Invaze parazitů u cichlid

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Invaze parazitů u cichlid

Příspěvekod hanyking » 19 lis 2010, 22:58

Ahoj, už delší dobu pozoruji na vrubozubcích neklid. V poslední době se to stupňuje. Ryba se třeba otře bokem o písek nebo o kámen. Nebo se snaží jakoby něco vykašlat z žaber. Jedna ryba už 2 dny pouze stojí u hlediny u filtru. Tak jsem dnes koupil širokospektrální léčivo GENERAL TONIC + ENTIZOL. Ještě než jsem léčivo nasadil, tak jsem odkalil nádrž a trochu vyměnil vodu. Všiml jsem si, že ve vodě plavou takové 0.5 cm nitky. Dal jsem to ihned pod mikroskop a šok!!! Jsou to průhlední červy. Mají kousek těla holý a pak na obě strany chlup (osten. A zase kus těla a osten na každou stranu. Na konci občas vyjíždí jakoby "jazýček". Červ je průhledný. Ryby od 1 dne co je mám občas trhavě kmitaly ocasní ploutví. Z 10 3 nerostly a postupně uhynuly. Co to je? Jak to mám vyléčit? Za konzultaci děkuji.
Přílohy
Foto demo 324.jpg
Foto demo 324.jpg (227.12 KiB) Zobrazeno 2707 krát
hanyking
uživatel webu
 
Příspěvky: 36
Registrován: 16 bře 2010, 22:45

Příspěvekod A+I » 20 lis 2010, 00:22

Ahoj, jelikoz nejsem rybi ani vodni doktor, tak nevim. Ale o rybich parazitech jsem se dost vzdelavala a nepamatuju si, ze bych na neco podobneho nekdy narazila. To, co mas ve vode, totiz nemusi vubec byt rybi parazit, ale premnozene neco ve vode, co rybam nemusi skodit. Mozna ryby trapi neco uplne jineho. Na dalku a bez prohlidky ryby, popr. laboratorniho vysetreni, se to neda rict. Na tech zabrech nic videt neni? Mozna jsi ryby koupil uz necim nakazene - nemocne. Mohly by mit treba na zabrech tzv. "flukes" (nevim, jak to rict cesky, mozna motolice?).
Dam Ti sem 2 websites se vsemi beznymi rybimi parazity, mozna tam neco poznas bliz.
Tak at se Ti podari ty potvurky zlikvidovat a ryby uzdravit!
http://thegab.org/Illness-and-Treatment ... uides.html

http://www.bing.com/images/?FORM=MFEIMG ... Parasites#
Pokud by to byly nejake ty flukes, tak to by se lecilo pripravkem Praziquantel. Kdyz tak dej vedet. Zatim ahoj.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Moliro » 20 lis 2010, 13:31

Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod A+I » 21 lis 2010, 11:48

Ja myslim, Moliro, zes to, podle toho popisu nahore, trefil presne :D . Skodi to rybam?
Tady je jeste par podrobnych fotek:
http://protist.i.hosei.ac.jp/pdb/Images ... ria_1.html
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Moliro » 21 lis 2010, 13:12

Máloštětinatci, kam výše uvedený živočich s největší pravděpodobností patří, se živí obvykle řasami nebo organickými zbytky. Ryby nenapadají. Jejich větší výskyt v přírodě signalizuje zvýšený obsah fosforečnanů a dusičnanů, což může být pro hanykinga důležitá informace o zhoršené kvalitě vody. Entizol samozřejmě nezabere, učinkuje na prvoky. General Tonic by měl zafungovat proti bakteriím, kterých tam bude nejspíš dost. Problém bych viděl v čistotě filtru, dna a tím pádem vody, takže doporučuju důkladně výměnit vodu, mírně omezit krmení a určitě pomůže nasazení UV.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod hanyking » 21 lis 2010, 14:38

Tak už jsem dospěl k přesvědčení, že to jsou nějaké hlístice a problém nevyvolávají. Problém jsou červy rodu monogenea. Před 14 dny jsem začal krmit granulemi tetra cichlid stick a po nich zůstává hodně zbytků.
Od začátku se mi ryby nějak nezdály. Občas se některá nervózně otře o dno nebo se snaží něco "vykašlat" ze žaber. Tak to cíleně něčím přeléčím.
Jestli máte nějaký nápad jak účinně přeléčit akvárko 1000l tak budu rád.

Myslím, že kvalita vody je dobrá. Mám tam přepadový filtr asi 160l. Ještě přidám vnější mechanický protože proudění vody není nějak velké.
Přílohy
Foto demo 319.jpg
Foto demo 319.jpg (230.8 KiB) Zobrazeno 2471 krát
hanyking
uživatel webu
 
Příspěvky: 36
Registrován: 16 bře 2010, 22:45

Příspěvekod Moliro » 21 lis 2010, 17:49

Monogenea to nebudou, nemají článkované tělo, takže asi opravdu jen kroužkovci a bioindikace znečištěné vody. Zdá se mi, že je tam málo kyslíku a voda neproudí. Přidal bych jedno vnitřní čerpadlo - okysličí vodu a ztáhne ty zbytky ze dna.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod hanyking » 21 lis 2010, 21:47

Jo já jsem k tomu dospěl také. Ty hlístice nemají souvislost s tím otíráním. Ale červy rodu monogenea to zřejmě vyvolávají tak to přeléčím. Přídavný vnější filtr už mám objednaný. Hlava atman 2000l/hod + molitanová kostka.
hanyking
uživatel webu
 
Příspěvky: 36
Registrován: 16 bře 2010, 22:45

Příspěvekod A+I » 02 pro 2010, 07:56

Ahoj Hanykin, jak to vypada, je zmena k lepsimu?
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11


Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron