dierana boku rybky

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod A+I » 20 úno 2011, 14:59

Laik akvarista - detektiv:
Mohla by byt cerna tecka v pocatku te diry - coz je vlastne odumrela tkan, z duvodu napadeni nejakou bakterii?? To je potreba vziti v potaz, protoze pri bakterialnim onemocneni je sul v akvarijni vode nevhodna nebot rybimu organismu v tomto pripade jeste vic pritizi. Dal, jestli by to nemohla byt bakterie, tak co by to vlastne mohlo byt? Parazit? Pokud ano, musi se pocitat i s tim a urcit, jaky parazit by to mohl byt. Venkovni parazit nebo i vnitrni parazit, ktery se snazi dostat z tela a je videt napred cerna tecka - existuje neco takoveho a z ceho by se do akva dostal - s vodu nebo s krmenim? Ja takoveho parazita zatim neznam. A co by to vlastne jeste mohlo byt jinyho nez parazit nebo bakterialni infekce? Virova infekce? Kdyz virova, tak jaky vir zpusobi cernou tecku s naslednym odumrenim tkane?
Vyhodnoceni:
Pokud by se vyloucil parazit (jaky??), tak ja bych si myslela, ze by to mohla byt klido nejaka bakterie z vody. Ve vode se bakterie bezne vyskytuji, ale zdrave ryby by na ne mely byt odolne. Otazka je, jestli nejsou ryby mirne ve stresu a kdyz tak z ceho by popripade mohly stresovane byt - druhova ci mezidruhova agresivita, nevhodne parametry vody, lekani z ruznych pricin, nevhodne krmeni, nepravidelnost rezimu a ja nevim, co jeste. Z duvodu stresu se oslabi imunitni system a ryba pak snadneji podlehne nejakemu utoku treba bakterie. Takze byt to moje ryby, tak po vylouceni vseho by mne asi zbyly bakterie a prelecila bych cely akva, protoze Schejby ma behem kratke doby uz druhy pripad. Horsi s vyberem antibiotik. Nektere jsou na gram-positiv a nektere na gram-negativ bakterie. Jelikoz bez laboratorniho vysetreni nevim, jake bakterie v akva jsou, tak pouziju Tetracycline a jine podobne antibiotika, ktere jsou urcene soucasne na oboji gram positiv i gram negativ bakterie.
Pietro mne ted nebude mit rad, ale kdybych mela cekat na laboratorni vysledky s kazdou rybi nemoci (zadna neni 100% zjistitelna bez laboratorniho vysetreni a toto vysetreni neni na pockani), tak za prve muze byt pozde a muze se to roznest na vic ryb a za druhe by do toho clovek musel davat plno penez. Prinejmensim tady.
Takze nejak tak. :(
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Schejby » 20 úno 2011, 17:56

OK. K akváriu. 360l, čistý objem vody cca 300 l. Teplota 26, NO2=0, NO3=40, PH=8.
Ryby nyní :( : Yellow 6 ks, cyrthocara Moori 6 ks, Aulonocara Red dragon 8 ks.
Krmení: Sera Flora (nejvíce), Granugreen, granured, sušený plankton, mražený špenát, červený mražený plankton (výjimečně), sera discus color red (také výjimečně).
Filtr fluval 404.
Agresivitu mezi rybami žádnou nepozoruji. Navíc si myslím že na tento počet ryb mám dostatečný prostor. Již při výběru jsem se rozhodoval mezi klidnými druhy, které by se měli snášet.
Nyní léčiva nasazovat nechci, pokud bude vše v pořádku. Jen je mít v záloze kdyby se to znovu objevilo. Ostatních ryb se to nedotklo. Všechny vypadají zdravě, dragoni se krásně zbarvují..
Nevím, je možné že ta nemoc mohla propuknout tím, že se mi ryba dostala dostala za pozadí, tam uhynula a z jejích ostatků se nakazily další?
Co jsem si včera narychlo přečetl o léčivu esha 2000, tak mi přišlo dost univerzální a že by mohlo na toto onemocnění zabrat.. Zvlášť když rm2003 psal, že s tím s úspěchem léčil.
Uživatelský avatar
Schejby
uživatel webu
 
Příspěvky: 78
Obrázky: 15
Registrován: 24 led 2006, 15:30
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod PIETRO » 20 úno 2011, 18:51

Vidím, tedy čtu, že jsi nepochopil, co jsem měl za myšlenku. Mě ani tak nezajímá, kolik máš ryb jaké akvárium a další věci.
Já bych chtěl popis (Anamnézu) příznaků nemoci a vše co jsi vypozoroval od prvopočátku!
Escha to neřeší vůbec nic!! Pouze je to komerční léčivo, které vůbec nic neléčí a neřeší.
Pokud výrobce takového preparátu napíše, že léčí 18 chorob tak k tomu není co dodat!!
Je to lež jak věž. Já bych takový lék chtěl vyrábět a distribuovat to bych byl multimilionář 8) 8)
Asi bych to přirovnal k pohádce 1000+1 noc. :lol:
To je jako bych tvrdil, že Paralen léčí 20 chorob tak to je super hovadina. :lol:
kdybych ti napsal seznam chorob, které mají stejné diagnostické příznaky, které jsi již popsal tak si stejně nevybereme.
Jelikož když to hodně zjednoduším, pořád bych se dostal na několik různých chorob a každá se léčí něčím jiným a jinak.
Tak se můžeme dohadovat do nekonečna a nic nevyřešíme.
Už od pradávna platí, že nepoznanou chorobu nelze léčit. Pochopitelně nastávají situace, kdy "samoléčba" neznámého onemocnění "zabere" a ryby se podaří vyléčit. Často se však aplikací těchto prostředků udělá více škody než užitku. Hlavním problémem bývá narušení citlivé rovnováhy ekosystému v nádrži aplikací chemikálií. Základním pravidlem proto je, izolovat nemocné jedince a přelovit je do tzv. karanténní nádrže. Velkým nešvarem je aplikace pokoutně získaných antibiotik. Antibiotika jsou účinná pouze na bakteriální onemocnění a vždy by se měla aplikovat až po zjištění citlivosti konkrétního bakteriálního kmene na konkrétní antibiotikum!!
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Schejby » 20 úno 2011, 19:58

PIETRO: Spíše jsem reagoval na A+I.
Na tvůj dotaz. Počátek nemoci jsem zpozoroval spíše u yellowky. Nejdříve se jí objevila u prsní ploutve malá bílá tečka, která šla do hloubky, spíš jako když nemá šupinu. Krev vidět nebyla. Velikostí tak špendlíkové hlavičky. Nějak jsem tomu nepřikládal důraz, myslel jsem si že se ryby popraly, nebo že se třeba poranila o kámen a zahojí se to. Ryba plavala normálně, přijímala potravu. Žádné známky nemoci. Po cca 3 dnech se začala stranit, to už se ta ranka trochu více rozšířila. Den na to jsem jí našel uhynulou.
Uživatelský avatar
Schejby
uživatel webu
 
Příspěvky: 78
Obrázky: 15
Registrován: 24 led 2006, 15:30
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod PIETRO » 20 úno 2011, 21:39

V pořádku chápu tvou situaci. Nechci zde působit jako inkvizitor. Pokud budeš mít problém, rád ti pomohu. Nejsem zaujatý. Pouze jsem se snažil uvést věci tak jak se mají.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 21 úno 2011, 07:19

Esha 2000 je spis na krupicku, co jsem se tady docetla, zrejme nejaky univerzalni lek na protozony, ale neni to antibiotikum. Na bakterialni onemocneni by byla Sera Bactopur Direct, ktera obsahuje lecebnou slozku Nifurpirinol.
No, pozoruj bedlive ryby a uvidis.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod wladys » 21 úno 2011, 20:53

Esha 2000 není na krupičku.Na krupičku je určen esha exit.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Ondra » 21 úno 2011, 21:00

TAky jsem se s něčím podobným setka. Měl to jeden tropheus, ale světe divse, přežil a nyní se i tře (byla to samice). Než se vyléčila, tak to skoro 3/4 roku... Taky ale nevím co to bylo, jen vím, že to nebylo nakažlivé :o
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Předchozí

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron