bílé výkaly a otírání o dno

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

bílé výkaly a otírání o dno

Příspěvekod mcgogo » 29 bře 2010, 08:50

Ahoj,

potřeboval bych radu. Snažil jsem se něco vyčíst, ale moc jsem toho dohromady nedal. Některé ryby v mém akva mají dívné výkaly. (pozoruji to už asi 5 dní, ale může to být i déle.) Jsou uzoučké a místama bílé (někde se rozšiřují a tam vypadají normálně). Jelikož jsem si četl různé články tak jsem se lekl, že by to mohl být nějaký ten bloat atd. Divné mi ale je to, že ryby mají normálně jí a třou se, dokonce mi teď i dvě samice nosí jikry. Krmil jsem je nějakými mraženými kostkami Tanganyika a malawi. Jelikož mám v akva povětšinou mbuny, ale i nějaké aulonocary tak jsem to míchal 2+1 kostku + jsem přidával SERA VIPAN. Ryby žerou v pořádku a to mražené jim dokonce moc chutnalo. Říkal jsem si jestli třeba to mražené nemá vysoký obsah tuků neo něco takového tak jsem to teď přestal dávat a krmím jen sušenou SEROU, ale zatím je to furt stejné. Druhý problém je ten že se ryby dost často otírají o dno. Někde jsem četl, že když je to sem tam je to normální, ale mě to dělají skoro všechny a vídám je dost často (několikrát denně). Moc se v tom nyvyznám, ale nemohlo by to být zvýšeným obsahem dusíkatých látek? Vodu měním jednou za 10 dní a v tu dobu i odkaluji dno. Ryby nechcípají a nevypadají ani nějak nemocně až na tyhle dva problémy. Děkuji všem za rady.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Příspěvekod Hroch » 29 bře 2010, 10:24

Jakou "SEROU" krmíš? (není SERA jako SERA)

Pokud jde o otírání o dno, pokud nevidíš na kůži ryb žádné viditelné změny nebo parazity, neřeš to. Jde nejspíš o přirozené chování před třením, u Mbun to pozorovalo už spousta lidí. Můžeš pro jistotu změřit vodu ( pH, čpavek, NO2, NO3), výměna vody po 10 dnech by měla stačit. Kolik vody měníš?
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod mcgogo » 29 bře 2010, 10:35

Ahoj,

měním 30%-40% vody. A Co přesně je to za SERU nevím. Musím se doma podívat myslel jsem, že označení VIPAN je dostačující. Netušil jsem že se to ještě nějak dál upřesňuje. Podívám se. Hodnoty PH jsou v pořádku mám nějaký test 3v1 a tam mi všechny hodnoty vycházejí. Bohužel ten test neměří NO3 a nemůžu žádný test na NO3 nikde v kamenném krámě sehnat. To otírání jsem si teď akorát přečetl že je to asi celkem normální, takže to prozatím pouštím z hlavy, ale trápí mě ten druhý problém. Ještě jsem si vzpoměl že jeden hongáč měl včera v tom trusu jakoby bublinku. Možná, že se v tom zbytečně moc rejpu, ale radši bych to odchytil dříve než bude pozdě.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Příspěvekod RUMburak1110 » 29 bře 2010, 10:53

mcgogo píše:Ahoj,

měním 30%-40% vody. A Co přesně je to za SERU nevím. Musím se doma podívat myslel jsem, že označení VIPAN je dostačující. Netušil jsem že se to ještě nějak dál upřesňuje. Podívám se. Hodnoty PH jsou v pořádku mám nějaký test 3v1 a tam mi všechny hodnoty vycházejí. Bohužel ten test neměří NO3 a nemůžu žádný test na NO3 nikde v kamenném krámě sehnat. To otírání jsem si teď akorát přečetl že je to asi celkem normální, takže to prozatím pouštím z hlavy, ale trápí mě ten druhý problém. Ještě jsem si vzpoměl že jeden hongáč měl včera v tom trusu jakoby bublinku. Možná, že se v tom zbytečně moc rejpu, ale radši bych to odchytil dříve než bude pozdě.



Sera Vipan neni přímo pro bíložravé ryby. Určitě vhodnější by byla Sera Flora. Krmím s ní Tropheusy a nemám problémy. Podle mě jim nesvědčí ta strava a asi by si zasloužily častější výměnu vody a nebo větší množství. Já měním taky po 10 dnech, ale polovinu vody!

Ať to plave!
Uživatelský avatar
RUMburak1110
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 44
Registrován: 25 pro 2006, 01:40
Bydliště: Plzeň
Kolik let děláte akvaristiku?: 18

Příspěvekod brova » 29 bře 2010, 10:58

Já bych to otírání, tolik nepodceňoval. :( Může to být před třením, ale může to být i stresem, vysokým NO3 a klidně to mohou být i parazité, kteří nejsou vidět. V každém případě bych byl neustále ve střehu. :o
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hroch » 29 bře 2010, 11:01

Ten VIPAN není pro Mbuny moc vhodný, stejný problém jsem měl se SAKem GREEN, dlouhé výkaly a občas úhyn. Změnil jsem krmení a bylo po problému. Doporučuji nějaké vločky pro rostlinožravé ryby, např. NovoVert, NovoMalawi, SERA FLORA, O.S.I.Spirulina Flake,Tropical Bio-Vit,Tropical MALAWI ...
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod A+I » 29 bře 2010, 11:18

Ja bych to otirani taky nepodcenovala, podle me je tam nejaky duvod. Normalni to neni snad ani pred trenim. Vam se ryby pred trenim otiraji o pisek?
Jake mas pH vody?
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod mcgogo » 29 bře 2010, 12:10

Ok. Díky všem určitě koupím nové krmení a budu to dále kontrolovat. To PH nevím přesně, večer to musím změřit. Každopádně jsem ho měřil a bylo to v normě. Jak už jsem psal nevím jak změřit to NO3 nesehnal jsem nikde žádný test. Všechny 3v1 co unás prodávají na měření NO3 nejsou a samostatný jsem nikde nenašel. Asi pro jistotu vyměním i více vody trochu předčasněji. Taky mě napadlo zkusit koupit takové to léčivo na střevní potíže (takové to universální od SERY) a převentivně ho použít. Myslíte, že by to mělo smysl? Abych tím rybičkám spíše neublížil. Pokud ho použít, měl bych přelovit nosící samice a ty neléčit?
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Příspěvekod A+I » 31 bře 2010, 05:04

Preventivne nic nelec, vzdycky bys mel vedet co lecis podle priznaku nemoci. Pokud je potreba prelecit celou osadku, nosici samicky se neprelovuji, nemelo by to smysl. Metronidazole, ktery se pouziva pri leceni strevnich parazitu, nema negativni vliv na nosici samicky ani na poter, ale ani ten neni dobre pouzit preventivne a vzdycky by se mela dodrzet doba leceni uvedena na obale (u Metra - Entizolu nejmene 5-8 dni dle potreby).
Jak to vypada dnes? Jestli se porad otiraji, tak muzes zkusit zvednout teplotu na 28'C a dat do akva sul - 2 polevkove lzice na 50 litru vody po dobu 14-21 dnu. Sul napred rozmichej v nejakem dzbanu s vodou z kohoutku a davej ji tam postupne behem dne, treba natrikrat, aby se parametry vody nezmenily moc prudce. Pri vymene vody zase pridej tolik soli do vody, kolik jsi s vodou vypustil ven.
Pak dej vedet jak to pokracuje. Ahoj :)
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod mcgogo » 31 bře 2010, 09:09

Tak jsem koupil krmení SERA Flora. Jelikož tam mám většinu Mbun a jen pár aulonocar, které vypadají v pořádku tak jsem přešel na toto krmení. Přestal jsem dávat uplně veškeré mražené krmivo a nedávám ani SERA Vipan. Už to žerou dva dny a dávají si to i aulonocary. Přijde mi, že otírání se trochu zlepšilo a u některých ryb už jsem viděl i normální výkaly. U některých je to pořád stejné. Říkám si ale, že to asi bude chvilku trvat než se to změní. Ryby žerou v pořádku a s velkou chutí jako vždy. Koupil jsem si i test NO3 od Rataje a to byla komedie. Koupil jsem kvůli tomu i dvě flašky destilky každou z jiné benzinky. Bohužel nevím jestli něco dělám špatně každopádně jsem to dělal 4x a testovaný vzorek byl furt průhledný žádné zbarvení do růžova. Tak netuším jestlimám dobrou vodu a nebo špatný test. :-) No zatím do vody nic nebudu sypat a počkám. Maximálně pokud ryby nepřestanou s otíráním nebo se to zhorší přidám tu sůl jak si radila. Budu postupně informovat jak si vedeme. :-) Díky moc za rady.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Další

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron