Neidentifikovatelná nemoc

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod PIETRO » 19 dub 2009, 17:47

Zdravím vás všechny ve spolek.
Zajímavé počteníčko? Opravdu je to záhada co se udála v tvém akva.
Mám pár dotazů?? Potřebuji vědět čím krmíš ryby? jak to vše začalo? časovou osu inkubace jen jestli víš?
Naměřené hodnoty vody No2,No3? Teplota vody jen pro informaci?
Něco mě sice napadlo, ale nepřidávej tomu váhu, je to čistě jen spekulativní !
Veškeré tyto symptomy má jedna zákeřná nemoc Latinsky se jmenuje Pleistophora hyphessobryconis.
Česky: Pleistoforóza akvarijních ryb. Veškeré popsané symptomy, které jsi uvedl má i tato choroba.
Hlavně se projevuje u terovitých ryb ale je s cela reálné že napadla i tlamovce.
Přenos je možný potravou v které, se nachází spory této zákeřné baktérie.léčba této nemoci není doposud laboratorně i klinicky možná!!! Zatím mi není znám účinný preparát. Pouze to řešit likvidací nakažených ryb a důslednou hygienickou očistou akva. Ale toto je pouze má teorie nikoliv že jsem si jist!!!! Nerad bych ti špatně radil, je to jen domněnka!!
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 20 dub 2009, 12:21

Tahle nemoc me napadla jako prvni, po precteni jak strasne rychle se to sirilo. Ale chybel mne tam jeden typicky priznak pro tuhle obavanou chorobu a to vyblednuti (odumreni) casti zadovych svalu pred tim nez ryba uhyne. Meli jsme tu cest se s touto rybi nemoci setkat pred cca 9 mesici v nasem akvariu a byla to castecne nase blbost. Koupili jsme tenkrat asi 30 ks Neonek cervenych a 9 Teter Hasemania nana. Dali je vsechny spolecne do karantenniho akva, ale ty Tetry se porad honily a litaly jak splaseny a Nenonky nevypadaly s nima v tom malem prostoru nijak nadsene. Kdyz jsme druhy den nasli chciplou Neonku, mysleli jsme, ze se tam stresuji a rozhodli jsme se je dat vsechny do hlavniho akva k nasim rybam. Druhy den rano jsme nasli dalsi uhynulou Neonku a vsimli si, ze ma prerusenou postranni caru a vybledle misto na zadech. Dalsi den se zacala stranit hejna Tetra cervenohlava, udelal se ji svetly flek a za chvili bylo po ni. Pak uz to slo jak po masle. Neonky a Tetry cervenohlave hynuly jedna za druhou. VZDY se napred zacaly stranit a VZDY se jim udelal na zadech pod kuzi svetly flek.
Zacali jsme zjistovat co se dalo o te nemoci a zjistili, ze se jedna o Pleistophora hyphessobryconis, cesky Hmyzomorka rybi, anglicky Neon Disease. Neni to neobvykle onemocneni akvarijnich ryb. Je to vnitrni parazit, ktery napada nejenom svalovinu ryb, ale i jejich vnitrni organy. Vetsinou napada Neonky a male Tetry, ale muze napadat i drobne kaprovite ryby a jsou zname i pripady o napadeni malych cichlid, prevazne Skalar a cichlid stredni Ameriky. Jak pise Pietro, prenos je mozny potravou, ve ktere se nachazi spory tohoto zakerneho parazita. Z uhynulych ryb se dostavaji spory zase do vody. Jedina cesta jak se ryba nakazi, je pozrenim spor. My jsme tu nemoc prinesli s temi Neonkami - jeli jsme se pak zpatky podivat do toho obchodu a to nam stacilo.. Okamzite jsme vylovili vsechny Neonky a Cervenohlave tetry do karantenniho akva a prestoze na nemoc neexistuje lek, dali jsme do obou akvarii nejaky lek proti vnitrnim parazitum. Neonky odesly kompletne vsechny a z hejna skoro 40 ks Cervenohlavych teter zustalo 8 ks. Zadne jine ryby to nastesti nedostaly. Ale musim rict, ze slzy tekly i manzelovi a rikal, ze uz nechce delat hrobnika. Ten nazev Hmyzomorka tomu dobre sedi, sirilo se to rychle jako mor, doslova pred ocima.
Existuje vsak jeste jedno onemocneni ryb, kteremu se rika False Neon Disease a ktere ma presne stejne priznaky a obe tyto nemoci jsou navzajem velice snadno zamenitelne. Ale to druhe zminene onemocneni je bakterialniho puvodu a da se lecit sirokospektralnimi antibiotiky.

Fire-Fish: Jak to vypada s Tvymi rybami ted?
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Fire-Fish » 23 dub 2009, 10:36

Tak kromě rybiček vážně ochořel i počítač a vypadá to že už to nerozchodí (zdroj sebou vzal vše do věčných lovišt) píšu z práce. Co se týká rybiček situace je následující Akvárium s 2-3cm prcky musím zaklepat je úplně bez problémů ryby čilé žerou SAK žádný úhyn. U rybek cca 4cm které mám te´d v 250l nádrži je situace horší. Neustále se opakuje stejný scénář, aplikuji antibiotika ryby jsou 2-3 dny v pohodě pak začínají příznaky projevovat následovně: ryba se straní hejna, lehké kývavé pohyby ze strany na stranu. Jak tohle vidim začínám zase od začátku částečná výměna vody antibitotika přidal jsem ještě pár lžiček kuchyńské soli teplota zvyšena na 29°C. Ryby vypadají dobře. Jediné fyzické přiznaky na rybě které jdou vidět kromě asi 3 pokřivených jedinců je pár rybek vychudlýh a pár jedinců má nafoukloupřední část břišní dutiny. Ostatní rybky téd už z asi z 40ks hejna bez příznaků. Úhyn byl od minulého týdne 2ks. Žádné bílé skrny na kůži, nebo viditelné vředy krupička atd.... Vodu NO2, NO3 jsem už rok něměřil všechny ostatní akvaria co mám doma bez problémů. Sterilizoval jsem napouštěcí hadici. Pokud Vás něco napadne napište.
Uživatelský avatar
Fire-Fish
uživatel webu
 
Příspěvky: 10
Obrázky: 13
Registrován: 01 kvě 2008, 21:56

Předchozí

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků