Zvětšené oči

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Moliro » 29 srp 2009, 07:39

Pokud je nemocna jen jedna ryba z hejna, je lepsi takove tropheusy vzdy a co nejdrive utratit. Pokud je to infekcni, hrozi prenos na ostatni ryby a i kdyz to vylecis, bude ryba oslabena a muze byt zdrojem rozvoje dalsi nakazy pro cele hejno. Se ztratama se proste musi pocitat.

V pripade tech malawek to vidim na chybu v krmeni, za par dni by to melo byt v poradku. Vymena 60% vody v akva 1x za 14 dni je podle me naprosto v poradku.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod PIETRO » 31 srp 2009, 21:21

Zdravím tě.
Dlouho jsem něco podobného neviděl :shock: , škoda že jsi byl mimo domov a nemůžeš napsat průběh onemocnění to mě opravdu moc zajímá. Pokud máš více fotek tak mi je prosím pošli na e mail.
K věci, pravděpodobně se jedná o napadení některým virem. RNA virus, INH infekční nekróza krvetvorné tkáně,VHS (Viral Hemorrhagic Septicaemia.Tento virus způsobuje poškození orgánu jako je játra, ledviny, střeva, žaludek,oči.
Nelze dát ti odpověď, pouze rybu usmrtit a poslat na rozbor a histologické vyšetření.
Jedině tak se dovíš pravdu. Pokud máš na takové vyšetření dost financí.
Řešení rybu odstranit a dezinfikovat síťku a pozorovat ostatní jedince, zdali se choroba neprojeví u jiných jedinců.
sice je to nepravděpodobné, jelikož v takové teplotě kde žijí tvé ryby, nemají viry šanci přežít. Jsou jisté výjimky. Bohužel tak daleko jsem se ve studiu nedostal, abych ti podal fundovanou odpověď.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 31 srp 2009, 21:39

PIETRO píše:v takové teplotě kde žijí tvé ryby, nemají viry šanci přežít. Jsou jisté výjimky.

Ahoj Pietro, mohl bys, prosimte, vysvetlit jak jsi to myslel s tou teplotou? Zajimaji me viry Aeromonas a Vibrio, ktere septikemii zpusobuji. Dikec.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod PIETRO » 31 srp 2009, 21:58

Máš na mysli vibrio anguillarum??Druhá je Aeromonas hydrophila??
Aeromonas spůsobuje - Carp Erythrodermatitis, lat. Erythrpdermatitis cyprinorum,česky Erytrodermititida kaprů(infekční vodnatelnost) :?: První je Vibriosis piscium, angl.Fich Vibriosis, česky Vibróza ryb :?:
Teplota nad 24°C to je hranice maxima pro přežití, optimálni pro viry je 10-15°°c max 19°C.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 01 zář 2009, 12:47

Ahoj Pietro, Tys me tak zmatl s tou teplotou, Aeromonas a Vibrio, si vesele ziji i pri teplotach nad 30'C.
Znas nejake uspesne vyleceni septikemie (krvave cervene skvrny kdekoliv na tele ryb)??? Jestli o necem vis, tak sem, prosim, napis. Diky.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod PIETRO » 01 zář 2009, 22:36

Zde je kompletní popis nemoci co jsem našel ve své učebnici.
Tak přeji pěkné počtení :o
Virová hemoragická septikémie.
Synonyma: Viral Hemorrhagic Septicamia (VHS).
Onemocnění bylo poprvé popsáno v roce 1938. Když se v roce 1950 objevila nákaza v jedné odchovně ryb u dánské obce Egtved,byl předpokládaný původce nazván Egtved virem.Avšak původce byl izolován teprve v roce 1963 pomnožením na tkáňových kulturách a posléze i charakterizován.
V roce 1988 byl virus poprvé izolován na americkém kontinentu (USA).
Od devadesátých let jsou popisovány další izobáty z mořských druhů ryb.
Onemocnění je rozšířeno v kontinentální Evropě včetně Ruska.
Kromě této oblasti na pacifickém pobřeží státu Washington, Kanady a Aljašky, východní pobřeží USA a Japonsku. V České republice byla virová hemoragická septikémie opakovaně prokázána.
Onemocnění je na seznamu II evropské legislativy a v české legislativě je na seznamu nebezpečných nákaz.
Původce onemocnění: Chorobu způsobuje RNA virus patřící do čeledi Rhabdoviridae,rod Novirhabdovirus stejně jako virus IHN. Virová částice má tipický střelovitý tvar . Byla však popsána také pleomorfie (tvarová různorodost) viru, při níž viriony(virové částice nacházející se mimo buňku hostitele a odpovědné za přenos infekce) výrazně přesahovaly svou délkou. Virus je tvořen pěti strukturálními proteiny zahrnující RNA polymerázu (L),obalový glykoprotein (G), nukleoprotein (N), fosfoprotein (P) a matrix protein (M).kromě toho virus VHS kóduje, tak jako ostatní viry tohoto rodu, malý nevirionový protein (NV).
Příznaky onemocnění:Virová hemoragická septikémie je vysoce infekční virové onemocnění. Postihuje všechny věkové kategorie ryb, avšak přednostně ryby ve věku jednoho roku při teplotě 8-10°C. Při vyšších teplotách má onemocnění mírný průběh a při teplotách nad 15°C se projevuje vzácně. Dalšími predispozičními faktory mohou být stresy při nešetrné manipulaci s rybami, znečištění vody, nesprávné krmení a dávkování krmiva v chladné vodě a nedostatečný přísun vitamínů.
Onemocnění má v závislosti na teplotě vody, virulenci původce a celkové kondici ryb akutní až chronický průběh.
Nemocné ryby jsou apatické, lze pozorovat ztmavnutí povrchu těla a exoftalmus, často doprovázený periokulárními krváceninami. Tělní dutina je zvětšená (ascites) a žábry jsou bledé.krváceniny mohou být jak na povrchu těla, tak na žábrách, ve svalovině i na vnitřních orgánech. V ledvinách a játrech dochází k degenerativním změnám, což vede k poruše krvetvorby a anémii.
To je charakteristické u chronické formy. V některých případech dochází k napadení nervové tkáně a lze pozorovat ryby s poruchami plavání (spirální pohyb).
Diagnóza: Je založena na předběžných metodách zahrnujících klinické, patologickoanatomické a histologické vyšetření a na metodách průkazu původce zahrnujících izolaci viru na buněčných liniích a jeho identifikaci. Diagnostika se provádí podobně jako u IHN.Virus se kultivuje na tkáňových kulturách (přednostně na liniích BF-2 a RTG-2( při teplotě 15°C.
Replikace viru se projevuje cytopatickým efektem (CPE) se zakulacením buněk a jejich lýzou. Pro identifikaci viru je používán virusneutralizační test, imunofluorescence či ELISA, jak je požadováno platnou legislativou.
Kromě toho lze jako předběžnou pomocnou metodu použít elektronovou mikroskopii (průkaz morfologie odpovídající rabdovirům) a vysoce specifickou metodu RT-PCR.
K laboratornímu vyšetření se přednostně zasílají nemocné ryby s příznaky, přičemž tak jako u ostatních virových onemocnění studenovodních ryb by neměla teplota při transportu přesáhnout 10°C.
Terapie: Není známa.
Prevence:Spočívá na prvním místě v ochraně chovů. Z tohoto důvodu je doporučováno brát jikry či ryby z odchoven prostých tohoto onemocnění, na nichž je průběžně prováděna kontrola.Mezi preventivní opatření patří dodržování technologických postupů,provádění pravidelné dezinfekce objektů a rybochovných zařízení.pravidelné sledování zdravotního stavu ryb.V posledních letech byla vyvinuta v Dánsku DNA vakcína,která velmi účinně chrání ryby před virovou hemoragickou septikémií,ale vzhledem k legislativním problémům je dosud ve stadiu zkoumání.
Tak to vše popisuje má studijní učebnice, kterou napsala:prof. MVDr. Zdeňka Svobodová DrSc.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Moliro » 01 zář 2009, 22:42

Predpokladam, ze v nasich akvariich se teplota pohybuje podstatne vys nez 15°C
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod A+I » 04 zář 2009, 00:17

Pietro a Moliro - ja vam muzu stoprocentne garantovat, ze onemocneni Viral hemorrhagic septicemia muzete dostat i v akvariu. Mame o tom uz nastudovany tolik, ze nam z toho brni hlava. Tady jsou dva linky z mnoha:
http://en.wikipedia.org/wiki/Viral_hemo ... septicemia
http://www.americanaquariumproducts.com ... monas.html
Uz pres dva mesice s tim dealujem a nemuzeme se toho zbavit. Prislo to s koupenyma Tetrama z webu, kdy jsme si vsimli, hned jak jsme je rozbalili, ze jedna umira s velkym rudym flekem na zadech. To nas ovsem jeste nenapadlo, co to je. Kdyz pak ale postupne umiraly jedna po druhe - nektera navic s vystouplyma ocima, jina cela nafouknuta, nektere zacaly plavat do spiraly a opakovane se jim delaji krvave rude skvrny, tak to uz jsme zacali hodne cist. Z 55 teter uz 30 odeslo a urcite to neni vsechno. Byla na ne 15 dni zaruka, a tak na ty, co odesly do 15 dnu, nam byly vracene penize. Jenze to pokracovalo. Tady se konkretne na tuto nemoc dostane koupit v akvaristikach cela rada leku. Uz jsme vyzkouseli Nitrofurazon, Maracyn-Two s minocycline, koupel v methylene blue, Erythromycin tablets a ted davame uz tyden Tetracycline 500mg. Zkouseli jsme zvednout teplotu na 31.7'C po dobu dvou tydnu, zkouseli jsme pridat sul, myslim, ze uz ani nemame co zkouset. Rikam, ze pokud nezabere Tetracycline, koncim. Ty ryby byly planovane do akvaria ke Geophagus, ale myslim, ze tam nikdy neprijdou a to ani kdyby se uzdravily, protoze po tolika pokusnym leceni nevim nevim, jestli by to byla dobra myslenka.
Proto se ptame Pietra, jestli vi o nejakem uspesnem vyleceni. To, ze nad 15'C to nemuzes do akva dostat, je nesmysl. Mozna nekdy driv, ale jestli to tak vubec kdy bylo, tak si asi viry vybudovaly resistenci i na vyssi teploty. Jinak by tu neprodavali tolik vselijakych leku primo proti teto nemoci. I na web ve forech je mozny se setkat s otazkami a odpovedmi na toto tema, protoze tato nemoc je, bohuzel, i v akvaristice. Bud viry prijdou v zanedbatelnem mnozstvi ve vstupni vode, kdy imunitni system zdravych ryb si s nima dokaze poradit, ale muze to postihnout nejakym zpusobem oslabenou rybu a pak nasledne propukne v celem akva katastrofa. A nebo nevim, jestli je vubec mozny, aby to prislo ve zradle, treba ve vlockach. Trnu, at to nekde neroznesem, uz jsme vypotrebovali 8 litru sava jak porad vsechno desinfikuju co s tim prislo do styku. Nevim, jestli by nebylo lepsi ty ryby poslat bye bye.
Pietro, Tobe kazdopadne dik za vycerpavajici dlouhou odpoved o teto chorobe.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Moliro » 04 zář 2009, 06:03

Pokud je to opravdu nejaky virus, tak s nim methylenová modř nebo tetracyklin a jemu podobna antibiotika samozrejme ani nehnou. Jak známo, na viry samozřejmě nepůsobí.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod A+I » 04 zář 2009, 08:50

Ja myslim, ze jsme se zamotali do viru a bakterii. Septikemie je vlastne infekcni otrava krve, zpusobena bud viry napr. VHSV nebo VHSv (prvni odkaz v mem predeslem prispevku) a nebo je zpusobena bakteriemi, jako Vibrio a Aeromonas (druhy odkaz). Viru a bakterii, ktere infekcni otravu krve zpusobuji, je mnoho druhu nebo kmenu. Neplati to jen pro ryby, ale i pro zvirata a dokonce i lidi. Kdo nema silnou povahu, at si ani nasledujici odkaz neotvira. http://en.wikipedia.org/wiki/Meningococcal_disease
V akvaristice se vyskytuje BAKTERIALNI septikemie zavinena anaerobnimi gram-negativnimi bakteriemi. Tetracycline pusobi na oboji, jak na gram-negativni, tak gram-positivni bakterie. Nasla jsem jeden odkaz v cestine, tak ho sem davam.
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
Asi ve 3/4 stranky se pise o bakterialnim onemocneni ryb. Pisou tam:
Různé bakteriální infekce jsou u ryb velmi časté. Jejich jednoznačné druhové určení je možné pouze ve speciálně vybavených laboratořích. Bakterie se vyskytují v řadě různých kmenů, lišících se citlivostí vůči antibiotikům, díky čemuž je účinná léčba vždy velmi komplikovaná. Vedle střevních nemocí vyvolávají u ryb např. bakterie rodů Aeromonas, Pseudomonas, Vibrio také různá kožní onemocnění, která se projevují např. výskytem různých vředů, zánětů, skvrn, krevních podlitin, vyblednutím nebo ztmavnutím určitých míst apod.

Chci tim jen rict, ze to neni jak pise Pietro, ze Septikemie se nemuze v akvariu (pri teplotach nad 15'C) objevit.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Předchozí

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron