problém s frontózkama

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

problém s frontózkama

Příspěvekod Miroslav OTTO » 02 čer 2011, 06:16

Ahoj, potřebuju poradit. Mám ve svém akva mimo jiné skupinku C. Mpimbwe Blue ( 9 ks (. Zatím mi dělaly jen radost. Jsou to odrostlý mimina, asi kolem 10 - 13 cm. Před třemi dny přestalo 5 ks najednou přijímat potravu, jsou pořád zapikolovaný u dna mezi kameny, občas se trochu proplavou, jinak nic. na pohled nemají natěle žádné vnější příznaky nemoci a jsou pořád krásně vybarvený. Ryby mám v akva komplet od ledna 2011, měl jsem jen úhyn 1 ks J. marlieri bez zjevné příčiny. Ostatní ryby v akva jsou zcela v pohodě. Díky za Vaše názory.
INFO:
akva má objem 950 l ( čistý objem vody cca 750 l )
výměna 1 x týdně cca 300 l + Sera aquatan + 6 lžic NaCl + 3 lžíce sody
krmení 2 x denně - Sera San, Vipan, Vipagran, TetraMin, mražený cyclop
voda Ph 8 - 8,5, dusitany i dusičnany na nule, kontrola i v akvaristice - vše OK
teplota 25, zařízení nádrže láva, písek
ostatní ryby: N. sexfasciatus 10, N. leleupi 6, A. calvus 6, C. Jumbo kitumba 15, Aulonocara Fire Fin 10,
S. multipunctatus 2, ancistrus sp. 20 - všechny ryby dorostenci
léčivo: nasadil jsem ESHA 2000, mám s ním dobré zkušenosti od terčovců
filtr přepadový pětikomorový + Eheim Compact + 3000 na plný výkon ( reálně tak 1 800 l/h )
Miroslav OTTO
uživatel webu
 
Příspěvky: 20
Registrován: 31 bře 2010, 08:26

Příspěvekod hr » 02 čer 2011, 14:28

Obávám se že léčíte něco co se mi jako nemoc ani nejeví.Podle toho co píšete bych to tipl na to,že vaše ryby by potřebovali rozplavat nějakou větší klidnou rybou.Jako vhodné adepty bych viděl třeba nějaké větší kaprovité ryby.Např…Karas zlatý velikost něco okolo 15-20cm 3 ks.To jsou ryby které neustále proplouvají nádrží a po něčem šmejdí a svou flegmatickou náladou uklidňují atmosféru v aqa.Nikoho ze stávající osadky nebudou napadat,nebo utlačovat.Pořizovací cena je něco okolo 50-80 kč za rybu a tři větší karásci by zajisté za nějakou dobu rozplavali vaše ostýchavce a až se tak stane,tak je jednoduše můžete někomu darovat nebo prodat.Ať se daří.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod A+I » 02 čer 2011, 22:58

Ja si zase myslim, ze pokud byly Gibberosy 5 mesicu v pohode a ted prestalo 5 z nich zrat, nebude to z duvodu toho, ze by potrebovaly nekym rozplavat, ale ze maji nejake problemy. Mohly by to klidne byt problemy se zazivanim z duvodu prejezeni nevhodnou stravou.
Proc sypes do akva tolik soli ??? Proc jim vubec pridavas sul? Pridat trosku soli urcene pro morska akvaria beru, ale 6 lzic ciste NaCl do 300 litru vody ... na co?
Sody pridavej jen tolik, abys mel pH kolem 8 - 8.2 at tam toho nesypes zbyecne moc.
Mas vazne NO3 nulove i pred vymenou vody?
Co to je presne ten TetraMin, ktery jim davas? To ostatni krmivo neznam, jestli to jsou granule, tak jak jsou velke a namacis je napred? Namacis pred krmenim i vlocky nebo je sbiraji ryby z hladiny??
Mas tam dve kukacky a 20 ancistrusu? Neni to nejak moc? Tyto ryby muzou Gibberosy docela rusit a stresovat.
Tu Eshu neznam a nevim, proti cemu se dava. Pokud by to byly zazivaci potize, nasadila bych rychle metronidazole - Entizol. Zkus vypozorovat, jake maji ty stranici se ryby vykaly.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Miroslav OTTO » 03 čer 2011, 07:09

Ahoj, Vipagran jsou granule od Sery a před krmením je tak 5 minut namáčím. Ostatní jsou vločky od Sery a Tetramin od tetry, vločky nenamáčím a ryby je sbírají z hladiny. Mražené krmení dostávají 1 x za dva dny a samozřejmě rozpuštěné. Taky 1 x týdně dávám do cyclopu vitamín Sera Fishtamin. Myslím, že nepřekrmuju, vše sežerou během chvíle. Dříve ryby pořád šmejdili u skla, jakmile někdo prošel okolo a teď nezájem.
Ancistrusy jsem nasadil, protože jsem měl problém s hnědou řasou a aby udržovali dno. Sůl dávám jako prevenci proti plísním, ale máš pravdu, asi je to moc.
ESHA je multispektrální léčivo. Jaké mají ryby výkaly jsem zatím nevypozoroval.
Díky za další rady, Míra.
Miroslav OTTO
uživatel webu
 
Příspěvky: 20
Registrován: 31 bře 2010, 08:26

Příspěvekod A+I » 03 čer 2011, 08:38

Ahoj, tezko rict. Ale jedno Ti rict muzu urcite, ze pro Frontosy - Gibberosy je spatne, kdyz sbiraji vlocky a jine krmeni z hladiny, protoze je pro ne nebezpecny, kdyz spolknou vzduch. Ale zase si nemyslim, ze zrovna tohle je ten duvod ted, protoze se mne nezda, ze by celou dobu nic a najednou se 5 Gibberos nalokalo vzduchu v jeden den. Nenacinal jsi nove krmivo, mohlo byt nejake spatne, vlhke, zaplisnene atd.
Sul cistou NaCl bych tam nedavala vubec, kdyz uz tak do tech pridavanych 300 litru pri vymene 1 lzici soli morske - ale ne soli z potravin. To by musela byt sul z akvaristiky urcena pro morska akvaria, ta obsahuje vsechny mineraly a stopove prvky.
Takhle na dalku Ti asi nikdo nepomuze. Pozoruj chovani ryb a jejich vykaly. Taky pozoruj, jestli je nestresuji ty Kukajdy nebo Ancici, hlavne v noci. Frontosy jsou klidne ryby a maji rady klid kolem sebe.
Tak at to dobre dopadne. Pak dej, prosimte, vedet.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Ondra » 03 čer 2011, 10:46

A+I píše:Ahoj, tezko rict. Ale jedno Ti rict muzu urcite, ze pro Frontosy - Gibberosy je spatne, kdyz sbiraji vlocky a jine krmeni z hladiny, protoze je pro ne nebezpecny, kdyz spolknou vzduch. Ale zase si nemyslim, ze zrovna tohle je ten duvod ted, protoze se mne nezda, ze by celou dobu nic a najednou se 5 Gibberos nalokalo vzduchu v jeden den. Nenacinal jsi nove krmivo, mohlo byt nejake spatne, vlhke, zaplisnene atd.
Sul cistou NaCl bych tam nedavala vubec, kdyz uz tak do tech pridavanych 300 litru pri vymene 1 lzici soli morske - ale ne soli z potravin. To by musela byt sul z akvaristiky urcena pro morska akvaria, ta obsahuje vsechny mineraly a stopove prvky.
Takhle na dalku Ti asi nikdo nepomuze. Pozoruj chovani ryb a jejich vykaly. Taky pozoruj, jestli je nestresuji ty Kukajdy nebo Ancici, hlavne v noci. Frontosy jsou klidne ryby a maji rady klid kolem sebe.
Tak at to dobre dopadne. Pak dej, prosimte, vedet.


Kdyby se nalokaly vzduchu, tak by se je to nadnášelo a nebyly by stranou a schované mezi kameny. Myslím si, že nadnášení gibberos je taky často způsoben "překrmením" masitou potravou, ryby mají "větry" :lol:
OTTŮV problém bude myslím jiný a to takový, že ryby sežraly něco nevyhovujícího a dostaly nějakou střevní nemoc. Ikdyž jsou to masožravci, tak nerozdejchají všechno, hlavně jim může dělat problém navlhlé krmivo.
Stres také může hrát roli, ale nemyslím si, že by mohl vést (u dobře krmených ryb) až k takovému problému.
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod hr » 03 čer 2011, 11:05

To se mi Álo taky nezdá,že by ryby takhle šlapali 5 měsíců a najednou se zašijou mezi šutry a ještě né všechny .Už jsem to u těchto ryb viděl a myslím si že zrovna v této velikosti mohou mít tak něco okolo jednoho roku a může se jednat o hormonální změny pohlavního dospívání jednoduše pubertu.Jestli byli u chovatele nějaké +/-3-4 měsíce a u Miroslava 5 tak by to mohlo nějak tak být.Potom je docela možné že se ve skupině začíná nenápadně projevovat dominantní ryba která potlačuje tyto hráče na skovku někam do pozadí.Miroslave nevím jak moc sledujete život ve svém aqa ale tento dominantní jedinec nemusí utlačované ryby nijak extra prohánět zrovna před vaším zrakem a proto jestli máte nějakou náhradní nádrž ,tak zkuste odlovit na 2-3dny tu největší rybu.Zpravidla to bývá v tomhle stádiu růstu právě tento největší jedinec,kterého mohou napadat někdy až vražedné útoky na jednu nebo i více vybraných ryb z hejna.Takové ryby jsou potom raději zalezlé i přes den a straní se zbývající skupině a proto i nemusí vlivem stresu přijímat potravu.Uvidíte co se bude dít až ryby zjistí že je kápo pryč.Jestli se to podaří,tak zkuste odděleného trestance dát zpět a když se to vrátí do starých kolejí,tak bych čekal jestli se to vyhrotí až po zabití nějakého člena skupiny.Jestli ano,tak bych tohoto vrahouna daroval.Ať se daří.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod Miroslav OTTO » 03 čer 2011, 12:54

Ahoj, moc Vám všem děkuju za postřehy.
Všechno krmení jsem načínal z nových balení a vlhké se mi nezdá.
Také doufám, že to nějak souvisí s dospíváním ryb, mám je od pana Štětky a byly při dodání i potom vždy v dobré kondici. Život v akva pozoruji často a je pravda, že jedna Gibberosa vyrostla zatím o hodně víc než ostatní. Občas je cvičně prožene, ale nic mimořádného a od krmení žádné ryby neodhání. Mám v akva 100 kg lávy a je hodně rozčlenena do jeskyní a různých průjezdů, ve kterých se ztratí i ancistrusové, kukačky jsem viděl snad jen 2 x. Dlouho jsem dělal celkem v pohodě Amazonku, včetně diskusů. Doufám, že můj první pokus s Afrikou nezkončí hned smrtí těchto krásných ryb.
Myslíte, že bych měl použít nějaké další léčivo, nasadit dietu nebo nějaký druh krmení vysadit ?
Díky, Míra.
Miroslav OTTO
uživatel webu
 
Příspěvky: 20
Registrován: 31 bře 2010, 08:26

Příspěvekod Ondra » 03 čer 2011, 14:46

Miroslav OTTO píše:Ahoj, moc Vám všem děkuju za postřehy.
Všechno krmení jsem načínal z nových balení a vlhké se mi nezdá.
Také doufám, že to nějak souvisí s dospíváním ryb, mám je od pana Štětky a byly při dodání i potom vždy v dobré kondici. Život v akva pozoruji často a je pravda, že jedna Gibberosa vyrostla zatím o hodně víc než ostatní. Občas je cvičně prožene, ale nic mimořádného a od krmení žádné ryby neodhání. Mám v akva 100 kg lávy a je hodně rozčlenena do jeskyní a různých průjezdů, ve kterých se ztratí i ancistrusové, kukačky jsem viděl snad jen 2 x. Dlouho jsem dělal celkem v pohodě Amazonku, včetně diskusů. Doufám, že můj první pokus s Afrikou nezkončí hned smrtí těchto krásných ryb.
Myslíte, že bych měl použít nějaké další léčivo, nasadit dietu nebo nějaký druh krmení vysadit ?
Díky, Míra.


Sledujte, jaké mají ryby výkaly a podle toho se můžete dál rozhornout. Zbytečné léčení také není dobrá věc.
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod hr » 03 čer 2011, 14:49

Moje rada zní,neléčit nic o čem si nejsem jist že se jedná o nějakou nemoc.Zbytečně tak zatěžujete organismus zdravých ryb jak píše Ondra.
Dietu a ani výměna krmiva nebude třeba jestli se jedná o projevy dominance.U vašeho krmiva nevidím problém a co se týká krmení tak jak píšete s rybami máte praxi,tak asi nekrmíte jako šílenec,to by ryby měli problém už mnohem dříve.
Možná bych zpestřil jídelníček o nějaké to rybí maso.POZOR ne však v živé formě(gupky atd…)to by mohlo zvýšit vrozený instinkt lovu a časem by se to mohlo stát osudné ostatním menším druhům ryb ve vašem aqa.
A ještě k těm kukačkám že jste je viděl jen 2x tak to znamená jediné a to,že se nekrmí společně s ostatními přes den.Tito hladový, noční tvorové mohou obtěžovat spící ryby a to nemusí mít zrovna dobrý vliv(možná by bylo vhodné jim hodit něco v noci k snědku ).Jsou to vše jen hypotézy,protože na druhou stranu by se to projevilo také dříve.Proto si myslím že tímto soužitím to nebude ryby si na přítomnost těchto fousáčů dávno zvykli.Jak jsem psal výše PUBERTA je sviňa. Ať se daří.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Další

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron