prosím o radu

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

prosím o radu

Příspěvekod zdeno » 21 led 2013, 19:20

Dobrý den,
Minulý týden se mi z ničeho nic zakalilo aqa,(bílý kal a oslizlé sklo a rostlinky), ryby začaly být apatické a vůbec neplavyly, následující den byla voda cítit jako zkažené bahno(dno mám štěrk). Tak jsem ryby přeházel do jiného aqa kde byla čistá voda, a za 12 hodin byla voda cítit uplně stejně jako v původním aqa. Za jeden den pošli všechny neonky, pak šli sumečci, a dnes mi pošel velý ancistrus. Na rybách jsou bílé tečky ,což by podle příznaků měla být krupička, ale když jsem koukl na zbylé ancistrusy, tak mají ze spoda žluté tečky, čož by podle příznaků měla být oodinióza. A nakonec když jsem koukl z blízka na čichavce tak mají rozpadlé ploutve a ryby jsou takové otřepané. Ryby jsou ted rozházené ve třech aqa, silně filtrované.Nikdy jsem nemoci neměl tak nemám žádnou zkušenost. Přikládám nějaké foto

Byl bych vděčný za nějakou rychlou radu, abych něco zachránil.
Přílohy
P1050545.JPG
P1050545.JPG (266.75 KiB) Zobrazeno 3133 krát
P1050554.JPG
P1050554.JPG (268.76 KiB) Zobrazeno 3133 krát
P1050568.JPG
P1050568.JPG (252.13 KiB) Zobrazeno 3133 krát
P1050570.JPG
P1050570.JPG (246.64 KiB) Zobrazeno 3133 krát
P1050543.JPG
P1050543.JPG (238.3 KiB) Zobrazeno 3133 krát
zdeno
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 led 2013, 18:35
Kolik let děláte akvaristiku?: 15

Re: prosím o radu

Příspěvekod PIETRO » 21 led 2013, 19:54

Piscinoodinióza - (Obrněnka hruškovitá)
V naších podmínkách je toto onemocnění časté především u akvarijních ryb. Nejčastěji bývá diagnostikováno u halančíků rodu-Nothobranchius,u labyrintních ryb (Trichogaster,Colisa,Betta) u kardinálek (Tanichthys alboneubes), u razbor (Rasbora heteromorpha) a dalších druhů akvarijních ryb. Vedle toho byla piscinoodinióza u sumečnů afrických a u dalších druhů ryb chovaných v teplé vodě. U ryb z volných vod a jezer je výskyt tohoto parazita velmi ojedinělý. Významné ztráty způsobuje toto onemocnění v chovu akvarijních ryb, především jejich plůdku.
Původce onemocnění: Piscinoodinium pillulare, které parazitují na kůži, ploutvích a žábrách ryb. Dospělý parazit má hruškovitý tvar, dosahuje velikosti 0,07 až 0,10 mm. Na zúženém konci těla má příchytný disk s tenkými vlákny(rhizoidy), pomocí nichž se fixuje v buňkách kůže a žaber. Tyto buňky silně poškozuje. Je nepohyblivý. Po periodě růstu na rybách (obvykle 6 dnů při teplotě 25°C) se vyvinutý trofont z ryby uvolňuje, padá na dno, zakulatí se a vzniká tomont. Tomont se dělí na 64 nebo 128 malých buněk, ty se opět dělí a vzniká 128 – 256 tomitů, které se diferencují na diaspory. Při teplotě 25°C trvá tato perioda 6-8 hodin, při teplotě 15°C trvá 20-30 hodin. Mladá infekční stádia (diaspory) mohou žít bez hostitele 15-24 hodin při teplotě 25°C. Dinospory mají dva bičíky a na rozdíl od dospělého parazita se velmi intenzivně pohybují a vyhledávají hostitele. Jestliže ho zhruba do 24 hodin nenajdou, hynou.
Příznaky onemocnění: Projevují se nejprve neklidem, častým otíráním ryb o předměty v akváriu. Postupně dochází k nechutenství a hubnutí ryb. Jestliže jsou infikovány žábry, ryby se pohybují u hladiny a dochází u nich k poruchám dýchání. Na povrchu těla a ploutví je zřetelný světle šedý sametový povlak. Často lze makroskopicky pozorovat na kůži a ploutvích velké množství teček, které vyniknou především při horním nebo bočním osvětlení. Mikroskopicky lze pozorovat degenerativní až nekrotické změny na epiteliálních buňkách kůže a žaber. V důsledku traumatických a toxických účinků a dráždění zapuštěnými rhizoidy dochází na kůži též k valovitému ztluštění epidermis a také na žábrách je možno pozorovat hyperplazii žaberního epitelu. U silně infikovaných ryb dochází postupně k úhynu, u plůdku v kratším časovém sledu.
Terapie: Je velmi problematická. Jako účinná se ukazuje dlouhodobá léčebná koupel (minimálně 24 hodin) v CuSo4-5H2 O v koncentraci 1,5 mg/litr. Tato koupel je však pro některé druhy ryb toxická!!!. Např. rozbory nebo sumcovití!. K tlumení této parazitózy je též doporučováno dlouhodobá koupel v akriflavinu (účinnost však není výrazná), dlouhodobá koupel v Entizolu nebo malachitové zeleni (MZ) má své dobré výsledky. Dále je možné využít metodu léčby v oteplené vodě s přídavkem NaCl a to v poměru 8-10 g /50 litrů vody o teplotě 27-30°C. Přestože je uváděná řada způsobů léčby, je likvidace této parazitózy v chovu ryb velmi problematická. Piscinoodinióza bývá často limitujícím faktorem úspěšnosti chovu některých, k ní citlivých druhů ryb.
Prevence: Spočívá ve 2 až 3 týdenní karanténě nakoupených ryb. Během této karantény se ryby sledují a prohlížejí pomoci lupy. Dále je nutné zamezit přenosu parazitů živou potravou. Znamená to nelovit plankton v lokalitách s výskytem ryb, popř. krmení planktonem provádět až po 24 hodinách po nalovení, kdy infekční stádia parazitů (dinospory) již nežijí.

Pokud ti není něco jasné, vysvětlím. Všechny příznaky mají podobenství na tuto chorobu tak jsem si dovolil zde prezentovat svůj názor.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Re: prosím o radu

Příspěvekod zdeno » 21 led 2013, 20:21

Děkuji za radu
V akvristice mi poradili malachitovou zelen,zvýšit teplotu na 28C, nesvítit,vypnout filtraci, silně vzduchovat a takto to nechat 5-7 dnů a poté vyměnit 1/2 vody. Nesedí mi tam ta vypnutá filtrace, myslím že bez filtrace se voda zkazí. ?
zdeno
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 led 2013, 18:35
Kolik let děláte akvaristiku?: 15

Re: prosím o radu

Příspěvekod PIETRO » 21 led 2013, 21:15

Filtrovat pouze mechanicky, nikoliv biologicky.MZ ano léčivo, které spolechlivě ničí tyto protozoózní prvoky.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Re: prosím o radu

Příspěvekod zdeno » 21 led 2013, 21:20

mechanicky myslíte třeba ponornou filtraci? Nevím jaký je mezi tím rozdíl.
zdeno
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 led 2013, 18:35
Kolik let děláte akvaristiku?: 15

Re: prosím o radu

Příspěvekod PIETRO » 21 led 2013, 21:30

Ano oybč bublufuk, nebo čerp.hlavu + molitanová kostka.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Re: prosím o radu

Příspěvekod zdeno » 22 led 2013, 09:33

a jak v této situaci s krmením?
zdeno
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 led 2013, 18:35
Kolik let děláte akvaristiku?: 15

Re: prosím o radu

Příspěvekod PIETRO » 22 led 2013, 10:37

S krmením ryb při tak masivním výskytu prvoků a obsahu léčiva ve vodě je nutné dodržet určité hygienické zásady.Krmit lze pouze velmi omezeně jen aby se ryby udrželi v dobrém kondičním stavu.Je nutné každý den odkalit dno od zbylého odpadu a doplnit vodu za čerstvou.nejlépe je krmit drobným planktonem.Jelikož tato přirozená potrava je nejlépe stravitelná a ryba tak vylučuje míň odpadních látek.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava


Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron