Akvarium - Gina Sandford

Odborná literatura o akvaristice zaměřená na chov cichlid!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Akvarium - Gina Sandford

Příspěvekod Darebak » 20 srp 2007, 18:37

Ahoj, na internetu člověk najde skoro všechno co potřebuje, přesto jsem si včera koupil novou knížku. Rád si jen tak listuju nebo čtu něco zajímavého a nebaví mě vždycky sedět u netu. Knížka se jmenuje "Akvárium" od autorky Giny Sandfordové. Na první pohled pěkná, zajímavá. Když jsem ale narazil na sekci ohledně tlamovců, nestačil jsem se divit. A to je důvod proč píšu, abych se o ty "zajímavosti" s vámi podělil.

Snad to nebude bráno jako neautorizované kopírování obsahu, když přidám pár fotek. A i kdyby, za ten obsah by se měla omluvit spíš autorka. První obrázek je obal knížky, ať víme, o čem je řeč. Následující obrázky hovoří za vše - pořádně si prohlédněte latinské názvy spolu s obrázky, převážně tyto 3:
- Labidochromis caeruleus
- Metriaclima estherae
- Pseudotropheus zebra

Hezké, že? Ale nechci zbytek knížky hanět, protože jsem zatím neměl čas se více začíst. A po zběžném prolistování jsem tam podobnou botu nenašel. A závěr, který jsem si z toho vyvodil? Každou informaci si raději 2x ověřit a nespokojit se pouze s jedním zdrojem :o
Přílohy
01-obal.jpg
Obal
01-obal.jpg (116.88 KiB) Zobrazeno 11998 krát
02-tlamovci.jpg
Tlamovci 1
02-tlamovci.jpg (98.58 KiB) Zobrazeno 11996 krát
03-tlamovci.jpg
Tlamovci 2
03-tlamovci.jpg (103.19 KiB) Zobrazeno 11996 krát
04-tlamovci.jpg
Tlamovci 3
04-tlamovci.jpg (97.22 KiB) Zobrazeno 11996 krát
Uživatelský avatar
Darebak
přispívatel
 
Příspěvky: 161
Obrázky: 27
Registrován: 04 bře 2007, 01:16

Příspěvekod Hroch » 20 srp 2007, 21:40

Chybička se vloudila . A ty český názvy , no nevím . Národní muzeum vydává oficiální české názvy ryb .
Hanel L. & Novák J., 2001: České názvy živočichů V/2. – Ryby a rybovití obratlovci II. (nozdratí, paprskoploutví, chrupavčití, kostnatí, bezostní)
Naposledy upravil Hroch dne 20 srp 2007, 22:03, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod Darebak » 20 srp 2007, 22:02

Jak jsem psal, nechci tím zatratit celou knížku, ale pokaždé mě překvapí, když něco takového objevím. Myslel jsem si, že to musel někdo lektorovat a zkontrolovat. České názvy moc neberu, pokud jde o zoologii a botaniku, přikláněl bych se raději k latinským pojmenováním. S těmi se člověk domluví všude na světě. Až se knížkou více prokoušu, napíšu, jestli se ve zbytku autorka polepšila :lol:
Uživatelský avatar
Darebak
přispívatel
 
Příspěvky: 161
Obrázky: 27
Registrován: 04 bře 2007, 01:16

Příspěvekod wladys » 20 srp 2007, 23:36

Já bych šel tu knížku vrátit.....uplně stačí těch pár ofocených listů na to,abych tuhle knížku nekupoval. :? Opravdu super informace.Nechápu jak tohle mohl někdo pustit do obchodu. Snad se někdy dočkáme nějaké kvalitní české literatury o afrických cichlidách.Je ji třeba jako sůl.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Darebak » 21 srp 2007, 00:14

Naštěstí toto není kniha jen o afrických cichlidách, ale o akvaristice obecně. Vevnitř jsou informace ohledně sladkovodních nádrží, mořských, brakických. O chovu různých ryb, pěstování rostlin, zakládání akva - od všeho trochu. Byl jsem sice zklamaný, že o cichlidách jsem uvnitř našel bludy, ale zbytek rozhodně není taková hrůza jako v ukázce. Když jsem ji kupoval, tak jsem se právě začetl do jiných pasáží a tyto popisky a obrázky jsem objevil později.

A souhlas, Vláďo, pořádnou českou knížku o tlamovcích aby pohledal...
Uživatelský avatar
Darebak
přispívatel
 
Příspěvky: 161
Obrázky: 27
Registrován: 04 bře 2007, 01:16

Příspěvekod Márty » 21 srp 2007, 00:31

Darebak píše:.... pořádnou českou knížku o tlamovcích aby pohledal...


Co tak rozjet AkvaMalawi projekt a svepomoci knihu napsat? Mozna je to blbost, ale myslim ze informaci je tu dohromady na poradnou bichli.
Uživatelský avatar
Márty
uživatel webu
 
Příspěvky: 79
Registrován: 28 lis 2005, 23:41
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hroch » 21 srp 2007, 07:05

Já doufám že dopadne kniha od p. Dařbujana. Napsat dobrou knihu není tak jednoduché , nestačí jen informace , které mohou být někdy dost rozporuplné, ale je třeba někdo s velkou zkušeností a znalostí problému kdo je setřídí a kriticky posoudí.
Další možností je překlad. To není o moc jednodušší , slušná znalost jazyka dobrá znalost problému.
O finanční stránce nemá cenu mluvit , kolik výtisků se asi prodá .
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod Jestr64 » 21 srp 2007, 09:45

takže mi v akvárku místo 5 lab. car. yellow plavou tlamovci modrožlutí jo? :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Jestr64
uživatel webu
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 srp 2007, 20:31

Příspěvekod Jestr64 » 21 srp 2007, 09:52

Márty: s tou knihou je to dobrej nápad kdyby se to tu nějak domluvilo :D, knížka by se hodila
Uživatelský avatar
Jestr64
uživatel webu
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 srp 2007, 20:31

Příspěvekod Darebak » 21 srp 2007, 10:19

Jooo, tak za takovou knižku bych se taky přimlouval. Všude jsou spíše obecné knížky nebo hodně povrchní. Kdyby někdo vzal třeba MyFish database a přidal k tomu pěkné povídání o chování ryb, krmení, vhodné kombinace, doporučení... To bych si takové knížky koupil hned dvě :lol:
Uživatelský avatar
Darebak
přispívatel
 
Příspěvky: 161
Obrázky: 27
Registrován: 04 bře 2007, 01:16

Další

Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron