Costia - Ichthyobodo = protozonni parazit

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Costia - Ichthyobodo = protozonni parazit

Příspěvekod A+I » 24 říj 2009, 22:51

Zdravime vas vsechny a zaroven prosime, jestli by se sem mohl ozvat, kdo mel uz nejaky problem u ryb s protozonnim parazitem Ichthyobodo - Costia. Jsou to paraziti, kteri jsou viditelni az pri 300nasobnem zvetseni pod mikroskopem. Napadaji kuzi ryb, prilezitostne i zabra. Bavili jsme se o tom s Brovou v jinem tematu. Zkopiruju sem cast.
Koupili jsme 20 uplne malych Corydoras Sterbai, ale dva z nich meli na sobe matny flicek, ktery byl viditelny jen pod urcitym uhlem a 3 sumeckum chybela nektera ze spodnich 4 ploutvicek. Nasadili jsme jim lek proti zaplisneni s furazolidone + nitrofurazone na 8 dni, ale vubec to nepomohlo. Tak potom byli 3 tydny v osolene vode teple 33'C. Taky to nepomohlo a uz vice sumecku melo matny povrch tela a obcas se nektery z nich otiral o pisek. Tak jsme jim dali na 15 dni lek na bazi medi pri teplote vody 29'C a taky nezabral. Snizili jsme teplotu na normalnich 26'C a nechali to byt. Do dvou tydnu byli nekteri z nich uplne obaleni v sedobilem chumlu neceho. To jsem vedela, ze uz proste nemam na vyber. Bud umrou na chorobu a nebo mozna umrou na leciva protoze jsou na ne citlivi. Dostali lek "Quick cure" coz je malachytova zelen + formalin. Behem prvnich nekolika dni bylo videt, jak se to lepsi, ale asi po tydnu se to zastavilo ve fazi, ze uz tam skoro nic moc videt nebylo, ale presto videt bylo. Proste se to uplne neztratilo ani po 3 tydnech kazdodenniho davkovani a kazdy treti den byla vymena poloviny vody. Tak dostali dalsi lek Maracide s nejakou "biospheres technology". Zase nic. Tohle byly vsechno leky specialne proti protozonnim parazitum jako Costia apod. Zadnej jim nepomohl. Ja nevim, proc by meli protozonni paraziti zrat rybam poutve, vubec mne to nesedi, ale vic sumecku prislo o nejakou ploutvicku a dokonce i o fousek nebo fousky. Uz nevime co s nima. Uz jsem si rikala, jestli to nemuze nahodou byt misto parazitu Costia nejaka bakterialni zalezitost, treba Columnaris. A tak jsou 4. den v Tetracyclinu a stejne zadna zmena. Bakterialni to asi nebude, kdyz antibiotikum s tim zatim ani nehlo a tak asi jeste muzeme zkusit nejake koupele ve formalinu a jsem u konce moznosti. Jinak vsechny dalsi leky (jine znacky) jsou na bazi toho, co uz jsme zkouseli. Mozna tak 8 sumecku na sobe zdanlive nic nema, ale nemuzu tvrdit urcite. Ono to neni videt pri pohledu na rybu z boku, ale je to videt pri pohledu zepredu dozadu nebo pod urcitym uhlem pod dobrym svetlem. Vypada to jako takovy belavy az sedavy matny film.
V nasi chorobne knize pisou, ze Costia je "debility parasite", ktery napada jenom ryby, ktere jsou z nejakeho duvodu uz oslabene. Mlade ryby jsou v nejvetsim risku. Zdrave robustni ryby jsou afektovane jen vzacne. Taky tam pisou, ze pokozka hodne napadenych ryb muze byt narusena, zanicena a nacervenala. Vsechno to u tech nasich sumecku nasvedcuje na tu Costiu.
Na web pisou, ze jsou dva kmeny techto parazitu, jeden je evropsky a jeden asijsky a ten asijsky je odolny na sul a muze se na rybach opakovat az chronicky.
Tady je par odkazu:
http://www.fishdoc.co.uk/disease/costia.htm
http://www.pond-life.me.uk/fishhealth/ichthyobodo.php

Brova napsal tohle:
Tu samou nemoc my chytli asi před 10 lety Kančíci smaragdový - H. temporale....stejné příznaky, jako máte vy doma u pancíků.....donesl jsem si je už takto z akvaristiky, tam to vidět nebylo ale až doma. Léčil jsem je s přestávkama asi 1/2 roku a stejně nevyléčil. Neustále se to vracelo. Nakonec jsem je musel utratit.

Prosim vas, setkali jste se s tim uz nekdo?
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Ruda » 25 říj 2009, 19:54

Kolega možná něco podobného měl a léčil to "eSHa 2000" a vyšlo to.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod PIETRO » 25 říj 2009, 20:22

Zdravím tě Álo.
5eknu ti k tomu dost podstatné informace. Určení choroby vychází z celkového posouzení situace v chovu, posouzení klinických příznaků a patologických změn s následným průkazem původce. Provádí se mikroskopické vyšetření nativního seškrabu z kožních lézí, ve kterém se nachází velké množství tyčinkových bakterií s pomalým klouzavým pohybem, které se shlukují. Přesnější identifikace se provádí kultivaci na speciálních půdách. V prvních stádiích je třeba vyloučit především ekoparazitózy (ichtyobodóza, chliodonelóza,gyrodaktylóza) při kterých se mohou objevovat podobné klinické příznaky a změny na kůži. Odlišení se provádí, parazitologickým vyšetřením kožních seškrabu.
Terapie: k léčení bylo navrženo velké množství antiparazitárních koupelí a jejich modifikací. Jejich účinnost není stoprocentní!!!
Někteří bičíkovci zřejmě přežívají v záhybech epitelu a infekce může později znovu nastoupit. V zásadě se k tlumení ichtyobodózy využívají krátkodobé koupele v chloridu sodném a ve formaldehydu. Tyto koupele se osvědčily zejména při léčení ichtyobodózy v raných stádií :!: . Voda musí být oteplená a koupel lze také provádět v silném roztoku Akriflavinu.
Také je nutné použít UV lampu. Pokud je nemoc už ve velkém stádiu nelze léčit :!:
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod PIETRO » 25 říj 2009, 22:12

PIETRO píše:Zdravím tě Álo.
Řeknu ti k tomu dost podstatné informace. Určení choroby vychází z celkového posouzení situace v chovu, posouzení klinických příznaků a patologických změn s následným průkazem původce. Provádí se mikroskopické vyšetření nativního seškrabu z kožních lézí, ve kterém se nachází velké množství tyčinkových bakterií s pomalým klouzavým pohybem, které se shlukují. Přesnější identifikace se provádí kultivaci na speciálních půdách. V prvních stádiích je třeba vyloučit především ekoparazitózy (ichtyobodóza, chliodonelóza,gyrodaktylóza) při kterých se mohou objevovat podobné klinické příznaky a změny na kůži. Odlišení se provádí, parazitologickým vyšetřením kožních seškrabu.
Terapie: k léčení bylo navrženo velké množství antiparazitárních koupelí a jejich modifikací. Jejich účinnost není stoprocentní!!!
Někteří bičíkovci zřejmě přežívají v záhybech epitelu a infekce může později znovu nastoupit. V zásadě se k tlumení ichtyobodózy využívají krátkodobé koupele v chloridu sodném a ve formaldehydu. Tyto koupele se osvědčily zejména při léčení ichtyobodózy v raných stádií :!: . Voda musí být oteplená a koupel lze také provádět v silném roztoku Akriflavinu.
Také je nutné použít UV lampu. Pokud je nemoc už ve velkém stádiu nelze léčit :!:
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 26 říj 2009, 07:27

Ahoj Pietro, ja rozumim jen te posledni vete, ze pri silnem napadeni to nelze vylecit. A pak jeste z casti tomu, ze koupele jsou ucinne jen v ranem stadiu napadeni, ale neni mi z toho jasne, jestli mam pouzit formaldehyd s chloridem sodnym dohromady a nebo bud jedno nebo druhy. Psala jsem ale, ze v roztoku chloridu sodneho byli asi mesic a to jedna polevkova lzice soli na 20 litru vody pri 33'C a to jim vubec nepomohlo ani pri zapnute UV lampe po celou dobu. Snazila jsem se o tom nastudovat co nejvic hned jak jsme zjistili o co se jedna. Paraziti se mnozi delenim. Pry pri silnych invazich byva lecba velice obtizna, protoze na kuzi ryb je obrovske mnozstvi parazitu. Sliz a jejich "skorapka" je chrani proti chemii z leku. Takze to je, proc je nelze snadno vyhubit. Zabra ryb jsou tak jemny organismus, ze silnejsi davky chemie by je poskodily.

Jinak precti si cos napsal, cely ten prvni odstavec ve Tvem prispevku mne nedava vubec smysl :) :
PIETRO píše: ... Provádí se mikroskopické vyšetření nativního seškrabu z kožních lézí, ve kterém se nachází velké množství tyčinkových bakterií s pomalým klouzavým pohybem, které se shlukují. Přesnější identifikace se provádí kultivaci na speciálních půdách. V prvních stádiích je třeba vyloučit především ekoparazitózy (ichtyobodóza, chliodonelóza,gyrodaktylóza) při kterých se mohou objevovat podobné klinické příznaky a změny na kůži. Odlišení se provádí, parazitologickým vyšetřením kožních seškrabu.
Ty nepises o Costii, ale o nejake bakterialni nakaze. Napriklad Columnaris, kdyz das pod mikroskop, tak vidis tycinky, ktere se prichytavaji jednim koncem na horni sklicko (nikdy na spodni). Jenze Costia neni bakterie ani tycinka, ma zaobleny fazolovity tvar a nedela klouzavy pohyb, ale naopak se pohybuje velmi rychle, skoro az skakave. A proc chces hned na zacatku vyloucit, ze se nejedna o Ichthyobodo a ostatni protozony, kdyz prave o tech je rec? Pietro, Ty me chces zmatnout. :? :D

Me spis zajima, jestli to uz nekdo lecil, vylecil a cim a nebo to nevylecil vubec jako treba Brona. Protoze vsechny leky urcene k likvidaci Costie jaksi selhavaji. Ovsem jak rikam, ta Tvoje posledni veta z prispevku to rika jasne, ze v pokrocilem stadiu to vylecit nejde. Tak potom by asi ani nemelo smysl to zkouset, pokud by se to melo porad vracet, protoze by ty ryby nemohly nikdy prijit do hlavniho akvaria k jinym rybam.
Ti sumecci byli nejakou dobu ve velkem akva s Geophagy (nez jsme zjistili o co jde) a ja se ted bojim pridat do toho velkeho akvaria nove ryby, protoze mam strach, ze ti paraziti mohli zustat v malem mnozstvi na tech Geos a pak by mohli zase napadnout nove prichozi ryby, ktere budou urcite vylekane z noveho prostoru. Pisou, ze Costia muze prilezitostne zit v omezenem poctu na kuzi nebo zabrach zdravych ryb, ale silny imunitni system pomaha rybam jim odolavat. V tom velkem akva mame porad zapnutou UV lampu a nasi Geosaci vypadaji uplne zdrave, videt na nich vubec nic neni, ale clovek nevi. Nevis Ty :?: Dik.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod PIETRO » 26 říj 2009, 11:07

Já hlava děravá :shock: chtěl jsem tím říci,že tyto nemoci mají společné znaky.
Léčba v takovém masivním napadení opravdu není možná. Musíš přerušit řetězec množení cizopasníka.
jedině co je možné mít každou rybu v jiné separé nádrži a měnit vodu, každý den.
Teplota vody 32°C + chlorid sodný + formaldehyd.
Také voda musí projít UV, jinak to nemá správný terapeutický účinek.
Vím, že to zní šíleně ale jedině tak lze řetězec přerušit" tedy jiné řešení mě nenapadá". :roll:
Lze také použit tuto kombinaci léčiv, tímto se léčí sumcovité ryby Viridis malachiti oxalas 0,18 g (malachitová zeleň),Formaldehydi solutio 5,95 g (formaldehyd)
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 26 říj 2009, 11:43

No nazdar, :shock: Jak by se tim prerusil retezec mnozeni kdyz bude kazda ryba zvlast? A jak by vlastne pomohlo UV na parazity, kdyz jsou hlavne na rybach? Malachytku + Formalin jsme jim davali 3 tydny a neztratilo se to.
Mam pred sebou Formalin. Redeni na dlouhodobou koupel je odmerka (5ml) do 40 litru vody. Kdyz to chces jako kratkodobou koupel, coz rikaji ze je mnohem ucinnejsi, tak mas dat dve ty odmerky na 4 litry vody, coz je 20krat silnejsi a nemas v tom macet ryby dyl nez 50 minut. Ale uz tam nepisou jak casto se to muze takhle delat. To by se mohlo zkusit udelat jim ten silnej roztok a po koupeli je prelovit do cistyho akvaria mezi tim zdesinfikovat to jejich akvarko a priste po te lazni je zase prelovit zpatky a tak to porad opakovat vzdy do ciste vody. Az na to, ze nevim, jestli se to vubec muze takhle silny opakovat a kdyz jo, tak po jake dobe. Formalin se nema davat rybam, ktere maji narusene zabra a ja nevim, jestli nahodou nemaji tu Costiu i na zabrech.

No a nevis jestli mohlo neco zustat v tom velkem akva u Geophagu? Nebo co s tim, jestli to preventivne prelecit? Uz jsme tam dali na 6 dni Malachytku + Formalin + zapnuta UV lampa. Co myslis, mohlo by to stacit?
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod PIETRO » 26 říj 2009, 11:55

Nemohu to potvrdit ani vyvrátit. Co vím že koncentrace NaCl jsou velké a koupel trvá pouze 30 min a to v teplejší vodě.
Ale účinná terapie je dlouhodobá koupel pouze v Akriflavínu.
No v tom hlavním akva bych to řešil také.Nejlépe je to vše zlikvidovat :( je to nekonečný boj a finančně náročný.
:roll:
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 26 říj 2009, 12:14

Podle toho co pisou, ze Costia zahyne do 20 - 60 minut kdyz nema svyho hostitele, tak to je celkem jednoduchy to dostat z akva pokud bys vylovil ryby na hodinu. Ale jak to dostat z ryb? Ani nevim, jestli to na sobe vubec maji. Treba bylo jednodussi pro ty parazity napadat sumecky a na silne Geosaky ani nesli. Ani vsichni sumecci to mozna nemaji. Nekteri vypadaji celou dobu uplne normalne jak by meli. Ale co muze clovek vedet, ze. Jaks to myslel v tom velkem akva vse zlikvidovat? Costiu nebo ryby? :|
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod PIETRO » 26 říj 2009, 13:22

No ryby odlovit a dát vše do dezinfekce, zaběhnout znova celé akvárium. Tedy za předpokladu že, tam ta nemoc je.
Jinak se nelze toho zbavit. Díval jsem se do studijních materiálů, co mám a je tam psáno: lze použít také terapeutické koupele v Manganistanu draselném (hypermangan-KMnO4)přesná specifikace ale není uvedená.
Víc opravdu nevím.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků