BIG problém - náhlá smrt

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak staré máte své ryby?

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Příspěvekod Martin Novák » 02 čer 2005, 12:20

žábry mají v pořádku. Nenalezl jsem žádné patologické známky. Obecně jsem na rybě nic nenalezl. Byly třeba některé ohlodané apod., ale žádné parazity nebo defekty šupin...nic. Některé ryby mrtvé plavaly, některé byly u dna.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 02 čer 2005, 12:21

Lgaspo píše:
Alebo nekrmil si cerstvou zeleninou kupenou v obchode a ta bola mozno nejak chemicky upravovana...?


Mám s tím dokonce osobní neblahou zkušenost. Moje kamáradka si takhle koupila čerstvý hlávkový salát a asi po půl hodině se tak osypala, že musela na pohotovost a po rozboru krve byla zjištěna alergie na nějaký druh postřiku či hnojiva. Do té doby konzumala vše v pohodě :(
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Lgaspo » 02 čer 2005, 12:22

Koren by to nemal byt.

Pozri:

http://www.akva.sk/phpBB2/koren.php
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 02 čer 2005, 12:25

Lgaspo píše:Mozno by som skusil dat urobit niekde rozbor vody z akva, ci sa Ti tam nahodou, mozno aj vplyvom tych vyssich teplot, z niecoho (pozadie, filtre) neuvolnuju nejake skodlive latky.

A co potrava ?
Nie je nejakym sposobom pokazena - pliesen, po zaruke...

Alebo nekrmil si cerstvou zeleninou kupenou v obchode a ta bola mozno nejak chemicky upravovana...?


Ten rozbor je dobrý nápad, ale nevím, jak toto zajistit a navíc "tuším", že to nebude zadarmo. Podle mého to s tou teplotou nějakou souvislost má. Patrně něco spustila.

Potrava zůstává stejná. Používám mraženou (filé,špenát,atd.) nebo suchou. Navíc jsem nenačínal žádné nové balení. Potravou to být může. Může to být cokoliv. Čerstvou zeleninu nepoužívám. Vždy jí minimálně spařím. Lépe jí nasekám a nechám zamrazit.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Lgaspo » 02 čer 2005, 12:31

Mozno by stacil bezny rozbor vody co robia vodarne ked testuju kvalitu pitnej vody. Mas pravdu, zadarmo to asi nebude, ale mozno to nebude az tak drahe. Koniec koncov treba sa spytat.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 02 čer 2005, 12:41

Občas mám též nevysvětlitelný úhyn (už jsem psal). V případě jedu by se chovaly divně asi všechny, na NO3 nevěřím - vždy? víme, v jakých akváriích a množství při minimálním odkalení žijí nekteré ryby v prodejnách. A dlouhé měsíce. A přežijí.
Je to záhada...... :(
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Martin Novák » 02 čer 2005, 12:45

Asi nejvíce to pasuje na Radimovu diagnózu - Náhlého úmrtí bez příčiny. Nic jiného mě vážně nenapadá. Přesnou diagnózu bych zjistil asi z rozboru mrtvé ryby, ale na to také nemám kontakty, peníze, chu? a čas. Možná se jedná o nějakou velmi agresivní chorobu (vir), který dokáže takto asymptomaticky rybu zahubit. Vážně netuším. Jsem zdravotník a u lidí si vždy tak nějak vím rady. Vždy se to diagnostikovat dá. Ale v tomto případě vážně netuším.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod canart » 02 čer 2005, 15:51

Bezny rozbor vody nema prilis vyznam a stanovenie niecoho specialneho je drahe. Skoda, ze si Martin tak daleko, napadla ma jedna vec, bol by som schopny spravit histologiu organov a mozno by sme na nieco prisli....aspon, co sa stalo v organe. Ale to by bolo potrebne hned po uhyne spracovat vzorku tkaniva a potom urobit preparaty na mikroskopicke hodnotenie.
BTW, kazde umrtie ma pricinu, aj nahle ;)
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Martin Novák » 02 čer 2005, 21:05

To nepopírám. Určitě to příčinu má, ale hodně skrytou. Nějaké virové záchvatovité onemocnění. Canart, díky za nabídku. Histologické vyšetření by se hodilo. Možná by to cosi ozřejmilo. Teď ovšem řeším, jak nepřijít o všechny ryby. Bojím se, že vymře celé akva. Teplota vody nyní klesla a spoléhám, že to určitou souvislost tedy má a choroba poleví ve své krutosti. No, zaléčit nemohu, budu tedy čekat.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 02 čer 2005, 22:15

Náhlý úhyn všech ryb nebo některých druhů, popřípadě velikostních či věkových skupin:
-otrava CO2, čpavkem, dusitany, nedostatkem 02
-otrava kovy - měď, zinek, hliník, stříbro apod.

Někdy, podle mého názoru, dochází k náhlé "drobné" změně chemismu vody přímo v úpravnách. Běžný smrtelník nic takového nezargistruje (nejen proto, že vodu z vodovodu už běžně nepije...), ale křehký a citlivý organismus ryby může reagovat takto fatálně. Bohužel.
Naposledy upravil nakatenga dne 18 čer 2005, 01:41, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

PředchozíDalší

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron