Hromadný úhyn 27ks ryb za noc

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod xrewq » 07 čer 2009, 13:45

No je to záhada. Ten nálevník já nevím co by tam dělal když jsem vodu neměnil. Ten je snad jen v nové vodě ne ? Ohledně toho kyslíku či jedu, nevím jak jsou které druhy náchylné, ale vymřely oba altolamprologove, 16 Tropheus bulu point z 20, 2 Ikoly z 25 a 7 eretnomodů ze 7 :( jediný kdo to přežil bez úhony byly 3 Lamprologove ti jsou úplně v pohodě. Ještě tam klempíruje jeden bulu point tak uvidíme zda to rozchodí, ale moc mu nedávám, protože se začíná točit na záda :(
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod Ruda » 07 čer 2009, 15:47

Filtr nečistím nikdy komplet. Dojde k úhynu bakterií a ke startovacímu procesu včetně nálevníka.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod wladys » 07 čer 2009, 16:29

Nálevník je ve vodě pořád,jen za jistých okolností dojde k jeho prudkému namnožení,což způsobuje onen zákal.
A hlavní příčinou toho enormního namnožení nálevníků mohla být ona důkladná čistka toho biofiltru.Obzvlášť pokud jsi ho vyčistil komplet.Pak už jen stačí trochu vyšší teplota vody a problém s kyslíkem je zde....,ale ber to jen jako mou úvahu "nahlas".
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod xrewq » 07 čer 2009, 19:29

Filtr už jsem několikrát takto čislitl a vždy to bylo vpohodě, ale opravdu to může být souhra náhod a mohlo dojít k úbytku kyslíku a ryby se udusily. Nikdy bych neřekl že nálevník dokáže takovéto zvěrstvo i při vzduchování. Teď večer po celodenním filtraci přez UV je voda už křištálová jako vždy. Chybama se člověk učí, ale nemusela si vybrat takovou daň. Jak se tomuto dá třeba vyhnout kdybych používal komerční externí kanistrový filtr, ten čistím vždy celý ?
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod Ruda » 07 čer 2009, 20:12

V galerii máš vnitřní filtr a píšeš, že jsi čistil externí. Máš dva?
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod MilaKH » 07 čer 2009, 20:16

To, co tu tvrdí někteří lidé - že takto důkladná čistka filtru zavinila tento hromadný úhyn, se mě osobně zdá jako naprostá hloupost. Tebe tu na webu registruji už nějaký pátek a z toho usuzuji, že i tvoje akva je v chodu (myslím, že máš to průhledové?) dost dlouho na to, aby i sebedůkladnější čištění filtru nebylo pro tvou nádrž problém. Bakterie NEJSOU! součástí pouze filtru, nýbrž jsou přítomny, i když třeba v menším množství, v nádrži. Pokud by se toto stalo třeba ve 150l tak to ještě pochopím, ale větší nádrže jsou už stabilní organismy. Já když properu oba filtry (vnější,vnitřní) současně a co možná nejdůkladněji, nikdy se mi zatím nepodařilo si způsobit ani malinkatý zákal. Žádné problémy s živočichy také nikdy nenastaly a to si myslím, že některé druhy které chovám jsou dobré indikátory jakosti vody. - Zkušenost z domova. V pěstírně se mi také nikdy nic podobného nestalo - i když filtr vyčistím pod tekoucí, chlorovanou vodou a zároveň odpustím půl nádrže a dopustím jí rovnou čerstvou, chlorovanou, vodovodní vodou. Z těchto mých zkušeností usuzuji, že problém v tomhle nebyl!. V čem ovšem spočíval netuším.
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod Ruda » 07 čer 2009, 20:51

Tak to já takto říci nemohu. Před časem jsem měl 300 l akva, které bylo v provozu 3,5 roku. Před dovolenou jsem vypral komplet vnitřní filtr, odkalil dno a vyměnil 1/3 vody a za den volala babička, že voda je jak mléko, smrdí a co má dělat. Také to mohla být nějaká souhra náhod, protože jsem to takto dělal běžně.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod wladys » 07 čer 2009, 23:15

Souhlasím s Rudou,mě se podobná věc stala nedávno v JA nádrži.Měnil jsem dno a částečně vyměnil i vodu.Druhý den byl jemný zákal,který do dalšího dne zmizel.Takže i v poměrně letité,zajeté nádrži může přemnožení nálevníků nastat...Jen letitá zaběhlá nádrž toto zvládne daleko lépe,než třeba čerstvě založená.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod xrewq » 08 čer 2009, 05:56

Mám jen externí filt, ten interní to je malé 100l akva přítelkyně co mám v galerii. Já mám 700l akva + 200l filtr pod ním. Tiltr takto čistím již čtvrtým rokem a nikdy se nic nestalo, naschvál jsem vždy v sobotu vyčistil filtr a až v pondělí měnil 1/3 vody aby nenastaly velké změny. Co je pro mě záhadou je to, že by nálevník za jednu noc spotřeboval všechen kyslík z cca 700l vody která je vzduchovaná přepadem a ještě dodatečným kamínkem a vody byla jen zakalená, né jak mléko, filtr jel celou noc, elektriku ČEZ nevypnul. Jinak to rozchodily dvě rybky co klempírovaly (ležely na dně a rychle dýchaly) po cca par hodinach po vyměnění třetiny vody a puštěná UV už se proháněly akvárkem, ale ještě 2 do večera nevydrželi, takže konečný počet je 29 ryb.
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod A+I » 08 čer 2009, 09:30

29 ryb, to je hruza :cry: .
Nedavno jsme si tu psali s Dano74 o nasich rybich katastrofach:
http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtop ... olmo#40240
Vsechny ryby, ktere nam tehdy zahynuly na nedostatek kysliku, tak lezely na dne s tlamkama rozevrenyma dokoran. Pokud tak vypadaly i Tvoje ryby, tak pravdepodobne nebylo v akva dostatek kysliku. Myslim, ze kdyby to bylo z nejake otravy, ze by se potom tak rychle nezmatorily, ale nemuzu tvrdit urcite. Ten vzduchovaci kamen byl v akva nebo ve filtru? Je mi divny, ze by nestacil okyslicit vodu. Kolik tam bylo asi ryb? :(
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

PředchozíDalší

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků