Stránka 1 z 1

Entizol

PříspěvekNapsal: 25 bře 2012, 14:43
od FontosR
Dá se léčit krupička entizolem, vím že je tento lék na vnitřní parazity ale třeba by pomohl proti krupičce. Máte někdo zkušenosti Entizol na krupičku díky předem :o :o

PříspěvekNapsal: 25 bře 2012, 20:04
od PIETRO
Ano tímto léčivem se dají léčit nemoci způsobené nálevníky např.Ichthyophthirius multifiliis (Kožovec rybí ) alias tvá krupička.

PříspěvekNapsal: 25 bře 2012, 21:54
od FontosR
Díky moc myslel jsem si to poradil mi to totiž zkušený chovatel :o ještě prosím jaké dávkování a jaký postup používáš ty při krupičce s použitím entizolu.

PříspěvekNapsal: 25 bře 2012, 22:21
od PIETRO
Pokud není ryba masivně napadená tímto nálevníkem lze aplikovat 1tab.250mg/50l 1xdenně po dobu 5-8 dní. Určitě u léčby je nutné aplikovat NaCl 8-10mg/50l.
Teplota vody je také důležitý faktor. Velmi důležité je odkalování dna,kde se nacházejí vývojová stádia kožovce rybího. Vývoj parazita: Na rybách cizopasí vegetativní fáze vývojového cyklu tak zvaný trofont ,který dorůstá do velikosti až 1 mm.
Kožovec cizopasí mezi pokožkou a šárou v žaberním epitelu. Živí se rozrušenou buněčnou drtí.
Jeho růst a pomalý rotační pohyb mají za následek rozsáhle poškození tkání, až nekrotické změny.
Po dosažení určité velikosti se nálevník aktivně uvolní z tkání hostitele, usadí se na různých předmětech ve vodě a opouzdří se hlenovitou schránkou. V této rozmnožovací cystě (tomontu) se postupným rozdělením až na 2000 malých tomitů. Po uvolnění z cysty se toto stadium nazývá teront. Teront plave a vyhledává si znovu hostitele a cyklus se opakuje. Nenajedli Toront hostitele do 2-3 dnů, hyne. Délka cyklů závisí na teplotě vody.
Při teplotě vody 10°C trvá tento cyklus asi 35 dnů, při teplotě 25-26°C trvá několik hodin. Tato teplota je pro rozmnožování kožovce optimální.Při teplotě vody 3°C a nad 28°C je rozmnožování přerušeno. K zamoření chovného prostředí theronty dochází s přitékající vodou nebo napadenými rybami.Dno je nutné odkalovat stabilně jelikož může tento nálevník způsobovat do jisté míry recidivu.
Pokud vlastníš UV zařízení lze ho také úspěšně použít při léčbě.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2012, 12:35
od A+I
Rendo, je to jak pise Pietro. Na obalu naseho leku, ktery je primo urceny pro ryby pisou:
Metronidazole je vhodny pro sladkovodni i morske ryby k lecbe urcitych onemocneni zpusobenych protozony. Primarne je urcen pro lecbu nemoci zpusobenych prvoky Hexamita a Spironucleus. Sekundarni pouziti Metronidazolu je pro kontrolu a lecbu ichthyophthiriasis (= krupicka).
Davkovani pisou jak uvedl Pietro, ale zduraznujou kazdodenni vymenu aspon 25% vody pred novou davkou leku.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2012, 15:35
od FontosR
Díky za rady, donesl jsem totiž své dceři do jejího akva závojnatku a po pár dnech na ní koukám a krupice :?

PříspěvekNapsal: 26 bře 2012, 15:42
od A+I
Rendo, ja bych ji jen pritopila na 28'C a prisolila vodu tak asi 2 lzice soli na 50 litru vody. Zajisti dostatecne vzduchovani. Takhle to drzet 14-20 dni (kvuli recidive). Zkus to nejdriv takhle, ja myslim, ze to zabere a vyhnes se lekum. Jsou tam s ni i jine ryby?

PříspěvekNapsal: 26 bře 2012, 19:16
od FontosR
Akva má 70l sou tam dvě malé závojnatky a dva páry malých mečovek. Přidám tu sůl a vzduch a uvidíme ryby nejsou hodně zasažené jen pár teček každá :lol: