění, víc je možné nastudovat na stránkách www.aquariana.cz u pana Pelikána, kde jsou robory včetně analýzy světelného spektra. U 865 mám pocit, že zbarvení ryb není nijak zkreslováno a rostliny rostou jako divé (samozřejmě pokud jsou splněny ostatní podmínky pro jejich růst :).
To ax: Máš stoprocentně pravdu s tím pokrytím a právě to je důvodem, proč chci ještě přidat další zářivky - aby byla stejnoměrně vykryta celá plocha půdorysu akvária a abych trochu pomohl drobným kryptokorynám a sagitáriím v důkladnějším pokrytí vybraných částí dna mimo třecí místa.
Prostě chci jen mít více světla a podpořit v růstu nejen ty rychle rostoucí stonkové rostliny a microsoria ale také porosty dna a u červenolistých echinodorů jim umožnit trochu přidat na barvě.
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Patrik » 12 srp 2005, 15:05

To Shalibaba: Tak to mame potom rovanke plivatka ;)
Patrik
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 29 črc 2005, 22:54

Příspěvekod Shalibaba » 12 srp 2005, 15:55

to JIP:
jo jo 965 je super, mám jednu od OSRAMU (18W za 200 Kč :( ) ale světlo z ní je perfektně žářivě bílé!
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod jip » 12 srp 2005, 16:11

No to je pálka. Já jsem si nakoupil v prodejně elektrozboží v Trutnově Phillips TL-D 865 cca po 60 Kč/ks a TL-D 965 cca po 140 Kč/ks. Nevím jak se ta prodejna jmenuje, ale je dost velká a slouží také jako velkoobchod.
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Shalibaba » 12 srp 2005, 16:15

Já tu OSRAMku kupoval také ve velkoobchodě (Biesse). Teď budu zkoušet ty PHILLIPSky (asi 70 Kč za jednu).
Nejhorší je, že tady u nás se snad nedá nic sehnat - Třeba NARVA vedou jenom zákl. modely, PHILLIPS žádný a OSRAM taky jenom základ. Do akvaristik raději nelezu - tam mi vnucovali OSRAM 830 v balení od RATAJE za 250,- Kč!!!!! MOC přitom je kolem 60 Kč :)
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod jip » 12 srp 2005, 16:20

Máš pravdu, že ceny v akvaristikách jsou z tohoto pohledu naprosto šílené a stejně šílené jsou i ceny různých speciálních barevných zářivek.
Pryč od nich. Zkus raději koupit ve slušném velkoobchodě přes někoho, kdo má živnos?ák kvalitní zářivku od Philipse nebo jinou slušnou značku a pro dobré osvětlení jsou podle mne skutečně nejvhodnější typy 865 a 965.
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Shalibaba » 12 srp 2005, 16:24

Jo jo přesně tak, úplně nejlepší je třeba taková speciálka od HAGENU AQUA-GLO (18000K a 30W trubice má světelný tok asi 900lm :) ) a stojí také něco kolem 200 Kč. - a úplně nejlepší je, že na obalu je uvedeno, že je určena hlavně na vybarvení rybek a růst rostlin :)))

V tom velkoobchodu jsem registrován, ale PHILLIPS nevedou (prý jsou ale schopni objednat bednu po 25 ks :(, takže maloobchod za 70 Kč ks to jistí :)
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod ax » 12 srp 2005, 19:13

Tak poporade:
200l neni plivatko. Ne kazdy muze mit doma kubikova akvaria.
Ta vymena 1x30W za 2x18W byla nestastny krok. Spravny by bylo prejit na 2x30W. Jestlli muzes, tak to zmen. Nevim, jak jsou ty zarivky nad akva usporadany, ale vedle sebe se na delku nevejdou. ta 90 cm ti preci sedi krasne od kraje (skoro) do kraje. A svetelny tok se zdvojnasobi.
Tim, ze nevzduchujes je situace dobra (z hlediska kvetin) a muzem otestovat vliv pridani CO2. Na to muzes pouzit bud reaktor z kvasnic, nebo obyc. zavarovaci sklenici a sifonovou lahev. Pokud ti nevadi, ze bude chvili hyzdit akva (ta zavarovacka), tak popisu co s ni.
Cerna a hneda rasa jsou problem. Obecne maji rasy radeji velke proudeni, zatimco kytky ho nemusi (dokonce nerady). Jak moc mas tu 204 otevrenou. Ja ji mivam priskrcenou na 1 maximalne 2 carky. Neboj se ubrat. Neskodi se podivat na stranky k Rejpalovi a najit si, kterou mrchu tam vlasne mas (http://planta.aquariana.cz/rasy_01.htm), pripadne jejich nazor co je pricinou..
Uvedena hnojiva nepouzivam, pro kytky staci opravdu jen PMDD, coz je par chemikalii (mrkni k Rosikovi na http://www.r.wz.cz/aqua.php?s=c-obchod). Uvedene chemikalie kupuji v P-Labu, jeden nakup vystaci dlouho.
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

Příspěvekod Shalibaba » 12 srp 2005, 22:45

to ax:
díky za reakci. Že je málo světla bych se nebál, naopak ještě poslední měsíc přisvicuji DZS 830 11W a je to pořád stejný. Spíše bych problém viděl fakt v tom proudu vody, dokud tam byl molitanový filtr tak to bylo v pohodě. Takže jsem ho hodně přiškrtil, jednu 860 zkusím vyměnit za 865 a budu hnojit PMDD, které snad příští týden dorazí.
Pokud budeš mít chvilku, tak klíďo založ nové téma ohledně CO2 - určitě nejsem jediný, kterého by to zajímalo. Už jsem o tom také uvažoval, takže postřeh z praxe by byl super.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod ax » 12 srp 2005, 23:11

Ja myslim, ze tedy to neni spatne klidne pokracovat a pokud se nekdo zepta v jinem vlakne, tak se budem bavit v pripade zajmu podrobneji.
Ja mam vedle sebe dve 200l. V jedne to bylo 2x18 v druhe 2x30W a ten rozdil v rustu kytek a ras je dost markantni. Ted jsem tu 2x18 zrusil (cele akva upgradoval) a uz bych to znovu nedelal. Rozdil mezi 860 a 865 je zanedbatelny, od toho si moc neslibuj.
Myslim ze jsou jeste dalsi ovlivnujici faktory, na ktere by ses mel podivat. Jake mas PH, tvrdost vody a teplotu vody. Vetsina lidi tlaci PH hodne nahoru a to rasy opet podporuje.
Tvrdost vody ma vliv na mnozstvi CO2 ve vode. Vetsi teplota vody je pro
kytky taky neprijemna..
Ale tohle vsechno komplexne probrat je na opravdu nove tema. Az to nekdo zalozi, tak to tam rozebereme detailne. Tohle je vse predevsim podnet na hledani.
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

PředchozíDalší

Zpět na O akvaristice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků