Pohyb vody v akváriu

Podskupina článků pojednávající obecně o akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Pohyb vody v akváriu

Příspěvekod Marc Elieson » 08 čer 2010, 09:17

Pohyb vody v akváriu


Myslím, že sa dá s istotou povedať, že pohyb vody v akváriu je jedným z najviac zanedbávaných, avšak dôležitých aspektov úspešného akvária. Ak si o tom doteraz nikdy nepremýšľal možno sa čuduješ, o čom to vlastne hovorím. Pozrime sa, či ti môžem pomôcť pochopiť jeho dôležitosť a potom si pohovoríme o niektorých spôsoboch ako vytvoriť zdravý pohyb vody v tvojom akváriu.
Pohyb vody má niekoľko dôležitých funkcií. Poprvé, zabraňuje tepelnému vrstveniu vody. Plával si už niekedy v jazere? Všimol si si že voda chladne čím si hlbšie? Toto sa deje pretože teplá voda stúpa a chladná klesá ku dnu. Vytvorením prúdenia premiešaš vodu, takže nebudeš mať vrstvy teplej alebo studenej vody.


Podruhé, pohyb vody poskytuje rybám prúd v ktorom môžu plávať. Predtým ako som začal chovať cichlidy, mal som 208-litrové akvárium s rôznymi tetrami. Mal som silné prúdenie produkované čerpacími hlavami. Bolo skutočne zaujímavé pozorovať ryby, ako sa zoraďujú v jednom z týchto prúdov. Zdalo sa, že si prúdenie skutočne užívajú.


Tretím dôvodom prečo je pohyb vody prínosný je, že zabraňuje vytvoreniu proteínového filmu na hladine. Toto si si možno všimol vo svojom akváriu, alebo viac viditeľné je to na stojatých rybníkoch a jazerách. Tento film podstatne zabraňuje výmene plynov medzi vodou a vzduchom. Začínaš rozumieť, prečo je pohyb vody v akváriu taký dôležitý?


Ďalšie dva dôvody sú snáď najdôležitejšie. Trvalým pohybom vody v akváriu zväčšuješ povrchovú plochu akvária. V styku so vzduchom je stále iná vrstva vody a tým sa dramaticky zvyšuje prestup kyslíka do vody ako aj uvoľňovanie oxidu uhličitého z vody. Povrchová plocha tvojho akvária je stále limitujúcim faktorom počtu rýb, ktoré je možné chovať v akváriu. Teda umelé zväčšenie povrchovej plochy umožňuje chovať v akváriu viac rýb.

Piatym dôvodom, prečo je treba venovať pozornosť pohybu vody je to, že pohybujúca sa voda prenáša kyslík denitrifikačným baktériám v substráte akvária. Sú to baktérie zodpovedné za rozkladanie škodlivých odpadových produktov (napr. amoniaku a dusičnanov). Rozkladajú amoniak do formy, ktorú potom môžu využívať tvoje rastliny (napr. dusičnany).
A najškodlivejším baktériám sa najlepšie darí v prostredí bez alebo len s malým množstvom kyslíka. Takže, zabezpečením väčšej povrchovej plochy zvýšiš koncentráciu kyslíka vo vode čo tvoje ryby a denitrifikačné baktérie potrebujú a škodlivé baktérie nemajú rady.

Pohovorme si o tom, ako môžeš vytvoriť pohyb vody v akváriu:
Je nespočet spôsobov ako sa dá vytvoriť pohyb vody. Podelím sa s tebou o efektívne postupy ktoré som buď videl, alebo sám použil. Pri implementovaní týchto metód, alebo počas vytvárania vlastných, je dôležité si pamätať prečo chceme prúd:


• zabránenie tepelnému vrstveniu
• poskytnúť rybám prúd v ktorom môžu plávať
• zabránenie tvorby filmu na povrchu
• zväčšenie povrchovej plochy vody
• lepšie prekysličenie vody


Ak budeš myslieť na tieto ciele, nebude zložité zistiť, ktorá metóda alebo kombinácia metód bude pre tvoje akvárium najlepšie fungovať. Najbežnejším postupom je použitie vzduchovacieho kamienka. Toto ľudia robia v dobrej viere, že bublinky nejak spôsobia prestup vzduchu do vody. Prepáčte mi spľasnutie tejto bubliny, ale vzduchovacie kamienky priamo nijak nezvýšia okysličenie vody. Jedna vec čo robia je, že narušujú hladinu a tak zvyšujú množstvo vody ktoré je v kontakte s atmosférou.

Vo veľkých nádržiach jednoduchý vzduchovací kamienok nestačí. Pre malé nádrže, ako napr. túto 19l, je vzduchovací kamienok asi najlepším nápadom pre vytvorenie pohybu vody. V malej nádrži asi nebudeš chcieť mať príliš silný prúd, inak bude voda ako v požiarnom hydrante. Pamätaj že chceš narušiť povrch vody, aby si tak zabránil tvoreniu proteínového filmu a zväčšiť povrchovú plochu. Ako som povedal, pre vytvorenie pohybu vody sa najčastejšie používa vzduchovací kamienok, avšak vo väčšine prípadov to nestačí. Ďalším bežným spôsobom je použitie pôdneho filtra. Tento funguje tak, že nasáva vodu cez substrát na dne akvária a vypúšťa ju z vypúšťacích rúriek. Voda v pôdnom filtri je hnaná vzduchom vháňaným do vypúšťacích rúriek. Tento systém nepredstavuje adekvátnu alternatívu pre vytvorenie prúdenia. Ako filter to asi funguje, ale nehovoríme tu o filtrácii. Hovoríme o prúdení vody.

Videl som dve úpravy pôdneho filtra ktoré, zdá sa, fungovali celkom dobre. Jedna bola úprava s čerpacou hlavou pripojenou na vypúšťaciu rúrku pre zosilnenie nasávania vody do filtra. Voda môže byť tým pádom vháňaná do filtra prúdom. Je možné vniesť do prúdu turbulenie pridaním bublín do vypúšťacích rúrok alebo do čerpacej hlavy.

Druhou metódou je použitie reverznej súpravy od firmy MarineLand. Toto funguje na princípe pumpovania vody cez substrát namiesto jej nasávania. Myslím že pokiaľ ide o filtráciu je druhá metóda účinnejšia, ale ak sa sústredíme na náš cieľ, zistíme, že pre vytvorenie prúdu je lepšia prvá metóda. Koncentrované prúdenie vody pod povrchom vody naruší hladinu lepšie než rozptýlený prúd stúpajúci zo substrátu. Lepšie to pomôže aj cirkulácii vody, lebo ťahá vodu z dna a pumpuje ju pod povrch vody.

Občas sa používa aj Rio Duckbill Rotator. Je možné ho pripojiť k väčšine čerpacích hlavíc. Pomaly rotuje a usmerňuje prúdenie v okruhu 360 stupnov. Toto je výhodné ak chcete vyriešiť problém "mŕtvych uhlov" čiže miest v akváriu, kde nie je žiadne alebo len minimálne prúdenie. Spĺňa aj ďalšie kritériá pre vytvorenie dobrého pohybu vody, a síce zvyšuje povrchovú plochu vody a tak aj výmenu plynov.
Produkt Sea Swirl od firmy Aquarium Currents je tiež navrhnutý pre eliminovanie "mŕtvych uhlov" v akváriu. Funguje tak, že natáča prúd vody každých 60 sekúnd o 90 stupňov. Bol navrhnutý špeciálne pre sklenené a akrylátové nádrže a vyrábajú sa v troch rôznych veľkostiach. Určené sú pre externé filtre, aj keď pripojené môžu byť aj na čerpaciu hlavu. Toto je len pár príkladov komerčne dostupných riešení. Aj tak si však myslím, že človek si užije najviac srandy pri vývoji vlastného systému. Ukážem ti niekoľko príkladov čo som v minulosti sám používal, prípadne stále používam.

Rozstrekovacou rampou sa dá vytvoriť pekný smerový prúd a zároveň je hladina narúšaná vodou vytekajúcou z filtra. Môžeš meniť silu prúdenia veľkosťou otvorov, ktorými voda z filtra vyteká. Čím bude otvorov menej a čím budú menšie, tým silnejší bude prúd. Ja som mal rozstrekovaciu rampu orientovanú horizontálne a umiestnenú tesne pod hladinou. Teraz uprednostňujem rozstrekovaciu rampu nad hadinou vody tak, aby voda tiekla z filtra podobne ako pri daždi. Toto nie je až také efektívne pri vytváraní silného prúdenia, ale je to efektívne pri narúšaní hladiny. Dierky do rampy som navŕtal menšie, takže narúšanie hladiny je o to účinnejšie. Obrázok nižšie je fotka vrchnej časti mojej nádrže a ako môžeš vidieť, voda z filtra preniká niekoľko centimetrov pod povrch hladiny.


Táto metóda spĺňa väčšinu kritérií pre vytvorenie potrebného pohybu vody, ale pre nádrž o veľkosti tej mojej je to nedostačujúce. Podporil som ju preto tým čo volám "pôdne prúdy". Navrhol som tieto "prúdy" ako adaptáciu pôdneho filtra, ktorý som zmieňoval vyššie. Použil som predfilter Reverse Flow od firmy MarineLand a za použitia čerpacích hlavíc pumpujem vodu skrz PVC rúrky schované s pôdnom substráte. Konce rúriek sú upravené tak, že voda má viac smerový a sústredený tok. "Prúdy" sú nasmerované tak, aby vytvárali cirkulujúci prúd. Ak si chceš prečítať ako vyrobiť "pôdne prúdy", klikni sem.


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: Dalibor KOLLAR
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/w ... vement.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Příspěvekod jerry1 » 08 čer 2010, 10:23

Dalibore diky za vyborny preklad :o
Uživatelský avatar
jerry1
častý přispívatel
 
Příspěvky: 408
Obrázky: 49
Registrován: 23 srp 2006, 16:16
Bydliště: Beroun


Zpět na O akvaristice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků