Tak a je to tu - bloat!

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Bob » 17 lis 2005, 15:31

nakatenga píše:Pane jo, to je zlé - kolik ti zbylo rybek z původního počtu?

Zo 16 mi zatial ostalo 12ks.
Tie trhave pohyby a hadzanie sa ryb sa mi nepacilo a mal som podozrenie skor na nejakeho parazita, pretoze takto sa skor ryby spravaju prave pri napadnuti nejakym parazitom. Co som liecil bloat pred rokom, tak takto sa ryby vobec nespravali. Lezali skor na dne, skryvali sa a teraz plavu a hadzu zo sebou ako po elektrickom soku a tak som obvolal vsetkych co mi mohli poradit a dospel som k zaveru, ze pravdepodobne to nebude bloat, ale parazit, takze som zacal zhanat liek Ektopur od Sery. Nakolko je dnes sviatok, tak som nepochodil, ale zohnal som ine liecivo FMC od Dajany, ktore je urcene prave proti parazitom. Problem bol len ten, ze sa nemoze miesat so Serackym Baktopuro a tak som musel ryby vybrat von, vodu vypustit, akva umyt. 50% odstatej vody som zobral zo 650ky a zvysok som dolial vodovodnej. Aplikoval som liecivo a styri polievkove lyzice soli. Akva je silno prevzdusnovane, zatemnene, teplota 29°C. Dufam, ze teraz som to diagnostikoval spravne, pretoze povodna liecba absolutne nezaberala :!: Ryby su v novom liecive asi dve hodiny a zatial sa drzia statocne. Pri parazitnom ochoreni ryby tiez mozu mat biele vykaly, pretoze je to pre nich stresujuce a prave to ma zmiatlo. Verim, ze terz to uz bude lepsie, lebo ak im uz toto nepomoze tak to mozem vsetko splachnut a snivat dalej. Drzte palce!
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Martin Novák » 17 lis 2005, 17:27

Bob píše:Chcel som este zapnut UVC lampu, ale ze vraj ta by mi znizila, alebo az znehodnotila ucinok lieciv, ale mne sa to nezda. Sice som ju nezapol, ale stalo to zvazujem, preto sa Vas pytam, mate s tym niekto skusenost aby UVcko znehodnocovalo ucinok lieciv :?: Kazda rada pomoze.

Já nevím no. Asi bych jí také nepouštěl. Vždy? některá léčiva se dokonce musí chránit před světlem, protože je ničí UV-záření. Ovšem nevím, do jaké míry to působí zrovna na akva léčiva. Možná napsat výrobci malý dotaz...
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 17 lis 2005, 17:40

Boj to bude určitě na delší dobu. Tak, jak popisuješ příznaky - mám podobný problém v neafrické nádrži několikátý den, ale pouze s jednou rybou a bohužel konkrétně u ní (něho) by mne mrzelo, kdyby se nevyléčil. Je to pětiletý samec Melanotaenia boesemani, konečně má nějaký míry a celé hejno dostal pod palec. Najednou se začal schovávat a při snaze o nějakou aktivitu (souboje, krmení) cvak - jako by dostával do těla proud, kroutí se na levou stranu. Na levém boku vodorovně po středu šupin v několika řadách nad sebou jakoby mu lehce přejel špendlík proti srsti - vypadá to jako linky. Nevim co to je, tipuju parazity a ty "šoky" jako reakci na dráždění kůže při pohybu.
Použila jsem rovnou FMC a zatím to vypadá, že se postižení dalo na ústup. O víkendu bude druhé kolo.
FMC je dobré léčivo už jsem to tady psala vícekrát, ale bacha - je to slušnej driák, dávkuj přesně. Pokud jde o přitápění, více bublin, zhasnutí a vypnutí filtru - nic z toho nedělám a vody měním třetinu.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod canart » 17 lis 2005, 19:35

Mrzi ma, ze sa to takto vyvrbilo. Par poznamok k liecbe...
- Myslim, ze davka 250 mg/100 l je absolutne slaba. Na 100 l potrebujes minimalne 3x viac.
- Trhave pohyby a prehybanie v bokoch svedcia o problemoch (bolesti) v traviacich organoch (pravdepodobne v crevach), co sposobuju prave bakterialni povodcovia (pod pojmom paraziti sa mozu skryvat aj bakterie, takze by som neoddeloval parazitov od bakterii).
Cize: stres -> oslabenie ryby (imunity) -> premnozenie sa bakterii v crevach -> zapal criev -> trhave pohyby -> neprijimanie potravy -> odlupovanie sa sliznice v crevach -> biele vykaly (odlupnute zvysky sliznice) -> smrt.
- UV lampu v ziadnom pripade NEzapinaj, pretoze UV ziarenie eliminuje ucinok antibiotik.
- Baktopur je vhodne pouzit do kombinacie, pretoze obsahuje tiez antibakterialne latky (acriflavin, metylenova modra).
- Hlavne nechaos....ak si v pokrocilom stadiu, vela nezmozes, treba to zastavit a mozno prides o par dalsich ryb. Hlavne je vsak nerobit rybam viac zle, ako dobre. Ukludni situaciu, pokracuj Entizolom + Baktopur, vodu men raz denne 30%, ak nebudes ryby stresovat, aspon trocha odsaj dno (velmi dolezite je odstranovat vykaly, pretoze tie su zdrojom infekcie pre dalsie, zatial zdrave ryby pri ich omielani v ustach).
- teplota 29-30°C + vzduchovanie.

Dufam, ze Ti to pomoze a dostanes ich z toho. Po tom, ako ich vyliecis vsak moze nastat podobna situacia, ak ich supnes do tej 650-ky. Znova stres a moze Ti to chytit aj Ikoly. Ak si mal ryby od Imra, nemusel si sa obavat nakazy. Aj Ikoly, aj Ilangi zili v rovnakych podmienkach a teda boli zvyknute na rovnaku mikrofloru (protilatky...). V tom pripade by som ich dal rovno do jednej nadrze...teda vlastne neviem, ci si toto aj zamyslal.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Bob » 18 lis 2005, 11:14

Takze, neviem ci som postupoval spravne, ale fakt je ten, ze vcera po trojdnovej liecbe baktopurom a Entizolom mi "odisli" styri ryby :cry: a dnes ani jedna :) a to mi uz dve plavali hore bruchom. Ryby su stale cule, rychlo plavu, samci zapasia a naparuju sa ako keby sa nic nedialo. Skusal som troska krmit, ale zatial nezrali. Ono je to niekedy tazke diagnostikovat chorobu spravne. Najlepsie je jednu rybu bohuzial obetovat, rozrezat, dat pod mikroskop a tak by to bolo presne. Inak sa to da len odhadovat. Este je tu jedna vec, ktora ma priznaky parozita. Ryby su nervozne a maju postahovane plutvy na koncoch s bielym nadychom a troska rozstrapkane ako keby sa rozpadali. Vsetko nasvedcuje tomu, ze ide o parazita s nazvom costia :evil: , pre ktoreho su prave tieto prizanky typicke. FMC je univerzalne, desinfekcne liecivo na pliesne, proti pociatocnemu stadiu bakterialnych onemocneni a viac druhov parazitov vratane costie. Ak sa z toho dostanu tak poputuju ku Ikolam, ale nad tym si budem "lamat " hlavu az ked to dobre dopadne. Lutujem len jedno, ze som ich rovno nedal do 650ky, ako som aj povodne planoval.
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Radim Zídek » 18 lis 2005, 19:32

Na těch rybách toho budeš mít asi víc, bylo by opravdu vhodné jednu rybu rozpitvat a určit přesnou diagnozu. Tohle všechno je jenom takové střílení od boku ( je, není, možná atd.) a lečení je neefektivní a rybám moc neprospěje.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Bob » 21 lis 2005, 09:04

Vcera som vymenil polovicu vody, nadavkoval novu davku lieciva a zacal druhe kolo. Samotna liecba s FMC trva 15 dni. Co ma vsak tesi najviac je to, ze zatial prezilo vsetko, takze verim, ze som im trafil tu spravnu liecbu. Ryby nie su este celkom fit a stale sa obtieraju. Krmit by sa pocas liecby nemalo, ale sem tam im nieco malinko hodim. Ikoly zeru stale a Ilangi skôr nie. Sem tam si zobne nejaka ryba, ale nie je to este ono. Skôr ako potravu Ilangi spasaju steny akvaria a jeden kamen co tam mam. Neviem ci to mozem povazovat za prijimanie potravy, pretoze skla boli na zaciatku liecby vycistene a kamen je tiez bez rias.
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Bob » 30 lis 2005, 12:43

Takze idem to zhrnut. Ryby su uz zdrave, cule, zeru a maju normalne vykaly :D Dnes su v 13 dni liecby, ktora sa tymto konci. Z povodnych 16 ks mi prezilo 10. :cry: Stytri uhynuli po tretom dni liecby bactopurom a entizolom, potom som radikalne presiel na inu liecbu, zameranu najmä proti parazitom a to liecbu s FMC. Dve ryby este uhynuli, pretoze uz boli tak oslabene, ze im ani zmenena liecba nepomohla, ale desat ryb mi prezilo a to mozem byt rad, pretoze boli uz v takom stave, ze som s ich vyliecenim ani neratal. Pri liecbe FMCckom som postupoval presne podla navodu az na prvu davku lieciva, ktoru som prekrocil o 100%, ale vzhladom na stav ryb som to riskol. Vcera som mal dat do prevadzky filtre, ale tie sa musia vyvarit a nanovo zabehavat, takze filtre uz ani nezapinam (2x do dna odkalujem) a koncom tyzdny ryby planujem premiestnit do 650ky ku Ikolam :D. Rozmyslam ako to urobit aby som rybam sposobil co najmensi stres.
Akvarko pred tym vycistim a odkalim (redukcia NO3), "rozhadzem" interier a na 24h zatemnim. Do vody pridam Sera fishtami, ktory pomaha potlacat stres. Uvazoval som aj nad tym, ze by som tam dal lieciva Sera Ectopur a Costapur, ktore su proti parazitom a nenicia bakterie vo filtroch aby sa im choroba nevratila, ale to je dalsia zataz, takze neviem :3:
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Mauve » 30 lis 2005, 13:33

Tak paráda, Bobe. Další úspěšný léčitel tropheusů :24:
10 kusů..... necháš to, nebo ještě dokoupíš další?
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Bob » 30 lis 2005, 13:40

10 ks nie je optimalne, ale dufam, ze to bude stacit. V akva nebudu same (25 Ikol) takze by to mohlo fungovat aj v tomto pocte. Uvidim ako prebehne "prestahovanie", ale dokupoval by som iba ak by pocet klesol po 8ks. Dufam, ze nebude treba :)
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

PředchozíDalší

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron