Prevence Bloatu - Flagelata

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Prevence Bloatu - Flagelata

Příspěvekod Bolio » 23 črc 2009, 16:23

Zajímalo by mne, zda preventivně jednou za čas přeléčíte ryby Metronidazolem, jak se popisuje na několika usa fish fòrech.
Mně osobně dává smysl jednou za např. 3 mesíce rozdrtit pár tablet Entizolu rozmočit je a nechat nasáknout vločkama. Máte s tím nějaké zkušenosti?
Bolio
uživatel webu
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 črc 2008, 14:51

Příspěvekod flydummy » 23 črc 2009, 18:21

Podle mě je to nesmysl - lít jakýkoliv medikament do akva pro prevenci. Až s ním bude třeba opravdu léčit, bude mít proti němu vše v akva rezistenci... To nemluvím o zátěži na rybí organismy...
U dobře živených ryb (krmených stravou kterou se daný druh krmit má) a správně udržované nádrži není podle mě důvod se bloatu bát..
flydummy
uživatel webu
 
Příspěvky: 14
Registrován: 18 črc 2009, 22:11

Příspěvekod A+I » 23 črc 2009, 23:19

Bolio, kdes to cetl? To je ale hovadina!!
Naprosto souhlasim se vsim, co napsal Flydummy :!:
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod brova » 24 črc 2009, 07:15

Není co dodat, flydummy napsal vše a já s tím také souhlasím.
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod Bolio » 24 črc 2009, 14:05

No nebyl bych tak rezolutní a netvdil bych, že je to absolutní nesmysl :-)
Našel jsem to na tušímže 2 webech zabývajích se chovem Tanganiky a tam komerční chovatelé toto dpporučovali. (Bookmark jsem si bohužel neudělal, mám to pouze vytištěné na papíře).
Použitím Metronidazolu výše uvedeným způsobem jsem měl na myli nechat nasáknout vločky, nikoliv lít Metronidazol do nádrže, tedy je pro pořádek.

Pokud odhlédnu od problematiky ryb, tak se v chovu okrasného ptactva Entizol 2 krát ročně tež preventině aplikuje a tam to nikomu jako nesmysl nepřijde. (chov je pod přísnou veterinární kontrolou)

Že by si Protozoa-Flagelata vytvořili resitenci proti Metronidazolu, to se ještě nikomu nepodařilo prokázat, tak prosím toto ponechme seziózním badatelům... (o rybách nemluvě).

Ale k odpovědi na moji otázku - Takže vy 3 preventivně Metronidazol nepoužíváte :-)
Bolio
uživatel webu
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 črc 2008, 14:51

Příspěvekod brova » 24 črc 2009, 14:14

Budu psát za sebe - tedy za svoje ryby. Já žádná léčiva preventivně nepoužívám a používat nebudu a ani jsem nikdy nepoužíval. :o
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod Bolio » 24 črc 2009, 14:20

To je slovo Gibberosa chlapa ;-)
Bolio
uživatel webu
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 črc 2008, 14:51

Příspěvekod flydummy » 24 črc 2009, 14:41

Osobně taktéž preventivně nic nepoužívám a používat nebudu...

Ještě se vrátím k tomu co píšeš - "komerční chovatelé toto doporučovali" - ja mám osobně pocit, že pokud je někdo vyloženě komerční chovatel, pak neřeší nějaké blaho ryb, ale snaží se nastolit takové podmínky, aby se maximálně množily a maximálně rychle rostly (což dle mého názoru není pohodový život v biotopním akva s rozumným zarybněním a bez výrazných stresujících faktorů). V takových podmínkách (+ i stres z přelovování, vyklepávání, atd.) budou třeba ryby náchylnější k bloatu i jiným nemocem. Samozřejmě naopak předpokládám, že existují komerční chovatelé kteří toto nedělají a dělat nebudou a taky třeba nebudou používat léčivo preventivně. Ale k tomu by se spíš měl vyjádřit někdo, kdo vlasní pěstírnu...
Co se týká chovu ptáků, tak tam je trochu jiná situace - ať chceš nebo ne, tak těžko zabráníš kontaktu opeřenců ve voliérách s ptáky ve volné přírodě, kteří můžou nějakou nákazu přenášet. Tady bych to ještě se zatnutými zuby pochpil, ale u rybek v rybníčku v obýváku tohle myslím nehrozí :o
flydummy
uživatel webu
 
Příspěvky: 14
Registrován: 18 črc 2009, 22:11

Příspěvekod Bolio » 24 črc 2009, 15:00

Ok souhlas, jen me ještě napadlo, čím může být způsobena přítomnost Spironuclea a Hexamita ve střevech v zajetí odchovaných ryb, když u odchytů se výše uvedené breberky ve střevech prakticky nevyskytují.
Možná právě z tohoto faktu výše zmínění chovatelé vycházeli a snažili se napravit, co jiní pokazili chovem v nevhodných podmínkách. Ale to je čirá spekulace...
Bolio
uživatel webu
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 črc 2008, 14:51

Příspěvekod PIETRO » 24 črc 2009, 15:42

Kamaráde, preventivně nic a nikdy nezkoušej.Už hlavně ne s léčivy!!!!.
Ptákům se možná podává tableta na odčervení ale určitě né Metrodiazol ale Praziquantel
Jedná se o širokospektré antiparazitikum. Doporučuje se k tlumení monogeneí, larev digeneí a tasemnic. Ve formě léčebných koupelí (2 až 10 mg/l po dobu 3 až 48 hodin v závislosti na druhu ryb a druhu parazitů) se používá k tlumení různých monogeneóz (daktylogyróz, gyrodaktylóz aj.). Praziquantel se jeví jako perspektivní antiparazitikum také pro potravinové ryby.
Jinak pro upřesnění Metrodiazol a Entizol není antibiotikum, ale chemoterapeutikum.
Na veškeré tyto preparáty si bakterie a parazité mohou vytvořit rezistentní kmeny a ty se mohou po čase přenést na jiné zvíře a také na člověka!!
Jinak si nech udělat mikrobakteriální rozbor vody a budeš v úžase kolik kolonií bičíkovců žije ve vodě u tebe doma.

Hexamitóza a Spironukleóza
Hexamitóza je poměrně časté onemocnění ryb, také se k ní řadí častá nemoc Spironukleóza.
Původce onemocnění: Bičíkovec Hexamita salmonis. Má kapkovitý tvar těla.
Tělo je opatřeno 8 bičíky, z nichž 6 vychází volně z předního konce těla, 2vedou tělem k zadnímu konci, odkud vybíhají ven. Hxamitóza je parazit který ,cizopasí ve střevě, zvlášť v jeho zadní části, ve žlučníku a žlučovodech. Nepřichycuje se ke stěnám orgánů, ale plave v jejich obsahu. Rozmnožuje se dělením. Po upuštění hostitele s výkaly vytváří cysty. K další infekci dochází těmito cystami alimentarní cestou. Cizopasníci nejsou závislí na teplotě vody, onemocnění proto probíhá v různých ročních periodách. Masivní infekce jsou zjišťovány u oslabených ryb. Normální hostitele Spironucleus elegant jsou různé druhy žab, u nichž cizopasí rektu a z nich přechází na ryby. U ryb žije ve střevě. Morfologická stavba a způsob života tohoto parazita jsou v podstatě shodné s příslušníky rodu Hexamita.Od rodu Hexamita se liší mimo jiné protáhlými jádry.
Příznaky onemocnění: Silná hexamitóza a spironukleóza jsou charakterizovány poruchami trávení, což má za následek snížení přírůstků, celkovou vyhublost a úhyn. Průběh onemocnění je většinou subakutní až chronický. Projevuje se poruchami plavání, nemocné ryby se otáčejí kolem své osy, přestávají hltavě přijímat potravu, jsou apatické, oddělují se od hejna a postávají u horních částech akvárií. Únikový reflex zůstává dlouho zachován. U plůdků dochází k masivnímu úhynu u starších ryb je úmrtnost menší. U ryb s masivní infekcí jsou žaludek a střevo naplněny nažloutlou, huspeninovitou tekutinou a jejich stěna má nastříkle krevní cévy. U akvarijních ryb působí silná infekce průjmová onemocnění. Pozorujeme dlouhé nitkovité průhledné výkaly. Jedná se o střevní výstelku, kterou poškozuje parazit.
Terapie: Účinná je léčba přípravkem na bázi metronidazolu Entizolem, který se podává se smícháním krmné směsi. K tlumení hexamitózy a spironukleózy lze tento preparát použít i ve formě dlouhodobé koupele. Proti těmto protozoózám je také účinný dimetriazol podáván v krmivu.
Prevence: Nejdůležitější preventivním opatřením je znemožnění přenosu původce (cyst) do akvárií, již napadenými rybami nebo vodou.
Důležité je také při nákupu ryb být opatrný a raději po přínosu domů použít na 5-7 dní karanténí akva .Také používat kvalitní krmiva a krmit ryby takovou stravou aby u nich nevyvolala střevní potíže.
Léčba: Humánní přípravek Entizol. Je možné použít jej v koncentraci 4 mg/l po dobu 2 až 3 dnů. Metronidazol se vstřebává přes žábry a vytváří v krvi terapeutický účinnou koncentraci k likvidaci cizopasných bičíkovců. Koupel se užívá zejména v chovu akvarijních ryb.
Specifika : Radikální léčebný postup v praxi / tableta 250Mg/25 Litrů vody 2x denně po dobu 5-8 dnů dle zdravotního stavu ryb. Pravidelná výměna vody 1x denně, asi 1/3objemu akvária. Filtrace přes silonovou přízi.
Pokud máš dotaz rád ti vše zodpovím.
Měj se fajn.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron