Zaplísněná odřenina

Diskuze o akvarijních nemocech!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Zaplísněná odřenina

Příspěvekod Martin Novák » 27 dub 2005, 08:41

Mám nemocnou rybku! :roll:
Tři dny nazpět se mi samice od Ps. zebra zasekla ve skalkách a zaklínila se mezi kameny. Nevím, jak tam byla dlouho, ale když jsem jí objevil, tak už jen bezmocně koukala a těžce dýchala. Kámen jsem nazdvihl a byla vysvobozena. Poté se jen pomalu vznášela u hladiny v rohu. Nekomunikovala s ostatními. Utrpěla četné odřeniny na bocích a hlavě. Asi to nechtěla vzdát bez boje. Druhý den už některé byly zaplísněné. Rybku jsem odlovil do kýble (10L) a přidal léčivo, vzduch a 28°C. Snad se z toho vyhrabe holka!

Proto radím! Kontrolujte své rybky a hlídejte je. Jsou to nešikové. :wink:
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 27 dub 2005, 11:32

To je fakt pech, snad se z toho vylíže.
Já kontroluji asi až moc, každý den je přepočítávám jako ovečky :-)
Hlavně každý týden při odkalování nádrže, to je hned, když se nějaký kamen pošoupne, případně když se ryby hodně leknou, to by člověk nevěřil s cím vším dokáží pohnout.

Takže ještě jednou, držím palce!
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Re: Zaplísněná odřenina

Příspěvekod Tomáš L./Lifas » 27 dub 2005, 12:53

Dávám za pravdu Shalibabovi, stále počítám kusy též. Je to smutný, ale přidám svou zkušenost: po nákupu 12ks Ps Zebra RB cca 4cm jsem cca po tydnu nasel jednoho malého samce s obrovskou dírou za skřelí. Představte si kusa masa cca 0,5x0.5cm pryč. Smutek byl obrovský. Ryba byla apatická, nežrala, pouze se válela na boku u skalek. Říkal jsem si, že je otazkou hodin, než chcípne.....ALE automaticky jsem zvedl topení, přidal sůl. Byla noc. Druhý den ryba žila, ostatní na ni neútočily. Při krmení ostatních měla snahu jít za ostatníma.
Tehdy jsem se utvrdil, že tyto ryby jsou vyjímečné, nevzdávají to. Dál běžel každodenní režim. Rána se začala hojit. Ten sameček tomu dal maximum, i přes bolesti si uzmul tu svou granulku :o. po 14dnech začal plavat víc a víc, po 1měsíci to bylo OK. Teď je zdravý, plný života, asi roste pomaleji ma cca 6cm, ale náturou je to suverén. Jeho vzrostlejší 10cm bratříčci ho nikdy nenapadají. Sami mezi sebou občas zabojujou. Takže, shrnu-li:

Admine neboj, dostane se z toho :D
Tomáš L./Lifas
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 08 dub 2005, 14:51
Bydliště: Kladno

Re: Zaplísněná odřenina

Příspěvekod Martin Novák » 27 dub 2005, 17:20

Tomáš L./Lifas píše:Představte si kusa masa cca 0,5x0.5cm pryč. smutek byl obrovský.


No musím říci, že Tvůj samec je opravdu řízek! Nejmenuje se Rambo? 8)
Ale má samice je na to asi fakt špatně. Rány se zatím moc nehojí...No je to něžné pohlaví a asi nemá takovou vůli.
Asi volím špatné léčivo. Je to širokospektrální desinfekce. Nic konkrétního. Musím si sehnat Esha 2000 nebo něco. Dnes jsem jí ještě přisolil a vyměnil vodu. Jinak díky za podporu hoši!
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 27 dub 2005, 19:06

Uf, tak ted jsem se úplně zhrozil! Včera na večerním "lovu" jsem nalezl krásné tři placaté oblázky, tak jsem to dnes rybkám trošku upravil - více úkrytů. A jak je zvykem, hned jak jsem to dodělal, tak jsem je začal počítat, ale pořád mi chyběl jeden Ps.zebra samec. Nakonec byl schován právě v novém úkrytu a vylezl až na krmení. Zaplať pánbůh.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 27 dub 2005, 19:11

Já i kdybych chtěl, tak mé ryby nikdy nespočítám. :o
Je to nemožné, když se pořád melou v jednom hejnu. Nelze se v tom vyznat. Ale já to nijak neřeším. Prostě tak odhadem vidím, že tam něco plave, tak asi budou všechny. Spíše kontroluji vodu, zdraví a apetit jednotlivých ryb.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 27 dub 2005, 19:54

Martin Novák píše:Spíše kontroluji vodu, zdraví a apetit jednotlivých ryb.


Poraď jakým způsobem kontroluješ vodu? Docela bych to asi taky měl jednou za čas zkontrolovat (alespoň PH). Dle rady chovatele vždy při výměně vody přidám lžičku sody a soly a zatím to funguje, ale rád bych zjistil, zda to mám dobře. Nejhorší je, že všechny testery jsou tuším že, rozspustit přípravek v odebrané vodě a porovnávat se stupnicí (asi jsem barvo-slepej, ale nikdy se nevyberu jen jeden proužek :shock: ).

Existuje něco jiného?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 27 dub 2005, 20:19

Shalibaba, jen pro lepší přehlednost založím nové téma. :D
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Tomáš L./Lifas » 27 dub 2005, 20:49

Shalibaba píše:tak jsem to dnes rybkám trošku upravil - více úkrytů.


ad zranění: přesně.Úprava interiéru byla okamžitá, ke všemu jsem kompletně nahradil stávající břidlici za lavové kameny. Díky novému shluku šutrů z tohoto matroše je počet mezer a jeskyň lepší. Žádné další zranění se nekonalo.

ad kontrola počtu: Shalibabo, s touto vlastností je problém takový akva se 700 neonkama :lol: Vím o čem mluvím
Tomáš L./Lifas
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 08 dub 2005, 14:51
Bydliště: Kladno

Příspěvekod Radim Zídek » 27 dub 2005, 22:12

Já chovám ryby z Tanganyiky, vodu jsem snad nikdy neměřil, akorát přidávám sůl a jedlou sodu (zvedne Ph na 7,5) a ryby jsou čilé a neustále se třou. Většinou čím víc kolem toho člověk lítá a experimentuje, tím je větší riziko, že něco pokazí. Pokud jsou ryby v pohodě, tak bych to neřešil. Jinak výborný testy jsou od Esha.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Další

Zpět na Akva Choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron