Kožovec rybí

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Kožovec rybí

Příspěvekod Pekac » 17 úno 2010, 21:56

Ahojte,

Keďže mám dosť ťažké srdiečko na jednu akva predajňu v Prešove, chcem sa s Vami podeliť o svoju skúsenosť, aby ste sa jej mohli vyvarovať v budúcnosti aj vy. Po dlhšom čase som navštívil akvaristiku - konkrétne Aqua - Exotic v Prešove, kde mi do očka padli pancierničky pekné vyšľachtené, tak som si ich zakúpil do svojho 150 l akvária, v ktorom som mal párik 15 roćných ancistrusov škvrnitých so štyrmi generáciami potomstva, a pre mňa asi moje najcenejšie rybičky Botia Macracantha veľkostne od 5 do 8 cm, ktorým som sa tešil najviac. No teraz možem už len spomínať,....celé akvárium mi uhynulo vinou parazita, ktorého som si zaniesol s tejto predajne. Infekciu rýb som zistil zavčasu, keď sa na rybách začali objavovať po dve až tri bodky...ihneď som nasadil liečbu zvýšením teploty pridaním soli, no o deň neskôr som splikoval aj sera Costapur.....nič, už len sa to zhoršovalo a ja som na to nemohol pozerať...neprajem to nikdy a nikomu keď vydˇi ako mu hynú a trápia sa jeho rybičky, ktoré mu boli toľko rokov potešením. Ktokoľvek sa ma spýta - nikdy mu neodporučím tieto predajne v PO sú tri, kde predávajú bez problémov nainfikované ryby...človek si to nevšímne keď to má ryba pod kožou, alebo z vnútornej strany žiabier. Po telefonickom kontaktovaní s predajňou mi bolo povedané, že je im to ľúto a že mi dajú prípravok nejaký silnejší ako costapur grátis,....ďakujem pekne to mi nikdy nenahradí škody ktoré som utrpel tým, že som zakúpil ryby s predajne, ktorá sa chváli jednotkou v PO, hanba im....koľko ľudí ako ja už asi takto dopadlo....
Uživatelský avatar
Pekac
uživatel webu
 
Příspěvky: 8
Obrázky: 1
Registrován: 17 úno 2010, 21:23
Bydliště: Stropkov SK

Příspěvekod A+I » 18 úno 2010, 00:00

No teda ... uprimnou soustrast. :cry: Je nam strasne lito, co se Ti prihodilo a vim presne jak se citis. Tim spis, ze taky mame uz skoro 7 let dve Botie macracanta, ktere jsou uz poradne velike a mame je taky tak radi (v Galerii mame fotku).
Ale musim napsat, ze vetsi vinu na umrti svych rybek mas, bohuzel, Ty sam a ne prodejna. Do obchodu prichazi ryby jako na bezicim pasu a z ruznych zdroju. Nikdy nevis, cim prave prosly a nebo prochazi a proto se nove koupene ryby davaji nejdriv do karantenniho akvarka na pozorovani. Umistit nove porizene ryby primo do akvaria s ostatnimi rybami je vazne hazard. A to plati i pro ryby porizene od tech nejlepsich chovatelu, protoze ryby se muzou transportem a zmenou prostredi vystresovat, jejich imunitni system se oslabi a pak jsou nachylnejsi. Je lepsi je napred zvyknout na jinou vodu, krmeni, svetlo, ruch v mistnosti atd. Karantena by se mela dodrzet aspon 14 dni a u odchytovych ryb i 2 mesice.
Tak at priste neudelas stejnou chybu. :(

Jake lecive slozky ma vlastne ta Sera Costapur? Hodne leciv je nebezpecne pouzivat pro Botie (mrenky), Corydoras a vsechny sumce, protoze tyto "ryby dna" jsou na vetsinu leciv dost citlive. Takze mohly uhynout i na aplikovani nevhodneho leciva. Nemuzu nikde na web to slozeni najit.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod mikro » 18 úno 2010, 08:52

jen ohledne Costapuru. mam s nim velice spatne zkusenosti.. i pri presnem dasvkovani. davkoval sem inzulinkou (0,5ml) a presto me ancistrusove umiraly. A stejne davkovani v druhem akvarku a vse bylo v poradku.. zalezi tedy asi na vode... takze opatrne! ;-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Moliro » 18 úno 2010, 09:41

Ancistrus je na většinu léčiv hodně citlivý, to je známá věc.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod mikro » 18 úno 2010, 09:44

Moliro píše:Ancistrus je na většinu léčiv hodně citlivý, to je známá věc.

jojo, a costapur obsahuje měď, a na ty jsou vážně extra citlivý..
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Re: Kožovec rybí

Příspěvekod Mauve » 18 úno 2010, 10:25

Pekac píše:Ahojte,

Keďže mám dosť ťažké srdiečko na jednu akva predajňu v Prešove, chcem sa s Vami podeliť o svoju skúsenosť, aby ste sa jej mohli vyvarovať v budúcnosti aj vy. Po dlhšom čase som navštívil akvaristiku - konkrétne Aqua - Exotic v Prešove, kde mi do očka padli pancierničky pekné vyšľachtené, tak som si ich zakúpil do svojho 150 l akvária, v ktorom som mal párik 15 roćných ancistrusov škvrnitých so štyrmi generáciami potomstva, a pre mňa asi moje najcenejšie rybičky Botia Macracantha veľkostne od 5 do 8 cm, ktorým som sa tešil najviac. No teraz možem už len spomínať,....celé akvárium mi uhynulo vinou parazita, ktorého som si zaniesol s tejto predajne. Infekciu rýb som zistil zavčasu, keď sa na rybách začali objavovať po dve až tri bodky...ihneď som nasadil liečbu zvýšením teploty pridaním soli, no o deň neskôr som splikoval aj sera Costapur.....nič, už len sa to zhoršovalo a ja som na to nemohol pozerať...neprajem to nikdy a nikomu keď vydˇi ako mu hynú a trápia sa jeho rybičky, ktoré mu boli toľko rokov potešením. Ktokoľvek sa ma spýta - nikdy mu neodporučím tieto predajne v PO sú tri, kde predávajú bez problémov nainfikované ryby...človek si to nevšímne keď to má ryba pod kožou, alebo z vnútornej strany žiabier. Po telefonickom kontaktovaní s predajňou mi bolo povedané, že je im to ľúto a že mi dajú prípravok nejaký silnejší ako costapur grátis,....ďakujem pekne to mi nikdy nenahradí škody ktoré som utrpel tým, že som zakúpil ryby s predajne, ktorá sa chváli jednotkou v PO, hanba im....koľko ľudí ako ja už asi takto dopadlo....


Tvůj post je absolutně unfair. Prodejce se k celé věci postavil čestně. Všechny prodejny vykupují ryby od různých
dodavatelů a riziko, že se objeví nemoc - bohužel existuje. Neznám prodejnu, které by občas něco "neulétlo" - pochybuji,
že to udělali schválně.
Uvědomuješ si, že se tím ti lidé živí? Tys nikdy nechyboval? :roll:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Re: Kožovec rybí

Příspěvekod brova » 18 úno 2010, 12:14

Pekac píše:Ahojte,

Keďže mám dosť ťažké srdiečko na jednu akva predajňu v Prešove, chcem sa s Vami podeliť o svoju skúsenosť, aby ste sa jej mohli vyvarovať v budúcnosti aj vy. Po dlhšom čase som navštívil akvaristiku - konkrétne Aqua - Exotic v Prešove, kde mi do očka padli pancierničky pekné vyšľachtené, tak som si ich zakúpil do svojho 150 l akvária, v ktorom som mal párik 15 roćných ancistrusov škvrnitých so štyrmi generáciami potomstva, a pre mňa asi moje najcenejšie rybičky Botia Macracantha veľkostne od 5 do 8 cm, ktorým som sa tešil najviac. No teraz možem už len spomínať,....celé akvárium mi uhynulo vinou parazita, ktorého som si zaniesol s tejto predajne. Infekciu rýb som zistil zavčasu, keď sa na rybách začali objavovať po dve až tri bodky...ihneď som nasadil liečbu zvýšením teploty pridaním soli, no o deň neskôr som splikoval aj sera Costapur.....nič, už len sa to zhoršovalo a ja som na to nemohol pozerať...neprajem to nikdy a nikomu keď vydˇi ako mu hynú a trápia sa jeho rybičky, ktoré mu boli toľko rokov potešením. Ktokoľvek sa ma spýta - nikdy mu neodporučím tieto predajne v PO sú tri, kde predávajú bez problémov nainfikované ryby...človek si to nevšímne keď to má ryba pod kožou, alebo z vnútornej strany žiabier. Po telefonickom kontaktovaní s predajňou mi bolo povedané, že je im to ľúto a že mi dajú prípravok nejaký silnejší ako costapur grátis,....ďakujem pekne to mi nikdy nenahradí škody ktoré som utrpel tým, že som zakúpil ryby s predajne, ktorá sa chváli jednotkou v PO, hanba im....koľko ľudí ako ja už asi takto dopadlo....


Ahoj, cítím s Tebou, ale na druhou stránku mám na tu věc stejný názor, jako Luboš (Mauve). Asi se na mne budeš zlobit, ale problém bych spíše viděl v Tobě. Ryby jsi měl dát napřed do karantény. A léčit lékem, který obsahuje měd, panceřníčky a krunýřovce je vlastně sebevražda. :(
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod richard » 19 úno 2010, 09:31

brovo sebevražda??? jakože by si ti pancéřníci a krunýřovci tam tu měď dali sami? TO asi ne.
Uživatelský avatar
richard
častý přispívatel
 
Příspěvky: 421
Obrázky: 83
Registrován: 02 říj 2006, 14:58
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod brova » 19 úno 2010, 09:42

Ale jasně, že to tak nebylo myšleno. Trochu jsem to nadnesl, že si zabiješ vlastní ryby.......chovatelská sebevražda.
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod A+I » 19 úno 2010, 12:02

Ja bych to taky tak nazvala - presne jako Brova. (Obcas to rceni taky tak pouzivam).
Ja si myslim, ze ty ryby zahubilo to lecivo s kombinaci neceho. Mel jsi s tou zvednutou teplotou vody v akvariu posilene vzduchovani? Hledala jsem na webu to slozeni leku, ale nikde to nebylo uvedeno. Nasla jsem jen website vyrobce (Sera), kde rikaji, ze se ma udelat pred aplikaci Costapuru castecna vymena vody, aby se co nejvic voda v akvariu zredila s vodou cerstvou, protoze ten lek reaguje ruzne s organickymi i anorganickymi latkami v akvariu. Ja vim, ze nektere leciva pusobi jinak v kysele nebo zasadite vode a cim vyssi teplota vody, tim vic je lek toxicky. A pokud je v tom leku med (Cu), tak bysme to pro sumcovite ryby a Botie vubec nepouzili. Taky jsem nasla, kde se nekdo ptal, ze dal do akvaria tuhle Seru Costapur a vsechny ryby dna - sumcovite druhy - se zacaly divne chovat a kazdou chvili plavaly nahoru k hladine a zdrzovaly se tam. Bohuzel uz tam nebylo dopsane jak to dopadlo.
Krupicka se obcas na nove porizenych rybach vyskytne, ale lecime ji vodou teplou 30'C a soli - polevkova lzice soli na 20 litru vody, v akvariu musi byt pusteny vzduchovaci kaminek. Tahle koncentrace soli (i vyssi) nevadi prechodne ani sumeckum ani mrenkam.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Další

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron