Hromadný úhyn 27ks ryb za noc

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod brova » 08 čer 2009, 11:07

Musím o tom pořád přemýšlet :( a stále mne nic kloudného nenapadá. :3:
Jednou se mi také ještě v 300l Tanganyice stalo, že tam nějakým způsobem poklesl kyslík ale bylo to možná teplem venku, v AQ jsem měl 30°C, NO3 jsem měl 40 mg/l a NO2 0 mg/l. Ale ryby mi šly na hladinu.........mrsknul jsem do AQ vzduchovací kameny a jeden jsem dal do proudu vody co šel z filtru a za pár hodin se ryby uklidnily........ :? Je tedy asi fakt, že vzduchovací kámen v tomto případě asi nestačil dostatek kyslíku do AQ nacpat.....jak dlouho jsi měl filtr vypnutý?
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod mareks » 08 čer 2009, 12:12

to je přesně ono stokrát to může být v pohodě a pak stačí jedna blbá shoda náhod, já měl kanistrový filtr u 400l akva a poctivě jsem pral náplně ve vodě z akva, nikdy jsem zároveň neodkaloval a neměnil vodu, pak jsem jednou nestíhal a dlouho neměnil vodu ani nepral filtr, tak jsem si řekl že se to pro jednou nezblázní a udělal jsem komplet odkalování+vyprání náplní v chlorované vodě+velká výměna vody a odnesla to celá populace Demasonů - bílý zákal, lapaly u hladiny a poté ende s otevřenou tlamkou - už nikdy víc radší si přivstanu v pět ráno ale udělám jak se má, těch tvých ryb je mi líto vím jak jsem to obrečel. :cry:
Uživatelský avatar
mareks
častý přispívatel
 
Příspěvky: 404
Obrázky: 38
Registrován: 03 kvě 2006, 10:50
Bydliště: Hudlice okr. Beroun

Příspěvekod kolarr1 » 08 čer 2009, 14:27

MilaKH píše:To, co tu tvrdí někteří lidé - že takto důkladná čistka filtru zavinila tento hromadný úhyn, se mě osobně zdá jako naprostá hloupost. Tebe tu na webu registruji už nějaký pátek a z toho usuzuji, že i tvoje akva je v chodu (myslím, že máš to průhledové?) dost dlouho na to, aby i sebedůkladnější čištění filtru nebylo pro tvou nádrž problém. Bakterie NEJSOU! součástí pouze filtru, nýbrž jsou přítomny, i když třeba v menším množství, v nádrži. Pokud by se toto stalo třeba ve 150l tak to ještě pochopím, ale větší nádrže jsou už stabilní organismy. Já když properu oba filtry (vnější,vnitřní) současně a co možná nejdůkladněji, nikdy se mi zatím nepodařilo si způsobit ani malinkatý zákal. Žádné problémy s živočichy také nikdy nenastaly a to si myslím, že některé druhy které chovám jsou dobré indikátory jakosti vody. - Zkušenost z domova. V pěstírně se mi také nikdy nic podobného nestalo - i když filtr vyčistím pod tekoucí, chlorovanou vodou a zároveň odpustím půl nádrže a dopustím jí rovnou čerstvou, chlorovanou, vodovodní vodou. Z těchto mých zkušeností usuzuji, že problém v tomhle nebyl!. V čem ovšem spočíval netuším.
Ahoj naprosty souhlas s timto clankem a myslim take ze bylo malo vzduchu ve vode Otazka proc to UV nemas stale zapnute?
Uživatelský avatar
kolarr1
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 636
Obrázky: 21
Registrován: 10 bře 2009, 15:36
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod xrewq » 08 čer 2009, 14:27

Vzduchovací kamínek mám na vstupu do filtru v první komoře, v akva se mě nelíbí. To, že vám při nedostatku kyslíku umřeli s otevřenou pusou jako mě opravdu vypadá, že zemřeli na akutní nedostatek kyslíku. Nikdy bych neřekl, že nebude stačit zčeřená voda z přepadu a vzduchovací kamínek když vypukne nálevník. Dají se sehnat testy na obsah kyslíku ve vodě ? UV stále zapnuté nemám, protože mě to příjde zbytečné, když se nic neděje, dnes začnu zapínat aspoň na den po výměně vody či čistění filtru.
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)

Příspěvekod kolarr1 » 08 čer 2009, 14:46

Ahoj samozrejme ze jsou testy na zjisteni O2 ve vode no s tou UV si myslim ze nedelas dobre protoze zapinani pouze pri tom kdyz se neco vyskytne je hloupost a docela pozde.Ja ji mam a pouzivam cca 6let stale zapnutou a neresim sebemensi problem samozrejme akorat penezni protoze po cca 1,5 roce vymenim zarivku a tesnici krouzky ale zase to neni tak hluboko do kapsy.Tvych ryb je mi fakt lito!
Uživatelský avatar
kolarr1
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 636
Obrázky: 21
Registrován: 10 bře 2009, 15:36
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Ruda » 08 čer 2009, 17:18

kolarr1 píše:
MilaKH píše:To, co tu tvrdí někteří lidé - že takto důkladná čistka filtru zavinila tento hromadný úhyn, se mě osobně zdá jako naprostá hloupost. Tebe tu na webu registruji už nějaký pátek a z toho usuzuji, že i tvoje akva je v chodu (myslím, že máš to průhledové?) dost dlouho na to, aby i sebedůkladnější čištění filtru nebylo pro tvou nádrž problém. Bakterie NEJSOU! součástí pouze filtru, nýbrž jsou přítomny, i když třeba v menším množství, v nádrži. Pokud by se toto stalo třeba ve 150l tak to ještě pochopím, ale větší nádrže jsou už stabilní organismy. Já když properu oba filtry (vnější,vnitřní) současně a co možná nejdůkladněji, nikdy se mi zatím nepodařilo si způsobit ani malinkatý zákal. Žádné problémy s živočichy také nikdy nenastaly a to si myslím, že některé druhy které chovám jsou dobré indikátory jakosti vody. - Zkušenost z domova. V pěstírně se mi také nikdy nic podobného nestalo - i když filtr vyčistím pod tekoucí, chlorovanou vodou a zároveň odpustím půl nádrže a dopustím jí rovnou čerstvou, chlorovanou, vodovodní vodou. Z těchto mých zkušeností usuzuji, že problém v tomhle nebyl!. V čem ovšem spočíval netuším.
Ahoj naprosty souhlas s timto clankem a myslim take ze bylo malo vzduchu ve vode Otazka proc to UV nemas stale zapnute?

Myslím, že to není hloupost. Mě se to u 300 l taky jednou stalo a od té doby nikdy nečistím filtr komplet. Souhra náhod - vyčištěný filtr (voda a chlór), výměna vody, odkalení, může někdy udělat problém, když je víc ryb a filtr (bakterie co zůstanou) to prostě nestačí. Zapnuté UV pořád myslím je zbytečné.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod PIETRO » 08 čer 2009, 19:18

No upřímně mi je ti líto :( , ale celou věc jsi nevědomě jsi spůsobil řetězovou chemickou reakci.
Zde klíč co se stalo: Amoniak se uvolňuje z organické hmoty (zbytky potravy, odumřelé rostliny a živočichové). Amoniak přechází na dusitany a dusičnany. Jestliže však dojde k vyčerpání kyslíku pod 2 mg/l (téměř bezkyslíkaté prostředí) vymřou v nádrži nitrifikační bakterie a naopak denitrifikační bakterie využijí bezkyslíkatých (anaerobních) podmínek, namnoží se a začnou odbavovat dusičnany a dusitany o kyslík, který využijí jako zdroj energie. Konečným produktem denitrifikace je oxid dusný a dusík. Tím se prostředí zbavuje dusičnanů a dusitanů, ale nově vzniklý amoniak již nepřechází na tyto anionty a to z důvodu nedostatku kyslíku a nitrifikačních bakterií. Procento amoniaku, které zůstává v molekulové formě je tím vyšší, čím je větší pH vody. Proto se využívá tabulky s korekčními koeficienty vztaženými k pH vody určujícími poměr NH4/NH3.
Jak popisuješ uhynulé ryby, jejich pomrtné křečovité stuhnutí, je to jasné že ryby se otrávily amonýmy ionty.
Nehledej v tom záhadu, takové věci jsou běžné to je prostě příroda.Zde jsem napsal pouze svůj názor na danou věc.Má to logiku, ale mohu se také mýlit. :roll:
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod wladys » 08 čer 2009, 20:19

Pokud to co otrávilo ryby byl amoniak,tak by přeci musela voda zapáchat a do dost silně ne?A o zápachu nikde nevidím ani řádku. :roll:
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod richard » 09 čer 2009, 07:07

Nedostatek času - to je problém a čištění celého filtru pod čerstvou vodou druhý.

Proto:
- mám 2 externí filtry - čistím vždy pouze jeden. Frekvence 2-3 měsíce. K tomu 1x14 dní 1/4 vody. Prozatím po zaběhnutí a usednutí akva bez problémů.
Uživatelský avatar
richard
častý přispívatel
 
Příspěvky: 421
Obrázky: 83
Registrován: 02 říj 2006, 14:58
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod Hroch » 09 čer 2009, 07:24

Poznámka k UV:
"Při aplikaci UV záření co by dezinfekce vody může docházet za určitý ch podmínek k tvorbě
dusitanů a formaci formaldehydu.
K tvorbě dusitanů z dusičnanů dochází při použ ití zejména střednětlaký ch lamp (72 μg/l NO2
při koncentraci 50 mg/l NO3).
Opatřením je použití trubic z křemenného skla, které blokuje vlnové délky pod 220 nm, neboť
zde je právě pík citlivosti dusitanů, při vyšších vlnový ch délkách je citlivost menší.
Významná tvorba dusitanů přichází v ú vahu až při vysoký ch dávkách UV záření (10.000
J/m2). Formace formaldehydu přichází v úvahu u povrchový ch nebo podzemních vod
s obsahem huminový ch látek. Ty by vš ak měla běž ná ú prava vody eliminovat."
Zdroj-Problematika desinfekce vody UV zá řením
Autoři: RNDr. Jaroslav Š ašek (1), Ing. Jaroslav Kopecký , CSc. (2), MUDr. František
Kožíšek CSc.(1)

Já by jsem to s tím UVečkem nepřeháněl.
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

PředchozíDalší

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků