ARGULUS = FISH LICE = KAPRIVEC = rybi parazit

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

ARGULUS = FISH LICE = KAPRIVEC = rybi parazit

Příspěvekod A+I » 14 črc 2009, 02:44

Zdravime vsechny a chteli bysme se s vami podelit o pech, ktery nas potkal.
Pred necelymi 3 tydny jsme koupili 6 nadhernych Peckoltii L-134, ktere byly z odchytu. Vsimli jsme si, ze jedna z nich ma takovou malou cca 2 mm jakoby bradavicku, v barve lidske telove barvy mirne naoranzovele, u korene hrbetni ploutve a taky jednu mensi na boku. Asi 3krat se nam to (a nebo aspon to tak nejak vypadalo) udelalo na nektere rybe v Malawi a po case to zase zmizelo. Tak jsme si rekli, ze to snad bude jen nejaky kozni defect. Ryby jsme dali do karantenniho akva na pozorovani. Po dvou tydnech lezela jedna mrtva na pisku. Manzel ji nesl vyhodit a me na posledni chvilku napadlo se zeptat, jestli to neni ta s temi "bradavickami". Byla to ona a tak jsem manzelovi prinesla hodinarske zvetsovaci sklo aby to prozkoumal zblizka. Chvili do toho brejlil a pak rekl, ze z te, co je na boku, se neco pohnulo. Tak to pozoroval a tvrdil, ze parkrat videl se neco pohnout. Dal mi to at na to mrknu a popsat to muzu tak nejak, ze jako by byla schovana mezi supinami ta bradavicka a z te se obcas neco jako by nadzvedlo a zase vratilo. Nemuzu rict, jestli to bylo neco ziveho, ale vypadalo to trochu jakoby se zacala delat bublinka, (sekret, neco ziveho nebo co ja vim), zdibec povylezla a zase zalezla. To na hrbete se sice nehybalo, ale tvar to melo jako napite oranzove kliste a uvnitr se mne zdalo, ze vidim nejake malicke nazloutle kulicky nebo vajicka. Chtelo by to mikroskop. Tak tohle je jedno pro nas nevysvetlene, a nevime, jestli tohle byl nasledek umrti ryby. Ale tim to zacalo a diky tomu jsme objevili invazi parazitu.
Hned jsem letela k jejich akvarku a zacala je pozorovat, jestli se to nejak nerozlezlo na ostatni. Nic na nich nebylo videt. Pro jistotu jsem si vzala silnou baterku a svitila na ne, zase jsem nic nenasla a najednou se mne zdalo, ze se na jedne z nich neco pohnulo. Zamerila jsem se na to a po chvilce zas na jinem miste... Kaprivci - obavani paraziti, kteri dokazou pozvolna privest ryby az k smrti. Ti "nasi" jsou velci do 4mm, ale dorustaji az 10mm. Vubec se nedivim, ze jsme si jich nevsimli. Jsou uplne placati, castecne pruhledni s nenapadnou bezovou kresbou a totalne splyvali s povrchem Peckoltii, ktere maji leopardi kresbu cerne a zlute barvy. Kolikrat ani s lupou jsme nepoznali, jestli je to jejich prirozena kresba nebo parazit. Dokonce jsme jich pak videli i nekolik plavat v akvarku ve volne vode.
Argulus http://www.youtube.com/watch?v=-xm2PQSbEgU musi ryby strasne suzovat. Doslova jako jehla na sicim stroji jim nabodava povrch tela, a pri kazdem tomto vpichu zaroven vstrikne dovnitr tela enzymy, ktere rozleptavaji maso ryb a to pak zase vysavaji zpatky a tak se zivi. Prisati jsou na rybe dvema prisavkami a nekolika hacky. Nasledkem vpichu se muzou rany zanitit, a paraziti prenasi infekci z jedne ryby na druhou. Rybu opousti kdyz se chteji mnozit a naklast vajicka, ktere se prichytnou na tvrdy povrch po celem akvariu vcetne skel, rostlin, kamenu... Cyklus trva 30-40 dni, pri nizsich teplotach i 100 dni. V zahradnich jezirkach klidne preckaji celou zimu. Jeste chci dodat, ze Kaprivci se daji velice snadno do akvaria prinest s zivou potravou, hlavne s planktonem. A nebo i s novou rostlinou... Daji se prinest i s vodou z nakazeneho akvaria. Rychle se mnozi. My jsme je dostali s tema novyma rybama z odchytu :( . Jesteze jsme s tim karantennim akvarkem zachazeli jako s karantennim - cili nemocnicnim. Doufam.
Peckoltie jsme lovili z akvarka jednu po druhe a pinzetou vytahovali ty potvory. Nasledne jsme ryby davali do kybliku s roztokem Methylene blue. Problem je, ze Peckoltie jsou haklive na mnohe akvaristicke leky, ale museli jsme jim rany zdesinfikovat a snazit se zabranit sekundarni infekci. V roztoku byly asi 3 hodiny. Mezitim jsme vylili akva, vyhodili pisek, vsechno vydesinfikovali savem. Dali novy pisek, zdesinfikovany filtr, novy kus dreva, pridali vodu s vymachanym filtrem z jineho akva a nakonec vratili ryby. Tak jsem si oddechla. Sla jsem vylit modrou vodu z kybliku a koukam jak zjara. Jeden ten zmetek si tam plaval jako nic. No to je jasny, kdyz plaval tam, klidne muze byt i na rybe. Sla jsem si na ne posvitit baterkou a zhrozila jsem se. Takze zase jsme vytahovali jednu rybu po druhe a pinzetou tahali ty potvory. Rany jsme potirali uz primo tou modrou tinkturou, takze po vraceni do akva byly Pecky pomalovane jako indiani na valecne stezce. Jeste dalsi dva dny jsme pokazdy nejake parazity nasli. Ja si nemyslim, ze jsme je prehlidli, ryby jsme obraceli ze vsech stran, meli jsme lupu a kontrolovali to poradne jeden po druhym. Myslim, ze museli byt pred tim zalezli schovani na zabrach a ze pak postupne vylezli. Ted posledni 3 dny jsme uz zadneho neobjevili. Ale kazdy vecer vsechno z akva vytahujem a peclive ryby prohlizime. V akva je lek, ktery se dava jednou tydne po vymene casti vody a musi se dat 4krat, takze 4 tydny leceni. Je tam obsazen Diflubenzuron, ktery zabranuje vyvinu vajicek tim, ze zmekcuje a narusuje jejich "skorapku". Mimo toho jsou v leku aktivni slozky Praziquantel, Metronidazole a Acriflavin. Tento lek je urcen proti venkovnim i vnitrnim parazitum. Myslim, ze je v nem vsechno, co momentalne ryby k lecbe potrebuji vcetne acriflavinu na desinfekci.
Zda se nam, ze dve ryby by mohly mit nejakou druhotnou infekci, protoze jsou nejake bile. Jedna na obou bocich a jedna jenom na jednom. Vypada to jako by jsme je za sucha posypali detskym pudrem, z povrchu to pak setreli a na kuzi to zustalo bile. Nedela to zadne chomacky a snad se to dal nerozliza. Zacalo se to delat a rozsirovat z tech nejvice postizenych mist. Napred jsme mysleli, ze o ty dve ryby prijdem, ty byly napadene nejvic. Ono se tem zmetkum asi libi, kdyz uz je sval cely pohmozdeny a mekky, to se jim pak lip saje a tak si sedaji na ta mekka mista znovu a znovu radeji nez na zdrava. Chteli jsme to na tech dvou Peckoltiich nejak zdesinfikovat a nechteli jim ublizit. Tak jsme udelali silny roztok z metylenove modri (podle navodu na 10 vterinovou koupel), rybku nechali v sitce a drzeli jsme je tak, aby mely zabra nad vodou. Napred asi 15 vterin, pak na chvilku vytahli a dalsich 10 vterin. Rybky chudinky dobre spolupracovaly a vubec se nemrskaly. A tady bych se chtela zeptat, jestli nekdo z vas nevite, jak by v tomhle pripade desinfikoval Hypermangan a jestli by nebyl k tomuto druhu ryb tolerantnejsi. Absolutne nevime, jestli ta bila kuze je plisen a nebo odumrely povrch svalu nasledkem tolika konstantne se opakujicich vpichu se vstrikovanymi jedy. Ale vcera jsem desinfikovala jednu novou rostlinu v Hypermanganu a byly na ni 3 ks asi 1 cm velci sneci. Dva jsem dala do kelimku s vodou a toho tretiho jsem si nevsimla, takze se koupal v ruzovem roztoku asi 12 - 15 minut. Kdyz jsem ho po vytazeni rostliny objevila, pridala ho k tem dvema do kelimku a zda se mne, ze nezije. Jen se vznasi na hladine a vubec se nehybe. Je mozny, ze by ho ten Hypermangan zabil? To by pak mozna zabil i parazity, ale zase by mohl spalit rybam zabra. A nebo jen udelat koupel a drzet rybe hlavu nad hladinou.. Mate s tim nekdo nejakou zkusenost??
Diky vsem, kteri to docetli az sem :o .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod PIETRO » 14 črc 2009, 12:13

Zdravím tě Ali. :(
Kapřivci (Argulus) jsou drobní korýši s plochým oválným tělem o velikosti 5-10 mm, které je pokryté průhledným štítkem. Jedná se o nebezpečné cizopasníky, kteří se velmi pevně přisají na rybku a bodcem ji vysávají. Zanícené bolestivé rány pak hnisají, rybka se snaží otíráním zbavit parazita, až může nakonec uhynout. Takto postiženou rybku vylovíme, v mokré gáze ji lehce přidržíme a pinzetou kapřivce vytáhneme. Ránu ošetři pomoci roztoku hypermanganu a vody.Rybku pak umístíme do nádrže s dezinfekcí (acriflavinem, metylénová zelení). :o
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 14 črc 2009, 23:28

PIETRO píše:... Ránu ošetři pomoci roztoku hypermanganu a vody.Rybku pak umístíme do nádrže s dezinfekcí (acriflavinem, metylénová zelení). :o

Ahoj Pietro, dik za reakci. To myslis Metylenova modr nebo Malachytova zelen? Mas to zkloubeny oboje dohromady :D , asi ses uklepnul. Malachytovou zelen tyhle ryby nemuzou vubec mit, pac je v ni obsazena med. A s tou modri to taky nechceme prehanet. Nikde nemuzu najit, jak davkovat Hypermangan na desinfekci ryb a rostlin. Myslim, ze jsem tu rostlinu se snekama v te me desinfekcni lazni zahubila, je dnes nejaka okaplsena, uplne mekka a byla by to uz druha, co se mne podarila desinfikovanim zahubit - Vallisneria a ted krasna Cryptocoryne :( . Jednou jsi rikal na desinfekci rostlin 3 krystalky Hypermanganu na 2 litry vody. Jenze ja nevim, jak velke krystalky :cry: :cry: - to co mame, je spis prasek nez krystalky a ja si pamatuju kdyz jsem byla jeste mala a musela jsem to kloktat pri angine, tak mi to maminka delala a krystalky byly nejake vetsi (nebo jsem byla mala a vsechno se mi zdalo vetsi nez ted?? :lol: ). Taky bych potrebovala vedet, jak dlouho ta rostlina ma v tom roztoku byt. Nejlepsi by bylo vyfotit v bile misce ten roztok, a fotku umistit sem, at vime, jakou to ma mit zhruba barvu - svetle ruzova je pro me siroky pojem :D .
Taky porad nevim, jestli je roztok Hypermanganu vhodny pro ryby, jestli ano, tak jak silny roztok a jak dlouho v nem ryby mohou prebyvat. A nebo jsi myslel jen na potreni ran? Potrebuju poradit nebo me uz z toho picne.
Vcera vecer jsme museli vylovit ty dve postizene Peckoltie. Porad jsou bile na kuzi a vubec se nam to nelibi. Zdalo se mne, ze se to rozliza, uz to maji az u oci. Nechteli jsme davat dalsi lek vsem a tak jsme ty dve vylovili do maxi akvaria 10 litru a dali tam lek proti plisni s hlavnimi slozkami nitrofurazon a furazolidon. Jinak uz vazne nevim co s nima. Jsou to tak roztomile ryby a je mne jich hrozne lito :cry: .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod brova » 15 črc 2009, 07:32

Álo, to je strašné :shock: ....je mi vás líto, čím si nyní procházíte. :cry: S tím jsem se nikdy ještě nesetkal a mohu být rád, protože bych vůbec nevěděl, co bych měl dělat. :(
Mám hodně ryb z importu, hlavně L krunýřovce ale kapřivce jsem si ještě nedotáhnul.......... :shock: ...."zlatá motolice".
Je to o to horší, že Pecky jsou opravdu na léčiva háklivé ale.....Když jsem ale léčil Tanganyiku na motolici, tak jsem musel léčit i krunýřovce které tam mám - L 200 a L 187. Sera Med Tremazol, Prazinquantel, eSHa 2000 a Exit a Entizol přžili, ale měli toho plné kecky......ani jsem nedoufal, že by ty všechny chemikálie rozplavali a oni fakt, že ano. :o
Držím palce aby byly pecičky v pořádku a brzy se uzdravily. Byla by jich moc velká škoda. :(
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod PIETRO » 15 črc 2009, 08:01

Jéjda já to poplet :?: to je tak když to po sobě nečtu a při psaní uvažuji nad něčím jiným :wink: :?
Jak budu doma tak namíchám roztok a dám, jsem foto.
Roztok musí být víc fialový, než na rostlinku!!
Vem tampón a ten namočíš do roztoku a ránu tím ošetříš.
Rybu můžeš v tom i vykoupat, ale jen krátce cca max 2 minuty.
Hlavičku přidržovat nad hladinou.
Pro sumcovité ryby, je Hypermangan toxický, také malachytová zeleň.
Na tu plíseň stačí ten Akriflavín, léčiva Furazon jsou dosti silná a neznám přesnou dávku v tom ti neporadím. :(
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 15 črc 2009, 08:30

Pietro, hlavne sem, prosimte, vyfot ten desinfekcni roztok na rostliny, budu ted muset desinfikovat vic rostlin a nechci je zase zahubit. Kolik mm jsou u vas ty krystalky Hypermanganu asi velke? To sem, prosimte, napis taky. A kolik minut rostlinu macet.
Ty dve Peckoltie planujem lecit proti plisni asi tyden. Jestli je to nejake zaplisneni, tak by to melo za tu dobu zabrat.

Broviku dik za utechu, ale motolici neber ani do pusy. Tu tady mame porad jeste taky - s tema Columbian Tetrama v nemocnicnim akvarku. Z puvodnich 26 uz jich je jenom 10 a dalsi 4 maji cerne fleky po tele - odchazi jedna po druhe. Mame je tu spis uz jen na pozorovani te nemoci nez na nejake leceni. Vubec nic nezabralo a z tech oci ty bile flicky tem 4, co je mely, nikdy nezmizly. Ivik zacal brblat, na co si tu porad drzime motolici, prej at to jeste nekam neroznesem. Sice davame prisnej pozor, ale mozna ma pravdu. I kdyz porad jeste nemuzu tvrdit presne, jestli se to da prenest z ryby na rybu bez hostitele a nebo byly vsechny uz nakazene kdyz jsme je dostali a postupne se to projevuje :? .
Broviku, drz nam vsech dvacet, at vsechny Pecinky vylecime od vseho zleho a muzou se konecne prohanet ve 2.5 metrovem akva.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod brova » 15 črc 2009, 09:08

Držím Álo, držím......něco jsem našel o léčebných lázních, tak se zkus mrknout.
http://www.tlamovci.estranky.cz/clanky/ ... upelim-ryb
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod kolarr1 » 15 črc 2009, 12:30

Ahoj Kaprivec rodu argulus nepatri mezi vodni hmyz ale je zarazen do korysu.Je velmi dobry plavec usedne na rybu a zni vysava krev kdyz je nasyceny rybu opusti a noveho hostitele vyhleda az vyhladovi je idealnim prenasecem nemoci ktere prenasi z ryby na rybu jeho pomoci se siri hlavne erythrodermatitis a bakterialni nakazy.Je veliky asi 5-8mm dobre ho likviduje na rybach i ve vode CYPRINOPUR.
Uživatelský avatar
kolarr1
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 636
Obrázky: 21
Registrován: 10 bře 2009, 15:36
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod PIETRO » 15 črc 2009, 13:09

:lol: Vidíš Broniku jak jsi šikovný :o , našel jsi můj článek :P .
To jsi mi ušetřil práci :wink:
Jsou to stránky od mého kámoše Vlastíka Mošťka :idea: ::s27::
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod brova » 15 črc 2009, 13:40

:lol: ...jj, já vím Peťko. Je to tam pěkně přehledné a srozumitelné. :24:
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků